اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

نرخ تغذیه دانشجویی افزایش یافت/توزیع گوشت برزیلی در دانشگاه‌ها

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

رییس صندوق رفاه دانشجویان:

نرخ تغذیه دانشجویی افزایش یافت/توزیع گوشت برزیلی در دانشگاه‌ها

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم نرخ غذای دانشجویی در سال تحصیلی 91جدید را تشریح كرد.

كیوان مرادیان كوچك‌سرایی صبح امروز در نشست مطبوعاتی كه در محل صندوق رفاه دانشجویان برگزار شد، از افزایش نرخ تغذیه دانشجویی در سال جدید خبر داد و گفت: نرخ غذای كم‌هزینه در سال گذشته 290 تومان، متوسط 350 و پرهزینه 485 تومان بوده است كه این رقم امسال در رابطه با غذای كم هزینه به 350 تومان، غذای متوسط به مبلغ 485 تومان و غذای پر هزینه به مبلغ 590 تومان افزایش یافته است.

وی همچنین در خصوص قیمت صبحانه نیز گفت: نرخ وعده صبحانه 300 تومان تعیین شده است. همچنین قیمت غذای ناهار و شام نیز بر مبنای نوع غذا به دانشجویان ارائه خواهد شد.

به گفته وی، پیشنهاد شده است كه سه نوع غذا به دانشجویان ارائه شود.

وی خاطر نشان كرد: كلیه دانشجویان كه نمی‌توانند هزینه غذا را پرداخت كنند، می‌توانند تا 100 درصد از وام تغذیه استفاده كنند و 9 ماه پس از فراغت از تحصیل در اقساط 60 ماهه، وام خود را بازپرداخت كنند.

كوچك‌سرایی با بیان اینكه در نظر است كه امسال كیفیت غذای دانشجویی مطلوب‌تر از سال‌های گذشته باشد، در خصوص نوع گوشت غذای دانشجویی، گفت: عمده گوشت غذای دانشجویان برزیلی است كه تهیه بخشی از آن از طریق كمك به صندوق رفاه انجام می‌گیرد و در سال تحصیلی جدید، صندوق برنامه دارد با شركت‌های برزیلی تعاملی داشته باشد، تا گوشت با قیمت مناسب‌تری به دانشجویان ارائه شود.

وی خاطر نشان كرد: در حال حاضر صندوق رفاه 21 میلیارد تومان اعتبار تغذیه در بین دانشگاه‌ها توزیع كرده است.

وی با اشاره به 18 نوع وام دانشجویی تصریح كرد: بازپرداخت كلیه وام‌ها 9 ماه پس از فراغت تحصیلی و در اقساط 60 ماهه است و تنها بازپرداخت وام ودیعه مسكن متفاوت است كه دانشجویان باید از پایان تحصیلاتشان آن را بازگردانند.

كوچك‌سرایی در خاتمه تصریح كرد: بنا است كه در سال تحصیلی جدید 80 درصد دانشگاه‌ها خدمات تغذیه را به بخش خصوصی واگذار كنند./ایسنا

 


ویدیو مرتبط :
توزیع گوشت قربانی در ورامین

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

افزایش وام‌‌های دانشگاه آزاد/هیچ دانشجویی به دلیل شهریه از امتحانات محروم نشودسدهی‌نیا خبر داد

افزایش وام‌‌های دانشگاه آزاد/هیچ دانشجویی به دلیل شهریه از امتحانات محروم نشود

خبرگزاری فارس: مدیرکل تسهیلات اعتباری، مالی و رفاهی دانشگاه آزاد از افزایش میزان وام‌‌های این دانشگاه خبر داد.

 

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

محمدحسین سدهی‌نیا مدیرکل تسهیلات اعتباری، مالی و رفاهی دانشگاه آزاد اسلامی از افزایش میزان وام شهریه دانشجویان دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: سقف وام دوره دکترای تخصصی به ۲۵ میلیون ریال، دوره کارشناسی‌‌ارشد تا سقف ۱۰ میلیون ریال و دوره کاردانی و کارشناسی به پنج میلیون ریال افزایش یافت.

وی افزود: از دیگر تسهیلات در نظر گرفته شده تبدیل وام به وام‌های بلندمدت برای دانشجویانی است که بدهی معوق دارند.

سدهی نیا از افزایش مدت بازپرداخت وام شهریه خبر داد و گفت: از این پس مدت بازپرداخت وام شهریه دانشجویان از ۳۰ به ۶۰ ماه افزایش پیدا می‌کند. همچنین آن دسته از فارغ‌التحصیلانی که باید به خدمت سربازی بروند پس از پایان دوران خدمت می‌توانند نسبت به پرداخت اقساط خود اقدام کنند.

مدیرکل تسهیلات اعتباری دانشگاه آزاد از افزایش میزان کمک هزینه تحصیلی خبر داد و گفت: با بررسی‌های صورت گرفته و موافقت رئیس دانشگاه آزاد میزان کمک هزینه تحصیلی یک میلیون ریال افزایش پیدا کرد، بنابراین به دانشجویان مجرد پنج میلیون ریال و دانشجویان متاهل شش میلیون ریال کمک‌هزینه تحصیلی در هر ترم آموزشی تعلق خواهد گرفت.

سدهی‌نیا با اشاره به افزایش میزان وام اجاره مسکن، گفت: از این پس یک میلیون ریال به میزان وام اجاره مسکن دانشجویان افزوده خواهد شد، به‌گونه‌ای که به دانشجویان مجرد مبلغ پنج میلیون ریال و به دانشجویان متاهل شش میلیون ریال برای مدت یک سال تحصیلی وام اجاره مسکن تعلق خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه میزان وام ازدواج‌های دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی افزایش یافته است، گفت: در گذشته میزان وام ازدواج که به زوجین تعلق می‌گرفت ۱۲ میلیون ریال بود که از این پس این میزان ۱۵ میلیون ریال افزایش یافته و زوجین طی مدت ۲۰ ماه باید نسبت به بازپرداخت اقساط اقدام کنند.

سدهی‌نیا همچنین از افزایش میزان وام ضروری از مبلغ 10 میلیون به ۱۲ میلیون ریال خبر داد.

وی در ادامه از همکاری مناسب صندوق رفاه وزارت علوم با دانشگاه آزاد اسلامی قدردانی کرد و گفت: یکی از اقدام‌های مناسبی که پس از روی کار آمدن آقای دانشجو در راس دانشگاه آزاد اسلامی انجام شد، بحث واگذاری اختیار به مناطق و واحدهاست. این موضوع تاثیر بسیار مثبتی در ارائه خدمات به دانشجویان این دانشگاه دارد و باعث رضایتمندی آنها در طول چند ماه گذشته می‌شود.

سدهی‌نیا با بیان اینکه هر سال بر متقاضیان دریافت وام شهریه افزوده می‌شود، گفت: در حال حاضر حدود ۵۰ درصد از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی متقاضی دریافت وام شهریه هستند. این در حالی است که منابع ما برای پرداخت وام محدود است.

وی در ادامه به میزان منابع مالی موجود در صندوق رفاه دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: کل منابع دولتی ما ۶۴۰ میلیون ریال است. ‌هزار و ۵۰۰ میلیون ریال هم قرار است طی قراردادی که با بانک صادرات منعقد کرده‌ایم به‌عنوان وام قرض‌الحسنه در اختیارمان قرار گیرد. موجودی صندوق خود ما نیز حدود دو هزار و ۱۳۷ میلیارد ریال است و این به آن معناست که کل اعتبار ما حدود چهار هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال است که با این میزان اعتبار ما تنها می‌توانیم به ۸۰۰ هزار نفر از دانشجویان آن هم تا سقف هفت میلیون ریال وام شهریه بدهیم.

سدهی‌نیا افزود: با توجه به زمانبر بودن ثبت‌نام و معرفی بیش از ۴۰ هزار دانشجو بعید است که بتوانیم کل اعتبار در نظر گرفته شده را جذب کنیم.

وی خواستار تخصیص وام وزارت علوم به صندوق رفاه دانشگاه آزاد اسلامی شد و تاکید کرد: در این صورت است که دانشجویان راحت تر و به موقع وام را دریافت می کنند.

مدیرکل تسهیلات اعتباری، مالی و رفاهی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه گفت: در سال گذشته توانستیم از محل منابع خودمان به ۴۴۰ هزار نفر از دانشجویان وام بدهیم.

مدیر کل تسهیلات اعتباری و مالی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: دو هزار میلیارد ریال وام قرض الحسنه دانشگاه آزاد اسلامی در قالب کمک هزینه شهریه، مسکن، ازدواج و ضروری پرداخت شده است.

سدهی نیا با قدردانی از زحمات وزارت علوم در پرداخت وام به دانشجویان و همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: با توجه به اینکه 300 میلیارد ریال بودجه از طرف صندوق وزارت علوم ابلاغ شده است، واحدهای دانشگاهی می توانند تا تخصیص اعتبار نسبت به ارایه وام به دانشجویان اقدام کنند.

وی با تاکید بر اینکه شهریه دانشجویان باید هنگام ثبت نام مشخص و روشن شود، افزود: نباید واحدهای دانشگاهی به دلیل عدم پرداخت شهریه، دانشجویان را از امتحان منع کنند.

مدیر کل تسهیلات اعتباری و مالی دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه دیدگاه فرهاد دانشجو مدیریت جدید دانشگاه مبنی بر عدم فشار بر روی دانشجویان به جهت شهریه است، گفت: تخفیف 20 درصدی برای دانشجویان دوره های کاردانی و کارشناسی و اختصاص 100 میلیون ریال وام به دانشجویان دوره دکتری بر این اساس صورت گرفته است./فارس