اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

ناکامی مسکن مهر ایلام در تأمین اهداف اولیه 

 

ناکامی مسکن مهر ایلام در تأمین اهداف اولیه

 

 

رییس اتحادیه مشاوران املاک ایلام گفت: مسکن مهر در ایلام باعث کاهش اجاره بها نشده است؛ به گونه ای كه حتی امسال در مقایسه با سال گذشته اجاره ها در ایلام۲۰ تا ۳۵ درصد افزایش داشته است.

اردشیر حاتمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، گفت: با اینکه دولت اعلام کرده است که اجاره بها ۷ تا ۹ درصد افزایش پیدا کند، ولی در ایلام امسال در قیاس با سال گذشته۲۰ تا ۳۵ درصد شاهد افزایش اجاره بها بوده ایم.

وی افزود: یکی از اهرم های مقابله با افزایش کرایه ها خصوصاً با راه اندازی سامانه املاک و مستغلات نظارت سازمان امور مالیاتی و گرفتن مالیات بیشتر از افرادی است که اجاره بیشتری می گیرند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک ایلام تصریح کرد: اگرچه در چند سال گذشته و با توجه به ساخت و سازهای مسکن مهر، قیمت مسکن غیرتجاری۲۰ تا۳۰ درصد کاهش داشته است، اما در سال۹۰ و پس از هدفمندی یارانه ها قیمت مصالح ساختمانی افزایش پیدا کرده است که به عنوان نمونه قیمت هر آجر که پارسال۱۰۰ تومان بود اکنون به ۲۵۰ تومان افزایش پیدا کرده است.

حاتمی ضمن اشاره به گران شدن مصالح ساختمانی ادامه داد: با توجه به پیوند تنگاتنگ بحث مسکن با حدود بیش از۳۰۰ قلم مصالح و افزایش قیمت آنها مبلغ کنونی وام برای ساخت وساز ناکافی است و به همین دلیل ضروری است که دولت میزان وام را تا مبلغ۴۰ میلیون تومان افزایش دهد.

وی ضمن انتقاد از نحوه اجرای مسکن مهر در ایلام تصریح کرد: مسکن مهر در ایلام از تأمین اهداف اصلی دولت برای طراحی و اجرای آن ناکام بوده است، هدف اصلی دولت از اجرای این پروژه این بود که افراد فاقد مسکن دارای سرپناه شوند، ولی امروز شاهد هستیم که بسیاری از واحدهای مسکن مهر قبل از تحویل ساختمان و اتمام پروژه ساختمانی مورد خرید و فروش قرار می گیرند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک ایلام ادامه داد: بعضاً۷۰ یا ۸۰ درصد کارکنان دولت که واجد شرایط دریافت مسکن مهر نبوده در قالب تعاونی های مسکن مهر صاحب مسکن شده و اکنون این واحدها را برای فروش یا اجاره مورد استفاده قرار می دهند.

حاتمی تصریح کرد: بحث مسکن مهر هیچگونه تأثیرمحسوسی بر اجاره بها نداشته و در سال های اخیر با وجود هشدارهای مکرر دولت و این همه ساخت و ساز مسکن مهر و غیر مهر اجاره بها از۲۰ تا ۳۵ درصد افزایش یافته است.

وی در راستای برشمردن مشکلات متعدد مسکن مهر تأکید کرد: مکان یابی مسکن مهر در ایلام نامناسب بوده، ساختن واحدهای مسکن مهر در قالب مجتمع های ۲۴ واحدی سنخیتی با فرهنگ سنتی مردم ایلام ندارد و بهتر این بود که مسئولین با لحاظ کردن شرایط و مختصات فرهنگی مردم ایلام همانند برخی استان ها بر اساس مدل ساختمان های ویلایی ۲ یا ۳ واحدی عمل می کرد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک ایلام با اشاره به لزوم نظارت و آگاهی متقاضیان از روند ساخت و ساز واحدهای مسکن مهر تصریح کرد: در بسیاری موارد از مصالح ساختمانی غیراستاندارد استفاده شده تا جایی که اخیراً شاهد رخ دادن مواردی از مشکلات در واحدهای تحویل داده شده بوده ایم. این مسأله ضرورت نظارت ویژه، جدی و بیشتر سازمان نظام مهندسی و مسکن و شهرسازی را چند برابر می کند.

وی در پایان ضمن درخواست از مردم برای مبذول داشتن دقت و داشتن آگاهی کافی هنگام بستن هرگونه قرارداد خرید، فروش و مشارکت گفت: مشاورین املاک طرفدار ارزانی در عرصه اجاره بها، و خرید و فروش هستند و عملکرد برخی افراد دلال و سودجو ربطی به مشاورین املاك ندارد..... /  نقد : خبرگزارى ایسنا


ویدیو مرتبط :
تأمین تأسیسات زیربنایی مسکن مهر با فروش اراضی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

موافقت ضمنی دولت با افزایش حق مسکن و خواروبار کارگران/ انجام برآوردهای اولیهعضو شورای عالی کار خبر داد

موافقت ضمنی دولت با افزایش حق مسکن و خواروبار کارگران/ انجام برآوردهای اولیه

عضو شورای عالی کار از موافقت ضمنی رئیس‌جمهور با افزایش حق مسکن و خواروبار کارگران خبر داد.

اخبار اقتصادی - محمد احمدی در گفت‌وگو با  فارس با اشاره به وضعیت معیشت قشر کارگر، اظهار داشت: قبل از تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال گذشته، دولت با افزایش  بن و حق مسکن کارگری موافق بود.

وی ادامه داد‌: در جلسات شورای عالی کار برای تعیین دستمزد 92 کارگران از سوی نمایندگان دولت عنوان شد که در سال جاری برای حق بن و مسکن تصمیم‌گیری شود.

عضو شورای عالی کار با بیان اینکه اوایل سال جاری یک نامه از سوی سه تشکل عالی کارگری برای رسیدگی به موضوع حق مسکن به وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ارسال شد، بیان داشت: افزایش حق مسکن از اختیارات دولت است و رئیس جمهور نیز در جلسه با کارگران با این موضوع موافق بود.

نائب رئیس کانون عالی شورای اسلامی کار با اشاره به اینکه حق مسکن و خواربار کنونی با توجه به تورم موجود قابل قیاس نیست، گفت: باید این دو موضوع به گونه ‌ای تعیین شود که بتوان هزینه‌های اجاره بها مسکن کارگری را پوشش دهد.

وی تاکید کرد: ملاک‌ها و معیارهای تعیین هزینه مسکن و خواروبار کارگری از سوی تشکل‌ها در نظر گرفته خواهد شد تا بتوان بخشی از هزینه‌های سبد معیشت خانوار کارگری را تامین کرد.

به گفته احمدی، اکنون برآوردهای اولیه صورت گرفته و باید این موضوع به صورت دقیق بررسی شود تا بتوان عدد و رقم مطلوبی براساس میانگین اجاره بها موجود در کشور و نیز هزینه‌های خواروبار تعیین کرد./فارس