اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

واكنش اتحادیه اروپا به پیشنهاد اتمی جدید ایران : مکانیزم لغو تحریم ها موجود است 

 

واكنش اتحادیه اروپا به پیشنهاد اتمی جدید ایران : مکانیزم لغو تحریم ها موجود است

 

اتحادیه اروپا به پیشنهاد جدید رییس سازمان انرژی اتمی ایران درباره نظارت كامل آژانس بر فعالیت های هسته ای ایران ، واكنش نشان داد.

مایكل مان سخنگوی كاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپادر رابطه با اظهارات روز دوشنبه فریدون عباسی رییس سازمان انرژی اتمی ایران در باره نظارت كامل 5 ساله آژانس بر تاسیسات هسته ای ایران در ازای رفع تحریم ها علیه ایران گفت كه ایران باید به تعهدات بین المللی خود در این زمینه عمل كند.

فریدون عباسی روز دوشنبه اعلام كرد كه ایران حاضر است در صورت لغو تحریم های شورای امنیت ، امكانی  5 ساله برای نظارت كامل آژانس بین المللی انرژی اتمی بر تاسیسات هسته ای كشورمان بدهد .

با وجودی كه عباسی توضیح بیشتری درباره مكانیزم این نظارت نداده است اما برخی ناظران این پیشنهاد را شبیه به طرح گام به گام روسیه برای حل و فصل مساله هسته ای ایران می دانند.

بر اساس این طرح روسیه كه پیشنهاد آن ماه گذشته ارایه شد ، ایران و اعضای گروه 5+1 وارد فرایند مذاكره می شوند و در این مذاكرات گام به گام كشورهای 5+1 ابهامات خود را یك به یك و مورد به مورد مطرح می كنند و ایران نیز به آنها پاسخ می دهد و اگر پاسخ های ایران قانع كننده بود ، تحریم ها گام به گام رفع می شود.

مایكل مان درباره پیشنهاد عباسی افزود كه اشتون پیشنهاد مشخصی  ارائه داده که هدف از آن اعتمادسازی درباره برنامه هسته‌ای ایران است ، اما ایران پیشنهاد کاترین اشتون را نپذیرفت تا بتوان گفت‌وگویی جدی در این باره انجام داد.

سخنگوی کاترین اشتون تصریح کرد: "هنگامی که اعتماد بازسازی شد، قعطنامه‌های کنونی شورای امنیت ساز وکار لغو تحریم‌ها را پیش‌بینی کرده است..../تحلیل:عصرایران


ویدیو مرتبط :
لحظه شماری تحریم کنندگان ایران برای لغو تحریم ها