اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

وزیر بهداشت: بیماری آنفولانزا تحت کنترل است مردم نگران نباشنداخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

وزیر بهداشت گفت: در مورد آنفولانزا خوشبختانه همه چیز تحت کنترل است، گفت: آنفلوانزا بیماری نیست که منحصر به یک استان یا یک شهر باشد بلکه با توجه به فصل سرما و ماهیت بیماری ممکن است در کشور فراگیر شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاعرسانی وزارت بهداشت؛ سید حسن هاشمی در حاشیه دیدار با وزیر تجارت خارجی فنلاند ضمن بیان این مطلب افزود: مشكلی كه در حال حاضر در خصوص این بیماری ایجاد شده در حد سال‌های گذشته است و افرادی هم كه فوت شده اند عمدتاً به خاطر وجود بیماری‌های زمینه‌ای اعم از كهولت سن و یا بیماری‌های نقص ایمنی بوده است.

هاشمی با تاکید بر ضرورت اطلاع رسانی متعادل در این زمینه گفت: این به معنی مخفی کردن اطلاعات درباره بیماری آنفولانزا نیست بلکه باید در عین اطلاع رسانی به مردم، موجب نگرانی آنها نیز نشویم. در صورت فراگیر شدن بیماری حتماً وزارت بهداشت اطلاع‌رسانی خواهد كرد.

وی گفت: میزان ابتلا به آنفولانزا در کشور ما کمتر از از كشورهای منطقه مثل عربستان است. به نظر ما به عنوان مسئول حوزه سلامت فعلاً جای نگرانی نیست و مردم باید با توجه به سرد شدن هوا بیشتر مراقب باشند.

وزیر بهداشت در عین حال شستشوی مکرر دست‌ها ، پرهیز از تماس مستقیم با افراد مبتلا و مراقبت از افرادی كه مبتلا به بیماری شده اند را بسیار کمک کننده دانست و یادآور شد: آنفلوانزا بیماری است كه همه باید با آن زندگی كنند و هر سال حداقل 20 درصد مردم به آن مبتلا می شوند و مطلب جدیدی نیست.

هاشمی از رسانه‌ها خواست تا مردم را بیش از اندازه نگران نكنند و وظیفه صحیح اطلاع رسانی را به مردم، انجام بدهند.

وی با تاکید بر این که آنفلوانزا در فصل سرما در کشور شایع میشود همچنانکه در تابستان نیز وبا در بعضی مناطق شیوع پیدا می کند گفت: بنابراین جای نگران كردن مردم نیست و اگر باشد ما بیش از دیگران تلاش می‌كنیم تا اطلاع‌رسانی دقیق کنیم و هیچ چیز را از مردم پنهان نمی‌كنیم.

هاشمی گفت: من از نزدیك پرونده‌های بیماران را بررسی می کنم، موارد فوت شده حاكی از وجود بیماری زمینه ای بوده است. بنابراین آمار فوتی‌های حتی در استان كرمان هم با مقایسه با قبل هیچ افزایشی پیدا نكرده است و مراقبت سیستم بهداشتی درمانی از بیماریها یک رویه معمول است.

وزیر بهداشت با بیان اینكه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشكی كرمان كار بسیار خوبی بوده است ، گفت: ولی تعطیلی مدارس باعث اضطراب و نگرانی شده است و البته ما در شرایط تصمیم گیری مسئولین محلی نبوده ایم حتماً كار آنها حساب شده و سنجیده بوده است.

دکتر هاشمی از سفر خود به کرمان خبر داد و گفت: حضور من در كرمان از جهت اطمینان خاطر پیدا كردن از اقداماتی است كه حاصل تحقیقات همكاران ماست و تصورمان این است كه ما چیزی تحت عنوان اپیدمی یا فراگیر شدن بیماری آنفلوانزا هنوز نداریم و همه تمهیدات لازم پیش‌بینی شده است.

وزیر بهداشت افزود: در سیستان و بلوچستان نیز به رغم اطلاع رسانی های بیش از اندازه و بزرگ کردن موضوع از اول امسال تا کنون طبق آماری كه رئیس دانشگاه اعلام می‌كند 4 نفر به علت بیماری آنفلوانزا فوت شدند که دارای بیماری زمینه ای بودند.

وی گفت: بیماری تنفسی سومین عامل مرگ در كشور است و البته در سنین بالا اتفاق می‌افتد و ما مواردی از فوت نداریم كه به صورت حاد در اثر ابتلا به این بیماری در سیستان و بلوچستان باشد.

 

اخبار اجتماعی - خبرآنلاین

 


ویدیو مرتبط :
مردم نگران تب کریمه کنگو نباشند

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

واکنش معاون وزیر بهداشت به عکس‌های سلفی با اجساد؛ مردم نگران نباشنداخبار,اخباراجتماعی ,عکس‌های سلفی منتشر شده دانشجویان با اجساد

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه کدهای اخلاقی در بخش آناتومی به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شده است، گفت: مردم نگران بی‌احترامی به اجساد خود نباشند.

به گزارش تیک ، دکتر باقر لاریجانی با توجه به عکس‌های سلفی منتشر شده دانشجویان با اجساد، گفت: ما به دانشگاه‌ها بخشنامه‌ای بر این اساس ارسال کردیم و واقعیت این است که این موضوع یک بحث جدی است.

وی ادامه داد: ما قبلا در این زمینه برای کدهای اخلاقی در بخش آناتومی کار می‌کردیم و در بخش دیگر نیز کدهایی تدوین کردیم که این کدها هم برای ارزیابی دستیاران به کار می‌رود و هم دانشجویان پزشکی.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه این کدها به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است، گفت: در مورد کدهای اخلاقی ابتدا از دانشگاه‌ها نظرخواهی کرده و در ادامه آن را در شورای عالی اخلاق نهایی می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: حادثه‌ای که پیش آمد باعث شد در بخش آناتومی ما زودتر این کدها را به دانشگاه‌ها ابلاغ کنیم چرا که در عین اینکه ما اجازه پیدا می‌کنیم به دانشجویان برای آموزش‌های لازم دسترسی به اجساد را بدهیم اما باید کاملا این دسترسی با مراقبت همراه باشد و بعد نیز اجساد و آن عضو با احترام دفن شوند.

لاریجانی تاکید کرد: ما باید در این زمینه آموزش را زیاد کنیم تا دانشجویان در بخش آناتومی کرامت اجساد را رعایت و حفظ کنند.

وی در مورد اجساد و اینکه مردم نگران بی‌احترامی به اجساد متوفیان خود هستند، گفت: عده زیادی از این اجساد غیر ایرانی هستند و بهتر است این موضوع را زیاد باز نکنیم چرا که هم اکنون نیز در گرفتن جسد محدودیت‌هایی داریم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: تنها به این نکته اشاره می‌کنم که مردم نگران بی‌احترامی به اجساد خود نباشند.

 

 اخبار  اجتماعی  -  تیک