اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

وزیر کابینه موسوی: توفیقی مورد وثوق مقامات بلندپایه کشور استسید کاظم اکرمی,جعفر توفیقی

وزیر کابینه موسوی: توفیقی مورد وثوق مقامات بلندپایه کشور است/ اعضای دولت در حوادث سال 88 کار غیرقانونی نکردند

وزیر آموزش و پرورش دولت "میرحسین موسوی" اعتقاد دارد که کابینه دکتر "روحانی" کابینه صادق و معتدلی است.

تجربه مدیریت در سال‌های سخت جنگ و مشکلات اقتصادی و مدیریت آموزش و پرورش در دولت دوم "میرحسین موسوی" از او فردی کارکشته ورزیده ساخته است. "سید کاظم اکرمی" از جمله سیاستمداران نسل اول انقلاب است که در مجلس خبرگان قانون اساسی حضور داشته است و نقش تاثیرگذاری در آن مجلس تاریخی که بسیاری از شخصیت‌های برجسته تاریخ ایران در آن حضور داشتند، داشته است. وی همچنین در مجلس اول شورای اسلامی که نماینده مردم تهران بود، مجلس که ریاستش بر عهده "هاشمی رفسنجانی" بود.

سابقه او در قوه مقننه و قوه مجریه و تجربه مدیریت کلان و شناخت از شرایط کشور، باعث شد به سراغ او برویم تا نظرات وزیر آموزش و پرورش دولت دوم "میرحسین موسوی" را در مورد اتفاقات کشور جویا شویم.

پاسخ‌های اکرمی به سوالات نامه را در زیر بخوانید:
*کابینه آقای روحانی را چگونه می‌بینید و ویژگی شاخص این دولت را چه می‌دانید؟
کابینه‌ای که رئیس جمهور محترم معرفی کرد و توانست از مجلس رای اعتماد بگیرد، کابینه باتجربه، موفق، صادق، معتدل و کارایی است. تعدادی از آقایان وزرا و معاونان دولت را از نزدیک می‌شناسم و امید زیادی دارم که در خدمت به مردم موفق باشند و تدریجا آثار مخرب اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی چند سال گذشته را از دید و فکر مردم پاک نمایند.

*یکی از مسائلی که در روز رای اعتماد نمایندگان به وزرا مطرح شد، مسئله حوادث سال 88 بود، شما علت توجه زیاد برخی نمایندگان به این مسئله را در چه می‌بینید؟
برخی نمایندگان مجلس که نمی‌خواستند به همه وزرا رای اعتماد بدهند، حوادث سال 88 را مطرح نمودند و پاسخ اشکالات خود را هم از زبان عده‌ای از نمایندگان و وزرای محترم دریافت کردند. به نظر بنده عده‌ای از افراد سیاسی از جمله برخی وزرای دولت با توجه به آزادی انتخابات و پس از تایید صلاحیت شورای نگهبان به خاطر صداقت، پاکی و کارآیی مهندس "موسوی" به نفع ایشان وارد کارزار انتخابات شدند. ممکن است برخی هم در چند روز اول پس از انتخابات که جامعه دچار التهاب بود، سخن گفته باشند که به نظر برخی این سخنان قابل نقد باشد، اما بنده گمان نمی‌کنم کسی از وزرای دولت، کار غیرقانونی کرده باشد.

*برخی نمایندگان در مورد وزرای باقی مانده دولت، همچنان بر مسئله انتخابات سال 88 تاکید می‌کنند و اعتقاد دارند که رئیس‌جمهور نباید فردی که با انتخابات سال 88 رابطه داشته است به عنوان وزیر معرفی کند، که در این میان احتمال معرفی دکتر "توفیقی" بر این حساسیت افزوده است. به نظر جنابعالی آیا سه وزیر باقی‌مانده با توجه به این شرایط می‌توانند نظر مثبت مجلس را به خود جلب کنند؟
به نظر بنده اکثر نمایندگان مجلس به سه وزیر باقی مانده دولت، رای اعتماد خواهند داد. آقای دکتر "توفیقی" هم مرد دانشمند، معتدل و کارکشته‌ای است که سال‌ها در وزارت علوم کارکرده است و اکثریت کارشناسان و دانشگاهیان کشور ایشان را قبول دارند. با توجه به اطلاعات موثقی که دارم، آقای دکتر "توفیقی" مورد وثوق و احترام مقامات بلندپایه کشور است. به نظر بنده نمایندگان محترمی که نقدی به ایشان دارند اگر متوجه نکته‌ای که عرض کردم بشوند در رای خود تجدید نظر کرده و در صورت معرفی به ایشان رای خواهند داد.

*با توجه به سابقه شما در وزارت آموزش و پرورش، علت عدم رای اعتماد مجلس به دکتر "نجفی" را چه می‌دانید؟ و عدم حضور وزیر در روزهای نزدیک به بازگشایی مدارس تاثیر منفی در عملکرد این وزارتخانه خواهد داشت؟
علت عدم رای اعتماد نمایندگان محترم مجلس به آقای دکتر "نجفی"، مخالفت موثر برخی نمایندگان فرهنگی مجلس با ایشان بوده است که البته در نحوه دفاع ایشان هم نکته‌هایی وجود داشت که اثر منفی بر رای اعتماد به ایشان گذاشت. عدم رای اعتماد به آقای "نجفی" در ماه‌های نزدیک به آغاز مدارس، تاثیری بر وزارتخانه آموزش و پرورش نخواهد داشت و اکنون به خوبی با سرپرستی دکتر "فانی" اداره می‌شود. آقای "فانی" تجربه موفق و طولانی در مدیریت بخش‌های گوناگون این وزارتخانه داشته است. ایشان مردی است با تجربه، صادق و کارشناس که در مدیریت خود هیچ نگاه باندی و گروهی ندارد.

*این روزها برخی نمایندگان مجلس، طرحی را آماده کرده بودند مبنی بر کاهش اختیارات سرپرست‌های وزارتخانه‌های بی‌وزیر، با توجه به سابقه شما در نمایندگی مردم در مجلس، آیا شما تصویب این طرح را به صلاح کشور و دولت می‌دانید؟
طرح کاهش اختیارات سرپرست‌های وزارتخانه‌های از سوی مجلس، کار دولت را با کندی روبرو خواهد کرد و این کندی و تاخیر در تصمیم گیری‌ها و کارهای اجرایی در دولت تاثیر خواهد داشت و به نفع دولت و کشور نیست. بنده گمان می‌کنم که مجلس آگاه و همراه با دولت به این طرح مطرح شده رای مثبت نخواهند داد./نامه نیوز

 

 


ویدیو مرتبط :
سخنان توفیقی که در جلسه استیضاح وزیر علوم، پخش شد- 1

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

سئوال مطهری از وزیر کشور در مورد عدم اجرای قانون عفاف و حجابسئوال مطهری از وزیر کشور در مورد عدم اجرای قانون عفاف و حجاب

سئوال مطهری از وزیر کشور در مورد عدم اجرای قانون عفاف و حجاب

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از بررسی سئوال علی مطهری از وزیر کشور در مورد عدم ارجای قانون عفاف و حجاب در این کمیسیون در هفته جاری خبر داد.

سید علی طاهری در گفتگو با  مهر اظهار داشت: وزارت کشور مسئول اجرای قانون عفاف و حجاب است با توجه به وضعیت فرهنگی موجود مطهری با سئوال از وزیر کشور در واقع خواستار ارائه گزارشی از عملکرد این وزرات خانه در اجرای قانون عفاف و حجاب شده است.
نماینده مردم  گرگان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این سئوال هفته جاری با حضور نجار در کمیسیون فرهنگی بررسی می شود.


به گزارش مهر پیش از این نیز علی مطهری در نطق خود  از عملکرد دولت در زمینه عفاف و حجاب انتقاد کرده بود .وی معتقد بود: احمدی نژاد و مشایی مسئله حجاب را قبول ندارند و مخالف نظریه اسلام در مورد حجاب هستند.
 
وی در اخطار به وزیر کشور گفت: تعلل وزیر کشور و کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در مسئله حجاب و عفاف قابل گذشت نیست و به وزیر کشور اخطار می کنیم که اگرتعلل کند و این بهانه را بیاورد که احمدی نژاد و مشایی نمی گذارند در مجلس نهم وی را استیضاح خواهیم کرد.
 بر اساس این گزارش قانون راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب که در 13 دی 1384 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است./مهر