اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

هشدار جدی لاریجانی درباره حمله به سوریه


رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به آمریکا و کشورهای غربی هشدار داد: در صورت روشن شدن آتش جنگ در سوریه این کشورها نیستند که جنگ را به پایان خواهند رساند.

خبرگزاری ایسنا: رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به آمریکا و کشورهای غربی هشدار داد: در صورت روشن شدن آتش جنگ در سوریه این کشورها نیستند که جنگ را به پایان خواهند رساند.

 علی لاریجانی در نطق پیش از دستور مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس شورای اسلامی با محکوم کردن طراحی حمله عجولانه و نامشروع آمریکا که با کمک برخی کشورهای منطقه دنبال می‌شود، به آنان هشدار می‌دهد که اگر عملیاتی را در سوریه آغاز کنند، این آنان نیستند که این جنگ را به پایان خواهند رساند.

رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به کشورهای غربی هشدار داد: با آغاز جنگ در سوریه باید مراقب فرزند نامشروع خود (رژیم صهیونیستی ) باشند.

نماینده مردم قم با محکوم کردن اقدامات منطقه‌ای و بین‌المللی علیه سوریه گفت: بیش از ده سال است که تحرکات منطقه‌ای و بین‌المللی از سوی برخی کشورهای منطقه دنبال می‌شود. این اقدامات علیه سوریه برای جبران شکست‌ آمریکا و هم‌پیمانانش در منطقه دنبال می‌شود.آنان فکر کردند ظرف دو هفته می‌توانند دولت سوریه را ساقط کنند، به همین دلیل اقدامات چندوجهی را دنبال کردند ولی موفق نشدند.

وی تصریح کرد: ناکامی آنها موجب در اختیار قرار دادن سلاح شیمیایی به تروریست‌ها شد؛ ما مطلع‌ شدیم چند ماه قبل از مرز یکی از کشورهای منطقه سلاح شیمیایی به تروریست‌ها تحویل شده است. در مساله اخیر نیز داستان‌سرایی جدیدی آغاز شده است که هم‌زمان با حضور ماموران سازمان ملل در سوریه از سلاح شیمیایی استفاده می‌شود و هنوز این تحقیقات به پایان نرسیده ناقوس جنگ بلند می‌شود.

لاریجانی تجاوز کشورهای غربی به سوریه را به گام گذاشتن در سرزمین مین‌گذرای شده تشبیه کرد و افزود: اگر بناست قواعد بین‌المللی از سوی آمریکا و کشورهای غربی به نفع رژیم صهیونیستی نادیده گرفته شود، چه دلیلی دارد سوریه احترامی برای آنها قائل باشد. نتیجه این رفتار، آتش منطقه‌ای است که گریبانگیر کشورهای ضعیف منطقه می‌شود.

رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به رژیم صهیونیستی گفت: اگر رژیم مفلوک صهیونیستی دچار حرکت فتنه‌انگیزی شود سرنوشت عذاب آورتری نسبت به جنگ 33 روزه پیدا خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی، باهنر و بهشتی به تشریح ویژگی‌های شخصیتی و مدیریتی آنان پرداخت و افزود: نظام جمهوری اسلامی ایران به حق الگوی نظام مدیریتی جدیدی را توسط مجاهدان رجایی، باهنر و بهشتی به جهانیان ارائه کرد که این مدل از چند ویژگی برخوردار بود.

وی افزود: ویژگی شهیدان رجایی و باهنر و اکثر رهبران صدر انقلاب اسلامی این بود که کنه فکرشان برگرفته از اسلام ناب محمدی بود، مجاهدت‌های رجایی‌، باهنر، بهشتی و لاجوردی با مارکسیسم‌ها و مجاهدین نشان دهنده اعتقاد به اجرای احکام اسلام و دوری از التقاط روشنفکری و تحجرگرایی بود. در این تفکر سیاست‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی براساس قرآن و سنت مدون می‌شود. این تلاش‌ها برخی در قانون اساسی و برخی در قوانین مجلس متجلی شد.

نماینده مردم قم افزود: مواضع شهیدان رجایی و باهنر در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی یک روی این مبناست که در سخنان رجایی در سازمان ملل شاهد بودیم در جنگ تحمیلی نیز روحیه استواری موجب شکست حصر آبادان و خرمشهر شد.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه مجاهدان صدر انقلاب دارای برنامه مدونی برای پیاده‌سازی اقتصاد اسلامی بودند، گفت: تفکر نظام یافته، تئوریک، برنامه‌ریزی مدون از جمله این ویژگی‌هاست. هرچند که شرایط ابتدای انقلاب اجازه تحقق این ایده ر ا نداد. شهید مطهری روی طرح اقتصادی اسلامی کار فکری می‌کرد که در شب شهادت ایشان این طرح در کیف ایشان بود؛ برای آنان مثل روز روشن بود که بدون برنامه نمی‌توان اهداف نظام را پیاده کرد. رویکرد آنان در ابعاد اقتصادی پایه استقلال اقتصادی را شکل می‌داد.

وی در بخش دیگری از سخنانش دخالت معنویت و اخلاق در ارکان مدیریتی را از دیگر ویژگی‌های شهیدان بهشتی و رجایی شمرد و افزود: در اوج طوفان‌های بی‌اخلاقی دوران بنی‌صدر شاهد متانت و اخلاق‌مداری شهید رجایی بودیم. شهیدان بهشتی و باهنر نیز در آماج بی‌اخلاقی‌ها، اخلاق‌مدار رفتار کردند.

لاریجانی با یادآوری واکنش شهید بهشتی نسبت به برخی از رفتارهای غیراخلاقی صدر انقلاب گفت: نواری از جلسات منافقان که برضد شهید بهشتی سخنانی را مطرح کرده بودند، توسط برخی از دوستان به دست آمد که وقتی این نوار به اطلاع شهید بهشتی رسانده شد وی به جای آنکه خوشحال شود در برخوردی بسیار شدید واکنش نشان داد. این‌ها درس‌های مهمی از سیاست‌ اخلاق‌مدارانه این مجاهدان صدر انقلاب را نشان می‌دهد.

نماینده مردم قم همراه بودن با مردم را از دیگر ویژگی‌های شهیدان رجایی، باهنر و بهشتی برشمرد و افزود: آنان از هر فرصتی برای ارتباط با مردم استفاده می‌کردند و تلاش می‌کردند از حلقه‌های حفاظتی خارج شده و به میان مردم بروند. هرچند که این مساله هزینه‌هایی را برای انقلاب درپی داشت و باعث شد تیم‌های حفاظتی ویژه‌ای برای حفاظت جان مسوولان شکل گیرد.

رییس مجلس شورای اسلامی ولایت‌مداری را از دیگر ویژگی‌های شهیدان رجایی، باهنر و بهشتی برشمرد و افزود: رجایی با تبعیت از امام خمینی(ره) مسیر خود را در راه ولایت فقیه روشن کرد اما منافقان و لیبرال‌ها در برابر تفکر ایشان ایستادگی می‌کردند.این شهدای عزیز روی موضوع مهمی ایستادگی کردند جبهه آنان از جبهه التقاط و تحجر جدا بود؛ همین ایستادگی موجب موفقیت آنان در برابر سلطنت‌طلبان، صدام و دشمنان داخلی بود. نتیجه این تفکر اگرچه هزینه‌هایی برای نظام درپی داشت ولی دستاوردهای آن امروز در کشور هویدا است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد در دهه پیشرفت و عدالت ابعاد بیشتری از این مدل فکری در کشور پیاده شود.


ویدیو مرتبط :
هشدار جدی لاریجانی به دبه کردن آمریکا در عمل به تعهدات

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

هشدار لاریجانی در خصوص عواقب حمله به سوریه,طراحی غیر مشروع آمریکا و غرب , استراتژی ضعیف رژیم صهیونیستی,

هشدار لاریجانی در خصوص عواقب حمله به سوریه
غرب خاتمه گر جنگ علیه سوریه نیست/آتش این اقدام نابخردانه گریبان کشورهای ساده اندیش منطقه را خواهد گرفت

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن هشدار به آمریکا و غرب نسبت به حمله نظامی به سوریه اظهار داشت: ممکن است با کمک کشورهای منطقه که هرکدام هدف خاص قدرت طلبی را دنبال می کنند عملیاتی را علیه سوریه آغاز کنید ولی این شما نیستید که آن را خاتمه می دهید و ضمنا باید مراقب فرزند نامشروع صهیونیستی خود در منطقه باشید.

به گزارش مهر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق ابتدایی خود در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با اشاره به ایام شهادت مرحوم باهنر و رجایی و هفته دولت گفت: نظام جمهوری اسلامی به حق این دو شهید بزرگوار را الگوی مدیریت خدمتگزار به ملت معرفی کرد و هفته دولت را به نام آن دو شهید مزین کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این مدل مدیریتی در نظام انقلاب اسلامی از چند ویژگی برخوردار بود نکته نخست در این باب این است که این دو شهید و اکثر رهبران صدر انقلاب اسلامی از زیربنای فکر اسلامی عمیق برخوردار بودند افزود: کنه فکر سیاسی آنان برگرفته از اسلام ناب محمدی بود.

وی ادامه داد: مجادلات شهید رجایی، شهید مطهری، شهید بهشتی، شهید باهنر، شهید لاجوردی و دیگر شهدای بزرگ انقلاب چه در زندان و چه بیرون از زندان با منافقین و مارکسیست ها داشتند نشانگر این معنا بود که آنها با همه وجود حیات طیبه فردی و اجتماعی را در تحقق اسلام می دانستند نه التقاط اسلام با مدرنیته یا اسلام با مارکسیسم که گروه زیادی از روشنفکران آن دوره در چنین بستری تفکر می نمودند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه تلاش آنها از ابتدای انقلاب در این جهت بود که قوانین کشور بر مبنای فقه اسلامی تدوین گردد و سیاست های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی براساس قرآن و سنت مدون شود گفت: این تلاش ها برخی در قانون اساسی تجلی یافت و برخی در قوانین مجلس محقق شد.

لاریجانی با اشاره به ویژگی دوم مدیریت این دو شهید گفت: ویژگی دوم این بود که برایند حرکت انقلاب و تمام تحرکات مدیریتی در ابعاد مختلف باید منتج به عزتمندی ملت ایران شود افزود: مواضع افتخارآفرین شهید بهشتی، شهید باهنر و شهید رجایی در مسائل بین المللی و منطقه ای در مقابل استکبار جهانی و صهیونیسم و ارتجاع منطقه یک روی این معناست.

وی با بیان اینکه نمونه آن را می توان در سفر شهید رجایی به سازمان ملل و نطق مبنایی و عزتمندانه وی یافت افزود: در جنگ تحمیلی علی رغم همه کارشکنی های بنی صدر استوار در دفاع از میهمن و منافع ملی ایستادگی کردند و همین روحیه استوار سیاسی تحولات در جبهه ها را رقم زد به طوری که بعد از عزل بنی صدر پیشرفت ها در جبهه ها در شکستن حصر آبادان و فتح خرمشهر محقق شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رویکرد آنان در خودکفایی کشور در بعد اقتصادی اندیشه آینده نگرو عزت بخشی برای کشور بود که پایه استقلال اقتصادی را فراهم می نمود تصریح کرد: ویژگی سوم در این مدل مدیریتی، دخالت معنویت و اخلاق در ارکان مدیریتی بود.

وی با بیان اینکه تواضع شهید باهنر و شهید رجایی مثال زدنی بود گفت: در همه طوفان های بی اخلاقی بنی صدر متانت و اخلاق گرایی شهید رجایی را شاهد بودیم. شهید بهشتی که حتی از جانب دوستان انقلاب آماج فحاشی و تهمت قرار می گرفت با نهایت مدارا عمل می نمود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه شهید باهنر مجسمه اخلاق و آرامش روانی بود و هیچگاه از زبان آنها تندی و بداخلاقی ندیدیم افزود: زمانی برخی جوانان حزب جمهوری اسلامی در کوران تندی های بنی صدر موفق شدند نواری از جلسه خصوصی آنان که علیه شهید بهشتی حرف های تند و توطئه آمیزی زده بود بدست آورند وقتی با شهید بهشتی موضوع را در میان گذاشتند تصور می کردند از اقدامات آنان تقدیر می کند اما با عصبانیت شهید بهشتی مواجه شدند که با چه مجوزی دست به این اقدام زدید و چرا آن را به من منتقل کردید. این مسائل درس های مهمی از سیاست اخلاقی این مدیریت ارزشمند است.

وی با اشاره به ویژگی چهارم مبنی بر مردمی بودن این دو شهید افزود: آنها هیچگاه جدای از مردم نبودند با همه آشفتگی های فضای سیاسی و امنیتی ابتدای انقلاب از هر فرصتی برای ارتباط با مردم استفاده کرده و تلاش می کردند از حلقه های حفاظتی تا می توانند دور شوند گرچه این روش هزینه هایی برای کشور ایجاد کرد که نظام مجبور شد در مقابل اقدامات تروریستی منافقین و سایر گروهک ها حفاظت از رهبران انقلاب را جدی تر کند.

لاریجانی افزود: این شهدا همان سبک زندگی که قبل از انقلاب داشتند در دوره مسئولیت های بزرگ حفظ کردند گرچه مخاطراتی نیز برای آنان در بر داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ویژگی مدیریتی پنجم مبنی بر نگاه سازمان یافته و برنامه ریزی شده مدیریتی این دو شهید توضیح داد: گرچه مشکلات اوایل انقلاب از درگیری ها با گروهک ها و جنگ فرصت های زیادی برای تحقق این نظام سازمان یافته فراهم نکرده اما اصول مواضع حزب جمهوری اسلامی که مرحوم شهید بهشتی در آن نقش اساسی داشت نشانگر تفکر نظام یافته تئوری که این مدل مدیریتی بود.

وی با بیان اینکه شهید مطهری در اوایل سال 58 به شهادت رسید یعنی چند ماه بعد از پیروزی انقلاب ادامه داد: در همان زمان روی طرح نظام اقتصاد اسلامی برای جمهوری اسلامی کار فکری می کرد که در شب شهادت در کیف دستی وی دستوشته های وی در این زمینه یافت شد. برای این رهبران انقلاب روشن بود که مسلکی زیستن چه در بعد فردی و چه اجتماعی بدون داشتن برنامه مدون ممکن نیست.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به ویژگی ششم مبنی بر تفکر ولایی شهدای صدر انقلاب گفت: در تدوین قانون اساسی شهید بهشتی در تئوریزه کردن ولایت فقیه نقش بسزایی داشت در مقابل تفعم و تزویر بنی صدر، شهید رجایی با افتخار به مقلد بودن و پیروی از امام (ره) مسیر حرکت خود را روشن کرد.

لاریجانی با بیان اینکه نکته مهم این است که در مقابل این تفکر هم مارکسیست ها با انواع مختلف آنها و هم منافقین و هم ملی گراها قرار داشتند ادامه داد: با همه اختلاف های فکری که این گروه ها با هم داشتند اما در این جهت اشتراک داشتند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این شهدای انقلاب روی نکته بسیار مهمی استوار ایستادند که جبهه اعتلا بخش انقلاب را از جبهه تحجر و وادادگی و التقاط مجزا می کرد تصریح کرد: همین تفکر مستقیم باعث گردید ملت و دولت متحد گردند و در مقابل مثلث استکبار و جنگ طلبی صدام و ضد انقلاب درونی کشور پیروز میدان باشند و گرچه این پایداری هزینه هایی برای آنها داشت شهادت کثیری از رهبران انقلاب اسلامی گوشه ای از این هزینه ها بود اما نتیجه آن آنقدر عظیم بود که سرافرازی امروز ملت در دهه های بعد تا امروز بخشی از دستاوردهای آن است.

وی با بیان اینکه گرچه مدیریت کشور در دهه های بعد همیشه نتوانست همه ابعاد این نگاه را پیگیری کند اما همیشه تحت تأثیر این حرکت مدیریتی بود گفت: امیدواریم در دهه پیشرفت و عدالت مدیران کشور ابعاد گسترده تری از این مدل مدیریتی را محقق کنند.

لاریجانی با اشاره به تهدید نظامی غرب علیه سوریه اظهار داشت: بیش از دو سال است که غرب و برخی کشورهای منطقه بعد از پیروزی های مسلمانان در انقلاب های اخیر به سراغ سوریه رفتند تا عقب افتادگی و از دست دادن مواضع خود را با ضربه زدن به یکی از کانون های مقاومت در منطقه جبران نمایند. در ابتدای امر تصور کودکانه ای داشتند که می توانند حکومت سوریه را ظرف چند هفته نابود کنند وقتی با مقاومت دولت سوریه مواجه شدند به اعزام تروریست ها ارسال سلاح و فشار سیاسی روی آوردند تا با توام شدن این دسیسه چند وجهی دولت سوریه را به تسلیم وادارند.

علی لاریجانی گفت: ناکامی غرب و صهیونیست ها و ارتجاع منطقه در این مرحله آن ها را به مکر شیطانی دیگری واداشت که سلاح شیمیایی به تروریست ها بدهند. ما از چند ماه پیش اطلاع یافتیم که چند محموله سلاح شیمیایی از مرزهای یکی از کشورهای منطقه وارد سوریه شد که چندی پیش یک باره ماجرایی سامان یافت و تبلیغاتی گسترده ای به راه انداختند و معلوم شد مسئله استفاده از سلاح شیمیایی توسط تروریست ها انجام شده است.

رئیس قوه مقننه خاطر نشان کرد: در ماجرای اخیر هم همه شواهد و قرائن حکایت از داستان سرایی توطئه آمیز می کند که هنگام حضور مامورین سازمان ملل همزمان از سلاح شیمیایی استفاده شده و هنوز مامورین سازمان ملل بررسی خود را انجام ندادند که ناقوس جنگ را بلند کردید و آمریکا و انگلیس بدون مجوز سازمان ملل و با همکاری برخی کشورهای منطقه به خصوص رژیم صهیونیستی سردمدار عملیات نظامی در سوریه شدند.

 

شاید شیرینی زودگذر آشفته سازی در مصر برای رژیم صهیونیستی و برخی سفلگان منطقه ای و غرب فرصت اندیشه عاقلانه را از آن ها گرفته است و در فضای غبارآلودی وهمی پای در سرزمین مین گذاری شده می نهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه نطق خود در جلسه علنی مجلس تاکید کرد: گیریم که سوریه را بمباران کنید کشوری که در این دو سال دچار تخریب های زیاد توسط تروریست ها شده است چندان ضربه نمی خورد که دیگران در مقابل سوریه آسیب می بینند.

 

اگر بنا است قواعد بین المللی در این ماجرا جویی به نفع رژیم صهیونیستی از سوی غرب و برخی کشورهای منطقه نادیده گرفته شود چه دلیلی دارد که سوریه احترامی برای آن ها قائل باشد. لذا  نتیجه چنین اقدام نابخردانه ای نابسامانگی منطقه است که آتش آن گریبان کشورهای ساده اندیش منطقه را خواهد گرفت.

علی لاریجانی گفت: با توجه به شرایط و منافع کشورهای ماجرا جو بعید است. با تصور خام حرکت بزن درو و بعد هم تغییرات گسترده را هوس کرده باشند که اگر چنین باشند خود را در معرکه نامعلومی گرفتار کرده اند؛ مخصوصا رژیم مفلوک صهیونیستی اگر دچار هوس فتنه آمیزی شود سرنوشت عذاب آور بیشتری نسبت به جنگ 33 روزه را برای خود به ارمغان خواهد آورد لذا به نظر می رسد با یک استراتژی ضعیف و خام حرکتی را طراحی کرده اند.

رئیس قوه مقننه در ادامه افزود: مجلس شورای اسلامی ضمن محکوم کردن چنین طراحی عجولانه و غیر مشروع آمریکا و غرب هشدار می دهد که ممکن است با کمک کشورهای منطقه که هرکدام هدف خاص قدرت طلبی را دنبال می کنند عملیاتی را علیه سوریه آغاز کنید ولی این شما نیستید که آن را خاتمه می دهید و ضمنا باید مراقب فرزند نامشروع صهیونیستی خود در منطقه باشید و هزار البته که در آینده نتایج برخورد تاکتیکی با تروریست ها را در مقابله با خود شاهد خواهید بود.

در پایان نطق رئیس مجلس شورای اسلامی نمایندگان یک صدا فریاد مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل سر دادند./خبرگزاری مهر