اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

پاپ فرانسیس: گناهکارم/ واکنش‌ها به سخنان «پاپ فرانسیس»پاپ فرانسیس, سخنان پاپ فرانسیس,پاپ فرانسیس

 پاپ فرانسیس: گناهکارم

پاپ فرانسیس در مصاحبه طولانی که روز سه‌شنبه در یک مجله ایتالیایی به نام «یسوعی» منتشر شد، به تفصیل درباره خودش، پیشینه یسوعی خود و دیدگاهش درباره زنان و همجنسگراها سخن گفت.

او گفت آرزو دارد کلیسای کاتولیک به «تعادل جدیدی» برسد و گفت زنان باید بتوانند در کلیسا تصمیمات کلیدی بگیرند و کمتر در محکوم‌کردن همجنسگراها، زنان مطلقه و زنانی که باید سقط جنین کنند، درآید. همچنین درباره اصلاحات دینی که شورای واتیکان اعمال کرده است، توضیح داد.


در زیر قسمتی از مهم‌ترین بخش‌های این مصاحبه طولانی آمده است.


 درباره خودش
 نمی‌دانم جواب دقیق این سوال چیست، من یک گناهکارم. این دقیق‌ترین توضیح است. این تعریف ژستی برای مصاحبه نیست. من واقعا گناهکارم. شاید بتوانم بگویم من کمی زیرک هستم و می‌توانم خودم را با شرایط وفق دهم. اما ساده‌لوح هم هستم. اما بهترین تعریفی که خودم عمیقا به آن باور دارم این است: من گناهکاری هستم که خداوند به او لطف داشته است.


درباره همجنسگراها
در بوئنوس‌آیرس من نامه‌ای از یک همجنسگرا دریافت کردم. او نوشته بود در جامعه همیشه تحقیر می‌شود زیرا کلیسا همجنسگراها را همیشه محکوم کرده است. اما کلیسا چنین قصدی نداشته است. من در ریودوژانیرو گفتم و باز هم تاکید می‌کنم که اگر کسی همجنسگرا باشد ولی خیرخواه و خداجو باشد من کسی نیستم که بخواهم قضاوت کنم. 

 

من دیدگاه مسیحیت را بیان کردم. مذهب حق ابراز دیدگاه خود در خدمت بشر داشته است، اما مخلوقات خدا در برگزیدن آن آزاد هستند. امکان ندارد بتوان به طریق معنوی در زندگی کسی دخالت کرد. یک‌بار کسی به حالت پرخاشگری از من خواست همجنسگرایی را تایید کنم. من با سوال دیگری به او پاسخ گفتم: وقتی خدا به یک همجنسگرا نگاه می‌کند آیا او را با محبت می‌نگرد یا او را پس می‌زند و محکوم می‌کند؟ خداوند افراد را همراهی می‌کند و ما هم باید آنها را همراهی کنیم.


درباره سقط جنین
ما نمی‌توانیم تنها روی مسایل مربوط به سقط جنین، ازدواج همجنسگراها و استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری تاکید کنیم، چنین چیزی امکان ندارد. من درباره این مسایل زیاد حرف نزده‌ام و به خاطر آن سرزنش شده‌ام.


ولی وقتی درباره این مسایل حرف می‌زنیم، باید درباره زمینه‌های آن حرف بزنیم. آموزه‌های کلیسا درباره این مساله روشن است. من هم فرزند کلیسا هستم، اما همه وقتمان را نباید درباره این مسایل حرف بزنیم.


درباره زنان در کلیسا
زنان در این زمینه سوال مهمی دارند. کلیسا بدون زنان و نقش آنها دوام نخواهد آورد. زنان برای کلیسا خیلی مهم هستند. مریم مقدس زن بود، او نقش خیلی مهمی داشت. این را گفتم چون نباید عملکرد را با جاه و مقام اشتباه گرفت. بنابراین باید نقش بیشتری در کلیسا به زنان بدهیم. ما باید برای بسط عمیق یزدان‌شناسی در زنان بیشتر تلاش کنیم.


درباره شیوه رهبری‌اش
شیوه رهبری من مانند یک یسوعی در آغاز اشتباهات زیادی داشت. برای جامعه یسوعیان زمان سختی است: جای نسل جدید در این جامعه خالی است. هنوز خیلی جوان بودم که مسوولیت‌های دشواری به من سپرده شد. تنها 36سال داشتم. باید با موقعیت‌های دشواری مواجه می‌شدم و تصمیم‌های خطیری می‌گرفتم. چیز دیگر هم باید اضافه کنم: وقتی از چیزی درباره شخصی مطمئن شوم، کاملا به او اعتماد می‌کنم.

 

برای اینکه کسی را توبیخ کنم، باید اشتباه واقعا بزرگی مرتکب شده باشد. اما به هر حال انسان‌ها از حکم‌راندن خسته می‌شوند... برای اینکه مطمئن شوید باید بگویم من هیچ‌وقت بچه خوبه کلاس نبوده‌ام، هیچ‌وقت هم دست راستی نبوده‌ام. این روش من برای گرداندن امور کلیسا و تصمیم‌گیری است که مشکلاتی را هم ایجاد کرده است.


درباره اصلاحات شورای دوم واتیکان
واتیکان دو با توجه به فرهنگ معاصر انجیل را بازخوانی کرد. واتیکان دو جنبش نوسازی بود که از خود انجیل اقتباس شده است و خیلی پرثمر بود. مثلا مناجات را به خاطر آورید. اصلاح مناجات در خدمت مردم بود و آن را از موقعیت تاریخی سفت و سختی که داشت جدا کرد. درست است که تفسیرهایی برای پیوستگی و عدم‌پیوستگی تاریخی وجود دارد ولی یک چیز روشن است: پیام کار بازخوانی انجیل به عصر امروز این است که این اصلاحات بازگشت‌ناپذیر است.


درباره خدا
جست‌وجو برای یافتن خدا در همه چیز هنوز در حوزه عدم‌اطمینان است و باید باشد. اگر کسی بگوید کاملا به خدا اعتقاد دارد و هیچ شبهه‌ای درباره عدم وجود خدا نداشته باشد، اصلا خوب نیست. اگر کسی همه جواب‌ها را داشته باشد معنی آن این است که او پیغمبری دروغگو است که برای مقاصد خودش از دین استفاده می‌کند. پیامبران بزرگ همچون موسی همیشه جایی برای شک باقی می‌گذاشتند. ما هم باید متواضع باشیم.


 واکنش‌ها به سخنان «پاپ فرانسیس»

کمپین حقوق‌بشر که یک گروه مدافع حقوق همجنسگرایان است در بیانیه‌ای که منتشر کرده است اعلام کرده که: پاپ فرانسیس نگرش کلیسای کاتولیک رومی در رابطه با همجنسگرایان را که برای سال‌های طولانی کمپینی در بالاترین سطوح برای جلوگیری از برابری حقوقی و احترام اجتماعی بود را با فشار دکمه بازگشت، تغییر داد.

 اما دانشگاه الاهیات کاتولیک معتقد است: پاپ فرانسیس مورد هجمه‌ای قوی از دو سوی طرفین قضیه قرار گرفته است و این به این دلیل است که او بزرگ است و توانایی تاثیرگذاری دراماتیک از راه‌های متفاوت را داراست. لیگ کاتولیک یک انجمن مذهبی تندرو که مدافع حقوق اجتماعی و ارزش‌های کاتولیکی است اما بر این عقیده است که اظهارات پاپ موجب خشم رسانه‌ها شده است.

 

بزرگ‌ترین نهاد اجتماعی کاتولیک‌های آمریکا به شدت در برابر سخنان پاپ واکنش نشان داده است. مارتین روی رییس بنیاد حقوقی ایمرجنس مونترال سخنان پاپ را قدمی بزرگ خواند و گفت که تصور می‌کند که این بیانات حرکت خوبی بوده است و با وجود آنچه ممکن است در مقابل پیش بیاید باید با آغوش باز از سخنان پاپ استقبال کرد.

 

ریچارد برنت فعال حقوق همجنسگرایان کمتر خوشبین است و می‌گوید: شما این سخنان را روی کاغذ ثبت کنید و تمام سیاست‌های ضد همجنسگرایان واتیکان را متوقف کنید. آنگاه من فریاد شادی هاله لویا! سر خواهم داد. ولی تا آن زمان این بیانات هیچ معنی و نتیجه‌ای نخواهد داشت. انجمن شوالیه‌های کلومبوس یک سازمان کاتولیک با بیش از ۱۸‌میلیون عضو در آمریکا با حمایت از پاپ به وسیله شوالیه اعظم کارل اندرسون از رهبران گروه اعلام کردند: ما همراه با او هستیم تا نور مسیح بر مردمی که در این زمان تاریخی نیازمندش هستند تابیده شود.

 

گلاد (اتحاد همجنسگرایان بر علیه تبعیض) از پاپ درخواست کرد که با تایید ازدواج همجنسگرایان قدمی برای اصلاح بیشتر در رابطه با حقوق همجنسگرایان به نسبت دوران پاپ بندیکت بردارد. کاردینال جورج از کلیسای کاتولیک شیکاگو می‌گوید: دینداری به ما می‌گوید که با همجنسگرایان هم باید با عشق و احترام برخورد شود. کاردینال جورج از طرفداران پاپ و از حمایت‌کنندگان سیاست‌های پاپ جدید به شمار می‌آید. /شرق


ویدیو مرتبط :
فرانسیس

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

واکنش به سخنان احمدی نژاد درباره مجلس 

 

واکنش به سخنان احمدی نژاد درباره مجلس

 

کمتراز یک ماه بعد از سخنان مقام معظم رهبری درباب ضرورت وحدت، سخنان رئیس جمهور می تواند موجب واکنش مجلسیان شود. آنگونه که جواد آرین منش عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در این باره معتقد است: طرح این گونه موضوعات با فرمایشات رهبر انقلاب در باب وحدت و تعامل بین قوای سه گانه برای حل مشکلات کشوردرمغایرت است.

روزنامه خبر نوشت:

«مجلس در راس امور است یا نیست؟» این پرسشی است که رئیس جمهور در آستانه سفر خود به نیویورک در یک گفت و گو مطرح کرده است، تا از این طریق بار دیگر سوالی را در محافل سیاسی درباره وزن قوا و اهمیت و جایگاه هر یک مطرح کند.

در این مصاحبه رئیس جمهور باردیگر خاص بودن دیدگاه های خود را نشان داده و در پاسخ به سوالی درباره رابطه قوا تصریح کرده است:«بعضی‌ها استقلال قوا را فقط برای قوه مقننه و قوه قضائیه می‌خواهند. اتفاقاً قوه مجریه، قوه اول کشور است». جمله معروف امام درباره اینکه مجلس در راس امور است عبارتی بوده که رئیس جمهور بدان استناد جسته و افزوده است:«بعضی‌ها یک جمله حضرت امام(ره) را متعلق به زمانی که نظام ما پارلمانی بوده برجسته می‌کنند، آن‌زمان رئیس‌جمهور مسئول اداره کشور نبوده بلکه نخست‌وزیر مسئول اداره کشور بوده که از طریق مجلس انتخاب می‌شده است. آن موقع مجلس بالا‌ترین بود. اکنون در قانون اساسی قوه مجریه بار اصلی اداره کشور را بر دوش دارد و قوای دیگر باید کمکش کنند. ضمن این‌که در قوه مجریه، جایگاهی است به‌نام ریاست جمهوری. رئیس جمهوری علاوه بر این‌که رئیس جمهور هست، رئیس دولت هم هست. رئیس جمهور بعد از رهبری بالاترین مقام کشور است».

مجمع تشخیص به روایت رئیس جمهور

این نخستین باری نیست که تفسیر رئیس جمهوردرباره یکی ازنهادها یا قوا موجب واکنش می شود. بعد از آنکه احمدی نژاد  در دیدار خصوصی  با اعضای کمیسیون اصل نود ابلاغ مصوبه قانونی مجلس درباره مترو را  اجرایی ندانست،این موضوع موجب اعتراض  نمایندگان مجلس شد و آنان بر قانونی بودن این مصوبه تاکید کردند. این رفت و برگشت های بهارستان و پاستورموجب شد سخنی جدید اززبان محمد رضا میر تاج الدینی معاون پارلمانی رئیس جمهور درباره این قانون بیان شود و آن عبارت بود از آنکه

«مجمع تشخیص نهادی برای شرایط اضطراری است و اینکه  مجمع در امور جاری دخالت کند در حوزه وظایف این نهاد نیست». سخنی که موجب مناقشه دولت و مجلس شد. و صدای بهارستان نشینان را در آورد.به گونه ای که در یکی از روزهای کاری مجلس در مرداد ماه جاری مصطفی کواکبیان نماینده مردم سمنان و عضو فراکسیون اقلیت مجلس در تذکری اظهار داشت: برخی در دولت گفته‌اند که قانون مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام را قانون نمی‌دانند، در این میان از هیئت رئیسه مجلس تعیین و اعلام موضع مجلس در این رابطه را خواستاریم. این تذکر  موجب شد در نهایت نایب رئیس اول مجلس در پاسخ به تذکر تأکید کند که: بر اساس اصل 112 قانون اساسی مصوبات مجمع تشخیص مصلحت قانون است و در آن بحثی نیست.

سخنانی مغایر با وحدت

کمتراز یک ماه بعد از سخنان مقام معظم رهبری درباب  ضرورت وحدت،  سخنان رئیس جمهور می تواند موجب واکنش  مجلسیان شود. آنگونه که  جواد آرین منش  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در این باره معتقد است: طرح این گونه موضوعات با فرمایشات رهبر  انقلاب در باب وحدت و تعامل بین قوای سه گانه برای حل مشکلات کشوردرمغایرت است.

به عقیده او مخاطب سخنان  رهبر انقلاب در وهله اول روسای قوای سه گانه هستند که باید مولفه های وحدت را بشناسند و در جهت عملیاتی کردن عنصر وحدت تلاش داشته باشند .

سخنان امام اطلاق دارد

آرین منش در  پاسخ به اینکه آیا این سخنان امام درباره مجلس  معطوف  به دوران خاصی است  به خبر می گوید: اینکه باب جدید را باز کنیم که آیا این مجلس است که در راس امور است  حرف درستی نیست و از آن بوی وحدت به مشام نمی رسد و گامی در جهت گشوده شدن باب اختلاف  قوا سه گانه است. موضوعی که حجت  الاسلام ابراهیمی نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی  هم آن را تایید می کند  و با اشاره  به قانون اساسی اشاره می گوید: قانون اساسی که تغییر نکرده است  و بعد از بازنگری هم مجلس  جایگاه خود را حفظ کرده است و تنها  تغییردر نخست وزیر بوده است و تغییری در ارکان  قوا رخ نداده است. او با بیان اینکه  فرمایش امام  را کسی نمی تواند تاویل کند و تغییر بدهد. خاطر نشان می کند: فرمایش  امام  اطلاق دارد  و این اطلاق  مربوط به همه دوران است. آرین منش هم سخن امام در ارتباط با مجلس  را همیشگی  دانسته ودرباره دلیل  و پشتوانه نظری این سخن می گوید: مهمترین دلیل این سخن  هم این است که مجلس یک فرد نیست. بلکه جمع و نمونه ای از کشور تلقی می شود و به تعبیری  عصاره فضائل ملت است و در بر دارنده همه سلایق فکری وسیاسی وقومی و دینی  است.بنابراین این  فرمایش امام درباره مجلس یک سخن همیشگی است وبه مجلس خاصی ارتباطی ندارد.

نشانه های کشمکش

در حالی که این عضو کمیسیون فرهنگی منشاء سخنان رئیس نوعی کشمکش ونزاع وبرتربینی از جانب یک قوه می داند که با روح قانون اساسی در تعارض است اما ابراهیمی معتقد است فرمایشات آقای رئیس جمهوراحتمالا در شرایط خاصی بیان شده است.جعفر قادری عضو کمیسون برنامه و بودجه همدرباره منشاء این سخنان هم تاکید می کند:به نظر می رسد این موضوع در جایگاه بحث های حقوقی است واگر بنا باشد بحثی درباره این جایگاه شود کاملا حقوقی است. او در عین حال با استناد به قوانین  معتقد است:اگر ابهامی هم درباره جایگاه قوانین وجود داشته باشد مرجع تفسیر قوانین عادی مجلس و مرجع تفسیر قانون اساسی، شورای نگهبان است.

ریل گذاری قطار حرکت کشور

وی با اشاره به سخنان  مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس  می افزاید: ایشان در این باره تاکید کردند که مجلس نقش «ریل گذاری» دارد.

قادری خاطر نشان می کند:اینکه این ریل در چه جهتی گذاشته شود و برای  چه سرعتی ریل گذاری شود و اینکه آیا قطار در خط ریل حرکت می کند همه و همه تکرار صحبت های حضرت امام است وبه نوعی  نشان از اهمیت مجلس است.

وی با اشاره به جایگاه کمیسیون اصل نودم مجلس می افزاید: این کمیسیون علاوه بروظایف پیش بینی شده حق تحقیق و تفحص از سایر قوا را نیز دارد واین  نشان دهنده اهمیت مجلس به عنوان قوه مقننه کشور است.

نماینده مردم شیراز به قوانین برخی کشورها که درآن حتی رئیس جمهور حق دارد مجلس را منحل کند اشاره می کند و خاطرنشان می کند:در کشور ما قانون گذاری و نظارت حق مجلس است  وزمانی که قانونی که از طریق مجلس گذشت وشورای نگهبان هم تایید بکند و شورای نگهبان هم عدم مغایرت آن با  مسائل شرعی را تایید کند. هیچ قوه ای نمی تواند آن را اجرایی نکند.بنابراین پرداختن به اظهار نظر یک مقام مسئول در برهه فعلی شاید چندان با  مصالح کشور تناسب نداشته باشد...../تحلیل:تابناک