اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

وام بی انتها با سود 30 درصد برای خرید مسکن+جدولشركت‌های گمنام ارائه می‌كنند

وام بی انتها با سود 30 درصد برای خرید مسکن

اخیرا یکسری از موسسات مالی وارد بازار مسکن شده‌اند تا در کنار بازار دلالی ملک، ابزارهایی را كه برای تامین مالی خریداران مسکن در اختیارشان است به جامعه تقاضا معرفی كنند.تسهیلاتی که این دسته از موسسات به متقاضیان در بازار خرید مسکن ارائه می‌کنند وام‌های «اقساطی» یا «مضاربه‌ای» است که البته برای هر یک از این تسهیلات، درصد متفاوتی برای نرخ سود در نظر گرفته شده است و خریدار بر اساس توانایی مالی خود می‌تواند روش مضاربه یا قسطی را انتخاب کند. این موسسات سودی كه از محل پرداخت وام خرید مسكن، به دست می‌آورند به قدری است -30 تا 60 درصد- كه هزینه سرمایه‌گذاری‌ آنها در چنین بازاری را تضمین می‌كند.

شعاری که برخی از این موسسات مالی بر اساس آن اعلام هویت کاری می‌کنند این است: «انتخاب ملک از شما، پرداخت تا 50 درصد ارزش ملک از ما.»

گویا همان‌طور که مشخص است خریدارانی که از قدرت مالی کافی برای خرید واحد مسکونی برخوردار نیستند توسط این دسته از موسسات می‌توانند نیمی از مبلغ خرید را بدون سقف معین، تامین كنند.اگرچه کلیه بانک‌ها سقفی را برای وام‌های خود تعیین کرده‌اند، اما این دسته از موسسات سقفی برای وام‌های خود در نظر نگرفته‌اند.

طبق گفته مشاوران این موسسات آنها با محدودیت مالی رو به رو نیستند و سعی می‌کنند سرمایه مورد نیاز متقاضیان را فراهم کنند. البته برخی از آنها تاکید بر این مساله دارند که شرایط اقتصادی می‌تواند بر بازه سرمایه‌دهی آنها تاثیرگذار باشد.یکی از شرکت‌های مذکور اظهار کرده است: نیمی از مبلغ خرید واحد مسکونی دلخواه مشتری را از طریق وام مضاربه یا اقساطی پرداخت می‌کند.

این شركت در توضیح نوع تسهیلاتی كه پرداخت می‌كند، به «دنیای‌اقتصاد» گفت: در حالت مضاربه‌ای، اگر یک متقاضی اقدام به خرید یک واحد 200 میلیون تومانی کند، این موسسه 100 میلیون تومان آن را تقبل می‌کند و خریدار با استفاده از وام مضاربه باید به مدت یكسال، ماهی 5 میلیون تومان بابت سود این وام پرداخت كند و در پایان یكسال، اصل وام – مبلغ 100 میلیون- را به صورت یكجا به شركت بازپرداخت كند.

در این حالت، 60 میلیون تومان در یكسال و 100 میلیون تومان در پایان یكسال، بازپرداخت كرده و سود 60 درصدی را تقبل كرده است.اما اگر متقاضی وام، حالت قسطی را انتخاب كند، اصل و سود وام را می‌تواند در اقساط 12ماهه با مبلغ ماهانه 10 میلیون و 800 هزار تومان بازپرداخت كند بپردازد تا در پایان این مدت، عملا 130 میلیون تومان بابت اصل و سود، بازپرداخت كرده باشد. در این حالت سود 30 درصدی لحاظ شده است.

به گزارش «دنیای‌اقتصاد» ایراد اصلی چنین وام‌هایی، شرط انتقال سند به نام سرمایه‌گذار تا زمان تسویه‌ وام است كه ریسك استفاده از تسهیلات را دوچندان می‌كند./دنیای اقتصاد

 

اخبار,اخبارجدید,اخبار جالب


ویدیو مرتبط :
آیا وام خودرو بالای 20 درصد سود اشکال دارد؟

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

مناسب‌ترین آپارتمان‌ها برای خرید با وام مسکن(+جدول)   ستون امروز نبض بازار تعدادی از واحدهای مسکونی فروشی را که در آخرین روز از سه ماه اول سال به بازار فروش مسکن در مناطق مختلف تهران عرضه شده از لحاظ قیمت مورد بررسی قرار داده و به دو جدول تقسیم‌بندی کرده است.

یک جدول مربوط به فایل واحدهای مسکونی کمتر از 8 سال ساخت است که تسهیلات وام خرید 80 میلیون تومانی مسکن به آنها تعلق می‌گیرد و همچنین جدول دیگری مربوط به واحدهایی است که عمربنای آنها بیش از 7 سال است و از بهره‌مندی تسهیلات مذکور معاف هستند.

«دنیای اقتصاد» امروز در نظر دارد ارزیابی کند که متقاضیان خرید در سال آینده با در اختیار داشتن 130 میلیون تومانی که شامل 80 میلیون تومان وام خرید، 10 میلیون تومان وام جعاله (تعمیرات) و 40 میلیون تومان سپرده‌گذاریشان است، چند درصد از قیمت پیشنهادی فروش واحدهای واجد شرایط را در اختیار دارند. البته به شرطی که تا سال بعد قیمت مسکن ثبات داشته باشد و تغییر محسوسی نکند.

برای مثال قیمت پیشنهادی فروش یک واحد مسکونی یک سال ساخت در شرق تهران واقع در خیابان دماوند با متراژ60 متر مربع 210 میلیون تومان تعیین شده که تسهیلات 80 میلیونی به اضافه سپرده 40 میلیون تومانی، 62 درصد این مبلغ را پوشش می‌دهد.

علاوه براین، قیمت کل فروش واحدی 52 متری ، 4 ساله در خیابان نارمک ، 174 میلیون تومان تعیین شده است که با کمک 130 میلیون تومان مجموع سپرده و وام، 74 درصد این مبلغ فراهم می‌شود.

در خیابان پاسداران (خیابان گلستان) یک واحد مسکونی فروشی نوساز 155 متری با قیمت متری 8 میلیون و 500 هزار تومان به بازار عرضه شده است. جالب است بدانید که این 130 میلیون تومان وام و سپرده، تنها 9 درصد مبلغ خرید (یک میلیارد و 317 میلیون تومان) را تامین می‌کند!

متقاضیان تسهیلات 80 میلیونی خرید مسکن می‌دانند که میزان متراژ و از همه مهم‌تر محله مورد نظر برای انتخاب واحد بر ارزش تسهیلات در تامین درصدی از قیمت مسکن بسیار تاثیرگذار است.
 

اخبار,اخباراقتصادی,معاملات مسکن

اخبار اقتصادی  -  دنیای  اقتصاد