اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

نامه تشکر دبیرکل سازمان ملل از یک روحانی


بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن تشکر از مولف کتاب "تمام نهج البلاغه" از نمایش این کتاب در کتابخانه این سازمان بین المللی خبر داد.

خبرگزاری حوزه: بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن تشکر از مولف کتاب "تمام نهج البلاغه" از نمایش این کتاب در کتابخانه این سازمان بین المللی خبر داد.

 وی در نامه ای به حجت الاسلام و المسلمین سیدصادق موسوی مولف کتاب تمام نهج البلاغه اعلام کرد به دلیل جالب توجه و عالى بودن این كتاب، از دست اندر كاران خواستم كه در كتابخانه سازمان ملل به نمایش گذاشته شود.

بان کی مون در این نامه خاطر نشان کرده است از اهمیت و جایگاه نهج البلاغه در زندگى روزانه بسیارى از مسلمانان در ایران و دیگر نقاط جهان آگاه است.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین از سال ها مطالعه و تحقیق حجت الاسلام والمسلمین موسوی برای پدید آوردن این اثر گرانسنگ قدردانی کرده است.

یادآور می شود این محقق حوزوی ماه گذشته و در جلسه ای با حضور نماینده ایران در سازمان ملل، نسخه ای از "تمام نهج البلاغه" را به بان کی مون هدیه کرد.

وی در سفر به قم نیز ضمن دیدار با مراجع تقلید این کتاب را به ایشان هدیه کرد که مورد توجه و تقدیر آیات عظام قرار گرفت.

با توجه به رویکرد ادبی سید رضی در گردآوری نهج البلاغه و عدم دسترسی به برخی منابع، بسیاری از سخنان حضرت علی (ع) مغفول مانده بود که مولف تمام نهج البلاغه طی 28 سال تحقیق و با سفر به کشورهای مختلف و بررسی کتابخانه های متعدد از جمله کتابخانه کنگره آمریکا، اثری جامع شامل تمام سخنان حضرت علی (ع) را فراهم کرده است.

* متن نامه دبیرکل سازمان ملل متحد


ترجمه متن نامه دبیر کل سازمان ملل در ذیل می‌آید:

آقاى موسوى عزیز

از جنابعالى به خاطر هدیه ارزشمند و زیبایى كه محصول سالها مطالعه و تحقیق است تشكر میكنم.

من از اهمیت و جایگاه نهج البلاغه در زندگى روزانه بسیارى از مسلمانان در ایران و دیگر نقاط جهان آگاهم.

به دلیل جالب توجه و عالى بودن كتاب، از دست اندر كاران خواستم كه در كتابخانه سازمان ملل به نمایش گذاشته شود.

من تحت تاثیر شخصیت فكرى شما و زمانى كه با هم گذراندیم قرار گرفتم.

از شما براى حمایت از ارزشهاى پایدار سازمان ملل قدردانى میكنم.

براى شما احترامى عمیق و از جنابعالى تشكر ویژه دارم.

ارادتمند

بان كى مون


ویدیو مرتبط :
کفش و جوماغ استقبال از دبیرکل سازمان ملل

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

دیدار روحانی با دبیرکل سازمان همکاری‌ شانگهایاخبار,اخبارسیاست خارجی,سازمان همکاری‌ شانگهای

 

 اخبار سیاست خارجی - دیدار روحانی با دبیرکل سازمان همکاری‌ شانگهای

طبق این گزارش، دبیرکل سازمان همکاری‌ شانگهای نیز در این دیدار، حضور رییس‌جمهوری ایران در این اجلاس سران را نشانه‌ای مهم برای تمام اعضا دانست و گفت: امسال سازمان، تلاش‌های زیادی در راستای افزایش کیفیت همکاری با اعضای ناظر داشته است.

رییس‌جمهوری روز پنجشنبه در دیدار دبیرکل سازمان همکاری شانگهای، تروریسم و افراطی‌گری را تهدید و مشکلی بزرگ برای منطقه و جهان دانست و گفت: همه کشورها باید برای مبارزه‌ای جمعی با تروریسم و افراطی‌گری، متحد شده و دست در دست هم دهند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در این دیدار که در کاخ سامان در پایتخت تاجیکستان انجام شد، گفت: مبارزه با تروریسم کار ساده و کوتاه‌مدت نیست و نیازمند اراده‌ای جمعی است. بنابراین مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری نیازمند یک تصمیم قاطع سیاسی است و همکاری‌ منطقه‌ای و جهانی مشترک در این زمینه باید سامان داده شود.

روحانی با بیان اینکه «همه باید باور کنند که وجود یک گروه تروریستی به نفع هیچ‌کس نیست»، گفت: ما وظیفه مهمی داریم و انتظار می‌رود اعضای اصلی و ناظر شانگهای به مسئولیت‌های خود در زمینه رسیدن به ثبات منطقه‌ای، توجه ویژه کنند.

رییس‌جمهوری همچنین حضور ایران در اجلاس سران کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری‌ شانگهای را نشانه علاقمندی ایران به ثبات منطقه دانست و خاطرنشان کرد: آنچه در توان داشته باشیم را در راه ثبات منطقه انجام خواهیم داد.

طبق این گزارش، دبیرکل سازمان همکاری‌ شانگهای نیز در این دیدار، حضور رییس‌جمهوری ایران در این اجلاس سران را نشانه‌ای مهم برای تمام اعضا دانست و گفت: امسال سازمان، تلاش‌های زیادی در راستای افزایش کیفیت همکاری با اعضای ناظر داشته است.

«مزن سف» با تاکید بر ضرورت حفظ امنیت و ثبات منطقه، اظهار داشت: برای من و سازمان شانگهای، سخنان جنابعالی در خصوص مبارزه با تروریسم بسیار مهم است و ما هم معتقد به کار جمعی و مداوم برای مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری هستیم.

وی تاکید کرد: همکاری در زمینه امنیت و ثبات منطقه‌ای، اقتصادی و فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو ناظر سازمان همکاری‌ شانگهای، برای مجموعه اعضای اصلی این سازمان بسیار مهم و در راستای منافع جمعی است.

دبیرکل سازمان همکاری‌ شانگهای با تاکید بر اینکه «هر چه در توان داریم در دبیرخانه برای تحکیم همکاری با ایران انجام خواهیم داد»، گفت: امیدواریم اجلاس سران در «دوشنبه»، بتواند صفحه مهمی در تاریخ این سازمان بگشاید.

روحانی قرار است روز جمعه در چهاردهمین اجلاس سران کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری‌ شانگهای شرکت کند.

سازمان همکاری‌ شانگهای (shanghai Cooperation Organization) ، بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۰ هجری خورشیدی (۱۵ ژوئن ۲۰۰۱) با عضویت چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد.

جمهوری اسلامی ایران، هند، افغانستان، مغولستان و پاکستان در این سازمان مقام ناظر را دارند.

اعضای سازمان همکاری‌ شانگهای (SCO) با داشتن مساحتی معادل ۳۰ میلیون و ۱۸۹ هزار کیلومتر مربع، سه پنجم از مساحت آسیا و با جمعیتی در حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفر، حدود یک چهارم جمعیت کره زمین را در اختیار دارند.

رییس‌جمهوری در حاشیه چهاردهمین اجلاس سران کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری‌ شانگهای که با عنوان «همکاری، هم‌رشدی و هم‌شکوفایی» برگزار می‌شود، با مقامات کشورهای حاضر در این اجلاس دیدار و گفت‌وگو می‌کند.


 اخبار سیاست خارجی - ایسنا