اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

لبنان علیه ایران در سازمان ملل رای داد/وزیر خارجه لبنان: چاره ای جز تبعیت از اتحادیه عرب را نداشتیم 

 

 

لبنان علیه ایران در سازمان ملل رای داد/وزیر خارجه لبنان: چاره ای جز تبعیت از اتحادیه عرب را نداشتیم

 

'عدنان منصور' وزیر خارجه لبنان گفت: از ما خواسته شده بود تا به عنوان محور تهیه مصوبه عربستان علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل قرار بگیریم اما لبنان نپذیرفت، بلكه تنها به همراه مجموعه كشورهای عربی به آن رای (مثبت) داد.نامبرده به جزییات بیشتری در این خصوص اشاره نكرد.

این دیپلمات ارشد لبنانی دلیل رای موافق این كشور با پیشنهاد عربستان علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل را تنها تصمیم جمعی تمامی اعضای اتحادیه عرب برای رای مشترك به این مصوبه عنوان كرد.

وی تاكید كرد: اتحادیه عرب در جلسه چندی پیش خود طرح تلاش برای ترور سفیر عربستان را محكوم كرده بود و لبنان به عنوان یك عضو این اتحادیه، چاره ای جز تبعیت از این رای را نداشت.

به نقل از ایرنا، عدنان منصور گفت: روز جمعه نیز به ما، در بیروت اطلاع داده شد كه نماینده ما در سازمان ملل نیز همگام با سایر اعضای اتحادیه عرب به این مصوبه رای داده است.

وی در پاسخ به اینكه آیا شما به عنوان یك مقام دستگاه دیپلماسی از این تصمیم خبر نداشتید، گفت: چرا ما نیز از این امر خبر داشتیم.

این مقام لبنانی در پاسخ به این سوال كه بسیاری از كشورها از جمله روسیه، چین ، ونزوئلا، كوبا ، اكوادور رای مثبت به این مصوبه را رد كردند، گفت: من این موضوع را بررسی خواهم كرد.

سخنان وزیر لبنانی در حالی بیان می شود كه نمایندگان مجلس لبنان ، نماینده این كشور در سازمان ملل متحد را بازیچه دست آمریكایی ها دانستند.

'مروان فارس' نماینده مجلس لبنان در این خصوص گفت: عمل 'نواف سلام' نماینده لبنان در سازمان ملل در جلسه رای گیری درخصوص قطعنامه پیشنهادی عربستان علیه ایران نشان داد وی ملعبه ای در دست آمریكایی ها است.

این عضو حزب قومی سوری كه با خبرنگار ایرنا در بیروت سخن می گفت، افزود: 'نواف سلام' نماینده واقعیت های لبنان و خواست مردم این كشور نیست چرا كه اكثر مردم لبنان آنچه را كه تلاش برای ترور سفیر عربستان در واشنگتن خوانده می شد، یك موضوع ساختگی از جانب آمریكا بر ضد ایران می دانستند.

وی افزود: عربستان سعودی صرفا مجری سیاست های ایالات متحده بوده است.

نماینده مجلس لبنان تاكید كرد: نماینده اصلی لبنان، مردم مقاوم این كشور هستند كه در كنار ایران ایستاده اند.

پیش از این لبنان به عنوان عضو غیر دایم شورای امنیت در قبال صدور قطعنامه علیه ایران رای خود را ممتنع اعلام كرده بود.../انتخاب


ویدیو مرتبط :
مستند سازمان ملل از جنگ نابرابر 33 روزه بر لبنان

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

استقبال رییس‌جمهور فرانسه از توافق ایران و گروه 1+5/ وزیر امور خارجه لبنان: توافق ژنو حسن نیت ایران را به جهانیان نشان دادتوافق ایران و گروه 1+5 ,برنامه هسته‌یی ایران

استقبال رییس‌جمهور فرانسه از توافق ایران و گروه 1+5

رییس‌جمهور فرانسه از توافق ایران و گروه 1+5 در زمینه برنامه هسته‌یی ایران استقبال کرد.

فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه روز یکشنبه در بیانیه‌ای توافق ایران و گروه 1+5 را که بامداد امروز(یکشنبه) حاصل شد، یک گام مهم در مسیر درست دانست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اولاند با تکرار اتهامات غرب مبنی بر نظامی بودن برنامه هسته‌یی ایران گفت: توافق موقتی که در طول شب حاصل شد گامی مهم در مسیر درست به سمت متوقف کردن برنامه هسته‌یی نظامی ایران و در نتیجه عادی‌سازی روابط‌مان است.

 

--------------------------------------


وزیر امور خارجه لبنان: توافق ژنو حسن نیت ایران را به جهانیان نشان داد

وزیر امور خارجه لبنان توافق میان ایران و 1+5 در ژنو را "مثبت" ارزیابی کرد.

 عدنان منصور در گفت‌وگو با خبرگزاری الشرق الاوسط با "مثبت" ارزیابی کردن توافق حاصله در ژنو، گفت که این توافق روابط تیره میان ایران و غرب را از بین برد و گامی رو به جلو در زمینه عاری سازی منطقه از سلاح‌های کشتار جمعی است.
 
وی با تاکید بر اینکه با این توافق ایران حسن نیتش را به جهانیان نشان داد، به مخالفت رژیم صهیونیستی با این توافق اشاره کرد و گفت که این مخالفت به دلیل آن است که این رژیم به دنبال ایجاد رعب و وحشت از برنامه هسته‌یی ایران است.
 
عدنان منصور بیان کرد: ما به واسطه وجود سلاح‌های هسته‌یی اسراییل در برابر یک تهدید امنیتی در منطقه قرار داریم و کشورهای عربی و غربی باید در راستای ممانعت از این گونه تلاش‌های اسراییل گام بردارند.
 
وی در ادامه به اعمال فشارهای رژیم صهیونیستی علیه کشورهای غربی در به تاخیر انداختن کنفرانس عاری سازی منطقه از سلاح‌های کشار جمعی در سال 2012 اشاره کرد. 

/ایسنا