اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

واكنش اتحادیه اروپا به پیشنهاد اتمی جدید ایران : مکانیزم لغو تحریم ها موجود است 

 

واكنش اتحادیه اروپا به پیشنهاد اتمی جدید ایران : مکانیزم لغو تحریم ها موجود است

 

اتحادیه اروپا به پیشنهاد جدید رییس سازمان انرژی اتمی ایران درباره نظارت كامل آژانس بر فعالیت های هسته ای ایران ، واكنش نشان داد.

مایكل مان سخنگوی كاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپادر رابطه با اظهارات روز دوشنبه فریدون عباسی رییس سازمان انرژی اتمی ایران در باره نظارت كامل 5 ساله آژانس بر تاسیسات هسته ای ایران در ازای رفع تحریم ها علیه ایران گفت كه ایران باید به تعهدات بین المللی خود در این زمینه عمل كند.

فریدون عباسی روز دوشنبه اعلام كرد كه ایران حاضر است در صورت لغو تحریم های شورای امنیت ، امكانی  5 ساله برای نظارت كامل آژانس بین المللی انرژی اتمی بر تاسیسات هسته ای كشورمان بدهد .

با وجودی كه عباسی توضیح بیشتری درباره مكانیزم این نظارت نداده است اما برخی ناظران این پیشنهاد را شبیه به طرح گام به گام روسیه برای حل و فصل مساله هسته ای ایران می دانند.

بر اساس این طرح روسیه كه پیشنهاد آن ماه گذشته ارایه شد ، ایران و اعضای گروه 5+1 وارد فرایند مذاكره می شوند و در این مذاكرات گام به گام كشورهای 5+1 ابهامات خود را یك به یك و مورد به مورد مطرح می كنند و ایران نیز به آنها پاسخ می دهد و اگر پاسخ های ایران قانع كننده بود ، تحریم ها گام به گام رفع می شود.

مایكل مان درباره پیشنهاد عباسی افزود كه اشتون پیشنهاد مشخصی  ارائه داده که هدف از آن اعتمادسازی درباره برنامه هسته‌ای ایران است ، اما ایران پیشنهاد کاترین اشتون را نپذیرفت تا بتوان گفت‌وگویی جدی در این باره انجام داد.

سخنگوی کاترین اشتون تصریح کرد: "هنگامی که اعتماد بازسازی شد، قعطنامه‌های کنونی شورای امنیت ساز وکار لغو تحریم‌ها را پیش‌بینی کرده است..../تحلیل:عصرایران


ویدیو مرتبط :
لحظه شماری تحریم کنندگان ایران برای لغو تحریم ها

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

مخالفت ۴ عضو اتحادیه اروپا با وضع تحریم‌های جدید علیه ایرانپرس تی وی گزارش داد

مخالفت ۴ عضو اتحادیه اروپا با وضع تحریم‌های جدید علیه ایران

خبرگزاری فارس: در حالی که اتحادیه اروپا قرار است فردا تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کند گزارش ها از مخالفت شدید سوئد، یونان، مالت و قبرس با این تحریم ها حکایت دارد.

 

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

به گزارش فارس به نقل از پرس‌تی‌وی، در آستانه تصویب تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران، دولت سوئد با هدف حفظ منافع خود در تلاش است تا مانع اعمال تحریم‌های بیشتر علیه این کشور شود.

بر اساس این گزارش، یک مقام وزارت خارجه رژیم صهیونیستی گفت: قرارداد ارتباطاتی میان شرکت ارتباطات اریکسون سوئد و تهران دلیل اصلی مخالفت سوئد با تحریم‌های بیشتر علیه ایران است. گفته می‌شود، این قرارداد در صورت تحریم‌های بیشتر دچار مشکل می‌شود.

وی افزود: می‌دانیم سوئد از این بیم دارد که اگر این قرارداد میان اریکسون و ایران لغو شود، این امر می‌تواند برای دیگر قراردادهای این شرکت مشکل ایجاد کند.

به گفته این مقام رژیم صهیونیستی، سوئد از این بیم دارد که دیگر کشورها مانند چین از لغو این قرارداد خبردار شوند.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه در لوکزامبورگ به منظور تصویب رسمی دور جدید تحریم‌ها علیه ایران با وجود هشدار سازمان ملل علیه عواقب تحریم‌های کنونی بر زندگی مردم عادی گرد هم جمع خواهند شد.

باوجود فشار بر دولت سوئد برای کوتاه آمدن از مخالفت خود با تحریم‌های جدید علیه ایران، مقامات سوئد تاکید کردند: این تحریم‌ها تنها به مردم ایران صدمه می‌زند.

به همراه سوئد، یونان، قبرس و مالت نیز مخالفت خود با تحریم‌های بیشتر علیه ایران را اعلام کرده‌اند. این امر در حالی رخ داده است که برای هر تصمیم اتحادیه اروپا تمام 27 کشور اتحادیه باید موافق باشند و مخالفت این 4 کشور، فهرست تحریم‌های جدید را کم اثر خواهد کرد.

به گفته دیپلمات‌های اتحادیه اروپا، تحریم‌های جدید، بانکداری، صنعت و کشتی‌رانی تهران را هدف قرار خواهند داد؛ همچنین این اتحادیه اعضای خود را از فروش فلزات و سرب، یکی از مواد لازم برای تولید فولاد، دانش ساخت کشتی، و خدمات پرچم‌گذاری و رده بندی نفتکش‌های ایرانی منع خواهد کرد. بر اساس این حرکت، اتحادیه اروپا دارایی‌های 34 شرکت ایرانی را مسدود خواهد کرد.

این حرکت اتحادیه اروپا با بی اعتنایی به سخنان اخیر رئیس سازمان ملل انجام شده است. بان کی مون در 2 اکتبر هشدار داد: تحریم‌های غرب علیه ایران بیشتر زندگی مردم عادی ایران را هدف گرفته است./فارس