اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

ناطق نوری: امریکایی ها برای مذاکره دنبال ایران آمدنداخبار,اخبار سیاسی, ناطق نوری


 اخبار سیاسی - ناطق نوری: امریکایی ها برای مذاکره دنبال ایران آمدند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت : دربحث مذاکرات هسته ای راحت می گویم دنبال امریکایی ها نرفته ایم بلکه آنها دنبال ما آمده اند چرا که به این نتیجه رسیده اند که دشمنی آنها با مردم ایران تاکنون دستاوردی نداشته است.

به گزارش انتخاب، حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر ناطق نوری یکشنبه شب درمراسم جشن میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و حضرت امام خمینی(ره) در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در قم افزود: آمریکایی ها متوجه شدند بعد از 35 سال فشار بر ملت ایران، نه تنها این مردم عقب نشینی نکرده و سر جای خود هستند بلکه هرکجا هم می روند درعراق، سوریه وسایر کشورها، قدرت نفوذ و جاپای آنها مشاهده می شود.

رییس بازرسی ویژه دفتر رهبر معظم انقلاب ادامه داد: آمریکا به این نتیجه رسیده است که با ملت ایران نمی تواند درافتد، به همین دلیل آنها دنبال مذاکره آمدند، آنها 35 سال تحریم هایی را با شدت وضعف، علیه ملت ایران اعمال کرده ودرجنگ تحمیلی همه کشورهای استکباری و حتی دولت های اسلامی به جز سوریه وعمان، علیه کشور ما متحد بودند ولی کاری از پیش نبردند.

وی گفت: در داخل کشور نیز آنها با تحریک برخی جنبش های مختلف مانند کومله، منافقین، چریک های فدایی وحوادث گوناگون، با این مردم مقابله کردند ولی راه به جایی نبردند.

* هوشمندی امام راحل در مورد رهبری بعد از خود
وی ادامه داد: تا امام راحل در قید حیات بودند محکم در برابر دشمنان ایستادند و بعد از ایشان رهبر معظم انقلاب با درایت دشمنان را ناکام کردند و درحقیقت امام راحل برای رهبری بعد از خودشان با هوشمندی خط دادند.

حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری اظهارکرد: مرحوم سید احمد خمینی خطاب به بنده گفتند وقتی شما( ناطق نوری) و حضرت آیت الله خامنه ای درکره شمالی بودید به امام راحل گفتم ایشان( رهبر انقلاب) برای ریاست جمهوری زیبنده است، امام درپاسخ فرمودندˈ ایشان برای رهبری هم خوب استˈ.

* خداباوری و فریاد زدن برای خداوند مهمترین راز موفقیت امام راحل
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت : رمز موفقیت امام راحل درکنار علمیت بالا، شجاعت، بینش، درک ودرایت بالا، خداباوری وبه فکر خدا بودن وتنها برای خداوند فریاد زدن، بود و بنا بر بررسی های یکی ازاندیشمندان، بیشترین کلمه درسخنان امام راحلˈ خداوند متعالˈ بود.

حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری تقارن میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و تولد حضرت امام را از مشیت ها زیبای خداوند متعال واتفاق جالبی درتاریخ ذکر کرد وگفت: مشیت خداوند متعال که دراین تقارن بسیار زیبا تعلق گرفته، بسیار آموزنده است.

*نسل فاطمه، منسجم ترین نسل تاریخ
این فعال سیاسی اظهارکرد: درتاریخ این همه سادات، فرزندان و پیروان حضرت فاطمه زهرا (س) را به شهادت رساندند ولی فخر رازی می گوید منسجم ترین نسلی که باقی مانده از نسل فاطمه است.

حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری خاطرنشان کرد: از نظر کیفیت نیز درتاریخ پرافتخار شیعه نوع فقهای بزرگ، مراجع، محققین، مجاهدین بزرگ همه اولاد حضرت فاطمه زهرا (س) بودند.

* تاسی حضرت امام راحل به حضرت فاطمه (س)
وی گفت : امام راحل در دوران نهضت در مسجد اعظم وقتی سخنان ایشان اوج گرفت فریاد زدند، ای قم، نجف، مشهد، ویکباره گفتندˈ ای فاطمیونˈ.، در طول تاریخ فقها و مجاهدین بزرگ مانند بحرالعلوم ها، سید مرتضی، سید رضی و در تاریخ معاصر مدرس، کاشانی از نسل فاطمه بودند.

وی ادامه داد: امام راحل به مرحوم مدرس و آیت الله کاشانی عشق می ورزیدند و با کاشانی نیز ارتباط تنگاتنگ داشتند واینها همه از برکت و چشمه جوشان کوثر هستند.

* امام خمینی( ره) کوثر و از نسل کوثر است
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: غیر از اینکه امام راحل از نسل کوثر و چشمه است خود او نیز در کوثر بودن خودش موضوعیت دارد، امام چشمه جوشانی است که اگر فریادها و مبارزات ایشان نبود وضعیت اینگونه پیش نمی رفت.

حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری اظهارداشت: روحیه ظلم ستیزی ومبارزه با استکبار از اول در امام راحل وجود داشت، بیت امام راحل اهل مبارزه بودند خصوصا اینکه این مبارزات آنها با شجاعت، هوشمندی و اگاهی بسیار بالا توامان شده بود.

*درایت امام راحل در زمان آیت الله حائری و بروجردی
وی خاطرنشان کرد: وقتی رضاخان فشار خود را بر روحانیت افزایش داده و دنبال خلع لباس و آزار روحانیت بود، آیت الله بروجردی نیز مرجعیت عام بود و شاه از اقتدار مرجعیت هراس داشتند، امام راحل مدبرانه دست به حرکت بزرگی زده و با نامه نگاری های مختلف، زمینه را برای انسجام بیشتر طلاب و کمک به حوزه ها فراهم کردند.

وی ادامه داد: با ورود آیت الله بروجردی به قم، امام راحل برای یاری رساندن ایشان برای مدیریت حوزه نامه نوشتند و حتی به مرحوم فلسفی نوشته بودندˈ آیت الله بروجردی مدیریت حوزه را برعهده دارند و حوزه ها نیز نیاز به کمک دارد و شما(فلسفی) از تجار و خیرین تهران برای این کار دعوت کنید و چند اسم از این تجار و خیرین را در نامه نیز ذکر کردند.

حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری خاطرنشان کرد: بعد از آگاهی بخشی و ترغیب برای کمک به حوزه ها، درس دادن در قالب درس اخلاق را شروع کردند و طلاب را نیز آگاه نمودند و بی جهت نیست که در روز میلاد حضرت زهرا (س)، این کوثر( حضرت امام) به دنیا بیایند.

* امام راحل بعد از رحلت آیت الله بروجردی
وی گفت : بعد از رحلت آیت الله بروجردی در فروردین 1340، لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی در مجلس تصویب شد و امام راحل از همین جا اقدامات خود را آغاز کرده وابتدا به صورت عقلانی وملایم به نخست وزیر دراین زمینه هشدار دادند و علما را نیز نسبت به خطر این اعلامیه آگاه کردند و روشنگری کردند.

حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری اظهارداشت: در این لایحه،ˈشرط اسلام و سوگند به قران کریم برای رای دهندگان و انتخاب شوندگان حذف شده بودˈ، امام راحل نیز فهمیده بودند رژیم دنبال چیست، به همین دلیل سخنرانی کرده وخطاب به طلاب ومردم فرمودندˈ از این سرنیزه های زنگ زده و پوسیده نترسید اینها به زودی خواهد شکستˈ.

* زخم زبان های برخی آخوندهای ضد انقلاب
وی یادآورشد: در حادثه 15 خردا نیز امام راحل در سخنانی خطاب به شاه فرمودندˈ کاری نکنید که بدهم ملت شما را از کشور بیرون کنندˈ، دو روز بعد امام راحل را دستگیر کردند که زخم زبان های آخوندهای ضد انقلاب و مخالف سیاست شروع شد و می گفتندˈ آقای شما( امام) قرار بود شاه را از کشور بیرون کنند چگونه خودشان را گرفتندˈ.

وی اظهارکرد: در آن دوران آنچه بیش از دستگیری امام راحل یاران و شاگردان وی را رنج می داد زخم زبان های برخی هم لباسی های غافل از سیاست بود، آنها از شجاعت و فرصت شناسی امام راحل بی خبر بودند.

وی ادامه داد: امام راحل از فرصت های عاشورا، ماجرای فیضیه و چهلم شهدای فیضیه و ... به بهترین شکل ممکن بهره برداری کردند.

* مخالفت امام راحل با انفجار خودرو ارتش رژیم در تهران
حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری همچنین با ارائه خاطراتی از امام راحل گفت: از طرف شهید بهشتی برای سفر به پاریس و ارائه پیامی به امام راحل ماموریت پیدا کردم و بعد از حضور در محضر ایشان، گفتمˈ پیامی از طرف جوانان تهران دارم و اینکه این دوستان می گویند اجازه دهید یکی از ماشین های ارتش را در تهران منفجر کنیم،ˈ امام راحل با جدیت گفتند نمی توانم.

وی ادامه داد: دوباره پیام خود را خطاب به امام راحل اعلام کردم ایشان گفتند، بروید فردا به شما پاسخ می دهم، فردا نیز نزد امام آمدم، ایشان با جدیت هر چه تمام تر فرمودندˈ من نمی توانمˈ، این جوانانی که در ماشین های ارتش نشسته اند فرزندان ما هستند و از کجا معلوم است اگر فرمانده به انها دستوری دهد برنگردند و خود فرمانده را هدف قرار ندهند.ˈ

حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری اظهارداشت: وقتی امام راحل بعد از حادثه 15 خرداد آزاد شدند در مدرسه فیضیه سخنرانی کرده وخطاب به سران رژیم گفت: اشتباه کردید من را آزاد کردید فکر نکنید من برای اسلام فریاد نمی زنم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دردوران قبل، فردی در قم اقدام از علما و روحانیون درخواست می کرد که دردفتر وی، یادگاری بنویسند وهر کسی چیزی می نوشت، ولی امام راحل به جای یادگاری اینگونه نوشتندˈ قیام برای خدا نبود که یک فرد بی شعوری مانند رضا خان برسرنوشت مکتب حاکم وشخصی دیگری به امام صادق (ع) توهین کند وکسی فریاد نزندˈ.

رییس بازرسی ویژه دفتر رهبر معظم انقلاب گفت: امام خطاب به صاحب این اثر( آقای وزیری) می گویدˈ آقای عزیز بهتر نبود به جای جمع کردن یادگاری، علما را دور هم جمع تا برای خدا قیام می کردند.

وی گفت: رمز موفقیت امام راحل این بود که تنها برای خداوند متعال قیام کردند.

*برای گرفتن اشک، عظمت اهل بیت را زیر سوال نبریم
حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری گفت: متاسفانه گاهی زندگی و شخصیت اهل بیت (ع) تحریف می شود و برای اینکه عواطف را تحریک و اشکی از مردم بگیریم عظمت و نگاه فاطمه به فدک و... را تحریف می کنیم.

وی ادامه داد: تمام فریادهای حضرت زهرا (س)در برابر انحرافات در دین بود، هنور آب غسل پیامبر خشک نشده بود که عده ای دنبال تعطیل احکام و انحراف مسیر افتادند، حضرت در خطبه فدکیه احکام ارث را مطرح کرده وخطاب به غاصبان می فرمایدˈ چگونه شما آیات ارث را در قران نمی بینید و حق را از بین می برید.

*به امام راحل مدیون هستم
وی همچنین گفت: معمولا کمتر سخنرانی می کنیم و اخیرا افرادی گفتند چرا در مراسم آقایان عسکر اولادی و اکبر حیدری سخنرانی کردید، پاسخ دادم انها پیشکسوتان انقلاب هستند، سالها برای انقلاب زندانی شدند و من در برابر پیشکسوتان انقلاب خاضع هستم.

حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری اظهارداشت: برای کسانی که در دوران مبارزه برای انقلاب زحمت کشیده اند احترام قائلم، من خود را مدیون امام می دانم و اگر در جایی هم حاضر نشوم ولی بحث امام راحل، بیت امام و برادر ارجمند جناب حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی است.

وی ادامه داد: بعد از مرحوم سید احمد خمینی، ایشان ( سید حسن خمینی) هر وقت بگویند برای امام راحل سخنرانی کنید، هستیم، ما هر چه داریم از امام داریم.

وی در ابتدای سخنان خود نیز با گلایه از طولانی شدن خیرمقدم ها گفت: در دوران ریاست مجلس، به یکی از استان ها سفر کردم امام جمعه آن استان برای خیرمقدم پشت تریبون رفت و وقت را به بهانه خیرمقدم به سخنرانی گذراند وقتی پشت تریبون رفتم خطاب به حضار گفتم برای خیرمقدم آمدم آقایان صحبت ها را کردند، امشب در قم نیز همان حادثه تکرار شد.

اخبار سیاسی - انتخاب

 


ویدیو مرتبط :
صحبت های شنیدنی ناطق نوری

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

ناطق نوری: آمریکا برای مذاکره دنبال ما آمد


رئیس بازرسی ویژه دفتر مقام معظم رهبری گفت: ما دنبال مذاكره نرفتیم بلكه این آمریكایی‌ها بودند كه دنبال مذاكره آمدند.

خبرگزاری مهر: رئیس بازرسی ویژه دفتر مقام معظم رهبری گفت: ما دنبال مذاكره نرفتیم بلكه این آمریكایی‌ها بودند كه دنبال مذاكره آمدند.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی اكبر ناطق نوری این سخن را شامگاه یكشنبه در بخش پایانی سخنان خود در مراسم گرامیداشت سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و امام خمینی(ره) كه از سوی نهادهای مختلف استان قم در مركز فقهی ائمه اطهار(ع) برگزار شد در حضور جمع گسترده‌ای از روحانیون و مردم قم بیان كرد و استقامت ملت ایران را دلیل آن دانست.

وی اظهار كرد: در مسئله مذاكرات هسته‌ای كه الان مطرح است تحلیل من این است كه ما دنبال مذاكره نرفتیم، بلكه این آمریكایی‌ها بودند كه دنبال مذاكره آمدند. آمریكایی‌ها به اینجا رسیدند كه با وجود اینكه 35 سال به ملت ما فشار آوردند ولی ملت و كشور ما سر جایشان هستند و بلكه آمریكایی‌ها هر جا وارد می شوند جای پای جمهوری اسلامی را می‌بینند.

حجت‌الاسلام ناطق نوری پیش از این هم گفته بود وزارت خارجه سیر تا پیاز مذاکرات را با مقام معظم رهبری در جریان می‌گذارد، البته هشدارهایی هم ایشان می‌دهند که مراقب و مواظب و هوشیار باشند.

به گفته این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، آمریكایی‌ها فهمیدند كه با یك ملتی كه چنین پتانسیل خوبی دارد نمی‌شود هر كاری كه دلشان می‌خواهد بكنند.

وی با بیان اینكه تحریم‌ها مربوط به یك یا دو سال اخیر نیست، اظهار كرد: غربی‌ها 35 سال علیه ما كار كردند، 8 سال جنگ طاقت فرسای همه دنیا علیه ما وجود داشت و بعد از آن جریان‌های مختلف منافقین، كموله، خلق عرب و... تلاش می كردند مسیر انقلاب اسلامی را منحرف كنند.

زخم زبان مشركان و منافقان به پیامبر

رئیس بازرسی ویژه دفتر مقام معظم رهبری در بخش دیگری  از سخنان خود با گرامیداشت میلاد فرخنده صدیقه طاهره(س) به شان نزول سوره كوثر اشاره كرد و گفت: تقدیر و مصلحت حق این بود كه نبی گرامی اسلام فرزند ذكوری نداشته باشند. قاسم و ابراهیم از فرزندان ذكور ایشان بودند كه از دنیا رفتند و با این حوادث، پیروان و دوستداران رسول خدا متاثر و نگران و مشركان به ویژه منافقان خوشحال شدند كه پیامبر اسلام دیر یا زود از دنیا می‌رود و بساط نبوت و مدیریتش برچیده می شود و او بلاعقبه و ابتر است.

به گفته حجت‌الاسلام ناطق نوری این زخم زبان‌ها نوعی اضطراب و نگرانی برای پیروان رسول خدا ایجاد كرد، بنابراین خداوند سوره كوثر را نازل فرمود.

وی به این بیت حافظ «مكن حافظ از جور دوران شكایت / چه دانی تو ای بنده كار خدایی» اشاره كرد و افزود: پیامبر اسلام فرزندان ذكورش را از دست می دهد و مصلحت هم همین است اما چه دانی تو ای بنده، كار خدایی به جای فرزند ذكور، دختری به او می دهد كه منبع خیر كثیر و سرچشمه ای است كه هر چه می جوشد تمام نمی شود.

حجت الاسلام ناطق نوری ادامه داد: مفسران به خصوص امام فخز رازی می گوید دو اعجاز و پیش بینی در این سوره وجود دارد كه هر دو محقق شده است؛ یكی دادن كوثر است كه این فیض كثیر و چشمه جوشان به رسول خدا داده شد و دوم «إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الأبْتَرُ» است كه محقق شد و آنهایی كه زخم زبان و طعنه به رسول خدا و پیروانشان می زدند اثری از آنها باقی نماند و بلاعقبه شدند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینكه مكتب رسول خدا را زهرا(س) و فرزندانش نشر داده‌اند اظهار كرد: دین پیامبر اسلام اگر باقی ماند همه از دامن فاطمه است.

وی افشاگری‌های حضرت زهرا(س) در خطبه فدكیه را مورد توجه قرار داد و افزود: خطبه حضرت فاطمه من البدو الی الختم، خطبه‌ای بسیار سنگین و پیچیده است و عبارات بلند در آن وجود دارد.

تحریف زندگی و شخصیت حضرت فاطمه(س) بزرگترین جفا

حجت‌الاسلام ناطق نوری با مذموم دانستن نگاه خرد به خطبه حضرت زهرا(س) اظهار كرد: حضرت حتی یك جای خطبه فدكیه اظهار عجز یا ضعف از اینكه فدك را به او بدهند یا بچه هایشان نان و غذا ندارند نكرده است. بحث این نیست كه فدك را گرفتند و زندگی مادی ایشان فلج شده است. آنها دنبال نان و خورشت نبودند.

وی با طرح این سئوال كه آیا حضرت فاطمه در مسجد فریاد می زند و مهاجرین و انصار را به كمك می طلبد برای اینكه نان بچه هایش قطع شده؟ تصریح كرد: بزرگ‌ترین جفایی كه نسبت به این خاندان می كنیم این است كه زندگی و شخصیت اینها را تحریف می كنیم. برای اینكه عواطف مردم را تحریك كنیم و از آنها اشك بگیریم عظمت، شخصیت و نگاه فاطمه به فدك تحریف می‌شود.

رئیس بازرسی ویژه دفتر مقام معظم رهبری اضافه كرد: تمام فریاد حضرت فاطمه(س) این بوده كه هنوز این چشمه، جوشان است و نمی گذارد نام پیغمبر از بین برود و احكام خدا تعطیل شود. هنوز آب غسل رسول خدا خشك نشده كه بعضی‌ها می‌خواستند احكام خدا را تعطیل كنند. حضرت این نكته را بیان كردند كه شما چطور آیات ارث را در قرآن نمی بینید و چطور حقی را از بین می برید. بحث، بحث حق است و لذا فاطمه(س) در بخشی از خطبه فدكیه، فلسفه احكام می گوید.

حجت‌الاسلام ناطق نوری همچنین با طرح این سئوال كه كسی كه برای گرفتن باغ پای خطبه می رود آیا بحث جهاد، نماز و روزه را مطرح می‌كند؟ اظهار كرد: ایشان می‌خواهد بگوید شما امروز قانون ارث را زیر پا می گذارید و فردا بقیه احكام را زیر پا خواهید گذاشت و اگر بناست كسی در برابر تعطیلی احكام خدا بایستد حق با كیست. فاطمه است كه باید از احكامی كه پدرش برای آنها خون دل خورده دفاع كند. بنابراین آن حضرت در خطبه فدكیه فریاد می زند، افشاگری و اعلان می كند كه شما حكم الله را تعطیل می كنید.

وی گفت: امام حسین(ع) با جهاد و خونش، امام مجتبی(ع) با سیاست و درایت و كیاستش، امام صادق، امام باقر و همه ائمه علیهم السلام به طریقی برای حفظ دین خدا تلاش كردند و این همه حوزه‌های علیمه و مبلغان و تاریخ پرفراز و نشیب اسلام و شیعه از بركات این كوثر است.

تقارن زیبا و آموزنده

وی با بیان اینكه این كوثر همچنان جوشان بوده و بركاتش تا ظهور حضرت مهدی(عج) ادامه دارد، تقارن میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و امام خمینی (ره) را زیبا، آموزنده و اتفاق جالبی در تاریخ توصیف كرد.

حجت‌الاسلام ناطق نوری گفت: این همه اولاد فاطمه را كشتند و چقدر از آنها را شهید كردند اما منسجم ترین نسلی كه باقی مانده نسل فاطمه است و از نظر كیفیت اگر تاریخ شیعه و روحانیت را نگاهی داشته باشیم نوع فقها و مراجع و محققان و مجاهدان بزرگ از اولاد فاطمه بودند.

وی تاكید كرد: حضرت امام وقتی در مسجد اعظم صحبت می كرد و زمانی كه صحبتش اوج می گیرد خطاب به علمای نجف، قم، مشهد و... فریاد می زند این الفاطمیون.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاكید كرد: در تاریخ معاصر هم انقلابی های بزرگی از نسل ایشان نقش آفرینی كردند. حضرت امام به شهید مدرس عشق می ورزید و با آیت‌الله كاشانی ارتباط تنگاتنگی داشت.

وی افزود: غیر از اینكه حضرت امام جزو آن نسل كوثر و چشمه است، خود ایشان در كوثربودن خودش در تاریخ ما موضوعیت دارد و چشمه جوشانی است.

طنین صدای امام مرور می‌شود


حجت‌الاسلام ناطق نوری از حضرت امام به عنوان انسانی هوشمند و شجاع یاد كرد و گفت: هر بار كه به قم می‌آیم و از مسجد اعظم یا كوچه یخچال قاضی عبور می كنم طنین صدای امام برای من مرور می شود.

وی با بیان اینكه روحیه ظلم ستیزی در امام از همان اول وجود داشت تصریح كرد: پدر بزرگوارش در منطقه خودشان در مقابل ستمگران و خان‌ها ایستاد و مبارزه كرد و به شهادت رسید. این بیت اهل مبارزه است. به خصوص اگر این شجاعت توام با هوشمندی و آگاهی بسیار بالا و تدبیر باشد.

حجت‌الاسلام ناطق نوری با ذكر خاطراتی از دوران مبارزات حضرت امام اظهار كرد: وقتی دوران رضاخان، با روحانیت برخورد و خلع لباس می‌شدند شرایطی مهیا نبود كه امام دست به حركتی بزند. در آن ایام مرحوم آیت‌الله العظمی حائری و بعد از ایشان آیت‌الله العظمی بروجردی مرجعیت عامه را برعهده داشت. رژیم شاه هم از آن مرجعیت عامه و اقتدارشان می ترسید ولی امام آرام نمی نشست و بعد از پاشیدگی روحانیت با توطئه رضاخان، عقیده داشت كه باید اول مسئله روحانیت بازیابی شود. بنابراین به فكر انسجام در حوزه‌ها و شناسایی و متمركز كردن نیروها بودند.

رئیس بازرسی ویژه دفتر مقام معظم رهبری تربیت شاگردان متعدد از طریق برگزاری درس‌های حوزوی را یكی دیگر از فعالیت‌های حضرت امام در آن زمان عنوان كرد و گفت: بی‌جهت نیست كه در روز تولد آن كوثر، این كوثر به دنیا بیاید كه چشمه جدیدی باز شود.

وی گفت: وقتی آیت‌الله العظمی بروجردی از دنیا رفت تحلیل غلطی به رژیم شاه دادند كه پس از فوت آیت‌الله العظمی بروجردی مرجعیت عامه تكه تكه شده و اقتدار ندارد و فرصتی برای ضربه زدن به روحانیت و دین فراهم می‌شود. اول فروردین 40 مرحوم آیت‌الله بروجردی از دنیا می‌رود و بعد طولی نمی‌كشد در مهر 41 لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی به مجلس داده می شود و به تصویت می رسد. امام از همین جا مبارزاتش را با شیب عقلانی و ملایم شروع می  كند.

ناطق نوری ادامه داد: حضرت امام به نخست وزیر تلگراف می زند و ماجرا را هشدار می دهد و از سوی دیگر به علما آگاهی می دهد و با مدرسان ارتباط برقرار می كند و هدف از این لایحه را تشریح می‌كند. در این لایحه شرط اسلام را از رای دهندگان و انتخاب شوندگان برداشتند، و دوم اینكه كه اگر كسی انتخاب می‌شد به كتاب آسمانی سوگند یاد كند نه به قرآن. امام با تیزبینی و نگاه الهی، روشنگری را شروع كرد و اول اسفند 41 سخنرانی كرد و این جمله را بكار برد كه «از این سرنیزه های زنگ زده و پوسیده نترسید، اینها به زودی خواهد شكست.»

زخم زبان برخی آخوندهای ضدانقلاب


وی گفت: من وقتی این جمله را می خواندم یاد 15 خرداد در قم افتادم. ایشان در سخنرانی معروف خود در فیضیه یك دفعه در یك جا خطاب به شاه می گوید: «كاری نكن كه بدهم ملت از مملكت بیرونت كند.» دو شب بعد امام را دستگیر كردند و عده‌ای از آخوندهای ضدانقلاب كه مخالف امام بودند به ما كه می‌رسیدند زخم زبان می‌زدند و می گفتند "آقای شما قرار بود شاه را بیرون كند چطور خودشان را بردند". ما از این زخم زبان ها عصبانی می شدیم ولی امام آن روز فرمود اینها به زودی خواهد شكست.

به گفته عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، حضرت امام در تبدیل كردن تهدیدها به فرصت‌ها و فرصت‌شناسی بی نظیر بودند.

وی افزود: ماجرای فیضیه كه رخ داد و ایشان پیامی دادند و فرمودند: «من اكنون قلب خود را برای سرنیزه های مامورین شما حاضر كردم. ولی برای زورگویی ها و خضوع در مقابل جسارت های شما حاضر نخواهم بود.» این حرف یك ملت را راه می اندازد.

رمز موفقیت حضرت امام


به اعتقاد حجت‌‌الاسلام ناطق نوری، رمز موفقیت حضرت امام در همه مراحل غیر از شجاعت و بینش و درك والا و استعداد فوق العاده كه بی نظیر بود، این بود كه فقط به خدا فكر می كرد و برای خدا فریاد می زد.

وی اضافه كرد: یكی از محققان خارجی، حرف‌های شخصیت‌های بزرگ دنیا را از نگاه جامعه شناسی و روانشناسی بررسی می‌كرد. وقتی به حضرت امام رسید متوجه شد واژه ای كه امام در طول تاریخ بیشتر از همه در صحبت ها و بحث ها به كار برده كلمه خدا بود.