اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

مدیرکل دفتر جمعیت وزارت بهداشت: هر خانواده ایرانی باید 3 فرزند داشته باشدسیاست‌های جدید جمعیتی ,مشاوره‌های پس از ازدواج

مدیرکل دفتر جمعیت وزارت بهداشت: هر خانواده ایرانی باید 3 فرزند داشته باشد

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان این که سیاست‌های جدید جمعیتی جزو برنامه‌های صد روزه وزارت بهداشت است، گفت: بر این اساس باید در پایان صد روز نخست فعالیت وزارت بهداشت در دوره جدید، گزارشی از اقدامات انجام شده در جهت اجرای سیاست‌های جدید جمعیتی، به شخص وزیر ارایه شود.

دکتر علی سنگی با اشاره به بررسی و بازنگری قانون تنظیم جمعیت در مجلس شورای اسلامی، گفت: در این قانون نیز نرخ کلی باروری برای کشور 2.5 در نظر گرفته شده است؛ به این معنا که هر خانواده ایرانی باید به طور متوسط 3 فرزند داشته باشد.

وی درباره مشاوره‌های حین و پس از ازدواج نیز گفت: توجه به مشاوره‌های حین و پس از ازدواج زوجین جوان بسیار مهم است. در این مشاوره‌ها مباحث باروری و فرزندآوری، تاکید بر تحکیم بنیان خانواده، آموزش به زوجین برای فاصله گذاری مناسب برای فرزندآوری بویژه قبل از سن 30 سالگی و ... مورد توجه قرار دارد.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: از معاونت‌های مختلف وزارتخانه برای یکصد روزه آینده برنامه‌های قابل اجرا درخواست شده است. از حوزه معاونت بهداشتی نیز حدود 8 برنامه، جزو برنامه‌های صد روزه در نظر گرفته شده که یکی از آنها سیاست‌های جدید جمعیتی است. این موضوع به معنی آن است که وزیر محترم توجه ویژه‌ای به مباحث سیاست‌های جدید جمعیتی دارند و آن را به عنوان موارد اصلی و اساسی در نظر گرفته‌اند. /ایسنا

 


ویدیو مرتبط :
چهار محوری که هر سخن باید داشته باشد

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

سیاست جمعیتی جدید وزارت بهداشت/ هر خانواده ایرانی باید ۵ تا ۶ فرزند داشته باشدمرکز سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت,سیاست جمعیتی جدید وزارت بهداشت

سیاست جمعیتی جدید وزارت بهداشت/ هر خانواده ایرانی باید ۵ تا ۶ فرزند داشته باشد

سنگی افزود: برای اجرای هر چه دقیق تر منویات مقام معظم رهبری در افزایش جمعیت کشور از نظرات همه صاحبنظران و کارشناسان مرتبط بهره خواهیم گرفت و در همین راستا مرکز سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت دستورالعمل های جدیدی را در حال تدوین دارد.

رئیس جدید مرکز سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت گفت: رشد جمعیت کشور در زمان حاضر حدود ۱.۸درصد است که باید دو برابر و به حدود ۳.۶ تا ۳.۸ درصد برسد بر این اساس به طور متوسط هر خانواده ایرانی باید ۵ تا ۶ فرزند داشته باشد.

علی سنگی که امروز حکم خود را به عنوان رئیس مرکز سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت از معاون وزیر بهداشت دریافت کرد، در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود:‌ سیاست جمعیتی وزارت بهداشت در سالهای گذشته با محوریت تنظیم خانواده دنبال و نتایج موثری در کنترل جمعیت و کاهش موالید در کشور داشت.

وی گفت: ‌اما اکنون این سیاست عوض شده و بر اساس منویات مقام معظم رهبری مبنی بر افزایش جمعیت و رشد موالید به سمت تشویق زاد و ولد و افزایش فرزندآوری تغییر می‌کند و بر این اساس طرحی از دو سال پیش در وزارت بهداشت تدوین شده که با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به عنوان کمیسیون اصلی و کمیسیون اجتماعی مجلس به عنوان کمیسیون فرعی در حال جمع بندی نهایی آن هستیم.

سنگی افزود: برای اجرای هر چه دقیق تر منویات مقام معظم رهبری در افزایش جمعیت کشور از نظرات همه صاحبنظران و کارشناسان مرتبط بهره خواهیم گرفت و در همین راستا مرکز سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت دستورالعمل های جدیدی را در حال تدوین دارد.

رئیس مرکز سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت ادامه داد: وزارت بهداشت با همکاری سایر ارگانها و نهادهای تأثیرگذار مانند صدا و سیما و خبرگزاریها برنامه‌های جدیدی را برای رسیدن به این هدف آرمانی دنبال می‌کند و به دنبال این هستیم که روند رشد جمعیت کشور به نرخ رشد معقولی برسد.

وی گفت: تلاش وزارت بهداشت این است که از کاهش رشد جمعیت که متأسفانه در سالهای اخیر رخ داده جلوگیری کند و برنامه کنترل جمعیت کشور را که قبلاً اجرا می شده است را اجرایی کند البته این برنامه اجباری نیست و افرادی که خودشان بخواهند جمعیت خانواده‌شان را کنترل کنند،روشهای جلوگیری از بارداری با هزینه خودشان برای آنها در کشور وجود دارد و کسی مانع آنها نمی‌شود.

سنگی افزود: هدف وزارت بهداشت این است که همزمان با افزایش نرخ رشد جمعیت شاخصها و دستاورهای مهمی که در سالهای گذشته در زمینه کنترل و کاهش مرگ و میر مادران و مرگ و میر کودکان زیر یکسال داشته‌ایم را هم حفظ کنیم.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در پاسخ به این پرسش فارس که اکنون نرخ رشد جمعیت کشور چقدر است و باید به چه میزانی برسد پاسخ داد:‌ نرخ رشد حمعیت کشور اکنون زیر ۲ و حدود ۱.۸ درصد است که باید به حدود دوبرابر یعنی ۳.۶ تا ۳.۸که ایده آل است برسد و معنای آن این است که هر خانواده ایرانی به طور متوسط باید ۵ تا ۶ فرزند داشته باشد./فارس