اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

مجلس در آلوده‌ترین سال‌های‌آب‌وهوایی ساکت بوداخبار,اخباراجتماعی,وزارت نفت,مجلس شورای اسلامی


 اخباراجتماعی  - مجلس در آلوده‌ترین سال‌های‌آب‌وهوایی ساکت بود

شهروندان تهرانی و دیگر نقاط ایران می‌خواهند بدانند كه در صورت صحت این ادعا مبنی بر ندادن گزارش از میزان آلاینده‌های خطرناك مانند بنزن و آروماتیك‌ها، خانه ملت كه در دولت یازدهم برای مسائل مختلف و از جمله «آلودگی هوای پایتخت» بارها از مسوولان كنونی سازمان حفاظت محیط زیست پرسش كرده و معصومه ابتكار و معاونانش را به مجلس كشانده است و آنان را به تبانی با شركت كنترل كیفیت آلودگی هوای تهران متهم كرده است چگونه دو سال در برابر نرسیدن گزارش‌ها از سوی مسوولان پیشین این سازمان در دولت گذشته، سكوت كرده است؟

مجلس این روزها در حالی درگیر پرسش از مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست و شخص معصومه ابتكار برای آلودگی هوای پایتخت شده است كه در سال‌های ٩٠ تا ٩٢ در برابر آلودگی هوای تهران و عملكرد سازمان‌های متولی از جمله سازمان محیط زیست وقت، سكوت اختیار كرده بود. تا آنجا كه حتی وقتی رییس سازمان محیط زیست محمدجواد محمدی‌زاده و علی‌محمد شاعری قائم‌مقامش، تصمیم گرفتند برای كاهش آلایندگی هوای تهران، آسمان پایتخت را با بالگرد آبپاشی كنند و همه دنیا در برابر این راهكار غیرعلمی و غیرعملی مبهوت ماندند این سكوت را نشكست.

به گزارش اعتماد، تمام آن سكوت و نپرسیدن‌ها در فاصله سال‌های ٩٠ تا ٩٢ حالا تبدیل شده به پرسش‌ها و تخریب‌ها و قضاوت‌های مكرر. تا آنجا كه بحث تحقیق و تفحص از سازمان محیط‌زیست نیز از كانال‌های غیررسمی مطرح شده است. با این همه و با وجود كاهش میزان آلاینده‌ها در هوای تهران، مجلس نه تنها از سازمان حفاظت محیط زیست قدردانی نكرده است بلكه پرسش‌هایی را كه باید طی سال‌های گذشته از این سازمان می‌پرسید حالا مطرح می‌كند و آمارهای ارایه شده و حتی تحویل مستندات دو جلدی كه به برخی كمیسیون‌های مجلس داده شد از سوی بعضی از اعضای این كمیسیون رد شده است.

بنابر آمارهای رسمی سازمان‌های متولی از جمله محیط زیست، میزان بنزن در سال ٩١ برابر با ٦ درصد، ٩٢ برابر با ٣ درصد و ٩٣ معادل ٨ /٠ درصد رسیده است و این یعنی بنزین مصرفی در پایتخت غیراستاندارد بوده كه در اثر تلاش‌ها و گزارش‌های سازمان حفاظت محیط زیست و همراهی وزارت نفت و دولت و با جایگزین كردن بنزین یورو ٤ به استاندارد سازمان بهداشت جهانی رسیده است.

 

همچنین وضعیت هوای تهران در سال ١٣٩٣ و در مقایسه با مدت مشابه سال‌های قبل، تعداد روزهای سالم از ٧٢ روز در سال ١٣٩٠ به ١٤٦ روز در سال ١٣٩٣ رسیده است. این در حالی است كه تا پیش از ١٢ خرداد ماه كه توفان در تهران رخ داد هیچ روز ناسالمی ثبت نشده است. حالا یكی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی عضو كمیسیون انرژی مجلس می‌گوید كه تمام این آمارها مخدوش است و چون سازمان حفاظت محیط زیست دولت دهم هیچ گزارشی از میزان تركیبات بنزن و آروماتیك‌ها به مجلس نداده است، نمی‌توان به این آمارها استناد كرد.

 مناقشه‌ها پیرامون میزان بنزن و آروماتیك‌ها در هوای كلانشهرهایی كه از بنزین تولید پتروشیمی استفاده می‌كنند تا آنجا پیش رفت كه یك نماینده مجلس گفت كه: «سازمان حفاظت محیط زیست با شركت كنترل كیفیت آلودگی هوای تهران تبانی كرده و آمارهای نادرست درباره هوای پایتخت می‌دهند». این درحالی است كه آمارهای موجود نشان‌دهنده بهبود وضعیت آلودگی هوای تهران و كاهش میزان بنزن و آروماتیك‌ها و رسیدن آنها به استاندارد جهانی در سال جدید نسبت به سال ٩٠ و ٩١ می‌دهند. آمارهایی كه بارها از سوی وزارت بهداشت و نفت مورد تایید قرار گرفته‌اند.

با این همه یك عضو كمیسیون انرژی مجلس در آخرین موضع‌گیری خود گفته است: «هیچ گزارشی از میزان بنزن و آروماتیك‌ها در هوای تهران از سوی مسوولان پیشین سازمان حفاظت محیط زیست داده نشده و حرف ما این است كه سازمان حفاظت محیط زیست (دولت گذشته) چه كار می‌كرده است؟»سیدمهدی موسوی نژاد تاكید كرد: « طی سال‌های ٩٠ تا ٩٢ تمام گزارش‌های رسیده از سازمان حفاظت محیط زیست به مجلس، درباره میزان بنزن و آروماتیك‌های جایگاه‌های سوخت تهران است و سازمان حفاظت محیط زیست در دولت پیشین هیچ گزارشی در این باره به مجلس نداده است.»

نماینده مردم دشتستان در مجلس در پاسخ به این سوال« اعتماد» كه «چرا نمایندگان دیگر شهرهای كشور مخصوصا استان‌های جنوبی، حقوق شهروندی حوزه انتخابیه خود را فراموش كرده و فقط به آلودگی هوای تهران می‌پردازند و می‌گویند كه بنزین پتروشیمی در تهران استفاده نشده است» گفت: «ما اصل و اساس آلودگی‌های موجود در كلانشهرها و دیگر مناطق را و اینكه باعث آنها بنزین پتروشیمی است نفی می‌كنیم و بر روی این موضوع حرف داریم. در حالی این ادعا بیان می‌شود كه آلودگی هوای كلانشهرها به دلیل آلودگی بنزین پتروشیمی بوده و به همین دلیل هم بنزین پتروشیمی را متوقف كردیم. اما آن چیزی كه ما معتقدیم این است كه اصلا بنزین پتروشیمی‌ها با بنزین پالایشگاه‌ها تفاوتی ندارد و اگر بنا به آلایندگی باشد همه آنها باید حذف شوند.»

او گفت: «در اینكه بالا بودن بنزن و آروماتیك‌ها و سولفور، آلایندگی ایجاد می‌كند شكی نیست؛ اما مساله این است كه بنزین‌های وارداتی ما از نظر كیفیت نه تنها بهتر از بنزین‌های پتروشیمی نیست بلكه بسیار پایین‌تر است.»این عضو كمیسیون انرژی مجلس در پاسخ به سوال« اعتماد» درباره اینكه « آمارهای منتشر شده می‌گویند كه در زمان استفاده از بنزین پتروشیمی در تهران، میزان بنزن و آروماتیك‌ها چندین برابر حد استاندارد سازمان بهداشت جهانی بوده است» گفت: «چنین چیزی نیست كه بنزن و اروماتیك‌ها كمتر شده باشد. در یك مقطعی اینها آمده‌اند در جایگاه‌های سوختگیری بنزین و آنالیز كرده‌اند و ارقام را داده‌اند.

 

این آمارها مربوط به مناطق تهران نیست؛ بلكه در محل جایگاه‌ها و محل توزیع بنزین است كه تست شده و طبیعی است كه به دلیل نشتی و بخار و گرمای هوا این میزان زیادتر بشود. ما هیچ آماری در شهر تهران درباره میزان بنزن و آروماتیك‌ها نداریم و تمام آمارهایی كه سازمان حفاظت محیط زیست دولت قبل در همان زمان به مجلس داده مربوط به جایگاه‌های سوخت مانند جایگاه آزادی یا اكباتان بوده است.»

موسوی نژاد در ادامه گفت: «هیچ سندی مبنی بر بنزن موجود در هوای تهران نداریم و اگر كسی دارد بیاورد. تمام سندها و رقم‌ها مربوط به جایگاه‌های سوخت است و به همین دلیل ما مستندات سازمان حفاظت محیط زیست را قبول نداریم. اینهایی كه هست اسناد نیست؛ گزارش است. اینهایی كه وزارت نفت نامه نوشته سند نیست ما سند همان تاریخ را داریم با مهر كنترل كیفیت نظارت وزارت نفت. ما الان دو تا آمار داریم؛ یكی مال سال ٩٠ و ٨٩ با ثبت و تاریخ و امضا و مهر همان تاریخ و یك چیزی هم داریم كه الان آمار می‌دهند.»

نماینده مردم دشتستان با یادآوری این نكته كه وزارت نفت گزارش داده نه سند، گفت: ما اسنادی مربوط به همان تاریخ داریم كه وزارت نفت وقت تایید و امضا كرده است. اما اینها ادعاهایی كرده‌اند كه سند ندارند.»موسوی نژاد در پاسخ به این سوال« اعتماد» كه «چرا از مسوولان محیط‌زیست دولت پیشین تاكنون پرسش نشده است؟ چرا آنها را به مجلس فرا نمی‌خوانید و از آنان سوال نمی‌كنید كه سكوت‌شان در برابر آلودگی هوا و حقوق شهروندان چه دلیلی داشته است» گفت: «اتفاقا حرف ما هم این است كه سازمان حفاظت محیط‌زیست (دولت گذشته) كه هیچ گزارشی در این باره به مجلس نداده چه كار می‌كرده است؟»

حالا شهروندان تهرانی و دیگر نقاط ایران می‌خواهند بدانند كه در صورت صحت این ادعا مبنی بر ندادن گزارش از میزان آلاینده‌های خطرناك مانند بنزن و آروماتیك‌ها، خانه ملت كه در دولت یازدهم برای مسائل مختلف و از جمله «آلودگی هوای پایتخت» بارها از مسوولان كنونی سازمان حفاظت محیط زیست پرسش كرده و معصومه ابتكار و معاونانش را به مجلس كشانده است و آنان را به تبانی با شركت كنترل كیفیت آلودگی هوای تهران متهم كرده است چگونه دو سال در برابر نرسیدن گزارش‌ها از سوی مسوولان پیشین این سازمان در دولت گذشته، سكوت كرده است؟ به نظر می‌رسد احقاق حق شهروندان و مسوولیت نمایندگی ایجاب می‌كند كه اكنون هر چه زودتر مسوولان گذشته به مجلس فراخوانده شوند و به مردم پاسخ دهند كه گزارش‌ها چه شده است؟!

اخباراجتماعی  - اعتماد


ویدیو مرتبط :
آلوده ترین مناطق تهران

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

دولت بار دیگر رکورد زد: تأخیر 56 روزه تا امروز / مجلس همچنان ساکت و منتظر است! 

دولت بار دیگر رکورد زد: تأخیر 56 روزه تا امروز / مجلس همچنان ساکت و منتظر است!

 

 

عصر ایران – طبق قانون ، دولت موظف است تا 15 آذر ماه هر سال لایحه بودجه سال آتی را  به مجلس شورای اسلامی تقدیم كند تا مجلس فرصت کافی برای کندوکاو و بررسی بودجه را در اختیار داشته باشد.

 

این در حالی است كه دولت های نهم و دهم در 6 سال گذشته همواره با تاخیر، لایجه بودجه را به مجلس تقدیم كرده اند به نحوی كه زمان لازم برای بحث و بررسی درباره مواد لایحه بودجه برای نمایندگان نمانده است.

اگر تاخیر در ارایه لایحه بودجه به مجلس در یك یا دو سال از فعالیت 6 سال گذشته دولت محترم بود ، می شد با عینك اغماض به تاخیر دولت نگاه كرد ، اما وقتی دولت از سال 1384 تا 1389 لایحه بودجه را با تاخیر یك تا دو ماهه به مجلس ارایه می كند نمی توان آن را سهوی دانست و لذا ظن عمدی بودن تاخیر در ارایه لایحه بودجه به مجلس تقویت می شود.

دولت های آقای احمدی نژاد از سال 1384 تا 1389 هر ساله بین 32 تا 56 روز درارایه لایحه بودجه به مجلس تاخیر داشته است.(البته امسال تا به امروز 56 روز تاخیر داشته که رکورد تاخیرها شکسته شده و معلوم نیست آقایان کی لایحه را به مجلس خواهند آورد؟)

به نظر می رسد در تحلیل و ارزیابی دلیل تاخیر دولت در ارایه بودجه به مجلس با توجه به اینكه این رفتار در 6 سال گذشته تداوم داشته است ، چاره ای جز این نداریم تا آن را اقدامی هدفمند و برای محدودسازی وقت نمایندگان و كمیسیون های مختلف مجلس برای بررسی لایحه بدانیم.

دلایل دولت محترم از این اقدام را می توان تا حدودی درك كرد چرا كه به نظر می رسد دولت نمی خواهد نمایندگان وقت زیادی برای دخل و تصرف و تغییر مواد لایحه بودجه در اختیار داشته باشند و نهایتاً مجبور شوند برای بلاتکلیف نماندن مملکت ، آن را تصویب کنند ، اما دلیل اینكه چرا مجلس شورای اسلامی در 6 سال گذشته در برابر این اقدام خلاف قانون دولت مماشات كرده است ،اصلا قابل توجیه به نظر نمی رسد.

جالب اینجاست که دولت نیز همه ساله ، لایحه بودجه را هنگامی می فرستد که قبل از آن ، مجلسی ها و هیات رئیسه ، مدام از دولت خواهش و تمنا کرده یا خط و نشان کشیده اند که لایحه را بیاورید! همین دیروز نیز یکی از اعضای هیات رئیسه دوباره به رئیس جمهور زنگ زد که "پس چی شد این لایحه؟!"

باید از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ( كه امسال آخرین سال فعالیت خود در دوره هشتم مجلس را پشت سر می گذارند ) پرسید كه در 3 سال دوره فعالیت خود در مجلس چه اقدامی عملی  برای جلوگیری از این نقض صریح قانون از سوی دولت انجام داده اید تا لااقل از حیثیت ، جایگاه و شان نمایندگی خود دفاع كنید ؟

چرا نتوانسته اید و نمی توانید دولت را موظف و مكلف به ارایه لایحه بودجه با كمترین تاخیر به مجلس كنید و از چه می ترسید ؟ آیا مردمی كه شما را بر كرسی های سبز بهارستان نشانده اند به شما رای داده اند تا در برابر قانون شكنی ها مماشات كنید یا اینكه به شما رای داده اند تا قوانین كشور را تصویب كرده و بر اجرای درست و صحیح آن نظارت كنید ؟

شما كه نماینده هستید و بابت نمایندگی مردم از كیسه ملت حقوق می گیرید و به اصطلاح تنها مرجع تصویب قوانین در كشور هستید ، چرا در 6 سال گذشته ( در مجالس هفتم و هشتم ) نسبت به این قانون شكنی آشكار دولت مماشات كرده اید و چشم بر آن بسته اید ؟

اگر در مورد ضمانت اجرایی عدم ارسال به موقع لایحه هم خلا قانونی وجود دارد ، باز هم تقصیر نمایندگان قانونگذار است که فکری برای این معضل همه ساله نکرده اند.

گویا آقایان و خانم های نماینده ملتفت نیستند که لایحه بودجه با همه لوایح دیگر فرق می کند و سرنوشت کشور را حداقل در یک سال آینده در همه حوزه ها تعیین می نماید.

یك نماینده زمانی كه می بیند كاری از دستش بر نمی آید اگر وجدان داشته باشد باید استعفا دهد و بیش از این از كیسه ملت حقوق نگیرد ، آیا شما حداقل از انجام این كار كوچك هم ناتوان مانده اید ؟

خطاب این نوشته به  نمایندگانی است كه می گویند دغدغه  مردم و قانون را دارند وگرنه خطاب آن به  برخی نمایندگانی كه خود به صراحت به وكیل الدوله بودنشان افتخار كرده اند نیست ، چرا  كه آنها از قبل  تكلیف خود را مشخص كرده اند.../عصر ایران