اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

محسن رضایی: اختلافات درباره رئیس بانك مركزی را با كمك رهبری حل كردیم 

 محسن رضایی: اختلافات درباره رئیس بانك مركزی را با كمك رهبری حل كردیم

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با منشور اصولگرایی گفت: تدوین منشور اصولگرایی كار خوبی است و به نظر من هر اقدامی در جهت وحدت اقدام خوبی خواهد بود.

 

به گزارش ایسنا، محسن رضایی در حاشیه همایش ملی بازار سرمایه در ایران 1404 كه با حضور فرهیختگان و متخصصین بازار سرمایه از سوی دبیرخانه مجمع مصحلت نظام، كمیسیون اقتصاد كلان، بازرگانی و اداری در سالن همایش‌های صداو سیمای جمهوری اسلامی برگزار شد، اظهار كرد: هر كاری در شروع ممكن است نواقصی داشته باشد، لذا كسانی كه به منشور اصولگرایی اعتقاد دارند بهتر است پیشنهاداتشان را ارائه دهند كه در آینده منشور كمال بیشتری پیدا كند.

وی در رابطه با دلیل سخنرانی نكردن خود در این همایش با عنوان سخنران افتتاحیه توضیح داد: براساس سنتی كه در كشور ما وجود دارد معمولا وقت زیادی از همایش‌ها را سخنرانی افتتاحیه و اختتامیه می‌گیرد بنابراین فرصت كمتری به صاحب‌نظران داده می‌شود. در این راستا خواستم سنت‌شكنی كنم و توجهات را به این سمت ببرم كه فرصت زیادی به صاحب‌نظران داده شود.

رضایی در ادامه در رابطه با سوالی در مورد بازنگری‌ها و اصلاح قوانین مربوط به بازار سرمایه، بازار پول و سرمایه را به موتور اقتصاد تشبیه كرد و گفت: همانطور كه موتور یك خودرو سوخت را می‌گیرد و به انرژی تبدیل می‌كند و با كمك انرژی به حركت در می‌آید بازار سرمایه و پول پس‌اندازهای مردم را می‌گیرد و تبدیل به اعتبارات و تسهیلات می‌كند و انرژی اقتصاد را شكل می‌دهد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: هر چه دو نیروی بازار سرمایه و بازار پول قوی‌تر باشد انرژی بیشتری در اقتصاد به وجود می‌آید و اقتصاد یعنی صنعت، كشاورزی و خدمات تحرك بیشتری پیدا می‌كند و رشد اقتصادی و توسعه اقتصادی شكل می‌گیرد.

وی در ادامه از جمله دلایل برگزاری همایش ملی بازار سرمایه را، بررسی نقش بازار سرمایه در چشم‌انداز ایران 1404 دانست و گفت: قوانین خوبی در حال حاضر از سوی مجلس شورای اسلامی با كمك صاحب‌نظران و دولت در رابطه با بازار سرمایه نوشته شده است و افق خوبی را پیش رو خواهیم داشت اما هماهنگی بین بازار پول و سرمایه مهم است كه در حال حاضر هماهنگی لازم بین این دو وجود ندارد پس ایجاد این هماهنگی باعث می‌شود بازار سرمایه توسعه یابد.

رضایی با اشاره به این‌كه ابزارهای مالی در ایران كم هستند، خاطرنشان كرد: در دنیا از ابزارهای مالی فراوان استفاده می‌شود كه ما هم محدودیت شرعی و اسلامی در این زمینه داریم، اما با ابداعات و ابتكارات می‌توان این ابزارهای مالی را در ایران گسترش و توسعه داد.

وی با بیان این‌كه مقام نظارت‌كننده واحدی بین دو بازار بورس، سرمایه یعنی بین بورس مركزی و بانك مركزی باید به وجود‌ آید، افزود: این حركت می‌تواند مدل جدیدی باشد و ما می‌توانیم در ایران ابداع‌كننده این مدل باشیم چراكه بانك مركزی و بورس در نهایت در پول و گردش نهایی پول به هم دست می‌دهند پس آنجا باید ناظر مركزی گذاشته شود تا از مشكلاتی كه دو سال گذشته در آمریكا و اروپا و بعد آسیا شكل گرفت كه از بازار ساختمان شروع شد و به اوراق بهادار رسید و كل صنایع جهان را با آسیب جدی مواجه كرد جلوگیری كنیم. پس می‌توانیم در آینده مبتكر ایجاد ناظر مركزی در بازارهای پول و سرمایه باشیم كه تعامل این دو بازار را با هم بیشتر كنیم.

رضایی همچنین در رابطه با انتخاب رییس كل بانك مركزی توضیح داد: ما اختلافات بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان را با كمك مقام معظم رهبری حل كردیم و قرار شد بانك مركزی به عنوان یك بحث كارشناسی‌تر در مجمع بماند و بقیه برنامه‌ها ابلاغ شود لذا بحث‌های مربوط به صندوق توسعه ملی، فاینانس‌ها و شورای هماهنگی نظارت در كشور كه اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان بود حل شد و برنامه آن خواهد آمد و در ادامه مصوبات به مجلس ابلاغ می‌شود.

وی تصریح كرد: اما بحث نحوه اداره بانك مركزی در مجمع می‌ماند تا بحث‌های كارشناسی بیشتری انجام گیرد و به صورت مجزا از برنامه پنجم به مجلس ابلاغ شود.

وی افزود: بررسی‌ها شروع شده است و در رابطه با بانك مركزی خیلی طول نخواهد كشید و سعی می‌كنیم كمتر از یك ماه نتیجه‌گیری كنیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این‌كه بانك مركزی در سیاست‌گذاری، مقررات و نظارت باید كاملا جدی گرفته شود، تصریح كرد: در بحث عزل و نصب اداره كنندگان، باید دولت نقش داشته باشد چرا كه در تمام دنیا اینطور است و وقتی صحبت از استقلال می‌شود منظور در عملكرد و فعالیت‌ها است.

وی همچنین در مورد بحث‌های مجلس در مورد چگونگی انتخاب رییس بانك مركزی گفت: شاید اگر وقت شود همه دوستان قانع شوند. به طور كل شورای پول و اعتبار كه ناظر بر فعالیت‌های بانك مركزی است و در حال حاضر وجود دارند و قبلا این شورا منحل شده بود اما مدت‌هاست فعالیتش را شروع كرده اگر بتواند فعالیت‌هایش را قوی كند، به معنای قوی‌تر شدن شورای پول و اعتبار و مقررات قطعا نظر مجلس نیز تحقق پیدا خواهد كرد.

رضایی در پایان گفت: شورای پول و اعتبار تركیب خوبی است و ما در مجموع نیاز به تغییر در آن را ندیدیم. اما مقررات و ضوابط نظارتی را باید در بانك مركزی رعایت كنیم.../ایسنا


ویدیو مرتبط :
ثامن الحجج مورد تایید بانك مركزی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

سه گمانه درباره مرگ پسر محسن رضایی 

 

سه گمانه درباره مرگ پسر محسن رضایی

 

تاکنون هیچ منبع رسمی علت دقیق مرگ احمد رضایی را اعلام نکرده اما سه احتمال در این باره مطرح شده که بیش از سایر گمانه ها مورد توجه قرار گرفته است.

شهرام گیل‌آبادی، معاون اطلاع رسانی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز گذشته اعلام کرد: در حالی كه احمد رضایی، فرزند محسن رضایی، در هتل گلوریای دبی اقامت داشته، به طرز مشكوكی در گذشته است.

او درباره علت این رویداد چیزی نگفت. تاکنون نیز هیچ منبع رسمی علت دقیق مرگ وی را اعلام نکرده اما سه احتمال در این باره مطرح شده که بیش از سایر گمانه ها مورد توجه قرار گرفته است.

برخی از منابع خبری عنوان کرده اند که احمد رضایی در حال انجام فعالیت هایی علیه ضدانقلاب و دادن اطلاعات به نهادهای داخل کشور بوده است. وی حتی در ماه های اخیر به خانواده اش گفته است که احتمال خطر برایش وجود دارد.

مدافعان این احتمال که قویترین گمانه هم هست معتقدند نگاه ها بیش از همه باید به ضدانقلاب و دشمنان نظام باشد.

برخی دیگر عنوان کرده اند که احمد رضایی در عرصه تجارت و اقتصاد فعال بوده و در جریان پیچ و خم های این عرصه گیر کرده و بدست اراذل و اوباش به قتل رسیده است.

فرض سوم که تاکنون تنها در رسانه های بیگانه مطرح شده، "خودکشی" احمد رضایی است. به عنوان نمونه بی بی سی به نقل از برخی منابع، علت حادثه را "احتمالا خودکشی" توصیف کرده است.

در همین حال،‌ پایگاه اطلاع‌رسانی محسن رضایی اعلام کرده است: طبق اطلاعات واصله، با وجود اینکه احمد رضایی با هتل قرارداد داشته و مسئولین هتل می‌بایست هر روز اتاق را نظافت می کردند، اما جنازه وی سه روز کف اتاق بوده است.

یکی از اعضای پلیس دوبی نیز که در محل حادثه حضور پیدا کرده، گفته است که پس از حضور در اتاق محل حادثه، جسد احمد رضایی در کف اتاق افتاده بوده و یک جلد قرآن و پارچه‌ای که مزین به اسماء الهی بوده در کنار وی افتاده بود که در تحقیقات نیز به آن اشاره شده است.

به نوشته تابناک، سایت متعلق به محسن رضایی، "برخی از اعضای خانواده وی برای انتقال جسد احمد رضایی به دوبی سفر کرده‌اند که انتظار می‌رود با انتقال احمد رضایی و بررسی‌های دقیق‌ توسط مراجع ذیربط علت مرگ مرحوم احمد رضایی مشخص شود. اما با توجه به وضع کاملا سالم جسمانی احمد رضایی، مرگ وی کاملا مشکوک به نظر می‌رسد."

هتل گلوریای امارات دارای ۱۰۱۰ اتاق و ۴۱ طبقه است. این هتل در سی کیلومتری فرودگاه بین‌المللی دوبی است و بنا بر گفته مسئولان هتل، پنج دقیقه با مترو و یک دقیقه تا ایستگاه اتوبوس شهری دوبی فاصله دارد..../شفاف