اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

موج خوش‌بینی در بورس تهراناخبار اقتصادی - به دنبال سیاست‌های جدید در بازار سهام رقم خورد
موج خوش‌بینی در بورس تهران

طی هفته گذشته پس از مدت‌ها بورس گوی سبقت را از بازارهای ارز و سکه ربود و توانست بازدهی هفتگی قابل توجه 6/3 درصدی را که طی هفت ماه اخیر بی‌سابقه بود به ثبت برساند.

پیرو برخی سیاست‌های حمایتی دولت از بزرگ‌ترین صنعت بورس، یعنی پتروشیمی‌ها، طی هفته گذشته شاهد بازگشت رونق در بازار سهام بودیم. به این ترتیب، کاهش هزینه‌های تولید شرکت‌های پتروشیمی از محل کاهش نرخ گاز و از سوی دیگر افزایش نرخ فروش، پیرو الزام فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا بر مبنای نرخ ارز آزاد می‌تواند موجب سودآوری این شرکت‌ها شود.

 

همچنین، افزایش نرخ فروش محصولات برخی گروه‌های دیگر نظیر خودرو و سیمان نیز از جمله اتفاقاتی است که پس از افزایش هزینه‌های تولید در پی اجرای فاز دوم هدفمندسازی توانسته بخشی از کاهش سودآوری تولیدکنندگان را جبران کند. بنابراین، حمایت‌های مزبور فارغ از نحوه اثرگذاری واقعی، به نوعی موج خوش‌بینی میان سهامداران ایجاد کرد تا بار دیگر رونق به بورس برگردد.

در سایر بازارها، دلار که معامله‌گران خود را خوش‌بین به نتیجه مذاکرات هسته‌ای می‌بیند مدتی است در مسیر کاهشی قرار گرفته است. اما در این مسیر با کف حمایتی 3100 تومانی مواجه است و در این محدوده نوسان می‌کند. با این حال، هر دلار آمریکا طی هفته گذشته حدود یک درصد افت قیمت را تجربه کرد و در پایان به قیمت 3 هزار و 115 تومان معامله شد. از سوی دیگر، سکه نیز که اوایل هفته را همگام با دلار در مسیر کاهشی سپری می‌کرد، در پایان با جهش طلای جهانی، رشد نسبی را تجربه کرد. به این ترتیب، هر سکه طرح جدید با ثبت بازدهی هفتگی 6/0 درصدی توانست بر‌خلاف دلار هفته مثبتی را سپری کند.

 آزادسازی نرخ‌ها با نیم‌نگاهی به کنترل تورم
روند نزولی شاخص طی ماه‌های اخیر منجر شد تا مسوولان بورسی و دولتی به واکاوی مشکلات بازار سهام بپردازند و به دنبال راهکاری برای خروج بورس از رکود باشند. به این ترتیب، مسوولان آغاز افت شاخص بورس را از زمان افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها عنوان کردند و با تخفیف‌هایی که برای این گروه در نظر گرفتند بورس را برای خروج از رکود آماده کردند.  این در شرایطی است که پیش از این، دولت به‌منظور کنترل نرخ تورم پس از هدفمندی یارانه‌ها، اجازه افزایش قیمت محصولات را نداده بود.

 

اما اکنون به نظر می‌رسد دولت به تدریج در حال آزادسازی نسبی قیمت‌ها است تا به این ترتیب، هم نرخ تورم کنترل شود و هم از میزان سودآوری شرکت‌ها کاسته نشود. در این میان، می‌توان به افزایش نرخ محصولات سیمانی، لبنی و خودرویی اشاره کرد که مطابق با سیاست مزبور است. بر این اساس، زمزمه‌هایی در خصوص افزایش نرخ سایر گروه‌ها نیز وجود دارد که قرار است به تدریج اعمال شود. این امر منجر می‌شود تا بخشی از کاهش سودآوری شرکت‌های بورسی جبران شود.

 

اما باید در نظر داشت که این افزایش قیمت‌ها به قدری بالا نخواهد بود که بتواند منجر به جهش سودآوری شرکت‌ها بیش از میزان پیش‌بینی‌شده شود؛ بنابراین، شرکت‌ها مجبور هستند طرح‌های توسعه‌ای انجام دهند و افزایش سودآوری از محل‌های واقعی به غیر از افزایش نرخ داشته باشند.


این افزایش سودآوری واقعی، به نوعی تعیین‌کننده رشد تولید ناخالص ملی (GDP) است که با توجه به شرایط موجود پیش بینی‌ها نشان از رشد 2 یا 3 درصدی تا پایان سال جاری دارند. بنابراین، مطابق با پیش‌بینی‌های قبلی «دنیای اقتصاد»، سال جاری را می‌توان گذاری برای رشد‌های بیشتر دانست.

 

در این میان، اما توافقات هسته‌ای می‌تواند با تاثیر جدی روی توسعه بازارهای هدف منجر به تسریع این روند شود. به عبارت دقیق‌تر، اگر مذاکرات هسته‌ای که تا‌کنون روند مناسبی را در پیش داشته است به نتیجه مناسبی برسد می‌توان انتظار داشت که شرکت‌های بورسی، سودآوری مناسبی را کسب کنند. در غیر این‌صورت، در سال جاری رشد قابل توجه بورس تهران دور از ذهن به نظر می‌رسد.

  معاملات بورس جان تازه‌ای گرفتند
طی هفته گذشته، 3 هزار و 250 میلیون سهم به ارزش 8 هزار و 200 میلیارد ریال در 273 هزار و 898 دفعه با در نظر گرفتن معاملات بلوکی معامله شد. بررسی «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد حتی با حذف معاملات بلوکی، حجم معاملات روزانه طی هفته گذشته، نسبت به آنچه از ابتدای تیرماه بوده است 50 درصد افزایش یافته و نزدیک به میانگین آن از ابتدای سال است. این مهم نشان می‌دهد بار دیگر پویایی در بازار سهام به وجود آمده است.

  ورود با احتیاط نقدینگی حقیقی‌ها
بررسی دیگر «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد طی هفته گذشته (از شنبه تا سه‌شنبه) تغییر مالکیت 87 میلیارد ریالی (معادل 2/1‌درصد ارزش کل معاملات) از سوی سهامداران حقوقی به حقیقی انجام شده است. همچنین، میزان مشارکت سهامداران حقیقی و حقوقی نشان می‌دهد که حضور آنها به صورت پایاپای بوده است و بر‌خلاف ابتدای سال 93، سهامداران حقوقی نیز در معاملات حضور گسترده‌ای پیدا کرده‌اند.


در این شرایط، نگاه به تغییر مالکیت دو پیام مهم در بر دارد. نخست، ورود نقدینگی به بازار از سوی سهامداران حقیقی در پی تغییر مالکیت به نفع این سهامداران است.


این امر نشان می‌دهد که بازار سهام آمادگی جذب نقدینگی جدید را دارد که البته میزان اندک آن نشانگر احتیاط سهامداران مزبور است.


از سوی دیگر، تغییر مالکیت به نفع حقیقی‌ها در روزهای مثبت بورس نشان می‌دهد که سهامداران حقوقی، سطح فعلی قیمت‌ها را مناسب ارزیابی کرده و معتقدند که بازار نیاز به حمایت جدی ندارد. بنابراین می‌توان برداشت کرد که قیمت سهام در وضعیت متعادلی است و از کف خود فاصله مناسبی دارد.

 اقبال خوش به بزرگان بورس
طی معاملات هفته گذشته، عمده صنایع با روند شاخص کل همراهی و روند مثبتی را سپری کردند. در این میان، سایر واسطه‌گری‌های مالی (لیزینگ‌ها)، خودرویی، محصولات چوبی، و سرمایه گذاری‌ها به ترتیب با 5/16، 8/12، 1/11 و 1/7 درصد رشد توانستند بیشترین بازدهی هفتگی را در میان صنایع بورسی به ثبت برسانند.


 از سوی دیگر، انتشار، چاپ و تکثیر، سیمانی‌ها، محصولات چرمی و زراعت به ترتیب با 5، 6/3، 4/3 و 8/2 درصد افت، منفی‌ترین گروه‌های هفته گذشته شدند.


از سوی دیگر، طی هفته گذشته، گروه خودرو، بانکی و لیزینگ‌ها بیشترین حجم معاملات را در اختیار داشتند. بررسی روند 10 گروه با بیشترین حجم معاملات نشان می‌دهد به جز گروه سیمانی سایر صنایع هفته مثبتی را پشت سر گذاشتند که با روند شاخص همخوانی دارد. به این ترتیب، مشاهده می‌شود دو صنعت که بازدهی دو رقمی نیز طی هفته گذشته داشتند، در میان صنایع با بیشترین حجم معامله نیز جای گرفتند.


در این میان، روند حرکت دو صنعت خودرو و سیمان که هر دو توانسته‌اند افزایش نرخ محصولات خود را تصویب کنند قابل توجه است. در خصوص صنعت سیمان که هفته منفی را سپری کرد، نتیجه می‌گیریم که پیش‌بینی سود شرکت‌های این گروه، خوش‌بینانه بوده است و بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد حتی با افزایش نرخ محصولات سیمانی، بسیاری از آنها مجبور به تعدیل منفی سودآوری خود هستند.


از سوی دیگر، وضعیت صنعت خودرو که با اقبال شدید سهامداران مواجه بود و بازدهی مناسبی را طی هفته گذشته کسب کرد اندکی ابهام دارد. در واقع، زیان ده بودن این گروه طی یکی، دو سال اخیر باعث می‌شود به‌منظور نائل شدن به EPS مناسب، سودآوری آنها رشد زیادی را ثبت کند که در شرایط فعلی (عدم رسیدن به توافق نهایی هسته ای) دشوار به نظر می‌رسد. نمونه این امر را می‌توان در گزارش سالانه ایران خودرو مشاهده کرد که گرچه سودآوری آن رشد قابل توجهی را تجربه کرده بود اما نتوانست EPS خود را مثبت کند و همچنان سهامداران را با زیان همراه ساخت. بنابراین احتیاط و بررسی کارشناسی‌تر در این گروه لازمه ورود سهامداران به نمادهای خودرویی است.

 

اخبار,اخبار اقتصادی ,بازار بورس

 اخبار اقتصادی - دنیای اقتصاد

 


ویدیو مرتبط :
مقایسه پیش بینی شاخص بورس اوراق بهادار تهران با دو روش آریما و لژاندر معاملات با

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

پایان سال رویایی در بورس تهران 

 

پایان سال رویایی در بورس تهران

 

 

بازار دادوستد سهام روز گذشته آخرین روز کاری خود در سال ۸۸را به پایان رساند تا معامله‌گران یکی از بهترین سال‌های دهه جاری بورس را تجربه کنند.


بازار سهام دیروز در شرایطی به فعالیت خود در سال ۸۸ پایان داد که البته ابهامات اساسی پیش روی معامله‌گران همچنان ادامه داشت. نامشخص بودن دو مساله عمده در زمینه های سیاسی و اقتصادی بازار را در سال گذشته در ابهام نگاه داشت و این مساله در آخرین روز کاری سال نیز ادامه داشت. تکذیب سخنان وزیر اقتصاد در مورد اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها با لحاظ بودجه ۲۰هزار‌میلیارد‌تومانی و انتشار دلایل دولت جهت اجرای این طرح با لحاظ بودجه ۴۰‌هزار‌میلیارد‌تومانی - که در سایت دولت منعکس شد - سبب شده است تا مباحث در مورد اجرا یا عدم اجرای این طرح همچنان با بازار سهام همراه باشد. در همین حال و در شرایطی که کمتر از سه روز به پایان سال ۸۸ باقی مانده است بازار اطلاعی از سناریو قیمتی حامل‌های انرژی در سال ۸۹ ندارد. نامشخص بودن سناریوهای قیمتی حامل‌های انرژی، برآورد سود واقعی شرکت‌ها در سال آینده را دشوار‌تر می‌سازد. در همین حال در پرونده هسته‌ای نیز ابهامات هنوز ادامه دارد؛ امری که به معنای تداوم شرایط ابهام آور این مساله در سال آینده است.


معامله‌گران در بازار شاهد آخرین تلاش‌ها برای شناسایی سود و اصلاح قیمت‌های پرتفوی سهام بودند. این شرایط مختلط قیمتی ناشی از معاملات حمایتی و معاملات واقعی سبب شد تا معامله‌گران با حرکت‌های متفاوت قیمتی نیز مواجه باشند اما بیشتر نمادهای بازار دیروز شرایط رشد قیمتی را تجربه کردند.


در معاملات دیروز در‌ گروه شیمیایی سرمایه‌گذاری ملی اقدام به واگذاری مالکیت خود در شرکت کف کرد تا فرد حقیقی که پیش از این بلوک سرمایه‌گذاری توسعه ملی را خریداری كرده بود اینک شاهد کسب دو کرسی در هیات‌مدیره این شرکت باشد. در معاملات عمده دیگر سایپا دیزل نیز بخشی از سهام شرکت زیرمجموعه خود محور خودرو را جابه‌جا کرد تا احتمالا این معامله درون‌گروهی به شناسایی سود منجر شود. نماد سایپا نیز پس از معامله انتقالی ابتدای هفته که در جریان آن بخشی از سهام سایپا به کارکنان این شرکت منتقل شد دیروز نیز معاملات پرحجمی را تجربه کرد.


روز گذشته در‌ گروه مالی توقف بیمه آسیا برای اعلام سود سال ۸۹ نکته مهمی بود که معامله‌گران در انتظار اعلام سود این شرکت هستند. در این‌گروه بیمه البرز پس از یک عرضه اولیه با صف خرید مواجه شد.


در‌ گروه فلزی، فولاد مبارکه و لوله ماشین‌سازی ایران دیروز معاملات حمایتی را شاهد بودند.


در‌ گروه دارویی، نماد عبیدی شاهد دو معامله بلوکی بود که این معاملات به دادوستد ۹/۱میلیون سهم منجر شد.


در مجموع بازار دیروز بازاری پرجنب و جوش بود که در آن شاخص کل ۵/۳۷واحد رشد کرد. از مجموع ۶/۳۲میلیارد‌تومان سهمی که در بازار دیروز معامله شد که ۴۴درصد آن به معاملات محور خودرو، سایپا و فولاد اختصاص داشت. از ۱۹۱نمادی نیز که به روی تابلو رفتند دیروز ۵۶نماد با کاهش قیمت و ۱۲۷نماد با رشد قیمت دادوستد شدند.