دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

آی کلود دو مرحله‌ای شد


شرکت اپل برای حفظ اطلاعات مشتریان خود، «تایید دو مرحله‌ای» حساب‌هایش را توسعه داده است. این تغییر پس از آن صورت می‌گیرد که عکس‌های خصوصی‌ ستاره‌های سینما از بایگانی آنلاین اپل موسوم به آی‌کلاود به سرقت رفت.

 
 
 

صبح بخیر: شرکت اپل برای حفظ اطلاعات مشتریان خود، «تایید دو مرحله‌ای» حساب‌هایش را توسعه داده است. این تغییر پس از آن صورت می‌گیرد که عکس‌های خصوصی‌ ستاره‌های سینما از بایگانی آنلاین اپل موسوم به آی‌کلاود به سرقت رفت.

در صورت اجرای تغییرات جدید امنیتی، ابزارهای سرویس بایگانی اینترنتی اپل از نفوذ در امان خواهند بود. این تغییرات البته اختیاری است و کاربران مجبور به اجرای تایید دو مرحله‌ای نیستند.

در این شیوه تازه، هرگاه کاربر، شناسه و پسوردش را در دستگاه تازه‌ای به کار ببرد، یک مرحله تازه پیش روی او قرار می‌گیرد.

همچنین از کاربران خواسته می‌شود که یک کد چهارقمی را، که به شماره موبایل قابل اعتماد یا اپلیکیشن «آیفون‌یاب» کاربر فرستاده می‌شود، برای تایید هویت خود وارد کنند. درصورتی که کاربر کد مورد نظر را وارد نکرد، دسترسی او به آی‌کلود از سوی اپل رد می‌شود و امکان خرید از طریق آی‌تیونز، آی‌بوک یا فروشگاه اپل نیز مسدود خواهد شد.

همچنین در شرایطی که دستگاه مورد اطمینان کاربران گم یا دزدیده شود، آن‌ها می‌توانند از یک کد ۱۴ رقمی برای دسترسی به حسابشان استفاده کنند. از کاربران خواسته می‌شود این شماره را محرمانه و در جای امن نگه دارند تا به سرقت نرود.

آی کلود دو مرحله‌ای شد

اپل سیستم تایید دو مرحله‌ای را پیش از این نیز پیشنهاد کرده بود اما چنین امکانی تا به امروز برای بایگانی صاحبان حساب فعال نشده بود. به این معنا که اگر کاربری برای جلوگیری از سرقت اطلاعات خود سیستم تایید دو مرحله‌ای را فعال کرده بود باز هم در صورتی که پسوردش دزدیده یا حدس زده می‌شد، هکر می‌توانست تمام بایگانی کاربر را با استفاده از نرم افزار پسورد شکن الکوم‌سافت به دست بیاورد.

چندین فروم هکر‌ها از بحث درباره استفاده از کپی‌های دزدی نرم افزار «قانونی» الکوم‌سافت پر است.

این نرم‌افزار به عنوان ابزاری برای نهادهای انتظامی عرضه شده است تا امکان دسترسی به آی‌کلاود مظنونان را داشته باشند بدون آنکه نیاز باشد تا آی‌پد و آی‌فون آن‌ها در اختیارشان قرار گیرد.

صاحب شرکت الکوم‌سافت که در مسکو قرار گفته بود که باور دارد در جریان هک‌های اخیر از این نرم‌افزار استفاده شده، چراکه «چنین اقدامی تنها از این نرم‌افزار برمی‌آمد.»

او اکنون تصدیق می‌کند که شرکت اپل، حصار امنیتی خود را برای حفاظت از تکنولوژی‌ای که او استفاده کرده به کار گرفته است. ولادیمیر کاتالوف گفته است که اجرای برنامه در حال حاضر امن است و به راه حل نیازی نیست. به گفته او با تغییرات جدید، برنامه‌اش دیگر نمی‌تواند فهرستی از دستگاه‌ها و لینک‌های پشتیبانی حساب یک کاربر تهیه کند.

او می‌گوید: «توسعه امنیتی دیگری که من دوست دارم این است که کاربر اپل به محض شروع دانلود از بایگانی اطلاعاتش، ایمیل هشدار دریافت می‌کند ـ فارغ از اینکه امکان تایید دو مرحله‌ای را پذیرفته باشد یا خیر.»

کاتالوف البته ملاحظاتی در مورد سیستم امنیتی اپل دارد: "به خاطر سپردن کلید بازیافت سخت است زیرا قرار نیست در اغلب موارد از آن استفاده ‌کنید ـ وقتی به دستگاه مورد اعتمادتان دسترسی دارید به آن نیازی ندارید و بنابراین این احتمال وجود دارد که آن را از یاد ببرید. و درصورتی که دستگاه‌تان را از دست بدهید هیچ راهی برای بازپس گرفتن اطلاعاتتان نخواهید داشت.»

مورد دیگری که کاتالوف اضافه می‌کند این است که «در صورت سرقت کد امنیتی و بازیابی، کسی که به شناسه اپل و پسورد امنیتی‌ دسترسی پیدا کند می‌تواند دردسرهای زیادی ایجاد کند که به سرقت عکس‌هاس سلفی محدود نخواهد بود.»

اما یک کار‌شناس دیگر، خطر گم کردن کلید امنیتی را کم‌ اهمیت می‌داند و در عین حال از اپل می‌خواهد که اقدام موثرتری انجام دهد و امنیت را به استفاده کاربران از سیستم دو مرحله‌ای محدود نکند.

پروفسورد آلن وودوارد از دانشگاه سوری می‌گوید: «موارد متعدد در چند وقت گذشته پیش آمده که از آسیب‌پذیر بودن سیستم تایید یک مرحله‌ای پسورد‌ها حکایت می‌کند. ما در شرایطی قرار داریم که سیستم دو مرحله‌ای تایید هویت باید به طور پیش‌فرض در اختیار کاربر باشد.»

او اوضافه می‌کند: «سیستم دو مرحله‌ای تایید هویت باید به صورت پیش فرض روشن باشد و کاربران در صورت تمایل آن را خاموش کنند. و این سیستم نه فقط مختص به اپل که شرکت‌هایی مثل مایکروسافت و گوگل هم باید چنین امکانی را اضافه کنند.»

اپل اعلام کرده است که در نظر دارد «با اجرای برنامه‌های سفت و سخت کاربران را مجبور کند تا سیستم تایید دو مرحله‌ای را روشن کنند و پسورد بهتری به کار بگیرند.»

جیمز کوک، مدیر اجرایی، با اعلام این خبر به وال‌استریت ژورنال گفته است «ما مسئولیم که امنیت کاربران را تضمین کنیم این یک کار مهندسی نیست، یک مسئولیت است.»


ویدیو مرتبط :
مرحله اول مسابقه مرحله به مرحله .شاهین شرافتی و رضا فیاضی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

هفت مرحله براي خانه تكاني موفق 

 

هفت مرحله براي خانه تكاني موفق

 

 

خانه تكاني از رسوم بسيار قديمي آماده شدن براي عيد نوروز است و هرچند كه آپارتمانهاي كوچك و بدون پستو و انباري و زيرزمين امروزي تقريبا در تمام مدت سال نسبتا تميز هستند، اما تميزترين خانه ها هم مدتي مانده به نوروز، براي شگونش هم كه شده از بالا تا پايين روفته و شسته و برق انداخته ميشوند. نظافت لزوما معادل با كار سخت نيست، يك موسيقي خوب يا يك برنامه راديويي خوب و مفيد ميتواند شما را با اشتياق بيشتري به تحرك وادارد. اما اين روزها كه كمتر كسي به صورت تمام وقت در خانه است و كار نظافت بايد تدريجي انجام شود، هيچ چيز بهتر از يك روش خوب و برنامه ريزي شده به كمك ما نمي آيد. روند داشتن خانه اي تميز، بدون نگراني و تشويش در طي 7 مرحله به انجام ميرسد:

 


1. از همين حالا شروع كنيد خانه تكاني شب عيد، از كارهاييست كه برخلاف اسمش نبايد "شب عيد" انجام شود، بلكه بايد از مدتها قبل از رسيدن لحظات سال تحويل انجام شده باشد. علاوه بر كار نظافت، كارهاي ديگري هم هست كه بايد از حالا تا آخر تعطيلات نوروزي انجام شوند: تهيه هديه، تهيه، نوشتن و ارسال كارت تبريك، شيريني پزي/خريد خوراكيها و در كل "خريد شب عيد" و پذيرايي از مهمانها. خوب حالا چطور براي خانه تكاني وقت بگذاريم؟ در حقيقت، داشتن خانه اي نظيف در طي تعطيلات ، به خصوص اگر از روش صحيحي استفاده كنيد، ساده تر از چيزيست كه تصور ميكنيد. مرحله اول؟ خانه تكاني را قبل از دوران پر تنش آخر فصل انجام دهيد. به اين ترتيب كار را بدون عجله و فشار روحي انجام ميدهيد و به اندازه كافي براي پروژه هاي وقت گيري مانند تغيير دكوراسيون يا برق انداختن لوازم فلزي زمان خواهيد داشت.

 

 

2. فهرستي تهيه كنيد و آن را دو مرتبه چك كنيد قبل از اينكه شروع كنيد، فهرستي از تمام چيزهايي كه بايد تميز شوند تهيه كنيد. كارها را بر اساس هر اتاق تقسيم كنيد و زماني براي هر كار در نظر بگيريد. به اين ترتيب ميتوانيد بسته به زمان لازم براي هر كار، حتي از زمانهاي اضافه بسيار كوتاه-مانند پخش آگهي در تلويزيون- نيز استفاده كنيد و مثلا چند تكه لباس را در ماشين لباسشويي بريزيد. هنگامي كه به تدريج هر مورد موجود در فهرست را علامت ميزنيد، حس بسيار خوبي به شما دست ميدهد و احتمال اينكه كارتان را تمام و كمال انجام دهيد بسيار بيشتر خواهد بود.

 

 

3. كمي اينجا و كمي آنجا براي داشتن خانه اي تميز و درخشان، نبايد لزوما زمان متمادي زيادي در اختيار داشته باشيد. در حقيقت، خواهيد ديد كه اختصاص دادن 30 دقيقه در روز به كار نظافت، نتايج بسيار رضايت بخشي خواهد داشت. براي مرتب كردن لوازم و خرده ريزها، يك زمان ثابت مانند قبل از خواب يا قبل از صبحانه را كنار بگذاريد ، در اين فاصله ميتوانيد به نظافت هم بپردازيد، مثلا بعد از دوش صبحگاهي آينه حمام را تميز كنيد و يا كف وان را با كمي پودر يا مايع مخصوص برق بياندازيد.

 

 

4. گاهي ميانبر زدن اشكالي ندارد اگر تا اينجا هر توصيه اي را به جز مورد اول عملي كرده و يا به هر علت ديگر وقت كم آورده ايد، نگران نشويد. بخشهاي اساسي و بيروني خانه مانند پرده ها، فرش و مبلمان- را تميز كرده و نظافت داخل كمدها، كابينتها و قسمتهاي "مخفي" را به مدتي بعد موكول كنيد، اما فراموشش نكنيد!

 

 

5. همه كارها را به تنهايي انجام ندهيد اين عيد، تنها عيد شما نيست و تنها دوستان و خانواده شما به منزلتان نمي آيند، پس نبايد تمام نظافت آنرا به تنهايي بر عهده بگيريد. در هر هفته زمان خاصي را براي نظافت اختصاص داده و كارها را با فرزندان و همسر خود تقسيم كنيد. از بچه ها بخواهيد كه تختهاي خود را مرتب كرده، اسباب بازيها و لوازم ديگر خود را جمع كرده و پس از گردگيري قفسه ها، سرجاي خود بگذارند. اين كار نه تنها باري از دوش شما برميدارد، بلكه عادات خوبي به فرزندان شما مي آموزد.

 

 

6. كارها را ساده كنيد گاهي تميز كردن دور و اطراف يك شيءاضافه راحت تر از دور انداختن آن به نظر ميرسد، اما اين روش در دراز مدت كارساز نخواهد بود. با كمي نظم و ترتيب، خرده ريزها را كاهش دهيد. خود را از شر هر لباسي كه ديگر اندازه تان نيست يا بيش از دوسال است آنرا نپوشيده ايد راحت كنيد. هر قطعه پوشاك يا شيء ناقص مانند لنگه جوراب، لنگه گوشواره بدلي، ظروف شكسته اي كه دوباره چسبانده شده و...- را دور بياندازيد. تهيه لوازمي مانند جا كليدي، جا كفشي و در كل وسايلي كه موجب مرتب شدن خرده ريزها ميشوند را در دستور كار خود قرار دهيد.

 

هفت مرحله براي خانه تكاني موفق

 

 

7. خوش بگذرانيد نظافت لزوما معادل با كار سخت نيست، يك موسيقي خوب يا يك برنامه راديويي خوب و مفيد ميتواند شما را با اشتياق بيشتري به تحرك وادارد. براي خود انگيزه هايي پيدا كنيد و به خود قول دهيد كه اگر كارهاي روزانه را مطابق برنامه انجام داديد، به خود جايزه اي خواهيد داد. اين جايزه ميتواند چيزي ساده اما دلپذير مانند يك حمام طولاني، صرف چاي و شيريني با خانواده يا تماشاي يك برنامه خوب تلويزيوني باشد.