مذهبی


2 دقیقه پیش

دعای مشلول همراه ترجمه

دعای مشلول همراه ترجمه   موسوم به دعاى «الشاب المأخوذ بذنبه» [یعنى: جوانى كه به سبب گناهش گرفتار عذاب حق شده] این دعا از كتابهاى كفعمى و«مهج الدعوات» نقل شده، و دعایى ...
2 دقیقه پیش

رمزی برای استجابت دعا

یکی از این دعاهای ارزشمند، مناجات شریف شعبانیه است   بر اساس منابع روایی برترین و محبوب ترین کارها نزد خداوند متعال در بین بندگان خویش، دعا کردن معرفی شده است، از طرفی ...

آیا اجنه از غذای ما می خورند و ما باید ته ظرف غذایمان را برای آن ها بگذاریم؟ 

اجنه,غذای اجنه

 

   این مطلب صحیح است که نباید استخوان را به شکل کامل پاک کنیم، چون اجنه از آن استفاده می کنند (و ظاهرا استفاده آن ها به شکل بو کردن است)

 

على بن اسباط گوید: که ابو حمزه طعامى تهیّه کرد و ما را که جماعتى بودیم دعوت کرد، هنگام خوردن غذا ابو حمزه شخصى را دید که استخوانى را بکلّى پاک نمود، او را آواز داد که این کار را نکن زیرا از على بن الحسین علیهما السّلام شنیدم که مى‏فرمود: استخوان را از هر چه با او است برهنه نسازید زیرا جنّ را در آن سهم است و اگر چنین کنید چیزى را از خانه مى‏رباید که براى شما بهتر است از اینکه به استخوان است.

از امام ششم علیه السّلام پرسیدم کسى با استخوان یا پشکل یا چوب استنجاء کند، فرمود: استخوان و سرگین خوراک پریانند که با رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله قرار داد کردند، و با هیچ کدام شایسته نیست.


البته دقت کنید که این مطلب منافاتی با احکام دینی درباره ترک اسراف ندارد. و مقداری که بهتر است باقی گذاشته شود، آن است که در اصل انسان ها به آن رغبتی ندارند. و منظور ترک کردن گوشت بر روی استخوان نیست.


 آیا ثوابى دارد که بر آن (استخوان) چیزى گذارند؟
و اظهر اینست که جن همان بو کشند زیرا چیزى در آن نماند که بخورند مگر آنکه خوراکى جز آدمى داشته باشند.
و درباره باقی گذاشتن ته مانده ای از غذا، ظاهرا مصداق اسراف است و جایز نیست. و نه تنها باقی گذاشتن غذا سبب ثروت نمی شود، بلکه تمیز کردن ظرف غذا، موجب افزایش روزی شمرده شده است. چون در روایتی، خوردن ته غذا، یکی از عوامل ثروت معرفی شده است که با نقل این روایت، عوامل ثروت و فقر را نیز بیان می کنم:


 على علیه السّلام فرمود:
پرده‏ هاى عنکبوت را از خانه پاک کنید که موجب فقر مى ‏گردد بول در حمام فقر مى ‏آورد، خوردن در حال جنابت موجب فقر مى ‏شود و نیز چیزهائى که موجب فقر مى ‏گردد عبارتند از:

شانه کردن سر در حال قیام.

گذاشتن کثافت در خانه،

سوگند به دروغ،

زنا،

حرص زیاد

خوابیدن بین نماز مغرب و عشاء،

خوابیدن قبل از طلوع‏ آفتاب،

اعتیاد به دروغ،

شنیدن موسیقى،

رد سائل در شب،

نداشتن عقل معیشت،

قطع رحم.

 پس از این فرمود:
شما را خبر دهم از آنچه رزق را زیاد مى ‏کند، گفتند: بفرمائید، فرمود جمع کردن بین دو نماز، تعقیب نماز صبح، صله رحم، پاک کردن منزل از کثافات، مواساة با مؤمن، صبح دنبال زندگى رفتن، استغفار، گفتار حق، اجابت مؤذن و سخن نگفتن در بیت الخلاء.

حریص نبودن، شکر منعم، دورى کردن از سوگند حرام، شستن دست قبل از خوردن غذا، خوردن غذائى که از سفره مى‏ ریزد، و هر کس هر روز سى بار سبحان اللَّه بگوید خداوند هفتاد نوع بلا را از او دور مى‏گرداند، که آسانترین آنها فقر مى‏ باشد.

منبع:asemoni.com

 

 

 


ویدیو مرتبط :
حیوانات چگونه غذای خود را می خورند(طنز)

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

مطهری: همایش حجاب برای چادری‌ها چه فایده دارد/باید به خانم های کم حجاب احترام بگذاریماخبار,اخبار سیاسی,علی مطهری


اخبار سیاسی - مطهری: همایش حجاب برای چادری‌ها چه فایده دارد/باید به خانم های کم حجاب احترام بگذاریم/نباید برای حجاب فضا را امنیتی کنیم

طرح‌های دریا در سال جاری پیشرفت کرده و با وجود اینکه دولت متهم است در برنامه‌های فرهنگی سهل‌انگاری می‌کند اما رفتار دولت یازدهم در برنامه‌های طرح دریا قابل قبول‌تر از دولت گذشته است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: مسئله قلیان باید حل شود؛ چون خودم هم نمی‌دانم قلیان ممنوع است یا نه!

به گزارش «تیک»، از شهرستان ساری علی مطهری در جلسه اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس با مسئولان فرهنگی مازندران در سالن شماره یک استانداری مازندران اظهار داشت: در اجرای طرح دریا در سال‌های گذشته سهل‌انگاری صورت می‌گرفت.

وی ادامه داد: طرح‌های دریا در سال جاری پیشرفت کرده و با وجود اینکه دولت متهم است در برنامه‌های فرهنگی سهل‌انگاری می‌کند اما رفتار دولت یازدهم در برنامه‌های طرح دریا قابل قبول‌تر از دولت گذشته است.

مطهری با اشاره به اینکه انتظار بر این بود در این نشست به مسائل ویژه مازندران پرداخته شود، یادآور شد: اما مسائل کلی فرهنگی کشور که مشترک در بین استان‌هاست در این نشست مطرح شد.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه گردشگری مهمترین مسئله مازندران است، افزود: مردم زیادی به مازندران سفر می‌کنند تا از مواهب طبیعی بهره‌مند شوند اما چه باید کنیم که این افراد را جذب فرهنگ اسلامی و نظام کنیم و چهره خوبی از نظام را برای آنها نشان دهیم.

مطهری با بیان اینکه منطقی نیست که فقط بخواهیم به بودجه تکیه کنیم که کار پیش برود، اظهار داشت: گاهی یک لبخند از سوی یک مسئول در مردم بسیار تاثیرگذار است و می‌تواند مردم را جذب کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه برخوردهای قهری در این مسئله را نمی‌پذیریم، ادامه داد:‌مسئله قلیان هم باید حل شود. چون خودم هم نمی‌دانم قلیان ممنوع است یا نه. در حالی که در غذاخوری‌های تهران قلیان هم ارائه می‌شود.

مطهری با بیان اینکه هدف ما باید جذب قشر سهل‌انگار در دین باشد، خاطرنشان کرد: برگزاری همایش حجاب برای خانم‌های چادری چه فایده دارد اگر همایشی گذاشتیم که بانوان کم‌حجاب وارد شدند آن زمان موفق عمل کرده‌ایم.

وی راه جذب افراد کم‌حجاب به دین را احترام گذاشتن به این قشر عنوان کرد و یاد‌آور شد: ضمن اینکه نظارت انجام می‌شود نباید فضا را امنیتی کنیم.

وی با اعتراض به دریافت حق ورود در سواحل یادآور شد: ممکن است عده‌ای برای نپرداختن این حق ورودی به نقاط دیگری از ساحل بروند و در آن مناطق تخلفی هم صورت گیرد.

وی همچنین خواستار مشخص شدن وضعیت دریا در ماه رمضان شد.
 اخبار سیاسی - تیک