دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

ابداع پوست الکترونیکی به رهبری دانشمند ایرانیپوست الکترونیکی,کاربرد پوست الکترونیکی,ویژگیهای پوست الکترونیکی

ابداع پوست الکترونیکی به رهبری دانشمند ایرانی
تیمی از مهندسان دانشگاه کالیفرنیا به رهبری یک دانشمند ایرانی نخستین شبکه حسگری تعاملی کاربر را بر روی پلاستیک انعطاف‌پذیر ابداع کرده‌اند.
مایلستون طراحی‌شده توسط علی جاوه‌ای، دانشیار مهندسی الکتریکی و علوم رایانه دانشگاه کالیفرنیا و همکارانش به ربات‌ها کمک می‌کند قوه لامسه بهتری داشته باشند.
این پوست الکترونیکی جدید (e-skin) با روشن‌شدن آنی به لمس واکنش نشان می‌دهد و هر چه فشار بیشتر باشد، نوری که از آن ساطع می‌شود، شفاف‌تر است.


با ابداع این پوست‌ الکترونیکی تعاملی، این تیم در واقع، سیستمی را بر روی پلاستیک طراحی کرده‌اند که می‌تواند به دور اشیای مختلف بپیچد و شکل جدیدی از رابطه انسان- ماشین را امکان‌پذیر می‌کند.
این پوست مبتنی بر تحقیقات پیشین جاوه‌ای است و از فرستنده‌های نانوسیمی نیمه‌هادی که بر روی ورق‌های پلاستیکی نازک لایه‌بندی شده‌اند، استفاده می‌کند.


علاوه بر ارائه حس‌لامسه بهتر به ربات‌ها، مهندسان حاضر در این پروژه مدعی‌اند می‌توان از فناوری پوست‌الکترونیکی جدید برای خلق اشیایی مانند روزنامه‌دیواری استفاده کرد که مانند نمایشگرهای صفحه‌لمسی و ورقه‌های داشبوردی که به رانندگان امکان سازگارکردن کنترل‌های الکترونیکی را با امواج دست می‌دهند، عمل کند.


چوان وانگ، یکی از محققان آزمایشگاه جاوه‌ای، نیز معتقد است پوست الکترونیکی را می‌توان به عنوان نظارت‌کننده سلامتی به بازو اعمال کرد که به طور مدام فشار خون و ضربان قلب را بررسی می‌کند.اندازه نمونه‌های آزمایشگاهی آخرین نسخه پوست الکترونیکی 16*16 پیکسل است و در درون هر پیکسل یک فرستنده، یک ال ای دی ارگانیک و یک حسگر فشار تعبیه شده است.


تعبیه‌کردن حسگرها در درون یک شبکه فرایندی جدید نیست، بلکه تبدیل‌ داده‌ به‌دست‌آمده در درون شی تعاملی موفقیت به شمار می‌آید.بر خلاف صفحه‌لمسی‌های سفت موجود بر روی آی‌فون‌ها، مانیتورهای رایانه و ATMها، پوست الکترونیکی ارائه‌شده انعطاف‌پذیر بوده و می‌تواند به آسانی بر روی هر سطحی قرار داده شود.


به منظور ابداع پوست الکترونیکی قابل‌انعطاف، مهندسان لایه‌ نازک پلیمری را بر روی ویفر سلیکونی قرار دادند.هنگامی که پلاستیک سخت شد، آن‌ها این ماده را از خلال ابزارهای ساخت که از پیش در صنعت نیمه‌هادی به کار می‌رفت، برای لایه‌بندی بر روی اجزای الکترویکی عبور دادند.


پس از این که این ابزار الکترونیکی انباشته شدند، مهندسان به آسانی پلاستیک را از قاعده سلیکونی جدا کردند و فیلم مستقل را که شبکه‌ای حسگر در درون آن تعبیه شده بود، به جا گذاشتند.به گفته جاوه‌ای، آن‌چه این این فناوری را از لحاظ تجاری بالقوه می‌کند، این است که به خوبی با ماشین‌آلات نیمه‌رسانای کنونی ادغام می‌شود.


آزمایشگاه این دانشمند ایرانی الاصل هم‌اکنون در حال مهندسی‌کردن حسگرهای پوست الکترونیکی برای واکنش به دما، نور و همچنین فشار است.
جزئیات این پوست الکترونیکی در Nature Materials منتشر شد.
منبع:isna.ir


ویدیو مرتبط :
پوست الکترونیکی با قابلیت نظارت 24 ساعته بر مغز

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

ابداع نمایشگر نانوپیکسلی انعطاف‌پذیر به رهبری دانشمند ایرانیاخبار علمی - ابداع نمایشگر نانوپیکسلی انعطاف‌پذیر به رهبری دانشمند ایرانی

تیم تحقیقاتی دانشگاه آکسفورد به رهبری «پیمان حسینی»، روش جدیدی برای ساخت صفحات نمایش با وضوح تصویری بسیار بالا به ضخامت چند میلیمتر ابداع کرده‌اند.

کلید ساخت این صفحه نمایش میلیمتری، استفاده از ماده تغییر فاز است که در شرایط قرار گرفتن در معرض گرمای تولید شده توسط جریان الکتریکی، بین دو حالت شیمیایی متغییر است.

در ساخت این نمونه از یک لایه نازک ماده تغییر فاز شامل آلیاژی از ژرمانیوم، آنتیموان و تلوریوم (Ge2Sb2Te5) استفاده شد.

با ساندویچ کردن ماده تغییر فاز (GST) بین الکترودهای شفاف با قابلیت رسانایی الکتریکی، یک فیلم سه لایه‌ای با ضخامت 0.0002 میلیمتر تولید شد؛ با هدایت جریان الکتریکی بر روی نقاط مختلف فیلم، تصویری بر روی ماده تغییر فاز بصورت پیکسل به پیکسل ترسیم شد.

جریان الکتریکی باعث تغییر فاز ماده و تغییر رنگ شده و در نهایت تصاویری میکروسکوپی در ابعاد 300 نانومتر - کوچکتر از تار موی انسان - تولید شد.

وضوح تصویری بدست آمده در این صفحه نمایش بالاترین میزان در نوع خود محسوب می‌شود.

«پیمان حسینی» از دپارتمان مواد دانشگاه آکسفورد و مولف ارشد این مقاله گفت: مدل‌های ما آنقدر در پیش‌بینی آزمایشات خوب هستند که می‌توانیم پیکسل‌های پیش‌ساخت خود را برای ایجاد رنگ‌های دلخواه از جمله رنگ‌های اولیه مورد نیاز برای یک نمایشگر تنظیم کنیم.

حسینی افزود: یکی از مزایایی طراحی ما این است که بر خلاف بیشتر نمایشگرهای ال‌سی‌دی رایج، نیازی به بازیابی مدوام همه پیکسل‌ها نبوده و تنها باید پیکسل‌هایی که تغییر می‌کنند را بازیابی کرد؛ این امر بدان معناست که هرگونه نمایشگر مبتنی بر این فناوری از مصرف انرژی بسیار پایینی برخوردار خواهد بود.

این روش ثبت اختراع شده در فناوری‌های پوشیدنی، لنزهای تماسی هوشمند یا صفحات نمایش تاشو کاربرد دارد؛ محققان با این حال تأکید می‌کنند که عرضه فناوری مبتنی بر این روش دست‌کم پنج سال آینده بطول خواهد انجامید.

نتایج این دستاورد در مجله Nature منتشر شده است.

 

اخبار,اخبار علمی,ابداع نمایشگر نانوپیکسلی انعطاف‌پذیر به رهبری دانشمند ایرانی

 

اخبار,اخبار علمی,ابداع نمایشگر نانوپیکسلی انعطاف‌پذیر به رهبری دانشمند ایرانی

 

اخبار,اخبار علمی,ابداع نمایشگر نانوپیکسلی انعطاف‌پذیر به رهبری دانشمند ایرانی

 

  اخبار علمی - ایسنا