اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

قیمت گوشت، لبنیات، میوه و...بالا رفت 

قیمت گوشت، لبنیات، میوه و سیب زمینی بالا رفت

 

 

قیمت انواع گوشت قرمز از جمله گوشت گاوی و گوسفندی در هفته اول بهمن‌ماه سال‌جاری نسبت به هفته اول بهمن‌ماه سال گذشته به ترتیب ۱۷ و۹/۴۸ درصد گران تر شده است.

 


بر اساس گزارش بانك مركزی، در هفته منتهی به دوم بهمن‌ماه امسال، قیمت گوشت گوسفند با استخوان كیلویی ۱۴ هزار و ۳۲۹ تومان و نرخ گوشت گاو و گوساله بی‌استخوان ۱۰ هزار و ۱۸۶ تومان اعلام شده است.قیمت قند و شكر نیز در هفته منتهی به دوم بهمن به ترتیب به كیلویی یك هزار و ۱۷۷ تومان و یك هزار و ۱۰ تومان رسیده است. نرخ قند در مقایسه با هفته قبل از تاریخ مذكور دو درصد كاهش یافته، اما در قیاس با هفته مشابه ماه قبل و دوره مشابه سال قبل به ترتیب با افزایش ۳ و ۸/۲۸ درصدی مواجه شده است.

 


براساس این گزارش، قیمت شكر نیز در مقایسه با هفته پایانی دی‌ماه سال‌جاری، ۱/۶ درصد و در مقایسه با دوره مشابه ماه قبل و همچنین دوره مشابه سال گذشته به ترتیب ۳/۹ و ۵/۵۳ درصد افزایش داشته است. این گزارش می‌افزاید: در گروه میوه‌های تازه نیز قیمت نارنگی و انار در مقایسه با هفته پایانی دی‌ماه امسال به ترتیب‌ ۳/۷ درصد و ۲/۹ درصد گران‌تر شده است. نارنگی و لیمو شیرین نیز در مقایسه با هفته سوم دی‌ماه به ترتیب ۷/۱ درصد و ۹/۱۲ درصد افزایش قیمت را تجربه كرده‌اند. گفتنی است، نرخ محصولات مذكور در مقایسه با هفته منتهی به دوم بهمن‌ماه سال ۸۷ به ترتیب ۷/۲۰ درصد و ۴/۳۵ درصد گران‌تر شده است.بر اساس این گزارش، قیمت گروه مواد لبنی در دو ماه اخیر ثابت مانده است، اما نرخ اقلام این گروه از جمله ماست غیر پاستوریزه، ماست پاستوریزه، پنیر غیر پاستوریزه و پنیر پاستوریزه در مقایسه با هفته اول بهمن‌ماه سال ۸۷، به ترتیب ۳/۲ درصد، ۱۰ درصد، ۱/۲۳ درصد و ۹ در صد افزایش یافته است.نرخ سیب زمینی نیز از سوی بانك مركزی در هفته منتهی به دوم بهمن‌ماه سال‌جاری كیلویی ۵۶۵ تومان اعلام شده كه این رقم حاکی از افزایش ۶/۵۹ درصدی این محصول در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته است.

 

 

 


ویدیو مرتبط :
زندگی گیاهخواری؛ بدون گوشت و لبنیات

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

قیمت گوشت همچنان بالا


 

قیمت گوشت همچنان بالا

 

 

بازار گوشت در تلاطم به سر می برد و اگرچه بازار اندکی از شوک قیمتی چند هفته گذشته خارج شده است اما قیمتها همچنان در سطح بالایی قرار دارد و سازمان دامپزشکی نیز از ورود دام زنده به کشور جلوگیری می کند.

داستان گرانی گوشت در کشور هم اکنون به شهره عام و خاص تبدیل شده است. همه مسئولان می دانند که تولید کشور، یارای پاسخ به نیاز مصرف کنندگان را ندارد و بخشی از نیاز مصرف، باید از واردات تامین شود، بنابراین اگر به هر دلیلی ابزارهای لازم برای تنظیم بازار به صورت کامل به کار گرفته نشود، ممکن است شوک قیمتی شدیدی به بازار وارد آید که خروج از آن نیز، کار آسانی نیست.

براساس آمار وزارت جهاد کشاورزی، مصرف گوشت قرمز در کشور سالانه یک میلیون و ۹۰ هزارتن اعم از گوشت سنگین و سبک است که ۵۰ درصد از این نیاز با دام سبک و ۵۰ درصد مابقی با دام سنگین تامین می شود، این درحالی است که تولید داخلی، تنها قدرت پاسخ به ۹۷۰ هزار تن از این میزان نیاز را دارد. بنابراین باید بخشی از این نیاز از طریق واردات تامین شود.

اما واردات نیز مکانیزمهای خاص خود را دارد، اگرچه طبق قانون برنامه چهارم توسعه واردات و صادرات هر کالایی نیاز به مجوز از مراجع ذیربط ندارد، اما به دلیل شیوع تب برفکی در کشور خصوصا در ماههای ابتدایی سال ۸۹، سازمان دامپزشکی وارد کار شد و اعلام کرد برای جلوگیری از شیوع این بیماری و عدم آسیب صنعت دامپروری، اجازه واردات دام زنده را نخواهد داد، ضمن اینکه از واردات گوشت نیز جلوگیری می کند، اما تمهیدی شاید بیش از هر یک از این موارد، بازار را دچار مشکل کرد، این بود که وزارت جهاد کشاورزی، انتقال دام های زنده داخلی را نیز از یک استان به استان دیگر ممنوع اعلام کرد؛ در حالیکه برخی از استانها حتی یک مورد از شیوع تب برفکی نداشتند.

به هرحال همین تمهیدات که البته جزو وظایف ذاتی سازمان دامپزشکی به شمار می رود، باعث شد که قیمت گوشت در بازار به نحو فزاینده ای بالا رود و حتی در هر کیلوگرم به ۱۹ تا ۲۰ هزار تومان نیز برسد. در این میان، وزارت بازرگانی نیز با مجموعه ای از مصرف کنندگان روبرو شد که برای آنها حتی بیم این را داشت که با گران شدن گوشت، این کالا از سبد مصرفی آنها خارج شود.

همه چیز گذشت و علیرغم متضرر شدن مصرف کنندگان، کار به روال عادی برگشت و با مداخله معاون اول رییس جمهور، وزارت بازرگانی مکلف شد تا با واردات گوشت و دام زنده، بازار را تنظیم کند. این کار نیز از سوی وزارت بازرگانی انجام شد و سه محموله وارداتی گوشت وارد کشور شد. از سوی دیگر، سازمان دامپزشکی نیز مکلف شد تا با توجه به اتمام شیوع تب برفکی، اجازه واردات دام زنده را نیز صادر کند.

اگرچه این تمهیدات توانست اندکی تب قیمتی در بازار را فروکش کند، اما همچنان قیمتها علیرغم وجود چندین محموله گوشت قرمز از کشورهای مختلف از سوی مباشران وزارت بازرگانی، بالا است.

به طور متوسط، هر کیلوگرم گوشت گوسفندی سردست ۱۷ هزار و ۳۹۵ تومان، هر کیلوگرم گوشت ران گوسفندی ۱۹ هزار و ۶۸۵ تومان، هر کیلوگرم چرخ کرده مخلوط گوساله و گوسفند ۱۰ هزار و ۲۱۰ تومان، هر کیلوگرم راسته گوساله ۱۳ هزار و ۱۵ تومان، هر کیلوگرم گوشت خورشتی گوساله ۱۰ هزار و ۸۱۰ تومان، هر کیلوگرم ماهیچه گوساله ۱۱ هزار و ۸۳۰ تومان است. بنابراین، سطح عمومی قیمتها همچنان بالا است.

از سوی دیگر، ذائقه مردم نشان می دهد که نه تنها اصلا تمایلی به مصرف گوشت منجمد ندارند، بلکه تمایل به گوشت گرم گوسفندی وارداتی نیز بیش از گوشت گوساله است. بنابراین مشکل اصلی دام سبک است.

این درحالی است که با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان، به طور قطع تقاضاهای جدیدی وارد بازار خواهد شد که اگر نتوان آنها را به خوبی مدیریت کرد، مردم دچار مشکل خواهند شد.

بدین ترتیب به نظر می رسد که وزارتخانه های بازرگانی و جهاد کشاورزی باید همکاری تنگاتنگی را شکل دهند که در نهایت منافع آن به جیب مصرف کنندگان رود، البته این تعامل هم اکنون در سطح مسئولان ارشد دو وزارتخانه برقرار است اما مدیران میانی همکاری لازم را برای تنظیم بازار و حرکت به نفع مصرف کنندگان ندارند.

اگرچه وزارت بازرگانی در ماههای پایانی سال گذشته از سوی دولت مسئولیت تنظیم بازار مواد پروتئینی را در اختیار گرفت؛ اما بازهم اختلافات وزارتخانه های جهادکشاورزی و بازرگانی پایان نیافت.

به هرحال، تنظیم بازار یک محصول نیازمند هماهنگی هرچه بیشتر مسئولان تولید و تنظیم بازار در کشور است تا با همکاری مشترک آنان، شاهد کاهش قیمت کالاهای اساسی از جمله گوشت و مرغ در بازار باشیم..../تحلیل:مهر