دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

آزمایش فشار داخلی چشم... 

آزمایش فشار داخلی چشم برای تمام افراد بالای ۳۵ سال ضروری است.

 

 

آزمایش فشار داخلی چشم

 

 

به منظور تشخیص به موقع آب سیاه ، فشار داخلی چشم در تمام افراد بالای ۳۵ سال باید سالانه توسط پزشک متخصص اندازه گیری شود.

 


دکتر "پرویز زرین بخش" به مناسبت روز جهانی آب سیاه (گلوکوم) در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: آب سیاه یکی از شایعترین علل کاهش بینایی و از دست دادن دید کامل افراد است که با تشخیص زودهنگام به راحتی قابل پیشگیری است.

 


وی با اشاره به اینکه آب سیاه یکی از شایعترین بیماری های چشمی است گفت: تمام افراد بالای ۳۵ سال ، افرادی که دارای سابقه خانوادگی ابتلا به آب سیاه چشم یا سابقه ضربه به سر و یا چشم هستند حتما باید به طور سالانه با مراجعه به پزشک معاینه شوند و فشار داخلی چشم آنها اندازه گیری شود.

 


این متخصص جراحی چشم اضافه کرد: همچنین کسانی که دارای سابقه اعمال جراحی های خاص چشمی هستند نسبت به افرادی که سابقه جراحی چشم ندارند ، بیشتر مستعد ابتلا به آب سیاه هستند بنابراین باید به طور سالانه مورد معاینه پزشک قرار گیرند.

 


زرین بخش با اشاره به اینکه برخی کودکان به طور مادرزادی دچار این مشکل چشمی هستند گفت: این کودکان به طور مادرزادی زوایه چشم آنها بسته است و چشم های درشت تری نسبت به بچه های عادی دارند که باید از همان کودکی تحت عمل جراحی قرار گیرند.

 


وی گفت: بیماری چشمی گلوکوم یا آب سیاه بیماری است که هیچ گونه علامتی ندارد و زمانی فرد متوجه بیماری خود می شود که بسیار پیشرفت کرده و به مرور زمان به افت بینایی و در صورت عدم درمان به از دست دادن بینایی می انجامد.

 


رییس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران با بیان اینکه آب سیاه با بالا رفتن فشار داخل چشم همراه است که این فشار به مرور باعث آسیب به عصب بینایی و کاهش میدان دید می شود گفت: این بیماری دارای انواعی مختلف مادرزادی، آب سیاه بر اثر بالا رفتن سن، مزمن و اکتسابی است.

 


مراسم روز جهانی گلوکوم (آب سیاه) قرار است روز پنجشنبه ۲۰ اسفند ماه در بیمارستان فارابی برگزار شود.

 


ویدیو مرتبط :
فشار چشم بالا - مرکز چشم پزشکی دکتر علیرضا نادری

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

واشنگتن: حق واکنش به آزمایش موشکی ایران را محفوظ می‌دانیم/فشار به شورای امنیت را ادامه می‌دهیماخبار,اخبارسیاست  خارجی , آزمایش موشکی ایران

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه واشنگتن حق واکنش به آزمایش موشکی ایران را محفوظ می‌داند، از فشارهای این کشور بر شورای امنیت برای اقدام در این ارتباط سخن گفت.

  مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز جمعه گفت واشنگتن، حق در ارتباط با آزمایش موشک عماد توسط ایران را محفوظ می‌داند.

موشک دوربرد «عماد»، که نسل جدید موشک‌های بالستیک ساخت وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران است روز یکشنبه با موفقیت آزمایش شد. «عماد» نخستین موشک دوربرد ایران با قابلیت هدایت و کنترل تا لحظه اصابت به هدف است.

پیش از این سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، در بیانیه‌ای اعلام کرده بود واشنگتن بعد از بررسی اطلاعات موجود، آزمایش موشکی ایران را نقض آشکار قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌داند.

این دیپلمات آمریکایی با بیان اینکه واشنگتن در حال تهیه گزارشی برای ارائه به میز ایران کمیته امور تحریمی شورای امنیت است از ادامه فشار بر این شورا برای انجام اقدامات مقتضی علیه ایران خبر داد.

مارک تونر، در کنفرانس خبری روز جمعه در پاسخ به سوال یک خبرنگار که آیا واشنگتن در نقطه‌ای قرار دارد که از اقدامات یکجانبه‌ای نظیر تحریم یا اقدامات دیگر استفاده کند گفت: «ما به فشار بر شورای امنیت، در آن سطح، جهت انجام اقدامات متناسب ادامه خواهیم داد.»

تونر در ادامه گفت: «همان‌طور که در سوالتان مطرح کردید ما این سازوکارهای دو جانبه برای تحریم را داریم. من نمی‌توانم چیزی را اعلام کنم یا بگویم که ما فوراً اقدام خواهیم کرد، اما مطمئناً این حق را برای خودمان محفوظ می‌دانیم.»

قطعنامه شماره 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد که آغازگر چهارمین دور تحریم‌ها علیه ایران با طرح ادعاهای بی‌پایه درباره برنامه هسته‌ای این کشور بود سال 2010 به تصویب رسید.

این شورا اخیراً قطعنامه‌ای جدیدتر به شماره 2231 برای تأیید «برجام» به تصویب رسانده که هنوز اجرایی نشده است. قطعنامه 2231 تمامی قطعنامه‌های قبلی این شورا علیه ایران را لغو می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران همواره ادعای کشورهای غربی، مبنی بر وجود جنبه‌های نظامی در برنامه هسته‌ای خود را رد می‌کند.

 

 اخبار سیاست  خارجی  -  فارس