اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

هیلاری کلینتون:‌ آماده برقراری رابطه با ایران هستیم؛ گذشته ها را فراموش کنیم 

 

هیلاری کلینتون:‌ آماده برقراری رابطه با ایران هستیم؛ گذشته ها را فراموش کنیم

 

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت که کشورش آماده مذاکره مستقیم یا غیرمستقیم با ایران است.

کلینتون در مصاحبه با شبکه ای بی سی نیوز آمریکا افزود: وضعیت بسیار حیرت انگیز است زیرا ما نمی دانیم واقعا در ایران چه کسی تصمیم گیر است؟این وضعیت ، تلاش های آمریکا برای ارتباط با ایران را با مشکل مواجه می کند. مقامات ایرانی هنوز نمی دانند چه می خواهند انجام بدهند!

راه اندازی سفارتخانه اینترنتی آمریکا برای ایران

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا همچنین در مصاحبه با شبکه وی او ای گفت: قصد داریم سفارتخانه‌ مجازی اینترنتی راه اندازی کنیم تا از این طریق ایرانی ها بتوانند درخواست های خود برای ویزا را مطرح کنند .

کلینتون تصریح کرد: ما خواهان بهبود روابط با ایران هستیم و می خواهیم از گذشته دور شویم. من عقیده دارم که دو طرف از آنچه در ۵۰ سال گذشته رخ داده متأسف هستند؛ اما ما مایلیم بنای یک رابطه خوب را پی ریزی کنیم.

وی ادامه داد: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا خود را به  برقراری ارتباط با مردم ایران متعهد کرده بود اما تاکنون پاسخ مثبتی در این زمینه دریافت نکرده است. بنا براین آنچه که ما در نظر داریم این است که به رغم این واقعیت که ما رابطه سیاسی نداریم  من از همین جا اعلام می کنم که یک سفارت مجازی در تهران باز می کنیم . این وب سایت تا پایان سال راه اندازی خواهد شد.

کلینتون همچنین گفت :  تلاش خواهیم کرد که با مردم ایران بخصوص با دانشجویان ایران تماس بگیریم و من آنها را تشویق می کنم که بیایند در ایالات متحده به تحصیلات خود ادامه دهند.  ما همچنین در صددیم ارتباط ملت با ملت را برقرار کنیم، تا روابط دو کشور بهبود یابد . من فکر می کنم این روابط میان ملت های آمریکا و ایران برای قرن بیست ویکم از اهمیت زیادی برخوردار است.

طرح ترور سفیر عربستان

کلینتون درباره متهم کردن ایران به دخالت در ترور سفیر سعودی در واشنگتن هم گفت: ایران قوانین بین المللی را زیر پا گذاشته است و باید با سازمان ملل در مورد حادثه تروریستی اخیر همکاری کند.

وی همچنین گفت: شواهد این موضوع در دادگاه ارائه خواهد شد و دولت احتمالا موفق خواهد شد که اتهامات را در دادگاه ثابت کند.

کلینتون درخصوص ابهامات در این پرونده گفته است: ما پاسخ همه ابهامات و سئوال ها را نمی توانیم پیدا کنیم، اما روند کاری نیروی قدس سپاه در گذشته طوری بوده که می تواند این چنین اقداماتی انجام دهد.

برقراری روابط

در همین حال، هیلاری کلینتون در پاسخ به پرسش  درباره تلاش های برای برقراری رابطه بین امریکا و ایران انجام  گفت:"باراک اوباما تمایل خود را برای گفت وگو با رهبران ایران اعلام کرد، اما ساختار حکومت ایران گیج کننده است و معلوم نیست چه کسی تصمیم گیرنده است. مقامات ایران حتی از اینکه با مقامات آمریکایی دیده شوند پرهیز دارند."

وی در پاسخ به سئوالی درباره دلایل حمایت نکردن آمریکا از اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران گفت: از درون جنبش اعتراضی این صدا شنیده می شد که آمریکا باید مواظب باشد که طوری عمل نکند که عامل و حامی اصلی این جنبش جلوه کند چون اعتبار جنبش و امنیت هواداران آن به خطر می افتد.

هیلاری کلینتون همچنین گفته است: مثلا در لیبی، مخالفان قذافی اعلام کردند که از هر گونه حمایت خارجی استقبال می کنند و ما هم حمایت کردیم، اما رهبران اعتراضات ایران چنین استقبالی نمی کردند.../عصرایران


ویدیو مرتبط :
پرتاب کفش به سمت هیلاری کلینتون

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

انگلیس: آماده مذاکره با ایران درباره سوریه هستیم گرچه بعید است توافق کنیمه مذاکره با ایران درباره سوریه

انگلیس: آماده مذاکره با ایران درباره سوریه هستیم گرچه بعید است توافق کنیم

ایران را آزمایش می کنیم که آیا آماده ایفای نقش سازنده ای است یا خیر. زیرا براساس دلایل ارائه شده تهران از فعالیت های حکومت سوریه حمایت می کند.

وزیر خارجه بریتانیا گفت این کشور آماده انجام مذاکرات با ایران درباره سوریه است.

به گزارش عصر ایران به نقل از یونایتدپرس، ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا اظهار داشت: لندن آماده انجام مذاکرات با ایران درباره سوریه است. لندن به دست یابی به راه حل سیاسی درباره سوریه پایبند است و برای برگزاری نشست صلح در ژنو تلاش می کند.

این سخنان در حالی مطرح می شود که پارلمان بریتانیا به تازگی با تصمیم دولت این کشور برای حمله نظامی به سوریه مخالفت کرده بود.

هیگ ضمن تاکید بر اینکه بریتانیا آماده مذاکره با ایران درباره سوریه است اما امکان موفقیت این مذاکرات را به دلیل پرونده سابق تهران در این ارتباط بعید دانست.

وی افزود: ایران را آزمایش می کنیم که آیا آماده ایفای نقش سازنده ای است یا خیر. زیرا براساس دلایل ارائه شده تهران از فعالیت های حکومت سوریه حمایت می کند.ایران تاکنون هیچ نقش سازنده ای در مسئله سوریه ایفا نکرده است اما ما آماده گفتگو با تهران هستیم.

وزیر خارجه بریتانیا اضافه کرد: هر اقدام نظامی از سوی آمریکا علیه سوریه، تنها برای جلوگیری از حملات شیمیایی جدید است و مقدمه ای برای حمله نظامی گسترده تری نیست.

وی افزود: بحران در سوریه در سلسله نشست های دوجانبه ای در حاشیه نشست گروه 20 در شهر سنپترزبورگ روسیه بررسی خواهد شد. موضع گفتگو ها تشکیل کابینه انتقالی در سوریه با حضور دولت و مخالفان است. /عصرایران