اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

پور محمدی:مشایی نقش زیادی در خروج من از كابینه داشت/در برابر تحریم‌ها تدبیر مناسب نداریم



پور محمدی:مشایی نقش زیادی در خروج من از كابینه داشت

دولت رئیس داشت و رئیس این چنین تصمیم گرفت و فعالیت‌های ما را مفید ندانسته‌اند. حتما آقای رئیس جمهور و رئیس دفترشان نقش زیادی داشتند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: جمهوری اسلامی آمد این دو حوزه یعنی حوزه استکبار با اقتدار نظامی، سیاسی و اقتصادی و حوزه تمدن غرب به عنوان فرهنگ حاکم و به اصطلاح لیبرال دموکراسی را به چالش کشید.

 

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی با حضور در جمع طلاب حوزه علمیه حضرت ولیعصر (عج) بناب گفت: بی‌شک انقلاب اسلامی ما تأثیرات بزرگی در عرصه جهانی گذاشته است. در این کسی تردید ندارد و چنانچه حرفی باشد در کم و زیادش است. قدرت نظامی آمریکا و هم پیمانانش بیش از شصت درصد قدرت نظامی دنیا است و قاعدتا نباید برای ایران دغدغه داشته باشند. ولی واقعیت این است که بیش از وزن مادی ما ذهن آنان را اشغال کرده و برایشان دغدغه آفرین هستیم.

جنبش عدم تعهد قدرت عملی چندانی ندارد اما با اهمیت است

وی ادامه داد: به ما گفته می‌شود شما قصد ساخت بمب اتمی دارید. وضع بمب اتمی در دنیا چطور است؟! آمریکا شش هزار کلاهک اتمی دارد. روسیه هم هشت هزار کلاهک اتمی دارد. این‌ها می‌توانند چندین بار دنیا را نابود کنند. ولی نگران قدرت نظامی ایران هستند. در حوزه سیاسی درست است که اجلاس جنبش غیرمتعهد‌ها حرکت خوبی بود که به همت مسئولین و پیگیری آنان انجام شد. ولی به هر حال فشار سیاسی جهان بسیار سنگین است. دشمنان ما را محاصره کرده و در معرض محدودیت‌های سیاسی قرار دادند. اهمیت جنبش غیرمتعهد زیاد است ولی قدرت عملی چندانی ندارد. اما از باب قدرت تأثیرگذاری نهادهای رسمی بین المللی موثر‌اند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به قدرت تأثیرگذاری رسانه‌ای جهان گفت: در مقابل این حجم از رسانه‌های جهانی، رسانه‌های ما خیلی کم هستند. امکانات رسانه‌های دنیا فوق العاده گسترده است و حتی از ماهواره‌های فرستنده شبکه‌های تلویزیونی ما را محدود می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: از لحاظ اقتصادی به ما اجازه جابجایی پول نمی‌دهند. به بانک‌ها گفتند اگر پول ایران را جابجا کردید تحریم می‌شوید؛ اگر با بانک‌های ایران ارتباط داشته باشید ما با شما کار نمی‌کنیم. قدرت اقتصادی آمریکا نیز مانند قدرت نظامی‌اش حدود شصت، هفتاد درصد قدرت اقتصادی دنیا است.

رییس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: الآن اجازه نمی‌دهند نفت ما را بخرند و حتی به خودشان هم ضربه می‌رسد ولی چون می‌خواهند مانع تأثیرگذاری ما شوند حاضرند خودشان هم ضربه ببینند. در کنار همه این مسایل قدرت ما قابل توجه است. اگر ما جایگاه نداشته باشیم و از قدرت برخوردار نباشیم این قدر با ما مقابله نمی‌شود. چرا که جمهوری اسلامی ایران از یک قدرت پیام دهی ناب برخوردار شده است.

جمهوری اسلامی ایران نظام سلطه جهانی و فرهنگ ضد انسانی را به چالش کشیده است

پورمحمدی گفت: از تمام ابزارهای خود استفاده کردند تا در کشور‌ها نفوذ پیدا کنند ولی امروز شاهد شکست سخت آنان هستیم. چرا که حادثه‌ای رخ داده است و این حادثه پیام ناب و جذاب تولید کرده است. این حادثه انقلاب اسلامی است که دو حرف بزرگ دارد؛ یک نفی سلطه جهانی و نفی فرهنگ بربریت و ضد انسانی است. این دو جلوه از یک منبع نشات می‌گیرد. یکی بحث فرهنگی است و دیگری بحث سیاسی، نظامی و اقتصادی است. جمهوری اسلامی آمد این دو حوزه یعنی حوزه استکبار با اقتدار نظامی، سیاسی و اقتصادی و حوزه تمدن غرب به عنوان فرهنگ حاکم و به اصطلاح لیبرال دموکراسی را به چالش کشید.

قدرت فرهنگی و فکری عقبه نظام جمهوری اسلامی است

وی در ادامه با اشاره به نقش روحانیت گفت: سرباز این پیام، ماشین تولید این پیام ناب و جذاب حوزه‌های علمیه و روحانیت است. تفکر شیعی و اهل بیتی ما است که این پیام را تولید می‌کند. قدرت فرهنگی، فکری و تولید پیام، عقبه نظام جمهوری اسلامی ایران است. امروز اینترنت، ماهواره‌ها، شبکه‌های تلویزیونی با همه هجوم و خسارت‌هایی که دارند به نفع ما عمل می‌کنند. انسانیت از این پلیدی‌ها، رذیلت‌ها و... خسته شده است. انتهای این مسیر بن بست وحشتناک است. این در حالی است که انسان‌ها دنبال سعادت و کمال می‌گردند. طبع بشر این است و اگر پیامی به آنان برسد که پیام حیات و کمال است آن را می‌گیرد. به همین خاطر بیشترین گرایش دینی در غرب به اسلام است.

وی در بخش دیگر از سخنان خود گفت: روحانیت جایگاه مهم و بزرگی دارند که باید آن را حفظ کنند. ما باید بفهمیم که صحنه سختی است و مسیر بزرگی را در پیش داریم. سرمایه طلبه‌ها علم، عمل و اخلاص است و باید آن را حفظ کرد. اینکه مقام معظم رهبری می‌فرمایند در پیچ تاریخی قرار داریم به خاطر تأثیر گذاری‌های ما در دنیا است. مسیر دنیا در حال تغییر است ولی مهم آن است که چه کسی می‌تواند محرک و ماشین این تحول باشد. انقلاب اسلامی ظرفیت‌های خوبی از خود نشان داد. اگر بتوانیم از مشکلات و چالش‌ها عبور کنیم این ظرفیت می‌تواند مبنای تحول دنیا باشد. در این شرایط آگاهی به ما کمک می‌کند تا خوب انتخاب کرده و نگاه‌مان نافذ باشد.

حرف های امروز من ربطی به انتخابات ندارد

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در بخشی از این نشست به سؤالات طلاب پاسخ گفت.

وی در پاسخ به این سؤال که اگر شما رئیس جمهور شدید و جریان انحرافی نیز همچنان باقی بماند چه کار خواهید کرد؟!، گفت: حرف‌های امروز من ربطی به انتخابات ندارد. اگر قسمت و تقدیر این باشد و بنده در این مسیر قرار بگیرم داستان دیگری است. حضرت امام (ره) فرمود حکومت به دست نااهلان نیافتد. امیرالمومنین (ع) هم در آخرین وصیت خودشان فرمود امر به معروف را‌‌ رها نکنید. این نقش همه ما است. تنها یک امر حکومتی نیست. در جامعه باید اخیار و صلحا حکومت کنند. اگر نسبت به این موضوع بی‌توجهی کنیم غیر صلحا و اخیار حکومت می‌کنند. بنابراین این موضوع امری است که من و شما آن را انجام می‌دهیم. چندی بعد انتخابات شورای شهر برگزار می‌شود، باید افرادی را انتخاب کنید که بتوانند شهردار خوبی را انتخاب کرده و مشکلات شهر کاهش یابد. همچنین انتخابات ریاست جمهوری را در پیش داریم. باید همت کرده و مدیر اجرایی خوبی انتخاب کنیم که همکاران خوبی را انتخاب کند. اگر نسبت به این موضوع بی‌توجهی کنیم این سرنوشت رقم خواهد خورد. خدا نیز در قرآن می‌فرماید که سرنوشت هیچ قومی تغییر نخواهد کرد مگر به اراده و اذن خودشان. خداوند این قدرت را به ما داده است که سرنوشت خود را رقم بزنیم.

تلاش کنیم با کمترین هزینه از شرایط فعلی عبور کنیم

حدود ۹ ماه دیگر به انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است و باید تلاش کرد سرنوشت خوبی برای خود رقم بزنیم. ما باید تلاش کنیم با کمترین هزینه از شرایط فعلی عبور کنیم.پورمحمدی در بخش دیگر از سخنان خود ادامه داد: همه باید تلاش و مراقبت کنیم که با مشکل مواجه نشویم. این‌که در مباحث اخلاقی هم بر مراقبه تأکید می‌شود به خاطر آن است که حواس انسان جمع باشد چرا که اگر یک لحظه غفلت کنیم، مشخص نیست به کجا کشیده شود. جامعه هم همین وضع را دارد. اگر امر معروف و نهی از منکر در جامعه تضعیف شود به شدت به تخلف و فساد گرایش پیدا می‌کند.

با جار و جنجال و فضاسازی و اتهام زنی میدان را خالی نمی‌کنیم

وی افزود: متاسفانه در دستگاه‌های اجرایی نظارت پذیری نیست. ما تلاش کردیم فرهنگ نظارت در کشور را جا بیاندازیم. پیوسته به هر کجا می‌رویم بر فرهنگ نظارت تأکید می‌کنیم. تاسف بیشتر آنکه امروز ما با یک نظارت ستیزی روبرو هستیم؛ عده‌ای با نظارت می‌جنگند. از‌‌ همان ابتدا تلاش می‌کنند علیه ما موضع‌گیری کنند. می‌گویند سازمان بازرسی و پورمحمدی سیاسی عمل می‌کند. اما معلوم است که چرا این حرف‌ها را می‌زنند، برای این‌که مانع نظارت شوند. من به آن‌ها گفتم با این حرف‌ها صحنه را خالی نمی‌کنم. اینکه برخی‌ها فکر کنند با اینجار و جنجال‌ها و فضاسازی‌ها، دروغ و تهمت‌ها میدان را خالی می‌کنیم این طور نیست. اگر شما حرف حساب و سندی دارید به دادگاه ارائه و مقابل دادگاه از خودتان دفاع کنید. اگر هم علیه ما حرف دارید چرا جار و جنجال کرده و دروغ‌پردازی می‌کنید بروید در دادگاه مطرح کنید. افراد به ماجراجویی دست نزنند. فکر نکنند با فحش و افترا می‌توانند کارهای خود را جلو ببرند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به این سؤال که چطور با ضعف‌های فرهنگی که در کشور است می‌توانیم برای دنیا الگو باشیم، گفت: من ضعف‌ها را رد نمی‌کنم. حرف من این است که ما یک فرهنگ فاخر انسانی ارائه دادیم. ضعف‌هایی هم داریم ولی‌‌ همان مقدار که در فرهنگ ما زمینه‌های پاک وجود داشت تأثیرگذار بود.

وی در پاسخ به اینکه علت ضعف تبلیغ تشیع در دنیا چیست، گفت: تمام امکانات دنیا در اختیار دشمن است. آنان به صورت گسترده تبلیغ می‌کنند. همین کاری که انجام شد خوب است و باید با قدرت و قوت ادامه پیدا کند. ظرفیت‌هایی که در این مسیر ایجاد کردیم بسیار بیشتر از توان ما است.

کاهش مصرف بنزین به خاطر سهمیه بندی بود نه به خاطر هدفمندی یارانه‌ها

پورمحمدی همچنین در پاسخ به این سؤال که درباره هدفمندی یارانه‌ها چه توضیحی دارید، گفت: اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها به این خاطر بود که بسیاری از کالا‌ها به قیمت واقعی ارائه نمی‌شد. مثلا امروزه بنزین در ترکیه لیتری دو و نیم دلار است. اگر با قیمت ارز مرجع دولت محاسبه کنیم این مقدار بنزین سه هزار و پانصد تومان قیمت دارد. در این شرایط باید چکار کرد؟!

حرف این بود که این کالا‌ها به قیمت‌های واقعی نزدیک شود. چون این قیمت‌ها واقعی می‌شد به جامعه فشار می‌آمد باید مبلغی به جامعه ارائه می‌شد. البته این‌که گفته می‌شود با هدفمندی یارانه‌ها مصرف بنزین کاهش پیدا کرده است را قبول نداریم. چرا که علت آن به خاطر سهمیه بندی بنزین است نه هدفمندی یارانه‌ها. ما حرف‌های فنی در این رابطه با مجلسی‌ها و دولتی‌ها داریم. قانون اصلاح حمل و نقل جامع که در سال ۸۶ تصویب شد و بعد از آنکه بنزین سهمیه بندی شد، موجب کاهش مصرف شد. درباره هدفمندی یارانه‌ها نکته دوم این است که این مقدار پول تزریق کردن به جامعه موجب افزایش نقدینگی و گرانی می‌شود.

از طرف دیگر دولت اینقدر درآمد ندارد و مجبور است که از جاهای دیگر برداشت کند که باید این مشکلات را حل کند. این مبحثی است که بار‌ها از سوی مراجع مختلف مانند دیوان محاسبات، مجلس و سازمان بازرسی مطرح شده است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به سؤالی درباره احتمال حمله آمریکا به ایران، گفت: آمریکا اگر به ایران حمله کند یک جنگ فرسایشی رخ می‌دهد. این جنگ برای او خیلی خطرناک است. بنابراین اگر فکر کند دست به این کار نمی‌زند.

در برابر تحریم‌ها تدبیر مناسب نداریم

تحریم‌ها سؤال بعدی طلاب حوزه علمیه بناب از پورمحمدی بود. وی در پاسخ به این سؤال که «آیا دولت در برابر فرمایشات مقام معظم رهبری برای مقابله با تحریم‌ها کوتاهی نکرده است؟»، خاطرنشان کرد: در برابر فرمایشات مقام معظم رهبری همه ما کوتاهی کرده‌ایم. همه به حرف‌های رهبری گوش نکرده و در برابر تحریم‌ها تدبیر مناسب نداشتیم. دشمن از روش‌های ناجوانمردانه استفاده می‌کند ولی آنچنان که باید برنامه ریزی‌های ما نیز قوی نبود.

نیازمند اتخاذ تدابیر قوی برای جلوگیری از فشار تحریم هستیم

یکی از افراد حاضر پرسید، با توجه به وضعیت نابسامان بازار ارز وظیفه سازمان بازرسی چیست؟ که رئیس سازمان بازرسی در پاسخ گفت: ما درگیر بازار ارز آن طور که شما فکر می‌کنید نیستیم ولی با بخشی از بانک مرکزی در ارتباطیم و این موضوع را از آن طریق پیگیری می‌کنیم. البته باید قبول کنیم که شرایط کشور ویژه است و باید تدابیری به خرج بدهیم که هم فشار تحریم را کم کند و هم جلوی فساد افراد مفسد را بگیرد. با این وجود تا کنون این تدابیر قوی نبوده است و نیازمند اتخاذ تدابیر قوی هستیم.

وی درباره اتهامات یکی از اعضای دولت که سؤال یکی از حاضران بود، گفت: اولاً کسی حق ندارد درباره اتهامات فردی که در محاکم قضایی ثابت نشده است، حرفی بزند. پرونده‌ای بود و به دادگاه ارسال کردیم و منتظر رسیدگی هستیم. آنچه درباره من گفته شد خلاف و دروغ بود. دلیل آن را هم گفتم. هر کس با فساد مبارزه کند باید تاوان آن را هم بدهد. هر کس بخواهد دست خطاکار را قطع کند باید خسارت آن را بدهد. آن‌ها هم اگر مطلبی دارند باید به دادگاه ارسال کرده و دادگاه رسیدگی کند ولی چرا تهمت زده و به جای دادگاه این مسایل را از تریبون عمومی مطرح می‌کنند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به این سؤال که نقطه چالش انتخابات ریاست جمهوری آینده چیست، گفت: من فکر می‌کنم نقطه چالش انتخابات آینده برنامه اقتصادی و اداری است که در فضای آینده انتخابات جدی خواهد بود. یکسری هم فضای بین المللی است. اگر در فضای انتخابات اخلاق مداری حاکم باشد این مسایل به حاشیه‌های مضر نخواهد انجامید ولی اگر بی‌اخلاقی باشد به کشمکش‌های ناروا و ناصحیح کشیده می‌شود. بنابراین باید از کارهای ناصواب پرهیز شود. اگر بنا باشد هر کسی در فضای انتخاباتی حق و یا ناحق به هر کسی مسئله‌ای را نسبت دهد می‌تواند جزو چالش‌های انتخابات قرار گیرد.

تحریم‌ها و بی‌تدبیری‌ها بر وضعیت اخیر بازار ارز اثر گذاشته است

وی همچنین در پاسخ به این سؤال که دلیل وضعیت اخیر بازار ارز و سکه چیست، گفت: ما گزارش‌های مفصلی درباره ارز و سکه برای بانک مرکزی و دولت فرستادیم ولی توجه کافی نشده است. پیامد‌های ناگوار را هم پیش بینی کرده بودیم. طی سال گذشته چند گزارش مفصل خدمت رئیس جمهور و برخی وزرا ارسال کردیم که توجهی به آن نشد. ولی باز هم تأکید می‌کنم این طور نیست که صرفا بی‌تدبیری‌ها شرایط کشور را به اینجا رسانده است بلکه تحریم‌ها هم بر آن اثر گذاشته است

.وی در پاسخ به این سؤال که آیا مسئولین برای تحریم چاره‌ای اندیشیده‌اند؟ گفت: این‌که از دشمن انتظار داشته باشیم کوتاه بیاید این طور نخواهد شد. دشمن به دشمنی خود می‌پردازد. او می‌خواهد ما را مضمحل کند. راهی جز مقاومت نداریم. مهم این است که این مقاومت با هزینه کمتر صورت بگیرد. باید دقت کنیم تا چه مقدار می‌توان با برنامه ریزی هزینه مقاومت را کاهش دهیم. می‌توانیم تدابیری بیاندیشیم تا مشکلات اقتصادی کشور را کاهش بدهیم. برخی از نقد‌ها و تذکرهایی که ما داریم به خاطر این است که خواستار تدبیر بیشتر هستیم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در واکنش به یکی از روحانیون حاضر در جلسه که پرسید «دلیل خروج وزرای کارآمدی مانند شما و دیگران از کابینه چه بود و آیا جریان انحرافی در این زمینه نقشی داشتند، گفت: دولت رئیس داشت و رئیس این چنین تصمیم گرفت و فعالیت‌های ما را مفید ندانسته‌اند. حتما آقای رئیس جمهور و رئیس دفترشان نقش زیادی داشتند.

وی همچنین در پاسخ به یکی از حاضرین درباره وزارت اطلاعات گفت: وزارت اطلاعات نهاد توانمندی است. خدمات بزرگی به کشور در این سال‌ها انجام داده است. وزارت اطلاعات از دوم خرداد کمی تضعیف شد. بعد از دوم خرداد نگاه‌ها به وزارت اطلاعات معیوب بود ولی حتما باید حمایت شوند. نیروهای بسیار توانمندی در این وزارت خانه حضور دارند.

اگر تکلیف باشد و حس کنم همراهی و حمایت هست کاندید می‌شوم

پورمحمدی در واکنش به سؤال یکی از طلاب بنابی که پرسید دلیل کاندیداتوری شما در انتخابات چیست و چه برنامه‌ای برای کشور دارید؟! گفت: اگر تکلیف باشد و فضا بطلبد و حس کنم حمایت و همراهی است خودم را در این معرض قرار می‌دهم. هر چه اراده خدا باشد محقق می‌شود و ما برای تکلیف آماده‌ایم.

وقتی هم وارد این صحنه شدیم برنامه ارائه می‌کنیم. ولی معتقدیم هر برنامه‌ای باید وضعیت فعلی کشور را اصلاح کند. هر فرد وارد این عرصه شود باید بتواند برنامه‌ای برای اصلاح در امور مختلف ارائه دهد تا این وضعیت به شکل مناسبی تحول پیدا کند؛ باید بتواند شرایط سخت اقتصادی فعلی کشور را بهبود ببخشد. وضعیت فرهنگی که آسیب دیده است را اصلاح کند؛ وضعیت دیوان سالاری و حوزه سیاسی که آسیب دیده است را اصلاح کند. هر کس توفیق پیدا کند این انتظار عمومی است و مردم توقع دارند که رئیس جمهور آینده در این مسیر حرکت کند./ایلنا

 


ویدیو مرتبط :
مردی که افتخارات زیادی داشت

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

عراقچی:تحریم‌های جدید اعمال شود عکس‌العمل مناسب خواهیم داشت



اخبار ,اخبار سیاست خارجی ,اختلافات اساسی ایران با ۱+۵

 

اخبار سیاست خارجی - عراقچی: اختلافات اساسی درباره موضوعات باقی است/تحریم‌های جدید اعمال شود عکس‌العمل مناسب خواهیم داشت

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت که اختلافات اساسی با ۱+۵ باقی مانده و برخی اختلافات خیلی عمیق است و درباره برخی نزدیک شده‌ایم.

به گزارش فارس، سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای امشب -دوشنبه- در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به تشریح آخرین تحولات در زمینه مذاکرات هسته‌ای پرداخت.

وی گفت: ما در پایان شش ماه دوره توافق ژنو که قرار بود به یک توافق جامع برسیم موفق نشدیم علی رغم اینکه ۱۸ روز در وین تمام تلاش‌های خود را انجام دادیم و منجر به تمدید ۴ ماهه شد.

عراقچی نگارش متن توافقنامه را کاری شکلی خواند که زمانی صورت می گیرد که درباره همه موضوعات توافق سیاسی صورت گرفته باشد.


معاون وزیر خارجه گفت: ۶۰ تا ۷۰ درصد متن آماده است و ۳۰ درصد در داخل پرانتز هست که درباره آن تصمیم گیری شود. اما اختلافات اساسی درباره موضوعات باقی مانده است. ما پیشرفت خوبی داشتیم و این باعث شد که تصمیم به تمدید مذاکرات گرفتیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده گفت: میزان درک و تفاهمی که از مواضع هم وجود دارد در حد خوبی است با این حال اختلافات وجود دارد که برخی خیلی عمیق است و در مورد برخی نزدیک شدیم راه‌حل‌هایی پیشنهاد شده است. امیدواریم در دور بعدی مذاکرات در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در ۱۸ سپتامبر تلاش جدیدی را صورت دهیم برای رسیدن به تفاهم.وی با اشاره به مذاکرات چهارجانبه‌‌ای که قرار است روز پنجشنبه در وین با سه کشور اروپایی برگزار شود، خاطرنشان کرد: آقای ظریف در حاشیه اجلاس شانگهای در دوشنبه با وزیر خارجه چین به صورت دوجانبه درباره موضوع هسته‌ای گفت‌وگو می‌کند.

معاون ظریف درباره مذاکرات دوجانبه با آمریکایی‌ها خاطرنشان کرد: علت اینکه با آمریکایی‌ها مذاکرات دوجانبه طولانی‌تر است، به خاطر این است که روابط دوجانبه با آمریکا نداریم.عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای عنوان کرد: در نیویورک مذاکرات دوجانبه هم خواهیم داشت. مذاکرات روز ۱۷ سپتامبر با ناهار کاری بین ظریف و اشتون شروع و بعد از آن ۱۸ سپتامبر با ۱+۵ خواهیم داشت و احتمالا جلسه‌ای با حضور وزرای خارجه ۶ کشور داشته باشیم اما تاریخ دقیقی برای آن مشخص نشده است. وی گفت: در نیویورک اگر بتوانیم مشکلات موجود را حل کنیم تازه زمانی را نیاز داریم به جزییات و ضمایم مربوط به سند توافق بپردازیم از جمله برداشته شدن تحریم‌ها.

عراقچی تصریح کرد: ناامید نیستیم و امیدواریم تا ۲۴ نوامبر به تفاهم برسیم البته منوط به اینکه نظرات ما تامین شده باشد.وی با بیان اینکه توافقی صورت نخواهد گرفت مگر اینکه درباره همه موضوعات توافق صورت گیرد، عنوان کرد: ظرفیت غنی سازی ایران بحث بسیار مهمی است که در مذاکرات اعلام کرده‌ایم غنی سازی ایران برنامه صنعتی است و باید به اهداف خود درباره نیازهای آتی کشور برسیم.

 

هرگز نباید تصور کنند غنی سازی ما در حد تحقیقاتی و سمبلیک باشد. این برنامه صنعتی است و چشم انداز صنعتی شدن باید مدنظر قرار گیرد اینکه با چه شکلی به این چشم انداز می‌رسیم در مذاکرات می‌توانیم بحث کنیم. نفس قضیه یعنی برنامه غنی سازی ایران یک برنامه صنعتی است و به حد صنعتی برسد یکی از خواسته‌های اصلی ماست و مذاکرات جدی و ریز و جزیی ادامه دارد و امیدواریم در این زمینه به تفاهم رسید.

وی گفت: اراک یکی از موضوعات جدی ماست. درک می کنیم نگرانی درباره راکتور آب سنگین وجود دارد. برای کسانی که تمایل رسیدن به بمب اتمی را داشتند راکتورهای آب سنگین مدنظر است ولی سلاح هسته‌ای هیچ جایگاهی برای ما ندارد. با طراحی‌های فناوری و تکنولوژیکی که صورت گرفته و یک راکتور آب سنگین را طراحی کنند که مذاکرات در این باره ادامه دارد.
عراقچی بحث تحریم‌ها را از جمله موارد مورد اختلاف برشمرد و افزود: وجود یک جدول زمانی برای برداشته شدن تحریم‌ها در مقابل اقداماتی که طرف مقابل ما باید انجام دهد یکی از قسمت‌های سخت مذاکراتی ما خواهد بود.

معاون وزیر خارجه خاطرنشان کرد: در برخی مسائل توانسته‌ایم گزینه‌هایی را پیدا کنیم راهگشایی‌هایی هم ایجاد شده است.وی درباره اقدام آمریکا در افزودن تحریم‌ها با بیان اینکه اختلاف تفسیر در توافقنامه ژنو وجود دارد، تصریح کرد: این خلاف اصل حسن نیت در اجرای توافق است و هم خلاف متن توافق است. با هر کس مذاکره کردیم این نکته را صراحتا اعلام و در مذاکرات اخیر در ژنو مجددا هم به این مسئله هم مسائل دیگر اعتراضات خیلی جدی کردیم و گفتیم در شرایط حاضر این قبیل حرکات می‌تواند مخرب باشد و ما تحمل نخواهیم کرد تکرار شود.

عراقچی در خصوص اینکه اگر دوباره چنین اقداماتی صورت گیرد، تصریح کرد: ما حتما عکس العمل نشان خواهیم داد. اگر تکرار شود این تحریم‌ها حتما عکس العمل مناسب را مدنظر قرار خواهیم داد اما اجازه نمی‌دهیم کسانی که به دنبال شکست مذاکرات هستند از این مسیر به نتیجه برسند. کسانی در آمریکا، منطقه و غرب هستند که مایل رسیدن به مذاکرات در مسیر خود نیستند از طریق اقدامات مختلف سعی دارند در مسیر مذاکراتی تخریب ایجاد کنند و ما حواسمان به این حرکت‌ها هست و با هوشیاری کامل و لازم مذاکرات را دنبال می‌کنیم.

وی در پاسخ به سؤالی به همکاری ایران و آژانس اشاره کرد و افزود: ما به توافق ژنو و پادمان پایبند هستیم و اجرا کرده‌ایم. یکسری سؤالاتی را مطرح کرده‌اند و ما همواره در موضعی بودیم که با آژانس همکاری کنیم که روشنگری و شفاف سازی صورت گیرد ولی در طول چند سال گذشته که با آژانس همکاری می‌کردیم متاسفانه کسانی بودند که نمی‌خواستند این سوالات رفع شود و مورد سوء استفاده قرار گرفته است.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای خاطرنشان کرد: ما در این مدت ۵ نفر از دانشمندانمان را از دست داده‌ایم و اجازه نمی‌دهیم هر کسی از هر امکانی استفاده کند برای جاسوسی از مراکز ما و ما نسبت به سوء استفاده از وظایف آژانس به شدت حساس و مراقب هستیم و اجازه این کار را نمی‌‌دهیم ولی در عین حال همکاری با آژانس را طراحی کردیم در سفر سال گذشته آمانو چارچوب همکاری را امضا کردیم. موانعی وجود داشت که با سفر اخیر آمانو حل شد. مسیر همکاری با آژانس الان مسیر همکاری و تفاهم است آماده رفع ابهامات و حل مسائل گذشته هستیم چون به گذشته خود اطمینان داریم و برای برطرف کردن شبهه‌های موجود با آژانس همکاری داریم و انتظار داریم آژانس این همکاری‌ها را در گزارشات خود اشاره کند.وی عنوان کرد: بحث چاشنی‌های انفجاری در گزارش آمانو به صورتی که واقعا وجود داشته، منتشر نشده است.

عراقچی درباره ابعاد احتمالی نظامی و بحث مطالعات ادعایی و واژه ارزیابی سیستمی که توسط آژانس مطرح شده، گفت: ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران مسائل مربوط به گذشته است. علاقه نداریم از این واژه استفاده کنیم چون ابعاد نظامی وجود ندارد.معاون وزیر خارجه ادامه داد: انتظار می رود وقتی این مسائل حل می‌شود آژانس ارزیابی خود را اعلام کند. اختلاف نظری وجود داشت معتقد بودیم آژانس بعد از هر موضوع ارزیابی خود را بیان کند اما آمانو معتقد است که ارزیابی نهایی انجام دهد ما با این مشکلی نداریم فقط خواسته ما این است هر موضوعی که بررسی می‌شود فایل آن بسته شود و اطمینان حاصل شود که به این فایل برنخواهند گشت.وی گفت: آژانس ارزیابی اولیه خود را درباره چاشنی‌های انفجاری مطرح و اعلام کرد پاسخ‌های ایران در راستای یک برنامه صنعتی می‌تواند جواب دهد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای با بیان اینکه در صنعت نفت از این چاشنی‌ها استفاده می‌کنیم و اسناد آن را به آژانس ارائه دادیم، خاطرنشان کرد: جمع بندی آژانس این بود که توضیحات ایران با یک کاربرد صنعتی مطابقت دارد. امیدواریم اگر حسن نیت وجود داشته باشد و دست‌هایی در خارج سعی در تخریب این مسیر نکند یک به یک این مباحث را با آژانس به سرانجام برسانیم.

وی همچنین گفت: اگر روحانی به نیویورک تشریف بیاورد ملاقات‌های دوجانبه‌ای با سران کشورها خواهد داشت و الان درخواست‌هایی از سوی کشورهای مختلف برای ملاقات با روحانی داریم. جمهوری اسلامی ایران با جدیت کامل و حسن نیت در مذاکرات حضور می‌یابد تا آخرین لحظه پای میز مذاکره خواهیم بود ولی از حقوق خود کوتاه نخواهیم آمد برای هر موضوع ایده داریم. برای هر موضوع مورد اختلاف گزینه و ایده‌های مختلف داریم و طراحی کردیم و بعضا به طرف‌های مقابل ارائه دادیم و بعضا در نیویورک مطرح خواهیم کرد.

عراقچی تصریح کرد: اگر حسن نیت و جدیت در طرف مقابل باشد که تا الان معتقدیم هست رسیدن به تفاهم سخت هست ولی غیرممکن نیست. از نظر ما راه‌حل وجود دارد. اگر همه پایبند به مذاکرات باشیم رسیدن به توافق امکانپذیر است اگر کسی دنبال دستاوردهای سیاسی است ما مشکل خواهیم داشت اگر به دنبال رفع نگرانی و ایجاد اطمینان باشند رسیدن به تفاهم امکانپذیر است.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای درباره جلسات استماع کنگره آمریکا و طرح اظهارات توسط تیم مذاکره کننده آمریکایی، گفت: کنگره آمریکا به عنوان یک پارلمان وظیفه نظارتی دارد مثل مجلس ما که بعد نظارتی قوی دارد و نمایندگان دغدغه‌هایی برای تامین منافع ملی کشور دارند. از این جلسات چند ساعته در کمیسیون امنیت ملی مجلس ما هم داریم. در کنگره آمریکا لابی‌های مختلف کار می‌کنند که در صدر آن لابی صهیونیست‌ها هستند که به طور جدی کار می‌کند و حتما صهیونیست ها و دیگرانی که در منطقه و خارج منطقه هستند مذاکرات ثمربخشی که ایران حقوق خود را تامین می‌کند نمی پسندند و همه تلاش خود را برای تخریب این مذاکرات صورت میدهند از ارسال پهپاد تا تلاش برای شکست دادن مذاکرات.

وی افزود: ما به هیأت آمریکایی گفته‌ایم اگر با جناح های داخلی خود مشکل دارند حق ندارند با هزینه ما رفع کنند. هر بار سعی کردند چنین کنند ما موضع گرفتیم. چه در موضع‌گیری علنی و چه در ملاقات‌های خصوصی تذکر دادیم. مشکل آنهاست و مشکل مذاکره نیست حق ندارند این مشکلات را به هزینه مذاکرات و هزینه طرف ایرانی حل کنند.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای درباره اینکه اگر بعد از ۴ ماه تمدید به نتیجه رسیدید امکان تمدید مذاکرات هست؟ گفت: اجازه دهید امیدوار باشیم مذاکرات به نتیجه برسد. اما اگر به نتیجه نرسد کار به آسانی بار قبل نخواهد بود. توافق ژنو برای ما یک سال فرصت مذاکره داده که ۲۴ نوامبر پایان می‌یابد ادامه شرایط فعلی بعد از آن به شدت مشکل خواهد بود هم توافق ژنو چنین پیش بینی را ندارد هم شرایط در آمریکا و اروپا تغییر میکند. این فرصت ایجاد شده توسط توافق ژنو اگر تا ۲۴ نوامبر به نتیجه برسیم از دست خواهد رفت اما دیپلماسی هیچ وقت تمام نمی‌شود.

اخبا سیاست خارجی - فارس