اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

نماینده سازمان ملل در امور یمن استعفا كرداخبار,اخباربین الملل, تحولات یمن

یک مقام سازمان ملل از استعفای جمال بن عمر نماینده این سازمان در امور یمن خبر داد.

به گزارش «تابناک»، این مقام سازمان ملل متحد که خواست نامش فاش نشود، در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه خاطرنشان کرد: بن عمر خود از سمت مشاور بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، در امور یمن کناره گیری کرد.

این مسول سازمان ملل متحد افزود: از میان افرادی که احتمال دارد جایگزین بن عمر شوند، می توان به نام اسماعیل ولد شیخ احمد، سرپرست کنونی هیات سازمان ملل در مبارزه با ابولا که اهل کشور موریتانی است، اشاره کرد.

بنابر این گزارش، بن عمر 58 ساله که یک دیپلمات اهل کشور مغرب است، در اوت 2012 به طور رسمی به عنوان مشاور بان کی مون در امور یمن برگزیده شده بود. اقدامات وی برای میانجیگری میان طرفین درگیری در یمن پس از سقوط علی عبدالله صالح رییس جمهور مخلوع آن کشور، راه به جایی نبرد.

این بحران در ماه های اخیر بدل به جنگی آشکار میان عبد ربه منصور هادی رییس جمهور مستعفی یمن که اکنون در عربستان به سر می برد و جنبش انصارالله که کنترل بیشتر مناطق کشور را در دست دارد، بدل شد.

به گفته دیپلمات ها، بن عمر از هفته ها قبل زیر تیغ انتقاد طرفداران منصور هادی و متحدانش در شورای همکاری خلیج فارس و به ویژه عربستان سعودی قرار گرفت.

عربستان سعودی از ششم فروردین 1394 با همراهی چند کشور عربی دیگر که یک ائتلاف را تشکیل دادند، حملات هوایی را علیه مواضع مردم یمن آغاز کرد و تا کنون شمار زیادی از غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان را به خاک و خون کشیده و تاسیسات زیربنایی این را نیز درحملات خود هدف قرار می دهند.

 اخبار  بین الملل  -  العالم


ویدیو مرتبط :
ویزای نماینده ایران در سازمان ملل صادر نمی شود

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

دیدار ظریف با نماینده سازمان ملل در امور سوریهاخبار,اخبارسیاست خارجی,مذاکرات هسته ای


 اخبار سیاست خارجی - دیدار ظریف با نماینده سازمان ملل در امور سوریه

وزیر امورخارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به فعالیت گروه تروریستی داعش به سوریه گفت: مبارزه با تروریسم که جمهوری اسلامی ایران از ابتدا بر اولویت آن تاکید داشت، امروز به اولویت جامعه بین المللی تبدیل شده است.

وزیرامورخارجه جمهوری اسلامی ایران با استقبال از آغاز به کار نماینده جدید دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه، اقدامات اولیه وی جهت تبادل نظر با مقامات دمشق و اقشار و گروههای سوری برای نیل به یک مصالحه سیاسی فراگیر را گامی در جهت درست توصیف و بر ضرورت فعالیت موثر و بیطرفانه تاکید کرد.

استفان دی میستورا، نماینده جدید دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه عصر روز سه شنبه به وقت محلی با حضور در محل اقامت محمدجواد ظریف وزیرامور خارجه کشورمان در نیویورک با وی دیدار و پیرامون تحولات مربوط به سوریه گفت و گو و تبادل نظرکرد.

وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در این دیدار با اشاره به فعالیت گروه تروریستی داعش به سوریه گفت: مبارزه با تروریسم که جمهوری اسلامی ایران از ابتدا بر اولویت آن تاکید داشت، امروز به اولویت جامعه بین المللی تبدیل شده است.

نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز در این دیدار اظهار داشت: برای دستیابی به یک مصالحه فراگیر در سوریه باید با تمامی طرفها به رایزنی پرداخت.

وی افزود: بر همین اساس در سفر اول خود به سوریه با بشار اسد و مسوولین دولتی از یک سو و با مخالفان میانه رو و جامعه مدنی از سوی دیگر ملاقات و گفت وگو کردم.

وی با اشاره به سفرهای آینده خود به کشورهای منطقه تاکید کرد: این سفرها برای رایزنی و درک بهتر نظرات کشورها از جمله ایران درباره عناصر اصلی دستیابی به مصالحه سیاسی فراگیر صورت می گیرد.

محمدجواد ظریف همچنین امروز با وزرای خارجه ارمنستان و بولیوی نیز دیدار و در باره آخرین تحولات منطقه، روند مذاکرات هسته ای و راه های توسعه مناسبات فیمابین به گفت و گو و رایزنی پرداخت.

 اخبار سیاست خارجی - تابناک