اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

مرتضی حیدری پس از مصاحبه با رئیس جمهور


مرتضی حیدری تقریباً از ابتدای شروع به کار دولت آقای احمدی‌نژاد در سال 1384 به عنوان مجری برنامه‌های رئیس‌جمهور در انجام گفت‌وگوهای زنده تلویزیونی انتخاب شد این روند در دولت دهم نیز ادامه داشته و در آخرین گفت‌وگوی زنده‌ای که شب دوم دی‌ماه از شبکه یک سیما پخش شد وی برای چندمین بار مقابل آقای احمدی‌نژاد نشست.

هفته نامه تجارت فردا: مرتضی حیدری تقریباً از ابتدای شروع به کار دولت آقای احمدی‌نژاد در سال 1384 به عنوان مجری برنامه‌های رئیس‌جمهور در انجام گفت‌وگوهای زنده تلویزیونی انتخاب شد این روند در دولت دهم نیز ادامه داشته و در آخرین گفت‌وگوی زنده‌ای که شب دوم دی‌ماه از شبکه یک سیما پخش شد وی برای چندمین بار مقابل آقای احمدی‌نژاد نشست. باهمان حرف و حدیث ها و انتقاداتی که به وی می شود که چرا سئوالاتش چالشی نیست

انتخاب شما بر اساس تصمیم یک تیم کارشناسی در صدا و سیما بود یا آنکه از نهاد ریاست‌جمهوری شما را برای گفت‌وگوهای زنده با آقای احمدی‌نژاد انتخاب کردند؟

این انتخاب بر اساس سوابق ‌کاری بنده به عنوان مجری صدا و سیما بوده است؛ به هر حال شاید یک دلیل این انتخاب این بوده که فرد دیگری به اندازه من در سیما مصاحبه انجام نداده است، اغراق نیست که بگویم مصاحبه‌های دیگر دوستان و همکاران دیگر من در صدا و سیما حتی به اندازه نصف مصاحبه‌های من در تلویزیون نیست، بنابراین طبیعی است که برای مصاحبه با رئیس‌جمهور باید کسی انتخاب شود که هم تجربه کافی و طولانی در زمینه انجام مصاحبه و گفت‌و‌گو داشته باشد و هم در این عرصه برای مردم یک چهره شناخته شده باشد. فکر می‌کنم به این دلایل است که من به عنوان مجری ویژه مصاحبه‌کننده با رئیس‌جمهور انتخاب شدم.

گفت‌وگوی اخیر شما با آقای احمدی‌نژاد که شنبه‌شب گذشته برگزار شد،‌ حاشیه‌های زیادی به دنبال داشت. ابتدا می‌خواهم بدانم مصاحبه اخیر چندمین گفت‌وگوی ویژه با ایشان از ابتدای دولت نهم تا کنون بود؟

در حال حاضر به طور دقیق به خاطر ندارم که چند مصاحبه زنده با ایشان داشته‌ام اما تقریباً هر سه ماه یک بار به طور مرتب با آقای رئیس‌جمهور مصاحبه داشته‌ام. البته گاهی اوقات نیز در انجام مصاحبه‌ها وقفه افتاده است ولی هر سه ماه یک بار من با ایشان به گفت‌وگو نشسته‌ام.

مصاحبه با آقای احمدی‌نژاد سخت نیست؟


نه، به هیچ‌وجه سخت نیست و جذابیت‌های خاص خود را داشته است.

به این دلیل می‌گویم سخت و دشوار، چون روال آقای احمدی‌نژاد تاکنون این‌گونه بوده است که ایشان در رو در رویی با خبرنگاران و مواجهه با سوالات چالشی علاقه دارند که پاسخ را با سوال بدهند.


همان‌طور که اشاره کردم، مصاحبه با ایشان برای من سخت و دشوار نبوده و نیست؛‌ به هر حال اگر ادعا تلقی نشود، من در کار و حرفه خود،‌ تا حدودی حرفه‌ای هستم. علاوه بر این، ایشان هم در انجام مصاحبه‌ها شخصیتی کاملاً حرفه‌ای هستند و نکته مهم این است که ما زبان همدیگر را می‌فهمیم و مشکلی از این جهت نداریم؛

بخشی از انتقاداتی که به گفت‌وگوهای زنده شما با آقای رئیس‌جمهور می‌شود به سوالات مطرح‌شده برمی‌گردد. پیش از آنکه به این انتقادات بپردازیم،‌ می‌خواهم بدانم سوالات گفت‌وگو را خود شما طراحی می‌کنید یا آنکه سوالات به شما داده می‌شود و می‌گویند که همین‌ها را بپرس؟

محورهای اصلی سوالات به هر حال مشخص است، اما این‌گونه نیست که سوالات سفارشی و دیکته‌شده باشد؛ معمولاً سوال ابتدایی را بر حسب شرایط و اتفاقات روز با ایشان در حین آغاز گفت‌وگو مطرح می‌کنم و سعی می‌کنم روند مصاحبه را به این شکل پیش ببرم. ضمن آنکه بر حسب پاسخ‌هایی که ایشان در طول گفت‌وگو بیان می‌کنند سوالاتی نیز بلافاصله طراحی می‌شود.

 اینکه سوالات از قبل معلوم و مشخص باشد، خیر؛ بیشتر محتوا و محورها ملاک قرار می‌گیرد. مثلاً در مصاحبه شنبه‌شب گذشته،‌ که همزمان با سالگرد هدفمندی یارانه‌ها برگزار شد، عمدتاً رویکرد سوالات مربوط به موضوع هدفمندی بود. یا آنکه گفت‌وگوی من با ایشان در شهریور‌ماه گذشته چون همزمان با برگزاری اجلاس سران غیرمتعهدها در تهران بود بیشتر حال و هوای سیاسی و بین‌المللی داشت. به هر حال، سوالات با آقای رئیس‌جمهور در حین انجام مصاحبه طرح می‌شود.


برای طرح محور سوالاتی که می‌خواهید در گفت‌وگو با آقای احمدی‌نژاد مطرح کنید،‌ از مشاورانی که دارید کمک می‌گیرد یا آنکه از گزینه‌های دیگری استفاده می‌کنید؟

اگر منظورتان تیم مشاوره‌ای است، خیر. معمولاً چند روز پیش از انجام مصاحبه که باید به دفتر نهاد ریاست‌جمهوری بروم محور سوالات را از منابع مختلف جمع‌آوری می‌کنم. این منابع می‌تواند سایت‌ها و خبرگزاری‌ها باشد که موضوعات روز را تحلیل می‌کنند. منبع دیگر من برای موضوع سوالات، مردم و جامعه هستند.

این بخش کمک زیادی به من برای طرح سوالات مورد نظر می‌کند و تا حدود زیادی فضای مطالبات عمومی جامعه دستم می‌آید. بخش دیگری که به کمک من می‌آید تجربیات خودم است که در گفت‌وگو با رئیس‌جمهور چگونه سوالاتی را مطرح کنم. البته گاهی هم با بعضی از دوستان مشورت می‌کنم.


معمولاً پس از هر گفت‌وگوی تلویزیونی با رئیس‌جمهور واکنش‌هایی که با شما شده چگونه بوده است؟

تاکنون این‌گونه بوده که بعد از هر گفت‌وگو، هم همکاران رسانه‌ای من و هم مردم، نمایندگان مجلس و نیز شخصیت‌های اقتصادی معمولاً به مصاحبه‌ها نقدهای فراوانی می‌کنند. شخصیت‌های سیاسی و اقتصادی هر کدام از منظر خود به این مصاحبه‌ها نگاه می‌کنند، اما پاسخی که می‌توانم به این نقدها بدهم این است این نقدها و گلایه‌ها هم درست است هم غلط؛ درست است از این جهت که به هر حال مردم علاقه دارند مصاحبه‌هایم با آقای احمدی‌نژاد خیلی صریح و شفاف باشد و بیشتر سوالات چالشی مطرح کنم و ایشان را به پاسخ‌های شفاف‌تر وا دارم؛ و این نقدها غلط است از این جهت که از یک مصاحبه باید به اندازه خود آن مصاحبه انتظار داشت. قرار نیست در یک مصاحبه زنده تلویزیونی یک تا دو‌ساعته به تمام سوالات حوزه مسوولیت رئیس‌جمهور پاسخ داده شود. طبیعی است که ما ناگزیر هستیم به برخی از این سوالات بپردازیم و فرصت چندانی به طرح بخش عمده‌ای از سوالات نمی‌رسد.

این انتقاد هم می‌شود که شما به سادگی از کنار پاسخ‌هایی که آقای احمدی‌نژاد به سوالات می‌دهد می‌گذرید و به اصطلاح چالش نمی‌کنید.

از این دست انتقادها زیاد شنیده‌ام. اما باید بدانید که در مصاحبه و گفت‌وگو با شخصیتی مانند رئیس‌جمهور این‌گونه رفتار و روش مصاحبه اصلاً منطقی نیست؛ به لحاظ حرفه‌ای هم درست نیست، چه در هیچ کجای دنیا هم روش مصاحبه با رئیس‌جمهور این نیست. گفت‌وگو با رئیس یک دولت و نفر اول قوه مجریه یک روش استاندارد و مشخص دارد، اینکه مصاحبه‌کننده سوالش را مطرح می‌کند و رئیس‌جمهور پاسخ می‌دهد، و این مردم و رسانه‌ها، افکار عمومی و نمایندگان مجلس، صاحب‌نظران سیاسی و اقتصادی هستند که باید پاسخ‌های رئیس‌جمهور را تحلیل کنند.

 که پاسخ‌هایی که به سوالات داده می‌شود قانع‌کننده و درست است یا خیر؟ چالش بنده در گفت‌وگوهایم با رئیس‌جمهور به لحاظ جایگاه حقوقی که ایشان دارد صحیح نیست، ضمن آنکه در صورت کشاندن فضای گفت‌وگو به چالش، اساساً امکان طرح سوالات بعدی از ما گرفته می‌شود. این روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها، نمایندگان مجلس و صاحب‌نظران سیاسی و اقتصادی هستند که می‌توانند پاسخ‌های داده‌شده را نقد کنند و این اتفاق نیز تاکنون پس از هر مصاحبه زنده‌ای که ایشان داشته رخ داده است.

 به طور نمونه اشاره به این می‌کنم که فردای گفت‌وگوی اخیر من با آقای احمدی‌نژاد، در برنامه پایش که من گرداننده آن هستم خیلی از آمارها و مسائل مطرح‌شده از سوی ایشان در آن مصاحبه را نقد کردیم. بنابراین از یک مصاحبه یک ساعت و نیمه، انتظار بیش از این نمی‌شود داشت، به طور مثال در گفت‌وگوی اخیر اگر بنده بر سر مثلاً میزان نرخ تورم، چالش می‌کردم تمام وقت برنامه به این موضوع اختصاص پیدا می‌کرد و عملاً نکته‌ای از این مصاحبه دستگیر مخاطب نمی‌شد.

 بنابراین به اعتقاد من روش درست و حرفه‌ای مصاحبه با رئیس‌جمهور همین است، البته این موضوع قابل بحث است و همکاران رسانه‌ای و افراد مختلف می‌توانند روی آن نقد کنند. نکته دیگر اینکه مصاحبه رئیس‌جمهور آمریکا را هم اگر ببینید معمولاً گفت‌وگوی اختصاصی به ندرت صورت می‌گیرد و اغلب مصاحبه‌ها عمومی است و معمولاً از سوی مجری عنوان می‌شود که آقای رئیس‌جمهور امروز فقط به این خبرنگاران پاسخ می‌دهد و اسامی اعلام می‌شود. خبرنگاران نیز فقط سوالات خود را مطرح می‌کنند و رئیس‌جمهور جواب می‌دهد بدون آنکه هیچ تعرضی به پاسخ رئیس‌جمهور از سوی کسی در آن جلسه صورت بگیرد.


ویدیو مرتبط :
مصاحبه رئیس جمهور با خبرنگار ان بی سی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

توضیح صدا و سیما درباره قطع مصاحبه احمدی‌نژاد: با هماهنگی دفتر رئیس‌جمهور بوداخبار,اخبارجدید,اخبار جالب

توضیح صدا و سیما درباره قطع مصاحبه احمدی‌نژاد: با هماهنگی دفتر رئیس‌جمهور بود

مدیر روابط عمومی رسانه ملی تاکید کرد قطع گفتگو با رئیس‌جمهوری در میانه برنامه و پخش نشدن سوال خبرگزاری مهر با هماهنگی معاونت ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس جمهوری بوده است.

به گزارش مهر، گفتگوهای محمود احمدی‌نژاد با رسانه‌های مختلف چه از نوع داخلی و چه خارجی‌اش غالبا خالی از حاشیه نبوده است ولی شب گذشته 5 اسفندماه در حالی گفتگوی مرتضی حیدری مجری صدا و سیما با رئیس‌جمهوری از شبکه یک سیما پخش شد که برخلاف تجربه‌های قبلی اینبار نماینده‌های دیگر رسانه‌های داخلی نیز حضور داشتند.

در بخش نخست این گفتگو، حیدری سوالات خود را با محورهای مختلف مطرح کرد که احمدی‌نژاد نیز پاسخ‌های مفصلی را ارائه کرد ولی در بخش دوم که قرار بود سوالات رسانه‌های دیگر پخش شود به یکباره با ارائه زیرنویسی ارائه شد ادامه گفتگو را پس از پخش سریال خواهید دید.

این اتفاق تنها رخداد غیرمنتظره برنامه دیشب نبود و پس از شروع بخش دوم و پخش سوالات نمایندگان رسانه‌ها وقتی نوبت به خبرنگار مهر و سوال وی که به گفته وی موضوع اقتصادی داشت، پخش برنامه به یکباره قطع و در کل برنامه به پایان رسید.

در همین رابطه از سید تقی سهرابی مدیر کل روابط عمومی سازمان صداوسیما دلیل قطع برنامه در میانه راه و همچنین پخش نشدن سوال خبرنگار مهر و پاسخ احمدی‌نژاد بدان را جویا شدیم. وی گفت: همه جزئیات برنامه و اتفاقات آن با هماهنگی معاونت ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس جمهوری بوده است و درباره دلایل آن باید از همان دوستان بپرسید.

وی ادامه داد: اینگونه نبوده است که سازمان صدا و سیما راسا دخل و تصرفی در برنامه کرده باشد و هر اتفاقی که افتاد با هماهنگی دوستان در ریاست‌جمهوری بوده است.

سهرابی در پاسخ به اینکه آیا این رویه را شیوه‌ای مناسب در پخش برنامه‌ای با این اهمیت و حساسیت می‌دانید؟ گفت: اینکه این بهترین شیوه بود یا خیر، مساله‌ای است که باید مورد کارشناسی قرار گیرد و من نمی‌توانم بدان پاسخ دهم.

مدیر روابط عمومی رسانه ملی همچنین تاکید کرد: در چنین برنامه‌هایی نمی‌شود فی‌البداهه تصمیم گرفت و همه اتفاقات با هماهنگی معاونت ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس‌جمهوری بود. زمان و مکان و چگونگی برگزاری این برنامه‌ها کاملا با هماهنگی صورت می‌گیرد.

وی در پاسخ به اینکه آیا پیش از برنامه هماهنگ شده بود که سوال خبرگزاری مهر پخش نشود؟ عنوان کرد: من در آن جلسه هماهنگی حضور نداشته و از جزئیات آن کاملا بی‌خبرم.

متن کامل سوال خبرنگار این خبرگزاری از رئیس جمهور در گفتگوی تلویزیونی وی با رسانه ها را در زیر می خوانید:

تشکر می کنم از اینکه به حضور رسانه های مکتوب هم حسن توجه داشتید و تلاش کردید تا گفتگوهای تلویزیونی از حالت غیرمنعطف و یکطرفه خود خارج شود.

بحثی که خدمت شما دارم ناظر به مباحث اقتصادی و البته انتقادی است. مباحثی است که دغدغه ذهن مردم است.

در ابتدای دولت فرمودید پول نفت را سر سفره مردم می آورید در حالیکه امروز شاهد این هستیم که ارزش پول و دارایی مردم  به یک سوم کاهش پیدا کرده است. وعده دادید 3 میلیون شغل ایجاد می کنید، اما امروز نمایندگان در مجلس شاهد مراجعات مکرر مردم هستند که بیشترین دغدغه شان افزایش بیکاری و تعطیلی کارخانجات است.

شما در ماجرای هدفمندی یارانه ها مدعی شدید که با اجرای این طرح می‌خواهید پول در جیب مردم بگذارید اما نظرسنجی که از طریق تلویزیون هم پخش شد نشان داد که بیش از 80 درصد مردم می گویند پول یارانه ها را نمی خواهند و خوستار بازگشت قیمت ها به گذشته هستند.

این در حالی است که دیوان محاسبات نیز در گزارشی تاکید کرده است که نیمی از پولی که به عنوان یارانه نقدی به مردم پرداخت شده است از منابع غیرقانونی بوده است. با این حال اصرار دارید مرحله دوم را هم اجرا کنید و تصمیم داشتید در یک قلم بنزین را به 2500 تومان برسانید که البته مجلس جلوی آن را گرفت.

مهمترین شعاری که شما دادید مبارزه با مفاسد اقتصادی بود و گفتید که می‌خواهید با فساد اکبر مبارزه کنید، حال آنکه  بزرگترین پرونده فساد اقتصادی یعنی همان اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در دوران شما اتفاق افتاد. قوه قضائیه را تهدید کردید که کابینه و اطرافیان شما خط قرمز هستند و حتی اجازه رسیدگی به اتهامات آنها را نمی دهید. گفتید پاک ترین دولت بعد از انقلاب هستید در حالیکه بودجه که از مهمترین اسناد انضباطی و مالی کشور است با بالاترین تاخیر در طول تاریخ انقلاب هنوز به مجلس ارائه نشده است .در مورد تحریم ها به درستی گفتید که کاغذ پاره هستند اما امروز همه مشکلات اقتصادی را گردن تحریم ها می اندازید.

همه این وعده ها و عملکردها در شرایطی است که امروز رفتارها و گفتارهایی دارید که وحدت شکن است. رفتارهایی که آخرین آنها از سوی رهبر انقلاب غیراخلاقی، غیرقانونی و غیر شرعی اعلام شد. مردم معتقدند که در این وضعیت این نوع رفتارها یک نوع طفره رفتن از پاسخ به مشکلات و مسائلی است که مردم با آن درگیر هستند. مردم می گویند مشکل ما الان معیشت و گرانی است اما از طرفی می بینند که شما مراسم چند میلیاردی همچون جشن اخیر را در بندرعباس برگزار می کنید. خواهش می کنم به این انتقادات افکار عمومی پاسخ روشن دهید.

به گزارش خبرنگار مهر، این سوال انتقادی از رئیس جمهور و پاسخ احمدی نژاد به آن از سوی رسانه ملی پخش نشد./مهر