اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

نسخه جدید اینترنت آغاز به کار کرد


مدت‌ها پیش برخی هشدار داده بودند که نسخه چهارم پروتکل نشانی اینترنتی (همان IP Address) به انتهای مسیر نزدیک می‌شود و می‌بایست هر چه سریع‌تر نسخه جدیدتری جایگزین آن شود تا نه تنها دنیای مجازی با مشکلی مواجه نشود.

تابناک: مدت‌ها پیش برخی هشدار داده بودند که نسخه چهارم پروتکل نشانی اینترنتی (همان IP Address) به انتهای مسیر نزدیک می‌شود و می‌بایست هر چه سریع‌تر نسخه جدیدتری جایگزین آن شود تا نه تنها دنیای مجازی با مشکلی مواجه نشود بلکه بستر توسعه اینترنت تا سالهای طولانی فراهم شود؛ بدین ترتیب پروتکل جدید آماده شد و به گواه گوگل، از امروز آغاز به کار خواهد کرد. کاربران موتور جستجوی گوگل امروز با جمله جدیدی در صفحه این سایت مواجه شدند؛ «نسخه بعدی اینترنت از امروز آغاز می‌شود.» جمله‌ای که با یک پیوند به توضیحاتی درباره آی پی‌های نسل شش می‌رود.

بدین ترتیب کافی است تا روی پیوند کلیک نمایید تا با استفاده از توضیحات «وینت سرف»، بنیانگذار اینترنت و مشاور ارشد و پدر معنوی گوگل، دریابید که اینترنت نسل جدید چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

چگونه با اینترنت به دنیای خارج متصل می‌شویم؟

همانگونه که در استفاده از تلفن نیازمند شماره و سیستم ویژه مرتبط با آن هستیم، در دنیای مجازی هم از همین روش بهره می‌بریم؛ به این شکل که هر دستگاه متصل به اینترنت، با یک شماره منحصر به فرد شناخته می‌شود که به آن، «نشانی آی پی» می‌گویند.

 اکنون کافی است که در ذهنمان مرور کنیم که رایانه‌ها از یک سیستم بسیار ساده صفر و یک (مثل لامپ خاموش یا روشن) برای کدگذاری بهره می‌برند و به عبارتی بهتر، رایانه‌ها الفبایی متشکل از دو حرف دارند که وقتی در نسخه فعلی پروتکل «نشانی آی پی» به کار گرفته شوند، تنها ۳۲ بیت برای ثبت یک آدرس مجال خواهیم داشت که در ‌‌نهایت می‌توان با آن حدود ۴ میلیارد آدرس منحصر به فرد ساخت که با توجه به گذار جمعیت کره زمین از مرز هفت میلیارد نفر و همچنین توسعه روز افزون اینترنت، دیگر کفاف نمی‌دهد.

بدین ترتیب این محدودیت ناخواسته موجب شد تا یک گروه متخصص (Internet Engineering Task Force) کارشان را برای تحقق امکان تعریف آدرس‌های آی پی بیشتر آغاز کنند.

این تیم طراحی دریافتند که بهترین راه رفع محدودیت بوجود آمده، از نو ساختن پروتکل نشانی اینترنت است و بدین ترتیب موفق شدند که در سال ۱۹۹۵ میلادی، نسخه جدید پروتکل نشانی اینترنتی را به پایان برسانند که «آی پی نسخه ۶» نام گرفت.

 در این پروتکل که به اختصار IPv۶ نامیده می‌شود، اندازه آدرس از ۳۲ بیت به ۱۲۸ بیت تغییر کرد و امکان آدرس دهی تا ۲ به توان ۱۲۸ آدرس افزایش یافت.اکنون زمانی رسیده بود که رشد روزافزون نیاز به آی پی‌های جدید از یک سو می‌رفت تا شبکه جهانی را با مشکل مواجه کند و از سوی دیگر، هنوز برخی رهیابهای اینترنتی* پروتکل جدید را پشتیبانی نمی‌کردند؛ هرچند غول‌های بزرگ نرم افزاری و اینترنتی به راحتی با این تغییر کنار آمده و پروتکل جدید را پذیرفتند.


مگر می‌شود جلوی رشد اینترنت را گرفت؟!

همین پرسش کافی بود تا همه شک و تردید‌ها مانع از اجرای پروتکل جدید نشود؛ پروتکلی که می‌تواند اینترنت را از بحران کمبود آی پی نجات دهد و البته این پتانسیل را دارد که ۳۴۰ تریلیون تریلیون تریلیون نشانی منحصر به فرد با آن ساخته شده و به نوعی رشد اینترنت را تقریبا نامحدود کند!

اینجاست که بنیانگذار اینترنت به پشتیبانی از نسخه جدید آمده و می‌گوید: ما در گوگل معتقدیم که IPv۶ برای تداوم سلامت و رشد اینترنت ضروری است.

مشاور ارشد گوگل می‌افزاید: در حالی که پروسه جایگزینی از مدتی قبل آغاز شده، نسخه شش پروتکل از تاریخ ۶ ژوئن ۲۰۱۲ (امروز) با هماهنگی وب سایت‌های بزرگ، خدمات دهندگان اینترنت و البته ارائه دهندگان تجهیزات آغاز به کار کرده است.

و در پایان همه را به همکاری با این طرح دعوت کرده و می‌گوید: از همه نهاد‌ها و دستگاه‌ها درخواست داریم که اجازه دهند این ابتکار با گفت‌وگوی مستقیم به اجرای کامل برسد.   


ویدیو مرتبط :
سرعت بسیار بالای اینترنت ایرانسل نسل جدید اینترنت

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

مای اسپیس نسخه ی جدید وب سایتش را راه اندازی كرد 

 

مای اسپیس نسخه ی جدید وب سایتش را راه اندازی كرد

 

مای اسپیس نسخه ی جدید وب سایتش را با محوریت موسیقی و سرگرمی راه اندازی كرد چون این شبكه ی اجتماعی در صدد باز پس گیری موقعیت قبلی اش در بازار می باشد.

مایك جونز، مدیر ارشد شبكه ی مای اسپیس، اظهار داشت كه این شبكه ی تحت مالكیت شركت نیوز (News Corporation) دیگر بدنبال رقابت شاخ به شاخ با شبكه ی اجتماعی فیس بوك نمی باشد و سرگرم تغییر رسالت خود به عنوان خدماتی مكمل می باشد كه وی امیدوار است این اجتماع ۳۵ ساله و پایین تر گرد هم بیاید تا شانه به شانه ی داغ ترین موزیك ها و ویدئوها در رقابت باقی بماند.

با شدت گرفتن افول مای اسپیس و توالی تغییرات مدیریتی و اخراج كارمندان طی دو سال گذشته، راه اندازی دوباره ی این وب سایت مرحله ای حساس را در تلاش ها برای احیای سرمایه ای نشان می دهد كه زمانی نقطه ی محوری كسب و كار اینترنتی شركت نیوز تلقی می شد.

ریچار گرین فیلد، تحلیل گر BTIG روز سه شنبه ابراز داشت: « حال اكثر سرمایه گذاران مای اسپیس را كنار گذاشته اند». وی افزود: « اینكه ایا مای اسپیس می تواند شهرتش را در بازار اینترنتی به سرعت در حال تغییر و بسیار رقابتی دوباره بدست بیاورد یا نه، سئوالی بدون جواب می باشد».

شركت نیوز مای اسپیس را در سال ۲۰۰۵ با ۵۸۰ میلیون دلار خریداری كرد زمانی كه خدمات شبكه های اجتماعی در اوج محبوبیت شان قرار داشتند.

اما مای اسپیس، كه طبق شنیده ها بین ۱۲۵ میلیون تا ۱۳۰ میلیون كاربر فعال ماهانه دارد، از سوی فیس بوك از دور خارج شده است، شبكه ای كه بیش از ۵۰۰ میلیون كاربرد دارد. شركت نیوز اطلاعات مالی درباره ی مای اسپیس را افشا نمی كند.

گزارش های رسانه ها حاكی از این است كه شركت نیوز علاقمند به فروش مای اسپیس است اگرچه مدیران اجرایی شركت نیوز به دفعات این قضیه را انكار كرده اند.

بازسازی جدید مای اسپیس به شدت بر سابقه ی قدرتمند این شركت در دنیای موسیقی تكیه دارد- این شركت قبلاً شراكت هایی با چهار شركت عمده ی ضبط موسیقی داشته است- و این شركت بدنبال تركیب این مقوله با مضمون های درباره ی فیلم ها، تلویزیون و بازی های ویدئویی می باشد. مراجعه كنندگان به این سایت می توانند به ارائه ی اخبار درباره ی گروه ها و هنرپیشگانشان محبوبشان مشترك شوند و هم چنین دیگر كاربران مای اسپیس را جستجو كنند كه این خدمات انها را بعنوان كارشناسانی درباره ی انواع خاص موسیقی یا دیگر حوزه ها توصیه می كند.

مای اسپیس هم چنین ظاهر سایتش را تغییر داده است: كاربران هنوز قادر خواهند بود صفحات شخصی شان را اما تا حدی كمترسفارشی كنند. صفحات شخصی، برای مثال، جایگزینی هماهنگی از دگمه های هدایت روی صفحه خواهند داشت. منتقدان گفته اند كه این سایت قدیمی به خاطر ظاهر ناهماهنگ صفحات اعضا برای هدایت دچار مشكل بود. مدیر ارشد اجرایی جونز روز سه شنبه به رویترز گفت كه این مشكل به «درگیری كاربر» لطمه زده است.

نسخه ی بتا یا نسخه ی ازمایش این وب سایت جدید روز چهارشنبه در اختیار برخی كاربران گذاشته خواهد شد و این سایت تا انتهای ماه نوامبر برای همه ی كاربران در دسترس خواهد بود.

نسل جوان

مای اسپیس طراحی دوباره ی این سایت را هشت ماه پیش شروع كرد زمانی كه جونز و جیسون هیرشورن بعد از خروج مدیر ارشد اوون ون ناتا ریاست این سایت را به عهده گرفتند. در ماه ژوئن، هیرشورن این شركت را «برای دنبال كردن دیگر فرصت ها»، بنا به گفته ی سخنگوی مای اسپیس، ترك كرد.

به گفته ی یك منبع نزدیك به شركت مای اسپیس، تبلیغات سال ۲۰۰۶ با شركت گوگل ۳۰۰ میلیون دلار را در یك سال تضمین كرد كه این قرارداد در ماه اگوست منقضی و برای یك ماه دیگر نیز تمدید شد. سخنگوی مای اسپیس روز سه شنبه گفت كه این شركت این قرارداد را تمدید نكرده است.

طبق امارهای comScore، شركت ارائه كننده ی تحلیل های اینترنتی، در حالیكه خدمات شبكه های اجتماعی مثل تویتر و فیس بوك هر ماه گسترده تر می شود، مای اسپیس از ماه مارس تعداد كاربران منحصربفرد خود ر در سطح جهان رو به نزول می بیند.

مای اسپیس می گوید انتظار دارد این نسخه ی جدید از سایتشان تعداد كل كاربران و ساعات بازدید انها از سایت را افزایش دهد.

جونز ابراز داشته است كه وی معتقد است اكثریت یا «قریب به اكثریت» مخاطبان فعلی مای اسپیس متعلق به نسل معروف جوان، افراد ۳۵ ساله و پایین تر، می باشد كه مای اسپیس روی انها تمركز خواهد كرد. اما این موضوع هنوز مبهم است كه چه تعداد از كاربران پر سن و سال تر بعد از ایجاد این تغییرات باقی خواهند ماند.

جونز تایید كرد شاید بعد از این تغییر سر و صداهایی دربراهی الگوهای كاربرد تا زمان سازگار شدن كاربران با سایت جدید به گوش برسید اگرچه وی در این باره مطمئن نبود كه ایا این شركت كاهش یا افزایش قریب الوقوع در تعداد كاربران یا میزان استفاده را خواهد دید یا نه.

لو كرنر، تحلیل گر Wedbush Securities، ضمن صحبت كلی درباره ی طرح مورد بحث مای اسپیس برای طراحی دوباره ی این شركت با محوریت موسیقی و سرگرمی اظهار می كند كه تمركز روی بخش كوچكی از بازار می تواند این امكان را به این شركت بدهد تا حیات جدیدی را در سایه ی فیس بوك پیدا كند.

كرنر با اشاره به شبكه ی اجتماعی اختصاص یافته به متخصصان اینترنتی افزود: «شبكه های اجتماعی دیگری نیز وجود دارند كه هنوز به خوبی كار می كنند و بازر خود را پیدا كرده اند. مشهور ترین این شبكه ها LinkedIn است كه به رشد سریع خود ادامه می دهد»..../منبع: خبرگزاری رویترز