اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

واکنش سخنگوی شورای نگهبان به سخنان آیت الله هاشمی درباره رد صلاحیتشردصلاحیت هاشمی,علت رد صلاحیت هاشمی

واکنش سخنگوی شورای نگهبان به حضور یک مقام امنیتی در جلسه بررسی صلاحیت‌ها

طبق قانون شورای نگهبان مجاز است که برای بررسی صلاحیت‌ها از دستگاه‌ها و مقامات مختلف کسب نظر کند و سوابق افراد را در این خصوص جویا شود. این یک امر عادی برای اعضای شورای نگهبان است و همیشه و در همه انتخابات‌ها شورای نگهبان می‌تواند از این طرق قانونی نسبت به کسب اطلاعات در خصوص نامزد‌ها اقدام کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با حضور در نشست خبری با در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص اظهارات آیت الله هاشمی مبنی بر حضور یک مقام امنیتی در جلسات شورای نگهبان و تاثیر وی در اعلام صلاحیت‌ها گفت: طبق قانون شورای نگهبان مجاز است که برای بررسی صلاحیت‌ها از دستگاه‌ها و مقامات مختلف کسب نظر کند و سوابق افراد را در این خصوص جویا شود.

این یک امر عادی برای اعضای شورای نگهبان است و همیشه و در همه انتخابات‌ها شورای نگهبان می‌تواند از این طرق قانونی نسبت به کسب اطلاعات در خصوص نامزد‌ها اقدام کند.

وی با بیان اینکه این مساله در مورد داوطلبین زیادی رخ داده است گفت: کسب نظر از دستگاه‌ها و مقام‌های کشور امر جدیدی نیست آنچه ملاک اصلی ماست نظر اعضای شورای نگهبان است که در قالب رای ابراز می‌شود و تعیین کننده است.

نظر کار‌شناس دستگاه‌های مختلف در حد کار‌شناسی است که البته کسب این نظر روال عادی کار شورای نگهبان بوده است.

خبرنگار دیگری با طرح مجدد این سوال از کدخدایی پرسید گفته می‌شود پیش از ورود این مقام امنیتی در شورای نگهبان نظر اعضا نسبت به آیت الله هاشمی مثبت بوده است و پس از آن نظرات تغییر کرده است که کدخدایی پاسخ داد: رای گیری نسبت به شخص مورد نظر شما یک بار انجام شد و هیچ تغییری در نظر اولیه شورای نگهبان انجام نشد. رای اعضای شورای نگهبان از ابتدا تا انتها باقی ماند و به وزارت کشور ابلاغ شد./ایلنا

 

 


ویدیو مرتبط :
سخنگوی شورای نگهبان

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

انتقاد زیباکلام به عملکرد شورای نگهبان درباره احراز صلاحیت‌ها / واکنش به اظهارات آیت‌الله جنتیاخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

صادق زیباکلام استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی ضمن انتقاد به عملکرد شورای نگهبان درباره احراز صلاحیت‌ها گفت: صندوق شیشه‌ای و هرآنچه که بتواند به شفافیت مکانیزم انتخابات کمک کند، گامی مثبت است و مسئولین باید به آن سو حرکت کنند.

اخیراً آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در آستانه 26 تیر (سالروز تأسیس شورای نگهبان) با اشاره به برخی اظهارنظرها درباره شیشه‌ای‌شدن صندوق‌های اخذ آرا گفت: گفته‌اند صندوق‌ها باید شفاف باشد که به نظر ما حق هم همین است اما مشکلی که وجود دارد اینکه اگر صندوق‌ها شفاف باشد نباید آرایی که به داخل آنها ریخته می‌شود، خوانده شود.

صادق زیباکلام استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی ضمن انتقاد به عملکرد شورای نگهبان درباره احراز صلاحیت‌ها به خبرنگار «آفتاب» گفته است: صندوق شیشه‌ای و هرآنچه که بتواند به شفافیت مکانیزم انتخابات کمک کند، گامی مثبت است و مسئولین باید به آن سو حرکت کنند.

این استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی با بیان این که از هر طریقی که بتوان اعتماد عمومی را نسبت به مکانیزم انتخابات جلب کرد، مسئولین باید اقدام کنند، گفت: هر قدر که مکانیزم انتخابات شفاف‌تر باشد اقبال و اعتماد بیشتری را جلب می‌کند. این شفافیت هم باید در خصوص برگزاری انتخابات مانند صندوق‌های شیشه‌ای باشد که مردم ببینند که حجم رای‌ها چقدر است و هم در نحوه گزینش نامزد‌ها. که مساله دوم از اهمیت بسیار بیشتری نیز برخوردار است چون مردم باید بتوانند به هر کس که مایل هستند، رای دهند و هر کسی بتواند نامزد شود.

وی ادامه داد: این که عده‌ای تحت عنوان این که صلاحیت آن‌ها احراز نشده یا صلاحیت ندارند یا صلاحیت آن‌ها برای شورای نگهبان قطعیت پیدا نکرده است، رد صلاحیت شوند، نقض آشکار ابتدایی‌ترین و اولیه‌ترین اصول دموکراسی و مردم‌سالاری است. نظارت شورای نگهبان باید در چارچوب قانون صورت بگیرد و شورای نگهبان نباید بتواند هرکس را که همسو با نگاه سیاسی خود نیست...رد صلاحیت کند که این مساله از اهمیت بیشتری برخوردار است.

این استاد دانشگاه با تاکید بر این که صندوق شیشه‌ای نیز نکته خوبی است، گفت: اگر گفته شود مثلا آرا ماخوذه از یک صندوق سه، پنج یا ده هزار رای بوده است، آن وقت با توجه به این که مردم حجم آرا را دیده‌اند نمی‌توان هر عددی را به صندوق نسبت داد‌. باید مردم قادر باشند که ببینند حدودا چه میزان رای در حوزه انتخابیه‌شان به صندوق ریخته شده و نتوان هر عددی را به صندوق نسبت داد.

زیباکلام گفت: نامزدهای بسیاری که ردصلاحیت شده‌اند، وقتی از شورای نگهبان دلایل رد صلاحیت خود را خواسته‌اند، شورای نگهبان به هیچ وجه دلیلی ارائه نکرده است. تنها سخنگوی شواری نگهبان، که آن زمان عباسعلی کدخدایی بود، فقط و فقط می‌گفت صلاحیت‌ها برای ما احراز نشده است. یک مورد نمی‌توان از بین ده‌ها هزار نفری که شورای نگهبان رد صلاحیت کرده است چه در انتخابات مجلس و چه ریاست جمهوری یافت که توضیح داده شده باشد که برای مثال اگر فلان فرد رد صلاحیت شده، به چه دلیل بوده است.

وی ادامه داد: قانون بسیار روشن و مشخص است. قانون می‌گوید شورای نگهبان باید از 4 منبع  استعلام کند. برای مثال اگر آن چهار منبع نامزدی فردی را بلامانع اعلام کردند، شوار نگهبان تازه رای می‌گیرد که آیا اکثریت ما با نامزد شدن این فرد موافق هستند یا خیر، در حالی که قانون چنین چیزی نمی‌گوید.

وی گفت: قانون می‌گوید شورای نگهبان تنها باید از چهار منبعی که مشخص شده است، استعلام کند و دیگر نمی‌گوید بعد از استعلام، خود شورا درباره فرد چه فکر می‌کند. من وقتی در انتخابات مجلس ششم رد صلاحیت شدم، کتبا به شورای نگهبان نامه نوشته که خواهش  و تمنا می‌کنم، آبروی من را بریزید و بگویید علت رد‌صلاحیت من چه بوده است. نمی‌توان به صورت کلی گفت صادق زیبا‌کلام به قانون اساسی اعتقاد ندارد چون من می‌گویم. آیین‌نامه انتخابات نیز می‌گوید اگر فرد کتبا بنویسد که قبول دارد، کفایت می‌کند.

 

اخبار سیاسی - آفتاب