اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

کشتی‌های غول‌ آسا (+عکس)کریستف کلمب با یک کشتی ۲۴ متری پا بر قاره آمریکا گذارد. ۵۴ سال پیش بزرگترین کشتی باربری دنیا ۱۵۹ متر بود که به موزه پیوسته است.

به گزارش عصرایران به نقل از دویچه وله، حالا کشتی‌ها ابعاد و قدرتی دارند که غیر قابل تصور است.
 

 

اخبار,اخبار گوناگون ,کشتی‌های غول‌ آسا

 
کشتی "ام‌اس‌سی اسکار" بزرگترین کشتی باربری جهان است که اخیرا برای تخلیه بار در بندر "برمن‌هافن" لنگر انداخت. این کشتی ۳۹۵ متر طول و ۶۰ متر عرض دارد. این کشتی ۱۹ هزار و ۲۲۴ کانتینر (twenty foot equivalent unit) گنجایش دارد.

 

اخبار,اخبار گوناگون ,کشتی‌های غول‌ آسا

 
 پیش از "ام‌اس‌سی اسکار" کشتی "سی‌اس‌سی‌ال گلوب" با گنجایش ۱۹ هزار و ۱۰۰ کانتینر رکورد جهان را در اختیار داشت. البته این رکورد تنها ۵۳ روز بیشتر دوام نیاورد و با ورود "ام‌اس‌سی اسکار" در روز هشتم ژانویه سال ۲۰۱۵ فروریخت.

اخبار,اخبار گوناگون ,کشتی‌های غول‌ آسا

 

البته کشتی "اما ماارسک" که در سال ۲۰۰۶ به آب انداخته شد هنوز هم با ۳۹۸ متر طول، طویل‌ترین کشتی جهان محسوب می‌شود. اما گنجایش آن تنها ۱۵ هزار و ۵۵۰ کانتینر است. ‌

 

اخبار,اخبار گوناگون ,کشتی‌های غول‌ آسا

 
برای این‌که بفهمیم اعداد و ارقام ارائه شده یعنی چه، نیاز به چند مقایسه هست. کریستف کلمب با "کشتی بادبانی سانتا ماریا" در سال ۱۴۹۲ پا بر قاره آمریکا گذارد. این کشتی ۲۴ متر طول و ۳۹ نفر خدمه داشت.

 

اخبار,اخبار گوناگون ,کشتی‌های غول‌ آسا

 
نمونه دیگر کشتی باربری "کاپ سان دیگو" در سال ۱۹۶۱ است که گرچه در آن زمان استاندارد جهانی کانتیتر وجود نداشت اما با ۱۵۹ متر از بزرگترین کشتی‌های دوران خود بود. این کشتی حالا به موزه پیوسته است.

 

اخبار,اخبار گوناگون ,کشتی‌های غول‌ آسا


نگاهی به اطلاعات جالب کشتی "ام‌اس‌سی اسکار" ابعاد غیر قابل تصور آن را روشن می‌کند. وزن خالص این کشتی (بدون بار) ۶۰ هزار تن است. بعد از بارگیری، "اسکار" به ارتفاع یک ساختمان ۵ طبقه به درون آب فرو می‌رود.

 

اخبار,اخبار گوناگون ,کشتی‌های غول‌ آسا

 
"ام‌اس‌سی اسکار" توسط "Daewoo Shipbuilding Company" در بوزان کره ساخته شده است. تقریبا شش ماه طراحی و در کمتر از یک سال جوشکاری بدنه آن با ۴۵ هزار تن فولاد طول کشیده است.

 

اخبار,اخبار گوناگون ,کشتی‌های غول‌ آسا

 
موتور کشتی "ام‌اس‌سی اسکار" با ۱۲ متر طول ۸۳ هزار اسب بخار قدرت دارد. موتور این کشتی ۱۱ سیلندر دارد که قطر هر سیلندر آن ۹۰ سانتیمتر است. انرژی تولید شده توسط این موتور غول آسا بطور مستقیم به پروانه‌کشتی منتقل می‌شود.

 

اخبار,اخبار گوناگون ,کشتی‌های غول‌ آسا

 
پروانه کشتی "ام‌اس‌سی اسکار" که در آلمان ریخته‌گری شده، دارای پنچ پره است که طول هر پره به ۱۰ متر و ۳۰ سانتیمتر می‌رسد.

 

اخبار,اخبار گوناگون ,کشتی‌های غول‌ آسا

 
کشتی "ام‌اس‌سی اسکار" تقریبا ۲۳ گره دریایی (۴۲ کیلومتر) در ساعت سرعت دارد و روزانه بین ۲۲۰ تا ۲۵۰ تن گازوئیل (۲۸۰ هزار لیتر) مصرف سوخت آن است که البته در مقایسه با کامیون بسیار با صرفه‌تر است.

 

اخبار,اخبار گوناگون ,کشتی‌های غول‌ آسا

 
"ام‌اس‌سی اسکار" در شبانه‌روز تقریبا هزار کیلومتر را طی می‌کند. بدین ترتیب این کشتی برای هر صد کیلومتر ۲۸ هزار لیتر گازوئیل مصرف می‌کند که اگر بر مقدار کانتینرهای گنجایش آن تقسیم شود، برای هر کانتینر یک و نیم لیتر گازوئیل در صد کیلومتر مصرف کرده است. این درحالی است که یک کامیون برای جابجایی یک کانتینر در صد کیلومتر چند برابر این میزان مصرف گازوئیل دارد.

 

اخبار,اخبار گوناگون ,کشتی‌های غول‌ آسا

 
اما وقتی صحبت از کانتینر می‌شود، یعنی چه؟ تا سال‌های دهه ۵۰ میلادی وقتی یک کشتی باری در اسکله برای تخلیه بار لنگر می‌انداخت، کالاها بایستی با طناب، تور، پالت، جرثقیل و زحمت بسیار از درون کشتی به بیرون تخلیه می‌شدند. در دهه ۳۰ میلادی مالکوم مک‌لین، مالک آمریکایی یک شرکت حمل و نقل، ایده ساخت یک "جعبه" استاندارد برای حمل و نقل کالا را داشت، اما این ایده تازه در دهه ۶۰ میلادی عملی شد.

 

اخبار,اخبار گوناگون ,کشتی‌های غول‌ آسا

 
کانتینرهای اولیه ۶ متر و ۱۰ سانتی‌متر طول، ۲ متر و ۴۴ سانتیمتر عرض و بین ۲ متر و ۴۴ تا ۲ متر و ۹۰ سانتیمتر ارتفاع داشتند. اما استاندارد کانتینرهای امروزین دوبرابر شده است.

 

اخبار,اخبار گوناگون ,کشتی‌های غول‌ آسا

 
در بعضی از اسکله‌های جهان تخلیه کانتیر از درون کشتی بصورت تماما اتوماتیک توسط چرثقیل‌های مخصوص صورت می‌گیرد.

 

اخبار,اخبار گوناگون ,کشتی‌های غول‌ آسا

 
کشتی "ام‌اس‌سی اسکار" ۳۵ نفر خدمه دارد. در کنار کاپیتان و معاون او، دوافسر و ۲۴ نفر دیگر این کشتی غول‌آسا را هدایت می‌کنند. گرچه با توجه به عظمت این کشتی تعداد خدمه کم به‌نظر می‌رسد، اما سیستم‌های الکترونیکی هدایت‌گر و رهیاب بخش عمده‌ای از کار را برعهده دارند.

 

اخبار,اخبار گوناگون ,کشتی‌های غول‌ آسا

 
حجم باری را که در درون کشتی "ام‌اس‌سی اسکار" جای می‌گیرد می‌توان با ۳۹ هزار اتومبیل یا ۱۱۷ میلیون جعبه کفش به تصویر کشید. اما واقعیت این است که بار این کشتی بسیار متنوع است و با پهلو گیری در اسکله‌های گوناگون تنها بخشی از آن را تخلیه می‌کند.

 

اخبار,اخبار گوناگون ,کشتی‌های غول‌ آسا

 
گرچه کشتی "ام‌اس‌سی اسکار" با قابلیت حمل ۱۹ هزار و ۲۴۴ کانتینر فعلا بزرگترین کشتی جهان محسوب می‌شود و قرار است در ماه آوریل سال ۲۰۱۵ "خواهر خوانده" آن "ام‌اس‌سی اولیو" به دریا انداخته شود، اما بزودی کشتی‌های بزرگتر و غول‌پیکرتری نیز وارد خواهند شد. این درحالی است که متخصصان در دهه ۹۰ میلادی سقف حمل بار توسط کشتی‌های باری را ۱۰ تا ۱۲ هزار کانتینر می‌دانستند.

 

اخبار گوناگون - عصر ایران

 

 


ویدیو مرتبط :
گزارش تولیدی از کشتی گیر نیشابوری و کسب مقام دوم کشتی جهان

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

مازندران قهرمان مسابقات کشتی کشور شد.تيم کشتي مازندران با کسب 62 امتياز قهرمان مسابقات مسابقات کشتي آزاد قهرماني جوانان ايران شد.به گزارش ايرنا در اين مسابقات که جمعه شب گذشته، در مجموعه ورزشي آستان قدس رضوي مشهد به پايان رسيد، تيم‌هاي کرمانشاه و اردبيل به ترتيب با 37 و 31 امتياز دوم و سوم شدند.

 

 

نتايج انفرادي اين مسابقات به شرح ذيل است:


50 کيلوگرم: 1- عبداله فولادوند (لرستان) 2- روزبه فرازمند (کيش) 3- عارف محمدزاده (مازندران) و بهبود پوراسکندر (اردبيل) 5- عليرضا فکورساده (توابع تهران) و مظاهر شربتي (گلستان)

 

55 کيلوگرم: 1- ياسر حيدرقلي‌نژاد (گلستان) 2- مهرداد نجاري (خراسان رضوي الف) 3- محمد طهماسبي‌زاده (کرج) و محمد کوخاني (ايلام) 5- سجاد ذبيحي (مازندران) و حجت حاجوي (تهران)

 

60 کيلوگرم: 1- مهران نصيري (مازندران) 2- محمد مازني (گلستان) 3- اکبر فرج‌زاده (اردبيل) و امير لساني (خراسان رضوي ب) 5- وحيد محمدزاده (خراسان رضوي الف) و داود ملک‌لي (کرج)

 

66 کيلوگرم: 1- جواد الهيان (خراسان شمالي) 2- مصطفي شيخ (کرج) 3- جمشيد کاووسي (لرستان) و آرش پرهيزگار (فارس) 5- حامد رشيدي (کرمانشاه) و حامد باباخاني (ايلام)

 

74 کيلوگرم: 1- رضا افضلي (کرمانشاه)‌ 2- نعمان عظيمي (خراسان رضوي الف) 3- امير حسن‌تبار (مازندران) و مسعود فيض‌اللهي (قزوين) 5- هادي تاراسي (زنجان) و آرام رحيمي (کردستان)

 

84 کيلوگرم: 1- امير محمدي (خراسان شمالي) 2- آرش زلفين (خوزستان) 3- حامد طالبي زرين‌کمر (مازندران) و دانيال چوپانيان (تهران) 5- حسين مهدي عظيمي (قزوين) و حامد رنجبر (گيلان)

 

96 کيلوگرم: 1- محسن کاظمي (مازندران) 2- محسن يوسف‌‌نيا (کرمانشاه) 3- عارف تنها (توابع تهران) و فرهاد کمالي (اردبيل) 5- سهيل نوميري (کرج) و مهرداد آژگان (زنجان)

 

120 کيلوگرم: 1- حامد اسدي (مازندران) 2- اصغر لاغري (تهران) 3- مرتضي خليل نژاد (قم) و تورج صفايي (مرکزي) 5- فرزاد دليري (کرمانشاه) و اويس حسين‌زاده (خراسان رضوي ب)

 

 

نتايج رده‌بندي تيمي نيز به شرح ذيل است:


1- مازندران 62 امتياز

2- کرمانشاه 37 امتياز

3- اردبيل 31 امتياز

4- گلستان 29

5- خراسان رضوي الف 29

6- کرج 29 امتياز

 

مسابقات کشتي آزاد جوانان قهرماني ايران از مجموعه مسابقات ورزشي دهمين دوره جشنواره ورزشي ميلاد امام رضا(ع) پنجشنبه هفته گذشته با حضور 272 کشتي گير در قالب 34 تيم از 30 استان کشور (خراسان رضوي دو تيم تهران دو تيم، کرج و کيش هم هر کدام يک تيم مجزا) آغاز شده بود.