اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

هدیه ۶۰۰۰ تومانی برای بنزین نوروزی
 

هدیه ۶۰۰۰ تومانی برای بنزین نوروزی

 

 

با وجود سپری شدن نزدیک به سه سال از آغاز سهمیه بندی بنزین، هنوز تکلیف مسوولان و متولیان امر با این مقوله روشن نیست. یک بار می گویند چون قرار است با هدفمند کردن یارانه ها، قیمت بنزین واقعی شود، پس سهمیه ها باید کاهش یا بد و یکبار دیگر می گویند چون مردم برای سفرهای نوروزی یا سفرهای تابستانی نیاز به بنزین دارند، باید سهمیه ویژه سفر به آنها بدهیم. اما گویا این ماجرا پایانی ندارد.

 


هفته گذشته سهمیه بنزین بهاری خودروها که همچون گذشته، هر ماه ۸۰ لیتر و در مجموع ۲۴۰ لیتر است اعلام شد اما با این تفاوت که ۲۰ لیتر سهمیه بنزین ویژه نوروز هم به مردم هدیه شده است.

 


بحث در مورد سرنوشت سهمیه بندی بنزین و هدفمند کردن یارانه ها در این مختصر نمی گنجد و آن را به زمانی دیگر موکول می کنیم اما در مورد این ۲۰ لیتر سهمیه بنزین نوروزی، یک نکته - که به نظر من بسیار مهمتر از سرنوشت طرح سهمیه بندی یا هدفمند کردن یارانه ها است - قابل ذکر به نظر می رسد و آن اینکه هدف از تخصیص ۲۰ لیتر بنزین نوروزی که از سوی دولت به مردم هبه شده چیست؟ در شرایط فعلی مردم می توانند هر لیتر بنزین آزاد را با قیمت ۴۰۰ تومان - یعنی ۳۰۰ تومان بیشتر از بنزین سهمیه ای - خریداری کنند و این بدین معناست که با اختصاص ۲۰ لیتر سهمیه بنزین نوروزی، شش هزار تومان به مردم هدیه شده است. اما یک سوال: آیا مشکل مردم برای تامین بنزین با ۶۰۰۰ تومان حل می شود؟ در شرایطی که اختلاف نظر در مورد خط فقر به حدی است که آمار متفاوتی از ۴۰۰ هزار تومان تا ۸۰۰ هزار تومان را برای خط فقر ارائه می دهند و هزینه های مردم در ایام عید سر به فلک می زند، ۶۰۰۰ تومان در این بین چه جایگاهی دارد؟

 


کدام تفکر است که تصور می کند مردم با دریافت ۶۰۰۰ تومان بنزین باید خشنود و خوشحال شوند؟ آن هم درکشوری که سومین ذخایر غنی نفت جهان را در اختیار دارد و آن چه باعث کمبود بنزین در کشور و افزایش واردات آن شده، نه صرفا مصرف بی رویه، بلکه سو» مدیریت در احداث پالایشگاه های جدید و تولید فرآورده های نفتی و از جمله بنزین درداخل کشور به منظور بی نیازی از واردات است. خلا صه این که با تفکراتی که هدیه کردن ۶۰۰۰ تومان بنزین و هدیه هایی از این دست را به مردم تجویز می کنند نمی توان گفت: جایگاه واقعی و شان و شخصیت مردم که در یک جامعه اسلا می ارزش بسیار بالا یی دارد; رعایت می شود.

 


ویدیو مرتبط :
اعتبار بنزین سهمیه ای 700 تومانی تا پایان آبان

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

تبعات جایگزینی بنزین ۴۰۰ تومانی به جای ۱۰۰ تومانی؛ ۲۸ میلیارد تومان افزایش هزینه برای دولت  ، حذف سهمیه بنزین,فازدوم هدفمندی یارانه,اخبار

 

تبعات جایگزینی بنزین ۴۰۰ تومانی به جای ۱۰۰ تومانی؛ ۲۸ میلیارد تومان افزایش هزینه برای دولت

انرژی - خردادماه امسال بنزین 100 تومانی برای همیشه خداحافظی خواهد کرد و هر یک لیتر باقیمانده آن در کارت ها جای خود را به دو لیتر بنزین 400 تومانی خواهد داد.

آذرجزایری:  کارشناسان معتقدند این تصمیم در راستای اجرای فازدوم هدفمندی یارانه گرفته شده  که شاید زمینه ای باشد برای حذف سهمیه ها و تک نرخی کردن قیمت بنزین در کشور.

هرچند که این روزها این اظهار نظر کارشناسان از سوی مسوولان هدفمندی یارانه ها رد می شود اما این استدلال بیشتر از دیگر استدلال های مطرح قوت دارد و به نظر می رسد بزودی باید شاهد عرضه تک نرخی بنزین باشیم .

این درحالی است که در حال حاضر برسر اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد که همه آنها به یک نکته ختم می شود. اجرای فاز اول با مشکلاتی همراه بوده که باید قبل از اجرای فاز دوم هدفمندی برای رفع آنها چاره اندیشی شود.

با این حال دولت در شرایطی خود را در آستانه اجرای فاز دوم هدفمندی قرارداده و بسترها را آماده می کند که اولین قدم آنها در هموار کردن اجرای فاز دوم در بخش بنزین با افزایش هزینه ها همراه شده است.

این درحالی است که براساس آمارهای رسمی درحال حاضر 70 میلیون لیتر بنزین 100 تومانی در کارتهای سوخت باقی مانده است.

 

با این حساب و  براساس محاسبات خبرآنلاین، در صورت آنکه دولت 70 میلیون لیتر بنزین 100 تومانی را با احتساب متوسط قیمت هر لیتر بنزین در خلیج فارس (1101 تومان)،را به مصرف کننده اختصاص می داد بااین حساب باید بیش از 70 میلیارد تومان یارانه به این بخش تخصیص می یافت.

 

درحالیکه دولت تاکید دارد این میزان سهمیه در کارتها به دو برابر افزایش می یابد تنها با این تفاوت که نرخ این میزان سهمیه به 400 تومان افزایش می یابد.به زبان روانتر هر یک لیتر بنزین 100 تومانی موجود در کارتها به 2 لیتر بنزین 400 تومانی تبدیل می شود.البته این اتفاق یک شرط هم دارد.تنها موجودی کسانی دو برابر می شود که طی 10 روز آینده حتی یکبار هم شده از بنزین 100 تومانی خود استفاده کنند. با اینحال در این گزارش اینگونه فرض می شود که تمام این 70 میلیون لیتر بنزین به 400 تومانی تبدیل شود که در اینصورت 140 میلیون لیتر بنزین 400 تومانی به جای 70 میلیون بنزین 100 تومانی در کارتها شارژ خواهد شد.

 

  ، حذف سهمیه بنزین,فازدوم هدفمندی یارانه,اخبار

 

در اینصورت دولت با احتساب متوسط قیمت هر لیتر بنزین فوب خلیج فارس به نرخ هزار و 101 تومان( البته با حساب دلار دولتی) باید حدود 98 میلیارد و 140 میلیون تومان یارانه به این بخش تخصیص دهد که این میزان در مقایسه با یارانه بنزین 100 تومانی ذخیره در کارتها رقمی حدود 28 میلیارد و 70 میلیون تومان افزایش هزینه های دولت ناشی از این تصمیم را نشان می دهد.

 

به زبانی ساده تر، دولت با چنین تصمیمی هزینه های خود را بیش از 28 میلیارد تومان افزایش داده است.ضمن آنکه در این شرایط دولت می بایست بنزینی بیشتری به صورت سهمیه ای در اختیار مردم قراردهد.

 

درعین حال نباید وعده های گذشته مسوولان را از خاطربرد. وعده هایی چون دادن هدیه به مصرف کنندگانی که کمتر از دیگران مصرف می کنند و یا وعده ای دیگر چون حفظ بنزین 100 تومانی در کارتها تا هر زمانیکه که وجود خواهد داشت حتی 100 سال دیگر هم مصرف کننده ای که بنزین 100 تومانی در کارتش داشته باشد می تواند از آن بهره ببرد.این وعده یکی از وعده هایی است که بیش از سه تا چهار بار به نقل از مسوولان نفتی در زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و حذف بنزین 100 تومانی زده شد اما امروز پس از گذشت حدود دوسال خبر میرسد که قرار است این میزان سهمیه کاملا حذف و حایگزین بنزین 400 تومانی شود.در حالیکه به مردم این وعده داده شده بود که تا هر زمان بخواهند می توانند از سهمیه 100 تومانی خود استفاده کنند. وعده ای که در کمتر از دوسال نه تنها زیر آن زده شد بلکه قرار است اگر تا 10 روز آینده از سهمیه 100 تومانی استفاه نشد تمام سهمیه موجود در آن کارت کاملا حذف شود.

 

این درحالی است که امکان دارد خیلی از کسانیکه همچنان سهمیه 100 تومانی دارند در سفر باشند یا به هر دلیلی نتوانند از سهمیه 100 تومانی خود در ظرف مدت تعیین شده استفاده کنند و حذف سهمیه آنها شاید به نوعی شعار عدالت محوری دولت را زیر سوال ببرد.

دراین بین علت دولتی ها برای این اقدام پرشدن حجم بنزین 400 تومانی در کارتهای مصرف کنندگانی است که بنزین 100 تومانی در اختیار دارند.در حالیکه دولت می تواند با اعلام مهلت 6 ماهه و یا مدتی معین از مصرف کنندگان بنزین 100 تومانی بخواهد بنزین خود را مصرف کنند و یا این میزان را به دولت بفروشند.

 

این امردر شرایطی است که دور دوم هدفمندی یارانه ها به زودی اجرایی می شود و دود افزایش هزینه ها دولت قطعا به چشم تولید کنندگان و بخش تولید کشور خواهد رفت.

این درحالی است که در شرایط فعلی کمتر از دو درصد خودروها دارای ذخیره بنزین 100 تومانی هستند که بر این اساس در حال حاضر حجم سهمیه بنزین 100 تومانی در کارت‌های سوخت به حدود 70 میلیون لیتر رسیده است. بر اساس آمار، مصرف روزانه این نوع سهمیه نیز کمتر از 500 هزار لیتر است.

همچنین حجم بنزین 400 تومانی موجود در کارت‌های سوخت خودروها یک میلیارد و 140 میلیون لیتر است که این حجم برای موتورسیکلت‌ها نیز حدود 520 میلیون لیتر اعلام شده است./خبرآنلاین