اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

مقاله جالب خبرنگار گاردین از سفر به ایران: اگر فکر می کنید تهران یک مرداب قرون وسطایی است باید خود را برای یک شوک آماده کنید!اخبار,اخباراجتماعی ,سفر به ایران

نشریه گاردین در شماره دوشنبه خود، مقاله ای با عنوان «۸ راه که ایران ممکن است شما را سورپرایز کند» منتشر کرد.

به گزارش تیک ، این مقاله به قلم جنیفر کلینک نوشته شده که چند سالی در ایران زندگی کرده و حاصل این سال های زندگی را در کتابی با عنوان: «The Temporary Bride»(عروس موقت) گرد آورده است.

 این کتاب که به تازگی منتشر شده، در مورد عشق و غذای ایرانی است، جنیفر کلینک در مقاله ای که دیروز در گاردین منتشر شد به بیان دیدگاه های خود نسبت به ایران می پردازد. او نوشته اش را با اشاره به ماجرای شکسته شدن شیشه خودرو ون خانواده توریست اروپایی آغاز می کند که روی بدنه آن در هر دو طرف نوشته شده: «ایران بزرگ است.»

 شیشه این خودرو هفته پیش که جلو محوطه موزه تاریخ طبیعی در مرکز لندن پارک شده بود، توسط پلیس به ظن وجود بمب شکسته شد.

(خانواده رومانیایی – فرانسوی با دو فرزندشان در این خودرو زندگی و با همین خودرو به کشورهای دیگر سفر می کنند. آنها در سفری که به ایران داشتند، با میهمان نوازی ایرانی ها آشنا شدند و حالاروی ماشین شان از ایران به نیکی یاد کرده اند.)جنیفر کلینک در سال ۲۰۰۹ برای نخستین بار به ایران سفر کرد او در آن زمان یک آموزشگاه کوچک آشپزی داشت و هر چند وقت یک بار به کشورهای مختلف سفر می کرد تا نحوه پخت غذا در جوامع مختلف را ببیند، او می نویسد:

وقتی برای گرفتن ویزای سفر به ایران در سفارت ایران نشسته بودم، یک خانم ایرانی به آرامی روی شانه ام زد و گفت: کافی است به بازار بروی و وانمود کنی گم شده ای، مسلماً یک نفر تو را به خانه خود خواهد برد.

در نخستین روز سفرم به ایران، با مرد جوان نسبتاً بداخلاقی آشنا شدم و او آدرس خانه شان را به من داد و از من دعوت کرد روز بعد پیش مادرش بروم و این آغاز برنامه ای بود که هر روز صبح سه تا چهار ساعت به آپارتمان آنها در حومه یزد می رفتم و همراه مادرش پخت و پز ماهرانه غذاهای ایرانی را می دیدم.ایران نسبت به آنچه ما در رسانه ها می بینیم، بسیار پیچیده تر، فرهنگی و دارای جامعه ای چند بعدی است. اینجا دلایلی دارم که چرا «ایران بزرگ است» و چرا من مطمئنم شما هم می توانید مثل من دوستش داشته باشید.

 کلینک می نویسد: گرانولایا پوره آووکادو روی نان تست را فراموش کنید! خامه شیر شتر را با عسل موم دار امتحان کنید! یا کله پاچه را! بهتر است از کسی بپرسید تا به شما نزدیکترین نانوایی سنگکی را نشان دهد جایی که نان روی کوهی از سنگ های داغ پخته می شود و بعد برای خنک شدن آن را روی دیواری از میخ آویزان می کنند.

وی تاکید دارد ایرانی ها اهل عشق ورزی هستند، آنها زمان زیادی برای خواندن اشعار حافظ و فردوسی صرف می کنند. او هم با اشاره به وجود تعارف در بین ایرانی ها، از آن به عنوان یک سنت قدیمی برای احترام یاد می کند که با آنچه یک خارجی از بیرون می بیند متفاوت است.او می نویسد: گاهی دو مرد ایرانی را می بینید که ۱۰ دقیقه صرف می کنند تا ثابت کنند دیگری باید اول از یک درگاهی عبور کند. فروشنده ای می بینید که قبل از گفتن قیمت، چندین بار به مشتری اش می گوید این جنس قابلی ندارد.

نویسنده گاردین تحریم های اقتصادی و نبود انبوه گردشگران در ایران را عامل غیبت هتل های زنجیره ای معروف در ایران می داند. او نوشته است: بسیاری از هتل ها یا رستوران ها کوچک هستند و خانوادگی اداره می شوند. البته در ایران جاهایی برای اقامت در کاروانسراهای قدیمی کویری یا امکان اقامت در روستاها برای رفتن به روستای دیگر در میان کوه ها هست.اما تا وقتی که موسسه Airbnb (موسسه ای بین المللی برای راهنمایی گردشگران) در ایران مسدود است، سفر با راهنماهای محلی فرصت فوق العاده ای برای دیدن ایرانی ها و رونق بازار اقامتگاه های خانگی است و ایرانیان در خانه های اجدادی خود را به روی توریست ها باز می کنند. به عنوان یک توریست خارجی به عنوان یک فرصت اقتصادی مورد توجه ویژه قرار می گیرید.


     آشپزی جادویی با برنج
این مربی آشپزی، تحت تاثیر نوع طبخ برنج توسط ایرانی ها قرار گرفته. او می نویسد: برنج ایرانی تر و تازه همچون یک شاهزاده است که در استخری از کره ذوب شده، بخوبی بخارپز می شود. به شکل غیرممکنی روشن و شفاف است که می توانید همه لحاف ها و بالش های باکینگهام را با آن پر کنید و بهترین چیز «ته دیگ» است. برنج ترد، روغنی، طلایی که از ته قابلمه کنده می شود.
   
ایران بهترین برای مسافران زن تنها
ایرانی ها هم از شجاعت شما نگرانند و هم به خاطر اینکه شما شوهر یا دوستی ندارید، نسبت به شما احساس ترحم دارند. در هر دو حالت شما به عنوان یک زن تنها در ایران بهترین شرایط را خواهید داشت. شما می توانید در واگن زنان مترو سوار شوید و به میهمانی تمام زنانه بروید.

نویسنده در آخرین بخش از مطلبش می نویسد ایران در مقایسه با دیگر کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا بسیار مدرن است. ۹۷ درصد زنان بیش از مردان در دانشگاه ها تحصیل کرده اند. ایرانی ها بسیار آموزش یافته و مطلع از غرب هستند، بیش از آنچه ما در مورد آنها می دانیم و اگر فکر می کنید که ایران یک مرداب قرون وسطایی است باید خود را برای یک شوک آماده کنید!


 اخبار اجتماعی  -  تیک  


ویدیو مرتبط :
گس قرون وسطایی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

نامه یهودیان ایران به اوباما: از فرصت طلایی برای بهبود روابط با تهران استفاده کنید نامه یهودیان ایران به اوباما ,روابط تهران و واشنگتن

نامه یهودیان ایران به اوباما: از فرصت طلایی برای بهبود روابط با تهران استفاده کنید

این نامه توسط همایون سامه‌یح نجف آبادی" رئیس انجمن کلیمیان (یهودیان) تهران نوشته شده است.

هشت صبح یهودیان ایران در نامه‌ای به اوباما از او خواستند از فرصت فعلی برای بهبود روابط تهران - واشنگتن استفاده کند.

به گزارش "هشت صبح" به نقل از خبرگزاری فرانسه، یهودیان ایران در نامه‌ای خطاب به باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از او خواستند از فرصت موجود و غیرقابل تکرار فعلی یعنی وجود رئیس جمهور معتدل در ایران برای اصلاح روابط واشنگتن - تهران استفاده کند.

این درخواست در قالب نامه سرگشاده مطرح شده است.

این نامه توسط همایون سامه‌یح نجف آبادی" رئیس انجمن کلیمیان (یهودیان) تهران نوشته شده است.

در این نامه آمده است: اگر آمریکا و جامعه بین الملل از این فرصت طلایی و غیر قابل تکرار استفاده نکنند در این صورت، وضعیت به سود همه کسانی خواهد بود که مخالف عادی سازی روابط میان ایران و آمریکا هستند.

در بخش دیگری از این نامه سرگشاده می‌خوانیم: چنین شرایطی باعث می‌شود افراد بدبین به راحتی در حسن نیت آمریکا ابراز شک و تردید کنند.

این نامه بعد از آن مطرح شده است که حسن روحانی رئیس جمهور ایران در سفر به نیویورک برای حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد مکالمه تلفنی نیز با همتای آمریکایی‌اش باراک اوباما انجام داد.

این نخستین مکالمه تلفنی میان سران ایران و آمریکا در 35 سال گذشته است.

روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا از سال 1980 تاکنون قطع شده است. هم اکنون سفارت پاکستان در واشنگتن و سفارت سوئیس در تهران حفاظت از منافع ایران و آمریکا را برعهده دارند.

بزرگترین اقلیت یهودی خاورمیانه، در ایران زندگی می‌کند.

تعداد یهودیان ایرانی 300 تا 350 هزار نفر است که هم اکنون 250 هزار نفر از آنها در اسرائیل، 80 هزار نفر در آمریکا و 10 هزار نفر آنها در ایران زندگی می‌کنند. بیشتر یهودیان ایرانی در شهرهای تهران، اصفهان و شیراز زندگی می‌کنند.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران برخلاف رئیس جمهور قبلی (محمود احمدی نژاد) از تکذیب هولوکاست خودداری کرده است.

دفتر ریاست جمهوری ایران و محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، سال جدید عبری را به یهودیان ایران و جهان تبریک گفتند./عصر ایران