اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

واکنش وزیر نفت به رای دیوان بین المللی داوریاخبار,اخبار اقتصادی ,خبرهایاقتصادی  , وزیر نفت

وزیر نفت با تایید رای دیوان بین المللی داوری درباره شکایت ترکیه از ایران گفت: این رای با آن چیزی که ترکیه به دنبال آن بوده، متفاوت است.

به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه درخصوص رای دیوان بین المللی داوری درباره شکایت ترکیه از ایران در زمینه قیمت گاز و محکومیت ایران در این دیوان با اشاره به این که این رای به ترکیه اعلام شده است، تصریح کرد: این رای با آن چیزی که ترکیه به دنبال آن بوده، متفاوت است.

وی با بیان این که ترکیه در شکایت از ایران علاوه بر کاهش ٢٥ درصدی قیمت گاز به دلیل عدم پایداری صادرات گاز ایران به دنبال کاهش ٣٧,٥ درصدی قیمت گاز از طریق تجدید نظر نیز بوده است، یادآور شد: در مذاکراتی که با آقای اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه انجام شد آنها این اعداد را کف قیمت عنوان کردند و حاضر نبودند در این زمینه مذاکره کنند.

زنگنه با اشاره به این که شکایت نخست ترکیه درباره پایداری نبودن صادرات گاز به نفع ایران به پایان رسید و این بدان معناست که شکایت آنها برای کاهش ٢٥ درصدی قیمت گاز با شکست مواجه شد، اعلام کرد: مقدار جریمه ایران بین ١٣ تا ١٥ درصد است و رقم زیادی نیست.

وزیر نفت از ذکر کردن مبلغ جریمه به دلیل محرمانه بودن آن خودداری کرد و با اشاره به این که این میزان جریمه نیز قابل مذاکره است، اظهار کرد: ترکیه تا چند سال آینده دیگر نمی تواند تقاضای کاهش قیمت و تغییر در فرمول گاز صادراتی ایران به این کشور را مطرح کند.

وی با اشاره به این که ترکها پیش از این نیز در سال ٨٩ یا ٩٠ به دلیل بالا بودن قیمت گاز از ایران نسبت به دیگر گازهای وارداتی این کشور شکایت کرده بودند، تصریح کرد: در آن مقطع نیز ترکیه موفق شد ١٢درصد قیمت گاز وارداتی از ایران را کاهش دهد.

زنگنه با اشاره به این که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در دیدار که با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، خواستار کاهش ٤٠ درصدی قیمت گاز شده بود، افزود: مذاکره مستقیم با ترکیه به دلیل توقع بالای آنها به نتیجه نرسید در نتیجه پرونده به دیوان بین المللی داوری ارسال شد و نتیجه رای داوری به نظرم با تلاشی که دوستان کردند قابل قبول است.

وزیر نفت درباره این که وزیر انرژی ترکیه مدعی است ایران محکوم به پرداخت دو میلیارد دلار جریمه شده است، اظهار کرد: این یک بحث دیگر است و از یک سال پیش اعمال و محاسبه شده که به مرور زمان با فروش گاز مستهلک می شود.

 

 اخبار اقتصادی  - ایسنا  


ویدیو مرتبط :
داوری بین المللی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

واکنش سردار وحیدی به اظهارات وزیر دفاع آمریكا واکنش سردار وحیدی به اظهارات وزیر دفاع آمریكا

 

سردار سرتیپ پاسدار احمد وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در واكنش به اظهارات وزیر دفاع آمریكا كه در سفر به منطقه خلیج‌فارس مدعی شده بود سیاست‌های ستیزه‌جویانه ایران مایه نگرانی همگان است، گفت:

 

سیاست‌های ایران صلح‌جویانه و در راستای صلح و ثبات در منطقه است و این سیاست‌های جنگ‌افروزانه، سلطه‌طلبانه و مداخله جویانه آمریكاست كه جهان به ویژه منطقه خاورمیانه را متشنج و ناامن كرده است.

به گزارش ایلنا ، سردار وحیدی تصریح كرد: ما با كشورهای منطقه و همسایگان خود روابط خوب و سازنده‌ای داریم و این سران جنگ‌طلب و مداخله‌جوی آمریكایی هستند كه تلاش می‌كنند با طرح مسایل واهی و ایجاد تفرقه، به روابط خوب میان كشورهای منطقه آسیب برسانند.

وی افزود: البته این سناریو نیز در راستای بهانه‌جویی برای تداوم حضور نامشروع و فروش تسلیحات در منطقه است .

وزیر دفاع گفت: مردم منطقه از ایران اسلامی نگران نیستند. مردم منطقه از رژیم جنگ‌طلب آمریكا نگرانند كه با حمله به عراق و افغانستان و حمایت همه‌جانبه و بی‌قید و شرط از رژیم صهیونیستی ، میلیون‌ها نفر را قربانی سیاست‌های تجاوزكارانه خود كرده است.

سردار وحیدی در پایان تصریح كرد: ما بارها اعلام كرده‌ایم توان دفاعی ایران در خدمت صلح و آرامش منطقه است و این را در عمل به اثبات رسانده‌ایم.../ایلنا