اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

قیمت شیر در حال اصلاح شدن است


معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: با توافق تولیدکنندگان شیر و کارخانجات صنایع لبنی، شرایط قیمتی شیر در حال اصلاح شدن است.

خبرگزاری ایسنا: حسن رکنی پس از افتتاح نمایشگاه صنعت دام، طیور، شیلات، آبزیان و صنایع وابسته در محل نمایشگاه بین‌المللی مازندران در قائم‌شهر در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یکی از زنجیره‌های تولید مرغ و صادرات آن به روسیه از طریق مازندران است، اظهار کرد: در زمینه صادرات مرغ ایران به روسیه توافقات بهداشتی بین سازمان دامپزشکی دو کشور نهایی شد و تجار می‌توانند به بازار روسیه مرغ صادر کنند.

وی افزود: در حال حاضر روسیه تعرفه صادراتی مواد پروتئینی را برای ایران تعریف کرد که مشکلاتی را برای رقابت تولیدکنندگان و تجار به وجود خواهد آورد.

رکنی در مورد یارانه شیر توسط دولت با اشاره به اینکه با توافق تولیدکنندگان شیر و کارخانجات صنایع لبنی، شرایط قیمتی شیر در حال اصلاح شدن است، ادامه داد: امیدواریم دامداران از قیمت شیر توافقی با صنایع لبنی راضی شوند و نیازی به دخالت دولت نباشد.

رکنی مقدار تجارت جهانی تخم مرغ در سال را سه میلیون تن عنوان کرد و گفت: از این میزان 300 هزار تن در کشور مصرف و مابقی صادر می شود و از سویی میزان صادرات سال گذشته تخم مرغ از ایران 70هزار تن بوده است.

معاون بهبود تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی گفت: به واحدهای جدید تولید مرغ در کشور نیاز نداریم و باید از ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه برای ثبات قیمت مواد پروتئینی امسال با کمک تولیدکنندگان ذخایر کافی مواد پروتئینی به ویژه گوشت مرغ را از طریق شرکت امور پشتیبانی دام تامین کردیم، گفت: مرغ منجمد استاندارد به اندازه کافی در انبارها ذخیره شد.

به گزارش ایسنا، نمایشگاه صنعت طیور، شیلات، آبزیان و صنایع وابسته شامگاه چهارشنبه با حضور معاون بهبود تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی در قائم‌شهر گشایش یافت.

در این نمایشگاه شرکت‎ها تجهیزات و تاسیسات ، خوراک و انواع داروها و ویتامین های دام و طیورو آبزیان و نیز آخرین محصولات را در قالب بیش از 75 غرفه از کشورهای هلند، انگلیس، انگلستان، چین و ژاپن و اندونزی و همچنین از استان‌های اصفهان، سمنان و تبریز در معرض دید عموم قراردادند.

این نمایشگاه تا 10 مهر ماه ساعت 16 الی 21 برای بازدید عموم آزاد است.


ویدیو مرتبط :
نان بعد از اصلاح قیمت ها

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

پرداخت نقدی مهم‌تر است یا اصلاح قیمت‌ها؟ 

 

پرداخت یارانه

 

 

 

جام جم آنلاین: هر چه به زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نزدیك می‌شویم، حرف و حدیث‌ها درباره این قانون مهم و سرنوشت‌ساز بیشتر می‌شود.

آنها كه اطلاع بیشتری از چگونگی اجرای قانون و قیمت حامل‌های انرژی با هدفمندی یارانه‌ها دارند البته كمتر خبر می‌دهند و بیشتر وعده آنهایی كه اطلاع كمتری دارند نیز به گمانه زنی و پیش‌بینی شرایط اقتصادی كشور با اجرایی شدن قانون هدفمندسازی یارانه‌ها می‌پردازند.

اكثریت غالب كارشناسان اقتصادی و بدنه كارشناسی دولت اذعان دارند كه مهم‌ترین وجه اجرای قانونی كه هدفمندسازی یارانه‌ها نام گرفته است، ‌اصلاح قیمت حامل‌های انرژی است كه این اصلاح با توجه به منابع مالی كه از محل آن ایجاد می‌شود، امكان پرداخت نقدی به مردم را فراهم می‌كند.

اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و رساندن آن به سطح هزینه تمام شده یا قیمت‌های بین‌المللی، واقعیتی است كه كشور دیر یا زود ناگزیر از مواجهه با آن بود و این واقعیت اكنون در آستانه تحقق یافتن است.

شاید مهم‌ترین پیامد اصلاح قیمت‌ها، بهینه‌سازی یا حركت به سمت بهینه‌سازی مصرف انرژی با اراده و خواست خود مردم و مصرف‌كنندگان باشد. از سوی دیگر، این پدیده (البته نه در كوتاه مدت)‌ چالاكی و رقابت‌پذیری بنگاه‌های تولیدی كشور را به دنبال خواهد داشت و آنها ناچار خواهند شد به جای اتكا به منابع دولتی و كمك‌های مستقیم، بهره‌وری بنگاه اقتصادی خود را افزایش دهند.

آنچه البته تا كنون در تبلیغات و اظهارات مسوولان دولتی پررنگ تر جلوه می‌نماید، توجه و تمركز بر پرداخت نقدی یارانه ‌ها بوده و مساله اصلی یعنی اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، تحت‌الشعاع موضوع فرعی قرار گرفته است.

در نتیجه افكار عمومی قانون هدفمندسازی یارانه‌ها را بیشتر از زاویه دریافت‌های نقدی آن می‌شناسد تا از منظر اصلاح قیمت‌ها.

در حالی كه همان‌طور كه گفته شد،‌ پرداخت نقدی مساله فرعی قانون است و افكار عمومی باید بیشتر نسبت به چگونگی و روند اصلاح قیمت‌ها آگاهی پیدا كند تا با چشمان باز برای مدیریت مصرف انرژی برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری كند.

هنوز كسی نمی‌داند اصلاح قیمت‌ها بواقع از چه تاریخی آغاز می‌شود؟ كسی اطلاع ندارد كه فرآیند اصلاح قیمت‌ها در چه بازه زمانی اجرا خواهد شد؟ یك سال، 2 سال یا 5 سال؟ هم‌اكنون عموم مردم و حتی صاحبان كسب و كار دغدغه نحوه اصلاح قیمت‌ها را در ذهن دارند و پرداخت نقدی با وجود تبلیغات فراوان درباره آن كمتر مورد توجه مردم قرار گرفته است.

این در حالی است كه آن وجه از قانون كه مردم بیشترین دغدغه را نسبت به آن دارند، با كمترین اطلاع رسانی از سوی دولت مواجه است..../تحلیل:جام جم