اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

ممنون که به خاطر ما «گناه» می‌کنید!اخبار,اخبارجدید,اخبار جالب

به بهانه نحوه پخش والیبال از سیما

آنها به خاطر ما «گناه» می کنند

حالا خبر رسیده که آقای مطهری به آقای ضرغامی پیغام داده است که حیا کنید.آنها هم حیا کرده اند و دیشب کسی مثل بید بر سر ایمان خویش نلرزید وقتی والبیال نگاه می کرد.چون عده ای دیگر حاضر شده بودند به خاطر صیانت از دینانت ما چشم های خودشان را به حرام آلوده کنند.شاید هم به قول آن رفیق ما مشکلی دارند !

به گزارش عصر خبر روح الله رجایی روزنامه نگار و مدرس ارتباطات نوشت:

1-ترم دوم دانشگاه بودیم فکر کنم.دکتر احمدی ما را برد ایرنا یا شاید هم ایسنا.(البته ایرنا بود به نظرم).

یادم هست مصطفی قوانلو قاجار هم آمده بود. آنجا به اتاق مونیتورینگ رفتیم.یک آقایی را گذاشته بودند پای چندین مونیتور که آنها را بپاید و بشود مونیتورینگ.با اینکه ما وسط روز رفته بودیم،اما همه کانال ها تقریبا حال و هوای نصفه شب را داشتند.

 

یکی از بچه ها پرسید:«این اقا چه ویژگی ای دارد که اینجا کار می کند؟ » دکتر احمدی که فکر می کرد او سوال درسی پرسیده،سعی کرده ویژگی های «مونیتور کننده ! » را توضیح دهد.رفیق ما بعدش درآمد که:«نه استاد ! منظورم اینه که ایشون این عکس و فیلم ها رو می بینن،چیز نمی شن ؟ یا جنبه بالاست یا هم مشکلی دارن شاید!»

 

2- چند سال قبل همچین وقت هایی بود که برای ثبت نام همشیره در خیابان قائن همراهش رفته بودم.پرونده و مدارک سایر توصیه نامه ها زیر بغل برای اینکه بعد از آزمون های اولیه و ثانویه او را نام نویسی کنند.از کسی هم توصیه شفاهی گرفته بودم.باید پیغام را به حاجیه خانمی که مدیر دبیرستان بود می دادم.آقایی که دم در ایستاده بود مانع ورود آقایان می شد و می گفت:« چون خانم ها داخل هستند،آقایان نمی توانند بروند داخل،اذیت می شوند!»

 

پدر های دخترخانم ها دم در ایستاده بودند،چند تایی تلفن کردند همسرشان آمد که دخترشان را همراهی کند.بقیه ای هم که چاره ای نداشتند مدارک و پیغام و پسغام ها را می دادند به همان آقای میانسال که می برد داخل

 

.هی می رفت و می آمد و حتی نمی گذاشت ما از لای پرده ای که دم در آویزان بود، داخل را دیدی بزنیم تا ببینیم اوضاع از چه قرار است.آن وسط ها یکی به آن آقا اعتراض کرد و درآمد که:«ببینم ! مگر تو محرم همه خانم ها هستی که هی می روی داخل و ما را راه نمی دهی.»

 

3- دکتر اکبر نصر اللهی به ما «تحلیل محتوی» درس می داد.آن سال مدیر خبر شبکه دو،سردبیر بخش خبری 22:30 شبکه 2 یا همچین چیزی بود.یادم هست دو سه باری هم من را بعنوان دانشجو برد روی آنتن گفتگوی ویژه خبری.او درباره تغییر تیتراژ این بخش خبری می گفت:«وقتی کار را شروع کردم،اولین نکته مهم برای من تغییر همین تتیراژ انجز انجز انجز وعده، نصر نصر نصر عبده بود. استدلال کردم که این هیچ مدله نمی تواند تیتراژ بخش خبری باشد.زورم را زدم و موافقت های مربوطه را گرفتم.یکی دو شب پخش نشد.بعد از شبکه گفتند «انجزه» را پخش کنید.

 

از قم تماس گرفته و اعتراض کرده بودند.» البته این کلیتی است که بعد از 11 سال از آن نقل قول خاطرم مانده.اما اصلش همین است.اقای نصر اللهی چند شبی هم یک موزیک زیر همین «انجز» پخش می کند و باز از قم پیغام می رسد و نتیجه این است که هنوز تیتراژ یکی از مهم ترین بخش های خبری ما همین تکه های دعای وحدت است.

 

4- شب بازی اول سانسورچی صدا و سیما «بخیل» نبود.فکر کرده بود هر چه خودش می بیند،بقیه هم می توانند ببینند.اما شب بازی دوم تماشاچی ها همان ها بودند،کارگردان هم همان بود،اما سیما چیز دیگری شده بود.

 

مجری دست کم سه بار توضیح داد که کارگردان ایتالیایی بی حیا است و ما مراقب دین و ایمان شما هستیم.اما بعد احساس کردند این کافی نیست و به صورت زیر نویس هم توضیح دادند که مراقب هنجار ها هستند.حالا خبر رسیده که آقای مطهری به آقای ضرغامی پیغام داده است که حیا کنید.آنها هم حیا کرده اند و دیشب کسی مثل بید بر سر ایمان خویش نلرزید وقتی والبیال نگاه می کرد.چون عده ای دیگر حاضر شده بودند به خاطر صیانت از دینانت ما چشم های خودشان را به حرام آلوده کنند.شاید هم به قول آن رفیق ما مشکلی دارند !

 

همه اینها برای این بود که بگویم ما چقدر مدیون آنهایی هستم که به خاطر ما گناه می کنند. آنها «اثر وضعی» نگاه به نامحرم را به جان می خرند، صفحه سفید و لوح پاکیزه دل شان را بددیدن دخترکان آنچنانی سیاه و کدر می کنند، خودشان را در معرض گناه قرار می دهند. برای چه؟ برای که؟ برای من و شما ناسپاس نباشیم و کفر نعمت نکنیم که دودش به چشم خودمان می رود./عصرخبر

 

 


ویدیو مرتبط :
ممنون به خاطر کامنتا ولی آمار خیلی کمه

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

به خاطر فرزندانتان زود ازدواج کنید! 

 

به خاطر فرزندانتان زود ازدواج کنید

 

تا چند دهه پیش، دخترها و پسرها چند سال بعد از سن بلوغ ازدواج می‌کردند و به خانه بخت می‌رفتند. اگر چه امکانات مثل حالا نبود، ولی با همان اوضاع، دل‌ها خوش بود و شرایط خانواده‌ها برای وصلت، شروع و ادامه زندگی خیلی ساده‌تر و کارسازتر از امروز. چند سالی که گذشت انگار دنیا زیر و رو شد و همه آداب، رسوم و روابط به هم ریخت؛ حالا بچه‌ها درس می‌خوانند، دانشگاه می‌روند و بعد دنبال کار می‌گردند تا شرایط و امکانات زندگی را فراهم کنند.

 

آمارها نشان می‌دهند سن ازدواج در دختران 6/27 سال و در پسران 8/28 سال است. به‌عبارتی در حال حاضر نیمی از مردان جوان و یک سوم زنان جوان مجردند. اتفاقی که تنها با اعداد و ارقام مرتبط نیست و پیامدهایی دارد که گاهی تاثیر آنها سرنوشت یک اجتماع و نه یک خانواده را دگرگون می‌کند.

 

معضلات بهداشتی‌

 

ازدواج در سنین بالا امکان باروری را در مردان و زنان کاهش می‌دهد و اگر دوران درمان را به آن اضافه کنیم، عملاً عده‌ای از دختران و پسران ما فرصت فرزنددارشدن را از دست می‌دهند.

 

همیشه این توصیه پزشکی را شنیده‌اید که زنان بعد از 35سالگی از بارداری اجتناب کنند ولی به‌خصوص در شهرهای بزرگ این شانس برای خیلی از کودکان فراهم نیست و اغلب از مادران مسن به‌ دنیا می‌آیند. بعد از آن که مشخص است چه اتفاقی می‌افتد: والدین در زمان تولد فرزند دچار تنش‌های اساسی می‌شوند چرا که مسئولیت و محدودیت‌پذیری تحمیلی زن و مرد بعد از سال‌ها افزایش پیدا کرده و این خوشایند زن و مردی که به میانسالی نزدیک می‌شوند نیست! فاصله سنی والدین و کودک بیشتر و بیشتر می‌شود و در نتیجه فرهنگی بین این دو نسل آن‌قدر زیاد است که هیچ راهی را به‌سوی تفاهم و همدلی باز نمی‌گذارد.

 

دکتر صاحبی، جامعه‌شناس می‌گوید‌: «فاصله نسل با نسل بعدی از لحاظ فرهنگی 6 سال است؛ یعنی هر 6 سال به نوعی یک نسل فکری عوض می‌شود. حالا تصور کنید بین مادر و دختری که 35 سال اختلاف سنی هست، چند نسل دیدگاهی مطرح می‌شود و اینها چقدر می‌توانند با هم کنار بیایند یا اصلاً همدیگر را بفهمند! شاید این هماهنگی حتی به 10درصد هم نرسد. این وسط چه کسی مقصر است؟»


پدر و مادر همیشه پیر

 

اما ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود. فرزند شما از وقتی چشم باز می‌کند و خاطراتش را به یاد می‌آورد، پدر و مادری را می‌بیند که وارد فاز میانسالی، بیماری، خستگی و بی‌حوصلگی شده‌اند. او از یک طرف همیشه نسبت به والدینش حس ترحم دارد و از سویی دیگر به‌دلیل برآورده‌نشدن نیازهای اساسی‌اش مثل تبادلات عاطفی، خشم و ناکامی را تجربه می‌کند.

 

دکتر صاحبی، جامعه‌شناس می‌گوید‌: «فاصله نسل با نسل بعدی از لحاظ فرهنگی 6 سال است؛ یعنی هر 6 سال به نوعی یک نسل فکری عوض می‌شود. حالا تصور کنید بین مادر و دختری که 35 سال اختلاف سنی هست، چند نسل دیدگاهی مطرح می‌شود و اینها چقدر می‌توانند با هم کنار بیایند یا اصلاً همدیگر را بفهمند! شاید این هماهنگی حتی به 10درصد هم نرسد. این وسط چه کسی مقصر است؟»

 

فقط کسانی این وضعیت را درک می‌کنند که خود دچار آن بوده یا در نزدیکان، این «حادثه» را تجربه کرده‌اند. به‌نظر می‌رسد، در وضعیت فعلی اغلب والدین و بچه‌ها هر دو به‌طور همزمان بحران هویت را تجربه می‌کنند و در این زمان سوء‌تفاهم‌ها و تنش‌ها به حداکثر خود می‌رسد و امکان برخورد میان والدین میانسال و فرزندان نوجوان افزایش می‌یابد.

 

بنابراین، ازدواج اگرچه یک فرایند حساس است که برای وارد شدن به آن باید مقدمات لازم را کسب کرده باشید، اما در این بین شاید هیچ چیز به اندازه فاکتور سن، روی آینده زندگی شما، نسل بعد از خودتان و میزان رضایتی که از زندگی مشترک خواهید داشت، تاثیر نگذارد.

منبع: تبیان