اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

پورمحمدی:در یکسال اخیر خبری از پرونده‌های فساد بزرگ ومتوسط دیده نشده است/هزینه ارتکاب فساد در این دولت بالا رفته استاخبار,اخبارسیاسی,مصطفی پورمحمدی


 اخبار سیاسی - پورمحمدی:در یکسال اخیر خبری از پرونده‌های فساد بزرگ ومتوسط دیده نشده است/هزینه ارتکاب فساد در این دولت بالا رفته است

وزیر دادگستری با تاکید براینکه دولت یازدهم و شخص رییس جمهور بر مبارزه با فساد مصمم هستند،‌گفت:در طول یکسال اخیر نه تنها از یک فساد بزرگ بلکه از فساد متوسط هم چیزی به گوش نرسیده است واگر هم موردی بوده مسئولان دولتی سریعا نسبت به مسئله ورود کرده‌اند. در این شرایط دیگر امکان بروز فساد نیست وهزینه ارتکاب آن نیز بالا رفته است.

به گزارش روزنو، حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی شب گذشته در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری درخصوص عملکرد یکساله وزارت دادگستری و میزان تحقق برنامه‌هایی که هنگام گرفتن رای اعتماد از نمایندگان مجلس وعده آن را داده بود، گفت: خدارا شاکرم که توفیق داد تا قدم‌های خوبی درطول یکسال گذشته برداریم. هر چند انسان نباید از عملکرد خود راضی باشد اما در بررسی‌های متعارف و آنچه که قابل مقایسه است فکر می‌کنم این یکسال را با موفقیت سپری کرده‌ایم و برنامه‌ای که در مجلس ارائه شد در سطح قابل قبولی دستاورد داشته که بخش‌هایی از آن را نیز مردم دیده‌اند.

وزیر دادگستری در خصوص عدالت قضایی و اقدامات صورت گرفته برای تحقق آن نیز اظهار کرد: عدالت یعنی بر اساس حق عمل کردن. مهمترین بخش عدالت، عدالت در حوزه داوری و قضایی است. اگر افراد درجامعه‌ای بخواهند امیدوارانه زندگی کنند واز آسایش وامنیت لازم برخوردار باشند، این مهم در گروی عدالت در حوزه قضااست.

وی با اشاره به برخی ناهنجاری‌ها در جامعه یادآور شد: مادر کشور با برخی ناهنجاری‌ها و اقدامات خلاف قانون مواجه هستیم که باید با آن با قاطعیت برخورد کرد اما از سوی دیگر باید توجه داشته باشیم که این برخورد فراتر از چهارچوب قانونی نباشد. درعدالت قضایی این امر مهم است که قاضی فرصت کافی برای مطالعه پرونده داشته باشد که متاسفانه هم اکنون به دلیل تعدد پرونده در مراجع قضایی این امر کمی با اشکال مواجه است.

پورمحمدی ادامه داد: اگر بتوانیم در جامعه آرامش اجتماعی را ایجاد کنیم و تحمل جامعه‌پذیری را بالا ببریم تا افراد زود گلاویز نشوند و از سوی دیگر پایبند به موازین قانونی باشند، تعداد پرونده‌ها کاهش یافته و این مسئله به نزدیک شدن به عدالت قضایی کمک می‌کند.


وزیر دادگستری در بخش دیگری از این گفت‌وگو در خصوص مهمترین اقداماتی که در حوزه مبارزه با مفاسد صورت گرفته است، گفت: مسیری که در یکسال گذشته در دولت و باهمکاری سایر قوا طی شده، قابل توجه، امیداور کننده وتحسین برانگیز است. بنده نیز پس از پنج سال حضور در سازمان بازرسی کل کشور که اصلی‌ترین نهاد نظارتی است به وزارت دادگستری آمدم و طبعا اشرافی کاملی نسبت به بسترهای فساد و مشکلات مبارزه با آن دارم.

وی با تاکید براین که دولت یازدهم و شخص رئیس جمهور در مبارزه با فساد و دوری از آن تاکید ویژه‌ای دارند گفت: باید بپذیریم که در امر مبارزه با مفاسد وجلوگیری از وقوع آن ضعف داریم و این امر یکی از موانع رشد و توسعه کشور است. در این دولت هم رئیس جمهور وهم همکاران عزم جدی برای سالم سازی محیط اداری دارند و از همان ابتدا جلسات مبارزه با فساد به ریاست معاون اول رئیس جمهور و با حضور نمایندگان قوه قضاییه و مجلس به طور مرتب برگزار شده و کمتر با تعطیلی مواجه بوده است.

پورمحمدی به تشکیل شورای دستگاه‌های نظارتی در سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: این شورا به پیشنهاد بنده تشکیل شد اما مسئولان دولت قبل در این جلسات کمتر حضور می یافتند اما دراین دولت نمایندگان دولت در آن حضور جدی داشتند و حتی کمیته ای در درون دولت و سازمان‌های دولتی برای مبارزه با فساد تشکیل شده است.

وزیر دادگستری اضافه کرد: در طول یکسال اخیر نه تنها از یک فساد بزرگ بلکه از فساد متوسط هم چیزی به گوش نرسیده است واگر هم موردی بوده مسئولان دولتی سریعا نسبت به مسئله ورود کرده‌اند. این فضا کمک می کند که فساد در جامعه ایجاد نشود. اگر پرونده‌ای در این دوره تشکیل و یا از قبل تشکیل شده بود بنای دولت این است که سریع مورد رسیدگی قرار گیرد.

وی تصریح کرد: رئیس جمهور در جلسات دولت بارها تاکید کرده که چنانچه هر یک از نزدیکان یا وابستگان وزرا یا مسئولان دولتی مرتکب فسادی شوند با همه آنها برخورد خواهیم کرد. در این شرایط دیگر امکان بروز فساد نیست وهزینه ارتکاب آن نیز بالا رفته است.

پور محمدی در بخش دیگری از این گفت وگو درخصوص اقدامات دولت برای اجرایی شدن طرح دولت الکترونیک گفت: خدمت اگر شفاف باشد و نظام اداری به آن سمت حرکت کند دیگر در آن جامعه نمی‌توان شاهد تخلف بود و دیگر جای در رو،‌زیر میزی و پستو وجود ندارد.

وی جمع شدن کاغذ از ادارات و جلوگیری از مراجعه افراد به ادارات را دو شاخصه دولت الکترونیک عنوان کرد و گفت: اگر توانستیم خدمتی ارائه دهیم که نیاز به حضور مراجعه فرد نباشد و کاغذ نیز میان ارباب رجوع و کارمندان رد وبدل نشود آن گاه دولت الکترونیک محقق شده است. در سازمان ثبت تمام اقدامات مربوطه توسط سامانه های الکترونیک انجام می‌شود. در سازمان ثبت از اول امسال تا اول شهریور 6 میلیون 484 هزار خدمت به ثبت رسیده است.

وزیر دادگستری ادامه داد: در بحث مالیات نیز بالای 98 درصد اظهار نامه‌ها الکترونیکی شده وگزارش‌ها و پرداخت‌ها نیز به صورت الکترونیکی است و ما شاهدیم که از ابتدای سال 49 درصد از درآمد مالیاتی افزایش یافته چرا که خیلی از جاها که فرار مالیاتی بوده، رصد شده و مالیات اخذ شده است. با الکترونیکی شدن گمرکات نیز 72 درصد دریافت‌ها افزایش یافته است.

پور محمدی ابراز کرد: اگر همین آهنگ حرکت ادامه پیدا کند امیدوارم دولت الکترونیکی تا دو سال آینده محقق شود و به سال 95 نرسیده بستری از خدمات مالی اقتصادی و عمومی به صورت الکترونیکی ارائه شود که این امر 70 درصد به بالا سلامت نظام اداری را ضمانت می‌کند.

وی در خصوص اقدامات وزارت دادگستری برای تعامل بهتر قوا نیز گفت: وزارت دادگستری بیشترین وقت خود را در این حوزه صرف کرده و سعی می‌کند تا قبل از اینکه موردی میان قوا مساله شود آن را بررسی و حل و فصل کند. بسیاری اوقات بسیاری از برخوردها از بابت سوءظن و عدم اطلاع است از این رو تا مساله‌ای رخ می‌دهد از قوه قضاییه گزارش آن را گرفته و در دولت مطرح می‌کنند و یا بالعکس.

وزیر دادگستری تعامل و هماهنگی قوا را در بهترین حالت توصیف کرد و گفت:امروز که رئیس مجلس به دیدار مراجع رفته گفته‌اند که روابط قوا در بهترین وضعیت قرار دارد که نتیجه این تعامل و ارتباط ایجاد آرامش و ثبات در جامعه است و ما نیز سعی کردیم که این خواست رهبری را محقق سازیم.

پورمحمدی در خصوص اقدامات وزارت دادگستری در برخورد با گران‌فروشی و کم‌فروشی و احتکار کالا نیز گفت: وقتی به وزارت دادگستری آمدم تاکید کردم که از مسائل کوچک نباید گذشت در این راستا نظارت‌ها را تشدید کردیم. در بررسی‌ها متوجه شدیم گرانی میوه یکی از دغدغه‌های مردم است از این رو به این مساله ورود پیدا کرده و در میدان میوه و تره بار تهران حضور مستقیم پیدا کردیم. در بررسی‌ها متوجه شدیم که دلالی میوه نقش جدی در افزایش قیمت و گرانی میوه دارد.در این راستا گام‌های اولیه را برای سالم‌سازی آن محیط برداشته‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه دولت یازدهم بر سالم‌سازی محیط کسب و کار و برخورد جدی با محتکران، گران‌فروشان و افرادی که خلف وعده می‌کنند مصمم است اظهار کرد:در بازرسی‌های به عمل آمده با وجود اینکه 20 درصد شکایت مردم‌ کم شده اما 58 درصد اخذ جرایم افزایش یافته است که نشان می‌دهد در این حوزه مسائل با جدیت دنبال می‌شود.

وزیر دادگستری در پایان در خصوص واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس گفت: یک سوم و عمدتا تلاش کرده‌ایم که این واگذاری‌ها از طریق بورس صورت گیرد. در رابطه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس نیز بحث‌های زیادی صورت گرفته تا مشخص شود این باشگاه‌ها چقدر می‌ارزند و چگونه باید واگذار شوند.

وی ادامه داد: در جلسه هفته گذشته شورای واگذاری که با حضور وزیر اقتصاد و وزیر ورزش برگزار شد تصمیم بر این شد که این دو باشگاه هر چه زودتر فروخته شوند و سازمان خصوصی‌سازی قول داده تا حداکثر تا 5 ماه آینده این دو باشگاه واگذار شوند در حال حاضر ما به دنبال قیمت‌گذاری و محاسبه بدهی‌ها هستیم و شرط گذاشتیم که چنانچه این واگذاری صورت بگیرد سهمی نیز باید به پیشکسوتان دو باشگاه داده شود.

 

 اخبار سیاسی - روز نو


ویدیو مرتبط :
پرونده بزرگ فساد ماالی!سوتی صداوسیما

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

احمدی نژاد در تلویزیون: در فساد بانکی اخیر من بی تقصیرم / قیمت ها فقط 6 درصد بالا رفته / بعضی ها همین طور حرف می زنند ، کنتور که ندارد! 

 

احمدی نژاد در تلویزیون: در فساد بانکی اخیر من بی تقصیرم / قیمت ها فقط 6 درصد بالا رفته / بعضی ها همین طور حرف می زنند ، کنتور که ندارد!

 

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ، با شرکت در یک برنامه تلویزیونی که به طور زنده از حیاط ریاست جمهوری پخش می شد ، به سوالات مرتضی حیدری مجری شبکه دو سیما پاسخ داد.

مهم ترین فرازهای سخنان رئیس جمهور را در زیر می خوانید. متن کامل صحبت های رئیس جمهور به محض آماده شدن ، در عصرایران منتشر می شود.

* امروز در مدیریت دنیا دو قدرت وجود دارد که مطرح هستند ، یکی آمریکا و یکی ایران. مخصوصاً در سه - چهار سال اخیر این مساله نمود بیشتری داشته است.

*در سازمان ملل هم دو سخنرانی اصلی وجود داشت ، یکی سخنرانی اوباما و دیگری سخنرانی من. البته سخنرانی اوباما ضعیف بود.

*بین ما و شهروندان آمریکایی روز به روز ادبیات و دیدگاه ها نزدیک تر می شود. در یکی از دیدارهایی که با نخبگان آمریکایی داشتیم ، طوری آرمانی صحبت می کردند که انگار نیروهای ارزشی انقلابی ما دارند حرف می زنند.

* همیشه طرفدار رابطه هستیم ولی رابطه با آمریکا مشروط است به  عادلانه بودن شرایط. ما از گفت و گو نمی ترسیم ؛ من حتی گفتم که حاضرم با اوباما مناظره کنم.

آنها به طور خاص مطرح کردند که یک خط تلفنی بین نیروهای نظامی ایران و آمریکا باشد که در خلیج فارس برخورد پیش نیاید که ما از هر اقدامی برای اجتناب از برخورد استقبال می کنیم ولی حرف مان این است که برای جلوگیری از برخورد ، ناوهایتان را بیرون ببرید ؛ ولی به هر حال  می توان سیستم هایی درست کرد که برخورد پیش نیاید.

* دور چهارم سفرهای استانی دور آخر سفرهاست که جمع بندی می کنیم.

* دو ونیم میلیون شغل را ایجاد کردن در سال ، در ظرفیت اقتصاد ایران هست. برنامه ریزی دقیقی برای فعال سازی کارآفرینان کرده ایم.

من امیدوارم که به 2.5 میلیون شغل تا پایان سال برسیم. نیمه اول سال نیمه استارت است ولی ما به 43 درصد از این رقم  رسیدیم.

* طرح هدفمندی به خوبی اجرا شد ؛ در حالی که همه مدعیان مخصوصاً مخالفان دولت ، همه می گفتند که با هدفمندی یارانه ها بحران اجتماعی و تورم 60 درصدی خواهیم داشت. الان 6 درصد افزایش قیمت‌ها اتفاق افتاده که 2 درصد از آن مربوط به افزایش جهانی قیمت‌هاست که در اقتصاد ما منعکس می‌شود و 4 تا 4.5 درصد مربوط به هدفمندی یارانه است که آن هم نقطه به نقطه نزولی است و تا آخر سال به نقطه اولی برمی‌گردیم چون تورم را تک‌رقمی هدف قرار داده‌ایم.

در بخش انرژی کاهش مصرف مشهود است. در مصرف بنزین از 63 میلیون لیتر در روز به 59 میلیون لیتر رسیده ایم که با روند گذشته باید 120 میلیون لیتر بود. این در حالی است که تعداد خودرو و متورسیکلت افزایش داشته است.

* عدالت اجتماعی بیشتر شده است: 38 صدم در سال اول ضریب جینی داشتیم الان شده 35 صدم .

*بخش تولید از یارانه استفاده می کند. مثلا برق 70 تومان را به صنعت می دهیم 40 تومان. یارانه شان هنوز قطع نشده. اما یک تصوری  در ذهن بعضی هاست که یک پولی را مستقیم به آنها بدهیم. ما یارانه را در تسهیلات بانکی می دهیم آن هم مشروط به اصلاح ساختار که آن هم یک عده گرفته اند  و یک عده هم می گیرند. البته در این زمینه یک مقداری عقب هستیم. اصلاح سازوکارها ، زمان می برد.

*بعضی ها می گویند تولید خوابید. همین طور حرف می زنند؛کنتور که ندارد!

در همه بخش های تولیدی با افزایش قابل توجهی روبرو بودیم.

در 5 ماهه اول امسال این آمار را داشته ایم:

مجوزهای تولید 28 درصد افزایش داشت

سرمایه گذاری در صنعت و معدن 69 درصد

اشتغال فقط در صنعت 45 درصد

فولاد خام 14 درصد

سیمان 19 درصد

شیشه 16  درصد

روغن نباتی 15 درصد

...

*7 میلیارد دلار تجارت خارجی در ابتدای دولت ، 33 میلیارد دلار شد. امسال هم  40 درصد صادرات غیرنفتی زیاد شده و در پایان سال 90 این رقم می شود 45 میلیارد دلار می شود.در شش ماهه اول 20 و نیم میلیارد صاردات غیر نفتی داشتیم . واردات هم کم شده است.

* همه کارهای خوب در دو دولت است. هدفمندی یارانه ها کار می برد و پیگیری می خواهد.

*مدیریت ها به سرعت دارد رشد می کند. رابطه دانشگاه با صنعت به شدت دارد افزایش پیدا می کند. بهره وری سرمایه و نیروی کار هم افزایش دارد.

*درباره فساد بانکی اخیر:

شش سال است درباره نظام بانکی حرف می زنم اما همیشه مورد شماتت قرار می گرفتم ولی من یک چیزهایی را می دیدم که می گفتم باید اصلاح شود. در این دولت ساختار بانکی را اصلاح می کنیم .

اما واقعیت این است که سیستم بانکی الان دست کسی نیست. دولت نمی تواند کاری کند. اجازه سهمیه بندی منابع بانکی را هم ندادند به ما.

از همان اول می گفتیم که با کوچکترین فساد برخورد شود. در داخل دولت خیلی کارها کردیم و مانع مفاسد شدیم ولی در بانک ها هنوز مشکل هست.

کسانی که با ما مخالفت می کردند مردانگی به خرج دهند و قبول کنند که حرف دولت درست بوده است. باید یک کار مبنایی انجام دهیم.

همه عملیات بانکی باید روی میز رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد باشد .

خوشبختانه (در کشف این ماجرا) خود سیستم متوجه شد.

*هر کس در هر مقامی هست برخورد و اعلام شود. اما این طور نشود که بگویند یک چیزی پیدا شد با احمدی نژاد تسویه کنیم. من چه نقشی داشتم در این ماجرا؟ ما که از همان اول گفتیم ولی شما نگذاشتید. چرا دولت و عناصر دولت را متهم می کنید؟!

من از این قضیه ناراحتم. نه برای رقم بالایش. من برای یک ریالش هم نارحتم.

یک عده دارند از ملت ایران انتقام می گیرند.می گویند چون ملت به این ها رای داد و هدفمندی را خوب اجرا کرد باید انتقام بگیریم.با توهین به دولت و دروغ پردازی؟چه خبرتان هست؟ چرا خودت را داری از بین می بری؟ هیچ خبری نیست. چی را داری تخریب می کنی. ما البته در سکوت هستیم والا همه اش پاسخ دارد.

گفتند این دولت فاسدترین دولت است. ما فاسدیم؟ پدر ما به ما نان حلال داده است.

در همان نیویورک هم یک سوالاتی رسانه ها می پرسیدند و هجوم می آوردند که معلوم بود خط را از داخل گرفته اند. البته ما جوابشان را دادیم و طلبکار هم شدیم.

حالا که فضای اقتصاد با نشاط شده یک عده توجه ندارند و فضا را آلوده می کنند.

* جلسات سران قوا جلسات کاری است ولی ما هر چه بگوییم یک تفسیری می کنند. من جلوی دوربین ها با انگشتانم علامت پیروزی نشان می دهم . تا این کار را می کنم فورا انواع تفسیرها را مطرح می کنند.

* تا سال 1404 ، توان تولید برق اتمی ما 20 هزار مگاوات خواهد بود و نیروگاه بوشهر هزار مگاوات آن را بر عهده دارد. به غنی سازی ادامه می دهیم تا در موارد صلح آمیز از آن بهره ببریم.

در نیویورک من گفتم که به محض این که سوخت 20 درصد بدهید ، ما غنی سازی 20 درصد را متوقف می کنیم. این عقب نشینی نیست بلکه از اول هم گفتیم که چون 20 درصد نمی دهید تولید می کنیم  و الا غنی سازی 20 درصد صرفه اقتصادی ندارد. من این را در نیویورک گفتم و خبرنگاری که این را پرسیده بود از جواب من کپ کرد و ماند که چه بگوید.

*ناتو دو کار دارد : اول اشغال کشورها کما این که افغانستان را اشغال کردند و در لیبی هم که وارد شدند. دوم نیز دفاع از رژیم صهیونیستی است.

آنها می خواهند اگر روزی علیه ایران کاری کردند موشک های ما به سرزمین های اشغالی نرسد. ما به ترکیه گفتیم که این کار شما در استقرار سپر موشکی درست نبود . اما رژیم صهیونیستی رفتنی است.

* هدفگذاری ما ، رسیدن ایران به دوازدهمین اقتصاد جهان است. سال جهاد اقتصادی یعنی این که همه بیایند کار کنند. حتی ادم های بداخلاق که به انها می گویم فحش تان را بدهید ولی بیایید کار کنید. من آینده را خیلی خوب می بینم.

*رها سازی اموال اضافی مانند زمین ها و ساختمان های دولتی کار خوبی است که در حال انجامش هستیم. یکی از وزارتخانه ها در تهران این کار را کرد 8 ساختمان آزاد شد.

* ای مردم ما بر عهدی که با شما بستیم هستیم. من از ملت تشکر می کنم. در کنار ملت هستیم و از ملت جلو نخواهیم زد. مردم ما را به بزرگی خودشان ببخشند.../تحلیل:عصرایران