اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

لازمه حضور موثر احزاب در انتخابات 

 

اخبار سیاسی

 

انتظار ما از مسئوولین این است كه افرادی كه در حوادث پس از انتخابت دستگیر شدند آزاد شوند و قطعا شكل‌گیری این شرایط تاثیر مثبتی در فعالیت سازنده احزاب خواهد داشت.

 

دبیر كل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی گفت: برای حضور موثر احزاب در انتخابات آینده باید شرایط حضور قابل اعتماد و رقابتی فراهم شود.

محمد سلامتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در مورد برنامه‌های سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی برای سال آینده اظهار داشت: سازمان به لحاظ تشكیلاتی توسعه و آموزش را در دستور كار خود دارد كه هر ساله در برنامه سال آینده خود در نظر می‌گیریم.

وی با بیان اینكه مسئوولین و دست‌اندركاران كشور باید بر اساس قانون اساسی و قانون مصوب احزاب زمینه فعالیت آزاد احزاب را فراهم كنند تصریح كرد: متاسفانه با برخوردهای منفی كه از سوی برخی مسئولین با احزاب صورت می‌گیرد، نشان داده‌اند كه اعتقادی به تحزب ندارند و حداقل انتظار این است كه فعالیت آنها هم به لحاظ كاركرد سیاسی و هم داشتن رسانه و نشریه محدود نكنند كه در این صورت ما شكرگزار خداوند خواهیم بود.

وی در مورد حضور احزاب در انتخابات شوراها كه سال آینده برگزار خواهد شد، گفت: مسئله انتخابات به شرایط زمان برگزاری بر می‌گردد و زمانی‌كه شرایط برای حضور قابل اعتماد و رقابتی فراهم باشد در مورد نحوه حضور خود تصمیم خواهنیم گرفت و امیدواریم كه شاهد انتخاباتی رقابتی آزاد و قانونی باشیم.

دبیر كل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در مورد آزادی فعالان سیاسی و تاثیر آن در فعالیت آینده احزاب نیز تصریح كرد: انتظار ما از مسئوولین این است كه افرادی كه در حوادث پس از انتخابت دستگیر شدند آزاد شوند و قطعا شكل‌گیری این شرایط تاثیر مثبتی در فعالیت سازنده احزاب خواهد داشت و دولتمردان ما باید نشان دهند كه عملكردی در چارچوب قانون دارند.

سلامتی در مورد اصلاح قانون انتخابات نیز گفت: ما نگران این اصلاح هستیم چراكه دولت نظر مثبتی نسبت به فعالیت احزاب ندارد بنابراین تغییراتی كه به وجود خواهد آورد نمی‌تواند در جهت آزادی بیشتر و سازنده‌تر احزاب باشد.

وی با بیان این اعتقاد كه قانون فعلی احزاب كه مصوب سال ۱۳۶۰ است، قانونی نسبتا خوب است خاطر نشان كرد: اگر بنا است تغییراتی در قانون احزاب داده شود باید در جهت بهتر شدن فعالیت آنها باشد و نه ایجاد محدودیت.

دبیر كل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی تاكید كرد: امیدواریم تغییرات احتمالی همان‌طور كه در قانون اساسی آمده است در جهت نهادینه كردن تحزب در كشور است و مشكلات بر سر راه فعالیت احزاب نیز برطرف شود.


ویدیو مرتبط :
ترکیه؛ واگرایی احزاب و گزینه انتخابات زودهنگام

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

سیدحسن خمینی: لازمه ضرورت حضور همه مردم در انتخابات، ایجاد فضایی برای آمدن همه به این عرصه استاخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

یادگار گرامی امام تأکید کرد: راهی جز سهیم شدن همه مردم و گروهها در سرنوشت جامعه و پیشرفت آن و تن دادن به لوازم این حضور، وجود ندارد.

آیت الله سید حسن خمینی در دیدار جمعی از جوانان اصلاح طلب و اعتدالی استان گیلان در حرم مطهر امام خمینی با اشاره به موضوع گسست نسلی در جامعه اظهار داشت: اگر نسل های جدید تصمیم بگیرند که اشتباهات نسل های قبل را تکرار کنند گسست میان نسل ها پدید می آید، در حالی که ما باید با عبرت گیری از اشتباهات گذشتگان مسیر صحیح را انتخاب کنیم.

وی با اشاره به اینکه در دوران معاصر در اثر ورود ابزارهای ارتباطی جدید گسست نسلی به 5 تا 10 سال رسیده است، یادآور شد: چند دهه قبل ابزارهای رسانه ای فعلی وجود نداشت و اخبار صرفا به واسطه چند خبرگزاری مطرح مخابره می شد، اما امروز با توجه به ابزارهای گوناگون بشری و از جمله رسانه ها، ذائقه و بعضا راهکارهاى نسل های جدید نیز متفاوت از گذشته است که امر مبارکی است؛ اما آنچه به عنوان یک چالش این دوران مطرح می شود، گسست نسلی و درس نگرفتن از شکست ها و پیروزی های نسل های پیشین است که باید مراقب آن باشیم.

یادگار امام با تأکید بر همراهی و اعتماد میان نسل ها، تصریح کرد: بخش های مدیریتی میان سال و پا به سن گذاشته باید نسل جوان را باور کند و از سوی دیگر این نسل ها نیز به خرد و تجربه نسل قبل اعتماد کنند که در این صورت از گسست نسلی عبور خواهیم کرد.

وی لازمه ایجاد اعتماد میان نسلی را تمرین این امر در حلقه های کاری و اجتماعی کوچک ذکر کرد تا به تدریج در امور کلان تحقق یابد.

سید حسن خمینی در ادامه سخنان خود، با اشاره به سخنان برخی حضار در خصوص مشکلات کشور، راه حل این مشکلات را اعتماد به مردم دانست و تأکید کرد: حل مشکلات مردم فقط به دست خود آنان ممکن است.

وی با اشاره به تجربه کمونیسم شوروی که یک حزب فکر می کرد می تواند به جای تمام مردم بیندیشد و مردم مجری آن افکار باشند، تأکید کرد: اینکه یک گروه یا طایفه، ولو با نیّت خیر، تصور کند می تواند به تنهایی مشکلات را حل کند صحیح نیست و حتی اگر در یک بازه زمانی کوتاه این شیوه جواب دهد در بلند مدت پاسخگو نخواهد بود.

سید حسن خمینی با تأکید بر حضور همه بخش های جامعه در عرصه حل مشکلات کشور ادامه داد: راهی جز سهیم شدن همه مردم و گروهها در سرنوشت جامعه و پیشرفت آن و تن دادن به لوازم این حضور، وجود ندارد.

وی با اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت حضور همه مردم در انتخابات آتی گفت: این بیان زیبای مقام معظم رهبری لوازمی دارد که از جمله آن ایجاد امکان آمدن همه به این عرصه است.

یادگار امام با بیان این مطلب که مردمسالارى دینى نیازمند تمرین است و اینگونه نیست که هرکس دم از دموکراسی می زند هنگام روی کارآمدن پابند به آن باشد، گفت: شرایط و چارچوب ها باید به گونه ای باشد که اگر کسی وارد کار شد نتواند از قواعد مردمسالارى تخطی کند.

سید حسن خمینی با تأکید بر وجود امید در جامعه، یادآور شد: اگر خدا را یاری کنیم او نیز ما را نصرت خواهد کرد و باور کنیم که این وعده ای کاذب نیست، چرا که در آیات قرآن نیز تأکید شده است «ان تنصروا الله ینصرکم و یثبت اقدامکم»؛ لذا در کارها نباید تعجیل کنیم، بلکه باید با تحمل شرایط امید به خدا را از دست ندهیم تا او کرامت خود را بر ما نازل کند.

یادگار امام همچنین در این دیدار به سابقه تاریخی خطه گیلان و مردم آن اشاره کرد و دورانی چون حکومت آل بویه، مشروطه، مبارزه با استبداد صغیر، نهضت جنگل و دفاع مقدس را از نقاط پرافتخار تاریخ آن ذکر کرد و گفت: مقاومت مرحوم میرزا کوچک خان جنگلی با سرنوشت مظلومانه و افتخار آمیزش یکی از نقاط ارزشمند تاریخ ایران است که میرزا را به یکی از نمادهای پر افتخار تاریخ ایران تبدیل کرده است.

در ابتدای این دیدار، جمعی از جوانان اصلاح طلب و اعتدال گرا و یکی از بانوان این استان به بیان دیدگاهها ونظرات خود در مورد شرایط کشور پرداختند.

تأکید بر اهمیت جایگاه بیت امام در کشور و ایستادگی آن در مقابل افراط گرایی، بیان مشکلات اقتصادی جامعه، ضرورت جوان گرایی در کشور، تأکید بر برگزاری پرشور انتخابات و... از جمله محورهای سخنان حضار بود.

 

اخبار انتخابات - انتخاب