اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

پیش‌ بینی رقابت 3 قطبی در انتخابات مجلس


دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین پیش‌بینی کرد در انتخابات آینده مجلس رقابت‌ها به شکل سه قطبی یعنی بین اصلاح طلبان،‌ اصولگرایان و جریان اعتدال شکل بگیرد.

خبرگزاری ایسنا: دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین پیش‌بینی کرد در انتخابات آینده مجلس رقابت‌ها به شکل سه قطبی یعنی بین اصلاح طلبان،‌ اصولگرایان و جریان اعتدال شکل بگیرد.

محمدرضا باهنر اظهار کرد: رقابت‌ها برای انتخابات آینده مجلس در حال شکل گیری است و این رقابت یا دو قطبی یا سه قطبی و یا چهار قطبی خواهد بود، اما بیشتر تصور من این است که این رقابت‌ها سه قطبی و بین اصلاح طلبان،‌ اصولگرایان و جریان اعتدال خواهد بود.

وی با بیان این‌که «در کشور ما وقتی انتخابات به اوج هیجان می‌رسد سونامی‌های جدید می‌آید» ابراز عقیده کرد: مثلا سه رئیس‌جمهور اخیر ما؛ آقایان خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی هر سه عملا دو ماه مانده به انتخابات اوج گرفتند و تا دو ماه قبل کسی نمی‌توانست تصور کند که این‌ها انتخاب می‌شوند. زمانی که سال 76 آقای خاتمی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بود من رئیس ستاد آقای ناطق نوری بودم که با ایشان رقابت می‌کرد.

 بعد از اینکه انتخابات نتیجه داد من هم نماینده شدم و خدمت آقای خاتمی رفتم و از ایشان پرسیدم شما که انتخاب شدید برنامه‌تان برای اقتصاد کشور چیست و نیروهای‌تان چه کسانی هستند؟ ایشان که آدم خوش برخوردی است خندید و گفت من اصلا فکر نمی‌کردم رئیس‌جمهور شوم. در مورد آقای احمدی‌نژاد‌ هم همین طور بود؛ واقعا در سال 84 دوماه مانده به انتخابات کسی فکر نمی‌کرد ایشان انتخاب شود. البته هر سه این افراد بزرگوار هستند و خدمات زیادی کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: این‌که نتیجه انتخابات مجلس آینده چه می‌شود هم موضوعی است که نیاز به زمان دارد؛ زیرا تحولات تند و غلیظ نزدیکی‌های انتخابات اتفاق می‌افتد و از حالا قابل پیش بینی نیست؛ اگرچه رقابت‌ها کم کم در حال شکل گیری است.


ویدیو مرتبط :
پیش بینی انتخابات مجلس دهم تا پایان شایعات اختلاس !

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

پیش‌بینی باهنر از سه قطبی بودن رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری و نحوه حضور اصلاح‌طلباناخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

پیش‌بینی باهنر از سه قطبی بودن رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری و نحوه حضور اصلاح‌طلبان

دبیركل جامعه اسلامی مهندسین با ارائه تحلیلی از نحوه حضور جریانات سیاسی در انتخابات آینده ریاست جمهوری پیش‌بینی كرد كه رقابت‌ها در این انتخابات به صورت سه قطبی باشد.

محمدرضا باهنر در گفت‌وگو با ایسنا، با تاكید بر لزوم بازسازی برخی از جریانات پیش از آغاز رقابت‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده اظهار داشت: با توجه به اینكه بخش‌هایی از اصلاح‌طلبان متاسفانه در جریان فتنه سال 88 حضور داشتند و هزینه‌های سنگینی را به نظام وارد كردند شاید برای آنها سخت باشد كه بتوانند با این نام فعالیت مجددی داشته باشند.

وی افزود: اگر آنهایی كه مراما اصلاح‌طلب هستند چارچوب اصلاح‌طلبی را درست تعریف كنند و مرز خود را با سران فتنه مشخص كنند می‌توانند در قانون اساسی وقوانین موضوع كشور فعالیت‌های سیاسی خود را ادامه دهند.

 

این نماینده اصولگرای مجلس یادآور شد: در جریان اصولگرا نیز پیش از انتخابات یكسری بایدها و نبایدهایی برای اصولگرایی تعریف شد كه در چارچوب آن جبهه متحد اصولگرایی فعال شدند و البته گروهی دیگر از دوستان تحت عنوان جبهه پایداری و گفتمان جدید وارد عرصه رقابت شدند و این رقابت‌ها تا درون مجلس و انتخابات هیات رییسه ادامه یافت.

 

باهنر اضافه كرد: قطعا اگر دو جریان اصولگرا در انتخابات مجلس متحد می‌شدند و با هم كار می‌كردند قطعا نتایج بهتری بدست می آمد، اما به نظر می‌رسد اكنون هم ما می‌توانیم این را تبدیل به فرصت كنیم و اگر دوستان چارچوب اصولگرایی را قبول داشته باشند و اخلاق سیاسی، اخلاق شكست و اخلاق پیروزی را رعایت كنند می‌توانند طی همین گفتمان خود فعالیت‌های انتخاباتی‌شان را شروع كنند.

 

نائب رییس مجلس شورای اسلامی با پیش بینی اینكه رقابت‌ها در انتخابات دوره بعدی ریاست‌جمهوری چند بعدی خواهد بود گفت: در حال حاضر گروهها و افراد مختلفی در حال بررسی و مطالعه هستند و پیش‌بینی می‌شود ان شاءالله انتخابات پرشوری داشته باشیم البته باید بداخلاقی‌های انتخاباتی ، تخریب‌ها، شایعه‌پراكنی‌ها و تهمت‌ها كنترل شود تا این اتفاقات نیفتد ودر این صورت رقابت گفتمان‌های مختلف چه درون اصولگرایی و چه جبهه اصلاحات می‌تواند طراوت و شادابی خوبی را به انتخابات بدهد.

 

دبیركل جامعه اسلامی مهندسین در پایان تصریح كرد: با توجه به اینكه اصولگرایان در انتخابات مجلس نهم با دو گفتمان وارد شدند شاید قدری سخت باشد كه این دو گروه بتوانند با هم برای انتخابات ریاست جمهوری به جمع‌بندی برسند اما می‌توانند رقابت سالمی داشته باشند و بنابراین به نظر می‌رسد رقابت‌ها در انتخابات آینده سه قطبی خواهد بود./ایسنا