اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

پشت پرده تامین بودجه میلیاردی پرسپولیس


این روزها که ماجرای اهدای خودروهای لوکس چون بی ام و و بنز برای جذب برخی بازیکنان سرشناس و ملی پوش در تیم فوتبال پرسپولیس در رسانه های ورزشی جنجال ساز شده، بررسی اظهارات اخیر رویانیان از مباحث اقتصادی می تواند این ماجرا را رمزگشایی کند.

تماشا: اگر هر کدام از خودروهایی که رویانیان اعلام کرده 100 میلیون تومان باشد، اختلاف قیمت ارز دولتی و ارز آزاد برای وارد کردن آنها 103 میلیارد تومان می شود. پولی که آقای مدیرعامل گفته می خواهد خرج پرسپولیس کند.

محمد رویانیان، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس که از قضا رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور هم هست، اخیرا در یک برنامه زنده تلویزیونی درباره اهدای خودروهای گران قیمت وارداتی به برخی بازیکنان این باشگاه گفته: «بله، به بازیکنانم ماشین دادم اما بخشی از قراردادهایم را به جایش ماشین دادم. من 1000 دستگاه ماشین وارد می کنم. حالا هر کاری کنم، می گویند دارد از رانت استفاده می کند.»این روزها که ماجرای اهدای خودروهای لوکس چون بی ام و و بنز برای جذب برخی بازیکنان سرشناس و ملی پوش در تیم فوتبال پرسپولیس در رسانه های ورزشی جنجال ساز شده، بررسی اظهارات اخیر رویانیان از مباحث اقتصادی می تواند این ماجرا را رمزگشایی کند.

اگر فرض بر این بگیریم که هر خودرو لوکس وارداتی به صورت متوسط 100 میلیون تومان باشد، مبلغ مورد نیاز برای واردات 1000 دستگاه خودرو 100 میلیارد تومان می شود. با توجه به اینکه خودروهای لوکس هم مشمول ارز دولتی می شوند، حالا میزان رانتی که از محل قیمت آزاد و دولتی ارز حاصل می شود را به راحتی می توان محاسبه کرد.

بر همین اساس، برای واردات 1000 دستگاه خودرو لوکس وارداتی (به طور متوسط هر کدام 100 میلیون تومان) با ارز دولتی 1226 تومانی، بیش از 6/122 میلیون دلار ارز مورد نیاز خواهد بود که در صورت هماهنگی با بانک مرکزی از کانال های دولتی، خیلی راحت می تواند تخصیص یابد و با پاسخ های «نه» مواجه نشود.

حال اگر قیمت ارز در بازار آزاد را حدود 1800 تومان در نظر بگیریم، ارز مورد نیاز برای واردات 1000 خودروی لوکس 180 میلیون دلار می شود. در این صورت، رانتی که فقط از واردات 1000 خودرو 100 میلیون تومانی نصیب واردکنندگان آن می شود، چیزی حدود 57 میلیون و 400 هزار دلار می شود. در صورت ضرب این رقم با نرخ 1800 تومانی ارز در بازار، رقم 103 میلیارد و 320 میلیون تومان حاصل می گردد که مبلغ کل رانت ایجاد شده از این محل است.


ویدیو مرتبط :
حدود 31 درصد بودجه 94 از فروش نفت تامین خواهد شد

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

کسری14 هزار میلیاردی در پرداخت یارانه نقدی/ دولت با کلاه گردانی بودجه یارانه ها را تامین می کندحذف 3 دهک بالای در آمدی جامعه , هدفمندی یارانه ها

اصلاح بودجه هم مشکل را حل نکرد/کسری14 هزار میلیاردی در پرداخت یارانه نقدی/ دولت با کلاه گردانی بودجه یارانه ها را تامین می کند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: علی رغم اصلاحیه بودجه 92 همچنان دولت برای پرداخت یارانه های نقدی به مردم 14 هزار میلیارد ریال کسری بودجه دارد و با کلاه گردانی از منابع داخلی شرکت های آب و برق و گاز یارانه های نقدی را تامین می کند.

جعفر قادری با بیان اینکه دولت برای حذف 3 دهک بالای در آمدی مردد است، اظهار داشت: با حذف تبصره های الحاقی اصلاحیه قانون بودجه و دفاع نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور از این پیشنهاد عملا راه حل مجلس مبنی بر حذف 3 دهک بالای در آمدی از پرداخت یارانه نقدی برای حل مشکل کسری بودجه دولت نیز حذف شد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: دولت 42 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی می پردازد و 14 هزار میلیارد ریال کسری بودجه دارد.

وی با تاکید بر اینکه دولت باید برای جبران کسری بودجه هدفمندی یارانه ها تا پایان سال راه حل بیابد، اظهار داشت: دولت برای تامین بودجه هدفمندی یا باید 3 دهک را حذف می کرد یا قیمت حامل های انرژی را افزایش می داد که با حذف پیشنهاد مجلس مبنی بر حذف سه دهک مخالفت شد بنابر این دولت باید راه حل دیگری بیابد.

قادری افزود: اکنون دو راه حل برای جبران کسری بودجه هدفمندی پیش پای دولت قرار دارد، دولت یا باید قیمت حامل های انرژی را افزایش دهد و یا یارانه نقدی سه دهک در آمدی بالا را کاهش دهد. با این کار یارانه نقدی 3 دهک قطع نمی شود و به حداقل کاهش می یابد.

 بر اساس قانون هدفمندی یارانه ها باید یارانه نقدی از محل افزایش قیمت حامل های انرژی تامین شود اما در حال حاضر در آمد حاصل از اجرای قانون هدفمندی کمتر از یارانه نقدی است که دولت به مردم می پردازد زیرا اجرای فاز دوم  قانون هدفمندی به دلیل مشکلات اقتصادی متوقف شده است. دولت دهم با برداشت از بانک مرکزی و در آمد های نفتی این کسری بودجه را جبران می کرد.

دولت یازدهم هم زمان با ارائه لایحه اصلاحیه قانون بودجه سال 92 با مجلس برای حذف سه دهک بالای در آمدی از در یافت یارانه نقدی توافق کردند اما در پایان راه این پیشنهاد از لایحه اصلاحیه قانون بودجه حذف شد. بنابر این علی رغم تصویب اصلاحیه قانون بودجه 92 هنوز مشکل کسری بودجه یارانه های نقدی پا برجاست.

/مهر