اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

کلید اهرام مصر در دست یک زن ایرانی


نخستین تور گردشگری ایرانی ها در مصر پس از گذشت 34 سال، فروردین ماه امسال توسط یک «زن» برپا شد، او در مصر به عنوان «خانم شجاع ایرانی» لقب گرفته است.

خبرگزاری فارس: نخستین تور گردشگری ایرانی ها در مصر پس از گذشت 34 سال، فروردین ماه امسال توسط یک «زن» برپا شد، او در مصر به عنوان «خانم شجاع ایرانی» لقب گرفته است.

سال گذشته بود که محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان در سفر به مصر و دیدار با مقامات این کشور اعلام کرد که شهروندان مصری می‌توانند بدون ویزا به ایران مسافرت کنند.

در پی آن اسفندماه سال پیش نیز «هشام زعزوع» وزیر گردشگری مصر طی سفری به تهران قراردادهایی را با مقامات ایرانی از جمله رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به منظور از سرگیری سفرهای توریستی بین دو کشور امضا کرد.


در حالی که پس از امضای این قراردادها، مسائلی از جمله جلوگیری از سفر ایرانی ها به شهر قاهره، مناطق زیارتی و ... مطرح می شد، دهم فروردین ماه امسال خبری منتشر شد که هواپیمای حامل گردشگران ایرانی در قالب یک پرواز چارتر در شهر «اسوان» مصر به زمین نشسته است.

این نخستین تور گردشگری ایرانی ها در مصر را «رقیه حاتمی پور» که یک مدیر آژانس گردشگری است پس از گذشت 34 سال، سردی روابط دو کشور برگزار کرده است.

حاتمی پور از جزئیات تور گردشگری به مصر، دیدنی ها، حاشیه ها، ناامنی ها و هزینه ها می گوید.

مصر علاوه بر جاذبه های تاریخی چون اهرام، به واسطه مکانهای مذهبی که دارد، همواره مورد توجه ایرانی ها بوده است، اما در حال حاضر از ناامنی ها در این کشور نمی توان غافل شد، چطور یک زن، برای راه اندازی نخستین تور گردشگری ایرانی ها به مصر، پیشگام می شود؟


حاتمی پور: پس از حضور وزیر گردشگری در در ایران و عقد قراردادها با متولیان بحث گردشگری در کشور به شدت علاقمند بودم که تور گردشگری به مصر را راه بیندازم، مسافران این تور را هم آماده داشتم، خیلی ها از قبل به من گفته بودند که علاقمندند به مصر سفر کنند و من دنبال راه اندازی این تور بودم. ترسی در دلم نداشتم.

برایم مهم این بود که این اتفاق رخ دهد. البته ابتدا قرار بود کانون جهانگردی برای برپایی تورهای ما به مصر، به ما کمک کند اما این اتفاق نیفتاد و خودمان مستقیم با دفتر حافظ منافع ایران در مصر، دفتر حافظ منافع مصر در ایران و سازمان هواپیمایی کشور موفق به برپایی تور گردشگری به مصر شدیم.


افرادی که در نخستین تور گردشگری ایران به مصر جا گرفتند، واقعا گردشگر بودند یا تاجر و مقام مسئول؟


حاتمی پور: توری که برای مصر تعریف کردم خانوادگی بود، بازرگان و پزشک هم بودند. البته چون سفر حساسی بود، خودم سرپرستی تور را برعهده داشتم.  43 نفر بودیم که با هواپیمای مصری در شهر «اسوان» در خاک مصر به زمین نشستیم.

اینکه نمی گذارند قاهره برویم «شایعه» بود

 در خبرها آمده بود که ایرانی ها را به شهر قاهره راه نمی دهند و تنها از چند شهر و جاذبه محدود می توانند بازدید کنند، آیا محدودیتی وجود داشت؟ از چه مکانهایی بازدید کردید؟


حاتمی پور: اینکه نمی گذارند قاهره برویم که «شایعه» بود، ما رفتیم. در شهرهای اسوان، ادفو، قاهره، کمومبو و هورگادا حضور داشتیم و از موزه ملی قاهره، اهرام ثلاثه، مجسمه ابوالهول و بازار خان الخلیلی بازدید کردیم البته چون در این منطقه، اماکن مقدس رأس الحسین (ع) و مسجد حضرت زینب (س) وجود دارد به لحاظ امنیتی، مقامات مصری گفتند که نمی شود از نزدیک زیارت کنیم و از دور زیارت کردیم. البته بخشی از مسیر سفر را هم در امتداد نیل گذراندیم.

پس سفر به مصر با تدابیر امنیتی همراه بوده است؟

حاتمی پور: مسافران ایرانی در کمال امنیت به مصر سفر کردند و اسکورت هایی هم ما را همراهی می کردند، هر چند با ورود ایرانی ها به قاهره، اعتراضات گروه های تندرو بیشتر شد اما خللی در برنامه ایجاد نکرد، جالب است که مصری ها آنجا به من لقب «خانم شجاع ایرانی» را داده بودند!

حتی اینکه یک زن، نخستین تور گردشگری ایران به مصر را هدایت می کرد برای آنها جذاب بود و در تمام صحبت هایی که با مصری ها داشتیم انجام این سفرها را نقطه عطفی در روابط بین دو کشور عنوان می کردند و نسبت به ایرانی ها ابراز احساسات مثبتی داشتند.


برپایی تور گردشگری ایران به مصر چه بازتابی در رسانه های مصری داشت؟

حاتمی پور: نه تنها در رسانه های مصری بلکه در اکثر سایتها و روزنامه های مطرح دنیا به این موضوع پرداختند.

برای سفر مصری ها به ایران چه کردید؟

اینکه ایرانی ها به مصر بروند اتفاق خوبی است اما اتفاق بهتر این است که بتوانیم مصری ها را هم تشویق به سفر به ایران کنیم، اقدامی در این زمینه انجام دادید؟

حاتمی پور: همین که دریافت ویزا برای گردشگران مصری به منظور ورود به ایران برداشته شده است اقدام خوبی است اما به طور کلی بنده معتقد به بیزینس یک طرفه نیستم و حتماً در سفرهایی که به این کشور خواهم داشت به این موضوع می پردازم. با علایق عمیقی که مصری ها نسبت به ایرانی ها دارند در آینده نزدیک مطمئنم مصری ها را در پروازهای چارتر بین دو کشور خواهیم دید.

ویزای مصر، گروهی صادر می شود؟

حاتمی پور: بله ویزای انفرادی صادر نمی کنند بلکه ویزا به صورت مانیفست یا گروهی است.

 سفر به مصر، سفر گرانی است؟

حاتمی پور: در حال حاضر 7 روز 2000 دلار است که در حال تلاش هستیم تا بدون اینکه به کیفیت سفر آسیب برسد، نرخ آن را پایین بیاوریم.

 غیر از شما آژانس دیگری هم تور گردشگری مصر برگزار می کند؟ و اینکه سفر به مصر ادامه دارد یا زمان سفر بعدی مشخص نیست؟


حاتمی پور: هیچ آژانس دیگری پکیج تور مصر ندارد و آژانس بنده در قالب عمده فروش، پکیج سفر مصر را به دیگر آژانس ها ارائه خواهد کرد. سفرها در قالب پروازهای چارتر مشخص می شود. پرواز بعدی هم اردیبهشت است.


ویدیو مرتبط :
کلید اسرار ایرانی ها

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

کشف کلید ژنتیکی بیماری وبا با همکاری نابغه ایرانیکشف کلید ژنتیکی بیماری,پردیس ثابتی,کلید ژنتیکی بیماری ها,دانشگاه هاروارد
چرا برخی در برابر وبا ایمن‌ترند؟
کشف کلید ژنتیکی بیماری وبا با همکاری نابغه ایرانی

تیمی از محققان دانشگاه هاروارد، موسسه براود و بیمارستان عمومی ماساچوست با همکاری یک محقق ایرانی توانسته‌اند شواهدی از تغییرات ژنتیکی را که ممکن است در حفظ افراد از ابتلا به وبا موثر باشند، شناسایی کنند.

به گزارش ایسنا، پردیس ثابتی، استادیار زیست‌شناسی تکاملی دانشگاه هاروارد و همکارانش بر پایه داده‌های ژنتیکی بدست آمده از صدها بنگلادشی توانستند بخشهایی در ژنوم را که برخی از آنها مسؤول عملکردهای خاص سیستم ایمنی و برخی دیگر مسؤول از دست رفتن مایعات هستند، شناسایی کنند که در برابر وبا مقاومت می‌کنند.
آزمایشات بعدی نشان داد که بین افرادی که به وبا مبتلا شده و افرادی که در برابر آن مقاومت کرده بودند، تفاوتهای ژنتیکی وجود دارد.

ثابتی، یکی از دو مولف اصلی این پژوهش اظهار کرد: این پژوهش بطور خاص برای ما هیجان‌انگیز است چرا که قدرت این رویکرد را نشان می‌دهد. این اولین بار است که توانسته‌ایم یک رویکرد گسترده ژنومی را برای درک مقاومت در برابر وبا بدست بیاوریم.

این دانشمند دانشگاه هاروارد افزود: اما این تنها یک گام ابتدایی بوده و اکتشافات بیشتری در این زمینه وجود دارد. برای این بیماری قدیمی و متداول، اطلاعات بسیار کمی در مورد سیستم ایمنی میزبان وجود دارد.

ثابتی همچنین اظهار امیدواری کرد که با درک بهتر اینکه چرا برخی افراد در برابر وبا ایمنی دارند، به تلاش‌ها برای تولید درمان و واکسن کمک شود تا از شیوع این بیماری جلوگیری به عمل آید.

این پژوهش در مجله Science Translational Medicine منتشر شده است.
ثابتی سومین زنی در تاریخ است که با معدل ۱۰۰ و مدارج کامل از دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد آمریکا فارغ التحصیل شده‌است. وی بعنوان یکی از سرشناس‌ترین محققان آمریکا در زمینه بررسی ژنوم مالاریا از بنیاد بیل و ملیندا گیتس بالغ بر دو میلیون دلار بودجه تحقیقاتی دریافت کرده‌است.

پردیس ثابتی همچنین به عنوان یکی از ۱۰۰ چهره نابغه جهان از سوی گروه بین‌المللی Creators Synectics معرفی شده‌است. این گروه بین‌المللی پردیس ثابتی را در میان محققان برجسته دانشگاه‌های معتبری نظیر هاروارد، آکسفورد و موسسه فناوری ماساچوست به عنوان چهره چهل و نهم معرفی کرده‌است.

شبکه خبری سی‌ان‌ان نیز در سال ۲۰۰۷، ثابتی را به عنوان یکی از هشت نوابغی عنوان کرد که دنیای ما را متحول خواهند ساخت./ایسنا