مذهبی


2 دقیقه پیش

دعای مشلول همراه ترجمه

دعای مشلول همراه ترجمه   موسوم به دعاى «الشاب المأخوذ بذنبه» [یعنى: جوانى كه به سبب گناهش گرفتار عذاب حق شده] این دعا از كتابهاى كفعمى و«مهج الدعوات» نقل شده، و دعایى ...
2 دقیقه پیش

رمزی برای استجابت دعا

یکی از این دعاهای ارزشمند، مناجات شریف شعبانیه است   بر اساس منابع روایی برترین و محبوب ترین کارها نزد خداوند متعال در بین بندگان خویش، دعا کردن معرفی شده است، از طرفی ...

نسخه ی شفابخش امام هشتم برای زندگی امروز ماولادت امام هشتم,احادیث امام رضا (ع),سخنان امام رضا (ع)

-نقطه تحول
نقطة تحول و تغییر زندگی‌ها کجاست؟
 لحظات تصمیم‌گیری و انتخاب.

 

-تصمیمات کور یا تصمیمات بینا؟
تصمیمات بینا که با ملاکهای واقعی انجام میشود.


- در لحظة تصمیم‌گیری، باید از خود یک سؤال را بپرسیم: خدا، کدام را می‌پسندد؟
 میخواهم میهمانی بدهم. طبق رسم خودمان زن و مرد سر یک سفره مینشینند ولی طبق نظر خدا حضور زن و مرد نامحرم بر سر یک سفره پسندیده نیست.
 میخواهم بر سر فرزند کوچکم داد بکشم ولی خدا ملایمت را دوست دارد.
 میخواهم با دروغ جنس خود را قالب کنم ولی خدا گفتار صدق را توصیه کرده است.
 میخواهم با پارتی بازی کار خود را راه بیندازم ولی خدا این را نادرست میداند.


 میخواهم به بهانه ابراز قدرت از محبت به خانواده ‏ام دریغ داشته باشم ولی خداوند محبت به آنها را دوست دارد.
 میخواهم از قوانین راهنمایی متابعت نکنم ولی خداوند رعایت قانون را واجب میداند.
 میخواهم در اداره کم کاری کنم ولی خداوند این را نمیپسندد.
 میخواهم هرطور خواستم لباس بپوشم ولی خداوند لباسی را که مروج فرهنگ کفر باشد نمیپذیرد.


 میخواهم هرطور که خواستم حجاب داشته باشم ولی خداوند بهترین پوشش را برای من در نظر گرفته است.
 میخواهم هرجا که رفتم حرف حرف من باشد ولی خداوند همفکری را می پسندد.
 میخواهم در تجملات غرق شوم ولی خداوند تجمل گرایی را دشمن میدارد.
 در تمام این موارد انتخاب نظر خدا نشان دهنده وابستگی قلب ما به اوست.


 اگر به دنبال این مطلب هستیم قلب خود را به خدا می سپاریم به صورتی که احساس حضور خدا در قلبمان روز به روز بیشتر شود. در این راه باید همراه آنانی شد که راه را پیموده ‏اند و به خدا رسیده‏ اند. امام، انسانی است که راه رسیدن به خدا فقط با او ممکن است.

 

ولادت امام هشتم,احادیث امام رضا (ع),سخنان امام رضا (ع)

 
در آستانه  ولادت امام هشتم، امام مهربانی ها می خواهیم در این راه با امام همراه شویم:
 امام رضا علیه‏ السلام نامه‏ ای به حضرت عبدالعظیم حسنی نوشته و در آن توصیه‏ هایی را برای شیعیان بیان نموده ‏اند. توجه به این روایت ما را در راه زندگی ایمانی کمک خواهد نمود.
 به بخشی از این نامه توجه نمایید:
 بسم الله الرحمن الرحیم
 ای عبدالعظیم! سلام مرا به دوستانم برسان و به آنان بگو: در دل های خویش برای شیطان راهی نگشایند و آنان را به راستگویی در گفتار و ادای امانت و سکوت پرمعنا و ترک درگیری و جدال در کارهای بیهوده و بی فایده فراخوان و به رسیدگی به اقوام و رفت و آمد با یکدیگر و رابطه گرم و دوستانه با هم دعوت کن، چرا که این کار باعث ربط بیشتر روحی با خدا و من و اولیاء اوست.

 

دوستان ما نباید فرصت های گران بهای زندگی و وقت ارزشمند خود را به دشمنی با یکدیگر تلف کنند.من با خود عهد کرده ام که هر کس مرتکب اینگونه امور شود یا به یکی از دوستانم و رهروانم خشم کند و به او آسیب رساند از خدا بخواهم که او را به سخت ترین کیفر دنیوی مجازات کند و در آخرت نیز اینگونه افراد از زیانکاران خواهند بود.»[1]


 با استفاده از دستورات امام هشتم زندگی ما روز به روز به سمت خدایی بودن پیش میرود.


--------------------------------

[1] . بحارالأنوار ج : 71 ص : 230

منبع:gofteman-bartar.ir


ویدیو مرتبط :
نسخه شفابخش

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

موثر و صمیمانه برای زندگی امروزارتباطات موثر و موفق, برقراری ارتباط با یکدیگر

 

افرادی که بتوانند ارتباطات موثر و موفقی داشته باشند، احتمالا به موفقیت نزدیک ترند. اما در این میان کم نیستند افرادی که در برقراری ارتباط دچار ناتوانی و نواقصی هستند.

 

عصری که در آن زندگی می کنیم، بی تردید عصر ارتباطات است. همه ما، بخش زیادی از زندگی روزمره خود را صرف ارتباط با دیگران می کنیم و یا به این روابط می اندیشیم.

 

طبق تحقیقات صورت گرفته، 75% از اوقات روزمره افراد در ارتباط با دیگران سپری می شود و شاید به همت خاطر باید گفت که 75% از موفقیتهای هر یک از ما به نحوه ارتباطاتمان مربوط می شود.

 

افرادی که بتوانند ارتباطات موثر و موفقی داشته باشند، احتمالا به موفقیت نزدیک ترند. اما در این میان کم نیستند افرادی که در برقراری ارتباط دچار ناتوانی و نواقصی هستند. همین امر موجب می شود که همسران زبان یکدیگر را درک نکنند و روابطشان به سردی گراید. در بسیاری از موارد مشاهده می شود که والدین در برقراری ارتباط با فرزندان خود مشکل دارند و از اینکه فرزندانشان از آنها حرف شنوی ندارند، دلخور هستند. از طرف دیگر فرزندان هم در برخی از موارد، تصور می کنند که والدینی غیرقابل نفوذ دارند و نمی توانند با آنها ارتباط برقرار کنند. یعنی مشکلی به نام عدم تعامل موفق میان والدین و فرزندان وجود دارد.

 

در موارد دیگری هم باید اینطور گفت که حتی دوستان هم در برقراری ارتباط با یکدیگر، ممکن است علی رغم میل باطنی شان، موجب آزار واذیت یکدیگر شوند و به طور کلی این مسئله در کلیه روابط انسانها دیده می شود.

 

به این ترتیب آنچه مشخص است اینکه در این دنیای پیچیده و تو در تو، آنچه برای هر انسانی مهم به نظر می رسد این است که بتواند در برقراری ارتباط با دیگران، موثر، مثبت و موفق عمل کند.

 

زنان و مردان موفق کسانی هستند که بتوانند در زندگی شخصی و اجتماعی شان، به سادگی در قلب دیگران نفوذ کنند و به برقراری ارتباطات مثبت بپردازند. این یک مهارت و توانایی مهم است که به افزایش اعتماد به نفس کمک می کند و مسیرهای موفقیت را تا حد زیادی هموار می سازد.

 

بنابراین برای هر فردی که بخواهد پدر و مادری موفق، فرزندی خوب یا دوستی نمونه باشد، لازم است که بداند از چه طریقی می تواند به برقراری ارتباط با دیگران بپردازد. ارتباطی موثر و مفید که تاثیرات مطلوبی برای او به دنبال داشته باشد. در این زمینه لازم است به عنصر صمیمیت فکر کنید.

 

اگر کسی باور داشته باشد که صمیمیت در روابط، عنصری ارزشمند و دلپذیر است، به این موضوع فکر می کند و به درک این مطلب می رسد که زندگی صمیمانه، لذت بخش تر است و ثمرات متعددی را به دنبال دارد.

 

به روابط بین همسران بیندیشید. عده ای از زوجین روابطی سر و بی روح با یکدیگر دارند و عده دیگر کسانی هستند که صمیمیت را در زندگی مشترک تجربه کرده اند. این دسته از زوجین این احساس را لمس کرده اند که صمیمیت در زندگی مشترک، با عشق متقابلی همراه است که فضای یک زندگی را دلپسند می کند. این موضوع را به روابط پدر و مادر با فرزندان نسبت دهید. مسلما والدینی که رابطه صمیمانه ای با فرزند خود دارند، در امور تربیتی و انتقال مفاهیم ارزشی مورد نظر خود به فرزندان نیز، موفق ترند.

 

همه ما در طول زندگی خود شاهد این امر بوده ایم که برخی از اشخاص در کمترین زمان، به برقراری ارتباطات مثبت با دیگران می پردازند و همین مهارت موجب می شود تا بتوانند برای درخواست های بزرگ خود، پاسخ مثبت پیدا کنند و عده ای دیگر هیچ گاه نمی توانند چنین فرصتی داشته باشند.

 

وقتی در خلوت خود به درون تان مراجعه می کنید، باز هم متوجه می شوید که در موارد بسیاری، پیشنهادهای خوبی داشته اید که آنها را به اعضای خانواده و یا همکاران قدیمی خود نداده اید، بلکه این پیشنهادها را به کسانی داده اید که به تازگی با شما آشنا شده اند اما در پهنه قلب شما نفوذ کرده اند. 1

 

روانشناسان بسیاری معتقدند که ایجاد یک رابطه صمیمانه، یک برخورد خلاقانه است که موجب تکامل افراد می شود.

ارتباط صمیمانه می تواند شما را سریع تر و راحت تر به هدف برساند.

 نیازهایتان را بهتر و سریع تر فراهم می کند.

شما را در پرتو پیشنهادهای جالب توجه قرار می دهد.

شما را دوست داشتنی تر و خواستنی تر می کند.

شما را موثرتر، مفیدتر و با نفوذتر می کند.2

منبع:با اندکی تغییر به نقل از کتاب "صمیمیت و تاثیر گذاری" نوشته م.حورایی/ تبیان