اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

۱۰ میلیارد دلار در صنعت برق کشور صرفه جویی شد 

 

۱۰ میلیارد دلار در صنعت برق کشور صرفه جویی شد

 

معاون برق و انرژی وزارت نیرو گفت: اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در بخش صنعت برق ۱۰ میلیارد دلار صرفه جویی اقتصادی در بر داشته است.

محمد بهزاد در نشست مجمع نمایندگان استان گیلان اظهار داشت: بطور میانگین هرساله هشت درصد مصرف برق در کشور افزایش پیدا می کرد در حالیکه پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها مصرف برق کشور ۱۰درصد معادل ۲۰ میلیارد کیلووات ساعت کاهش یافته است.

وی همچنین با اشاره به پیشرفت صنعت برق در دولت نهم و دهم بیان داشت: ظرفیت ۳۸ هزار و ۱۰۰ مگاوات تولید برق کشور در سال ۸۴ اکنون به ۶۳ هزار و ۲۴۵ مگاوات افزایش یافته که در صنعت برق کشور در ۱۱۰ سال گذشته بی سابقه است.

معاون برق و انرژی وزارت نیرو در ادامه از ظرفیت ۶۶ درصدی تولید برق کشور در دوران دولت نهم و دهم خبرداد و افزود: از برنامه های مهم وزارت نیرو در صنعت برق، کاهش تلفات برق و رساندن آن به سطح استانداردهای جهانی است.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان نیز در این نشست توجه بیشتر وزارت نیرو به تأمین کنتورهای درخواستی روستانشینان، تبدیل پمپهای گازوئیلی به برقی و اتخاذ تدابیر لازم برای تأمین برق مورد نیاز طرح مسکن مهر را خواستار شد.../تحلیل:مهر


ویدیو مرتبط :
صرفه جویی 2 میلیارد دالاری در واردات

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

وزیر نفت هند:با خرید نفت ایران 8.5 میلیارد دلار صرفه جویی می کنیمواردات نفت هند از ایران

وزیر نفت هند:با خرید نفت ایران 8.5 میلیارد دلار صرفه جویی می کنیم

واردات نفت خام هند از ایران در 7 ماهه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 46 درصد کاهش داشته است. هند در 7 ماهه نخست سال جاری روزانه به طور متوسط 185700 بشکه نفت خام از ایران وارد کرده است.

وزیر نفت هند اعلام کرد که با خرید نفت از ایران و پرداخت روپیه به جای دلار در ازای نفت خریداری شده از ایران کشورش در سال مالی 2013-14 بیش از 8.5 میلیارد دلار سود می کند.

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، " ویراپا مویلی"  وزیر نفت هند در نامه ای به مان موهان سینگ نخست وزیر این کشور درباره استراتژی های این وزارت خانه برای مقابله با بحران کاهش محسوس ارزش پول ملی این کشور نوشت که کشورش در سال 2013 و 2014 ، سیزده میلیون تن نفت خام از ایران وارد می کند.

وزیر نفت هند در ادامه افزوده است تا کنون و از ابتدای ماه آوریل سال جاری میلادی دولت هند 2 میلیون تن از این میزان را وارد کرده است.

وی در این نامه با اشاره به اینکه در باقی مدت امسال و سال آینده وزارت نفت هند با واردات 11 میلیون تن نفت خام دیگر از ایران باعث عدم خروج 8 میلیارد و 470 میلیون دلار ارز از این کشور خواهد شد و این مساله در افزایش توانایی دولت هعند برای مبارزه با کاهش ارزش پول ملی این کشور موثر خواهد بود.

وزیر نفت هند در این نامه به موارد دیگری اشاره کرده که در مجموع صرفه جویی مصرف انرژی در این کشور را به 20 میلیارد دلار می رساند.

گفتنی است ارزش روپیه در ماه جاری گذشته به پایین ترین سطح در 18 سال گذشته رسیده است و این مساله دولت هند را با چالشی جدی مواجه کرده است.

 واردات نفت خام هند از ایران در 7 ماهه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 46 درصد کاهش داشته است. هند در 7 ماهه نخست سال جاری روزانه به طور متوسط 185700 بشکه نفت خام از ایران وارد کرده است.

بر اساس توافق ایران و هند و به دلیل تحریم های مالی و بانکی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه برنامه هسته ای ایران ، هند نیمی از پول نفت وارداتی خود از ایران را به روپیه می پردازد./عصرایران