اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

مصایب ناخوانده امضا کردن یک طرح در مجلس


شایان ربیعی در سرمقاله ابتکار نوشت: امضای 80 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی پای طرح توقف مذاکرات، با اعلام جعلی بودن شماری از این امضاها از سوی برخی نمایندگان امضا کننده، به چالش کشیده شده است.

شایان ربیعی در سرمقاله ابتکار نوشت: امضای 80 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی پای طرح توقف مذاکرات، با اعلام جعلی بودن شماری از این امضاها از سوی برخی نمایندگان امضا کننده، به چالش کشیده شده است.

نکته مهم آن است که رییس مجلس پیش از اعلام وصول سه فوریت این طرح در مجلس نسبت به آن واکنش نشان داد و با این طرح مخالفت کرد و بنابراین پیش از طرح موضوع در صحن علنی نیز مشخص بود که این طرح نه تنها حمایت اکثر نمایندگان مجلس را به دنبال نخواهد داشت بلکه از نظر رییس این نهاد قانون گذار نیز غیرکارشناسی توصیف شده است.

با این همه موضوعی که درباره اعلام جعلی بودن برخی از امضاهای طرح نامبرده اهمیت بسیار دارد، چیز دیگری است! در واقع بر اساس آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، خواسته‌های نمایندگان در قالب‌های مشخصی قابلیت ارائه به هیئت رییسه و صحن علنی مجلس را دارد.بر همین اساس هرگونه طرحی از سوی نمایندگان مجلس با شیوه مرسوم و مشخصی نوشته و به هیئت رییسه تقدیم می شود. از این نظر موضوع جعلی بودن برخی امضاهای سه فوریت طرح توقف مذاکرات هسته‌ای، افزون بر این که موجب سست شدن پایه‌های اندیشه دلواپسانه در قوه مقننه و بدنه جامعه می شود، از سویی نیز این پرسش را در ذهن تــداعی می کند که با توجه به مشخص بودن سازکار ارائه طرح نمایندگان در مجلس، چگونه امکان جعل امضا وجود دارد.

به نظر می رسد معادلات این موضوع می تواند دربردارنده شایبه تسامح و تساهل برخی از نمایندگان در امضای برخی از طرح‌ها باشد. به این معنی که برخی از نمایندگان بدون دقت نظر کافی در مطالعه طرح‌ها و قالب ارائه آنها به صحن علنی، اقدام به امضای آنها می کنند.بدیهی است که هر طرحی ابتدا با مکتوب کردن از سوی طراح آن به دیگر نمایندگان برای امضا تحویل داده می شود، و امضای نمایندگان در ذیل همان طرح و بر روی همان برگ کاغذ به طرح نوشته شده سندیت و اعتبار قانونی برای مطرح شدن در صحن علنی می دهد، بنابراین غریب الوقوع است که با جابجایی برگه‌ها بتوان امضاهای نمایندگان را در تایید یک طرح جعل کرد.

در این صورت تنها راه برای جعل امضا، ناخوانده امضا کردن برخی طرح‌ها از جمله طرح توقف مذاکرات است.در صورت صحت داشتن این شایبه، باید نگران وضعیت موضع گیری های مجلس در امور مهمی همچون مذاکرات هسته ای و حتی دیگر مسایل سیاسی داخلی، منطقه ای و جهانی باشیم. چرا که در این صورت و با این کم توجهی‌های خطیر، اعتماد عمومی به اعتبار موضع گیری نمایندگان در مجلس به عنوان سند نرم افزاری اداره کشور، کاسته خواهد شد.

موضوع طرح سه فوریت توقف مذاکرات، در واقع یک بازی باخت-باخت برای نمایندگان مخالف دست یابی به توافق هسته ای است. به بیان دیگر هم نمایندگان طراح آن به واسطه عملکرد احساسی و شتابزده خود که رییس مجلس هم بر آن تاکید کرد، بازی اعتبار را باختند و هم کسانی که امضایشان را بدون دقت نظر کافی پای آن انداختند. گروه دوم با اعلام جعلی بودن امضاها، اگرچه سندیت طرح مذکور را از اعتبار انداختند، اما نشان دادند که موضع گیری ها و احیانا خواسته‌هایشان دست کم در برخی موضوعات قابل استناد نیست.


ویدیو مرتبط :
روش بیرون کردن مهمان ناخوانده

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

عقبگردازدموکراسی ؛ طرح عجیب مجلس برای دولتی کردن شهرداری ها 

 

 

عقبگردازدموکراسی؛طرح عجیب مجلس برای دولتی کردن شهرداری ها

 

نمایندگان محترم مجلس اگر می خواهند چنین طرحی را مصوب کنند و شوراها را از حیز انتفاع بیندازند،بهتر است به جای این کار،صادقانه طرح عزل و نصب مستقیم شهرداران توسط مقامات دولتی را قانونی کنند تا شوراها به دکوری نمایشی برای دموکراسی در شهرها تبدیل نشوند. واقعاً شرم آور است که بعضی ها در عدول از مظاهر مردمسالاری و حذف نقش مردم در اداره امور کشور حد و مرزی برای خود نمی شناسند... راستی مجلسیان نمایندگان مردم اند یا کارمندان دولت در مجلس شورای اسلامی؟!

منابع پارلمانی از تصویب ماده‌ای در کمیسیون شوراها خبر می دهند  که بر مبنای آن از این پس شهردار تهران و مراکز استان‌ها با پیشنهاد وزیر کشور و رای اعتماد اعضای شورای شهر انتخاب می‌شوند.

بر این اساس ،بعد از رد پیشنهاد انتخاب شهرداران با رای مستقیم مردم، کمیسیون شوراها تصمیم گرفت تا انتخاب شهرداران تهران و مراکز استان ها را به پیشنهاد وزیر کشور و رای اعتماد اعضای شورای شهر واگذار کند

همچنین طبق طرح مذکور ،  شهردار شهرستان ها با معرفی استاندار و رای اعتماد اعضای شورای شهر منصوب می شوند.

با توجه به اینکه به نظر می رسد این طرح در کمیسیون شوراها تصویب شده و در آینده ای نزدیک در صحن مطرح خواهد شد لذا نظر نمایندگان محترم مجلس را به چند نکته درباره این طرح پیشنهادی جلب می کنیم :

1- فلسفه وجودی شوراها مشارکت دادن مردم در تصمیم گیریهای مربوط به امور مدیریت شهری و نوعی تمرکز زدایی در این زمینه است . پیشنهاد اینکه معرفی شهرداران در تهران و مراکز استان از سوی وزیر کشور و در دیگر شهرستان های کشور از سوی استانداران صورت بگیرد ، توعی عقب گرد از اهداف اولیه تشکیل شوراها و بازگشت مجدد به سیستم مدیریت متمرکز است.

2- یکی از وظایف اصلی شوراهای شهر انتخاب شهردار و نظارت بر عملکرد مدیران شهری است ، اما طرح پیشنهادی مزبور، این حق قانونی شوراها را سلب می کند ، چرا که در این صورت شوراها تبدیل به ماشین امضای فرامین وزیر کشور و استانداران خواهند شد .

طبق این طرح ، دست شوراهای منتخب مردم برای بررسی و انتخاب گزینه های متعدد برای تصدی سمت شهرداری بسته می شود و آنها تنها خواهند توانست به فرد معرفی شده از سوی وزیر یا استاندار ، رأی مثبت یا منفی دهند و این یعنی تغییر بنیادین در صلاحیت شوراها و تحدید اساسی اختیارات آن.

3- فرض کنیم که شوراها با نامزد معرفی شده برای تصدی سمت شهرداری مخالفت کنند ، در این صورت باید منتظر بمانند تا وزیر کشور یا استاندار نامزد دیگری معرفی کند و این امر اگر چند بار تکرار شود و نظر شوراها تامین نشود شوراها تحت فشار سیاسی قرار می گیرند  تا برای معطل نماندن مدیریت شهری از شهردار به هر نحوی که شده به گزینه پیشنهادی وزیر کشور یا استانداران رای بدهند.

بسیار اتفاق می افتد که گرایش سیاسی شوراها با مسئولان دولتی یکسان نیست و از این رو در صورتی که مسئولیت معرفی شهردارها با وزیر کشور و استانداران باشد و مسئولیت تایید  با شوراها ، این مساله سبب ساز مشکل خواهد شد ، چرا که وزیر کشور و استانداران تلاش خواهند کرد تا افرادی همسو با خود را به شوراها معرفی کنند و در صورت مقاومت شوراها ، این مساله برای مدیریت شهری معضل خواهد شد و ممکن است شهرهای بزرگ ماهها بدون شهردار مانده و کار مدیریت شهری روی زمین بماند.

4- نمایندگان محترم مجلس اگر می خواهند چنین طرحی را مصوب کنند و شوراها را از حیز انتفاع بیندازند ، بهتر است به جای این کار ، صادقانه طرح عزل و نصب مستقیم شهرداران توسط مقامات دولتی را قانونی کنند تا شوراها به دکوری نمایشی برای دموکراسی در شهرها تبدیل نشوند. واقعاً شرم آور  است که بعضی ها در عدول از مظاهر مردمسالاری و حذف نقش مردم در اداره امور کشور حد و مرزی برای خود نمی شناسند و بدتر این که چنین رویکردی را به نام نماینده مردم انجام می دهند ... راستی مجلسیان نمایندگان مردم اند یا کارمندان دولت در مجلس شورای اسلامی؟!..../تحلیل:عصرایران