اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

قیمت آپارتمان در تهران 1.5 برابر سانفرانسیسکو!/ مسکن نباید اینقدر گران باشدقیمت آپارتمان در تهران 1.5 برابر سانفرانسیسکو!/ مسکن نباید اینقدر گران باشد

مدیرعامل صندوق توسعه ملی با انتقاد از گرانی مسکن در تهران، از 1.5 برابر بودن قیمت آپارتمان در تهران نسبت به سانفرانسیسکو آمریکا سخن گفت و افزود: براساس قانون، پرداخت تسهیلات ریالی از منابع این صندوق به بخش مسکن ممنوع است.

 

رحیم قربانی در گفتگو با مهر در پاسخ به این سئوال که آیا صندوق توسعه ملی تسهیلاتی به بخش مسکن و ساختمان به صورت ارزی پرداخت می کند، گفت: نیاز بخش صنعت ساختمان و مسکن بیشتر ریالی است تا ارزی، اما صندوق توسعه ملی همواره بر این موضوع تاکید دارد که بخش ساختمان و مسکن از حلقه حمایتی صندوق خارج نیست.

 

مدیرعامل صندوق توسعه ملی با بیان اینکه تاکنون به بخش مسکن و ساختمان بی توجهی شده است، تصریح کرد: این در حالی است که اگر کسی بخواهد کارخانه ای مثلا مواد غذایی راه اندازی کند، می تواند از طریق بانکها تنها با آورده ای حدود 20 درصد تسهیلات مورد نیاز را دریافت کند، اما دریافت تسهیلات در بخش مسکن مستلزم سپرده گذاری است.

 

وی اضافه کرد: تسهیلات دهی در بخش خرید و یا ساخت مسکن منوط به این است که حتما سپرده گذاری برای مدتی طولانی انجام شود، مثلا پولی برای 6 ماه یا یکسال در حساب بماند تا در نهایت یک یا دو برابر آن وام دریافت شود، در صورتی که این روند برای هیچ بخش دیگری مصداق ندارد و چنین کاری را با سایر صنایع نمی کنیم.

 

قربانی با اعلام اینکه محدودیت‌هایی اینچنینی را برای سایر بخشها قائل نشده ایم، یکی از دلایل عدم خانه دار شدن بسیاری از افراد را همین مشکلات و محدودیتها اعلام و تصریح کرد: اگر بخش ساختمان و مسکن هم مانند سایر صنایع مورد حمایت بانکها قرار گرفته بود، امروز هیچکس در کشور بدون مسکن نبود و قیمت مسکن نیز چنین نبود.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی بخش مسکن و ساختمان را یک صنعت مادر و بزرگ که حدود 150 رشته صنعتی را مولد و محرک می کند، عنوان کرد: از کارشناسان بخش مسکن متعجب هستم که چرا چنین موضوعاتی را مطرح نمی کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: اگر بخش مسکن و ساختمان نیاز ارزی داشت، صندوق توسعه ملی آن را در اولویت پرداخت تسهیلات قرار می داد، اما بر اساس حکم قانون صندوق اجازه ندارد که تسهیلات را به صورت ریالی به این بخش پرداخت کند.

 

این مقام مسئول در صندوق توسعه ملی با انتقاد از وضعیت مسکن روستائیان و ذکر این مطلب که منازل روستائیان از مزارع آنها مهمتر است، گفت: در سال ای اخیر دولت تا حدودی  به بخش مسکن توجه کرده است و بیشترین تسهیلات باید به بخش مسکن و ساختمان پرداخت شود.

 

قربانی ادامه داد: کم بهره ترین تسهیلات باید به بخش مسکن و ساختمان پرداخت شود و تصمیم گیریهای عجولانه و بدون پشتوانه برای این بخش شایسته برنامه ریزان نیست. شایسته نیست که مسکن تا این حد گران باشد و پس از30 سال قیمت آپارتمان در تهران 1.5 برابر قیمت آپارتمان در سانفرانسیسکو که گران ترین شهر آمریکا است، باشد، زیرا معنای آن بی‌سرپناه ماندن خانوارها و جوانان است.

 

مدیرعامل صندوق توسعه ملی خاطرنشان کرد: 40 درصد از مردم ساکنین روستاها هستند و مسکن آنها ناپایدار است که نیازمند نوسازی و بازسازی است و باید دولت و بانکها به آنها تسهیلات مورد نیاز را پرداخت کنند./مهر


ویدیو مرتبط :
گران ترین خانه ها آپارتمان ها و ماشین هارا درشمال تهران

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

کاهش توان مردم برای خرید مسکن/ قیمت آپارتمان‌های کوچک در جنوب تهران 

 

کاهش توان مردم برای خرید مسکن/ قیمت آپارتمان‌های کوچک در جنوب تهران

 

از زمانیکه مسکن با جهش دوبرابری قیمت در سال 85 روبرو شد، بخش زیادی از مردم حتی در محله های جنوبی تهران هم نمی توانند آپارتمان نوسازی را کمتر از یک میلیون تومان خریداری کنند.

به گزارش مهر، در سال های نه چندان دور کسی که درآمد چندانی هم نداشت می توانست با پس انداز کم و وام بانکی، یک آپارتمان کوچک در برخی از محله های تهران که قیمت کمتری داشتند خریداری کنند. در آن زمان قیمت آپارتمان های نوساز در محله های جنوبی تهران از 300 هزار تومان فراتر نمی رفت بنابراین متقاضیانی با پول کمتری می توانستند در این محله ها خانه مناسبی را پیدا کنند.

اما پس از جهش یکباره قیمت مسکن درسال 85 ، خانه دار شدن تبدیل به رویایی شد که حتی در جنوبی ترین منطقه تهران هم قابل تحقق برای بخش زیادی از مردم نیست، در واقع آپارتمان هایی که با قیمت های کمتر از 300 هزار تومان به فروش می رسیدند امروزه بیش از 2 برابر شده اند و خریداران نمی توانند کمتر از یک میلیون تومان آپارتمان نوسازی را پیدا کنند.

این قیمت ها باعث شد تا بخش زیادی از مردم که اغلب جوانان هستند از داشتن خانه ای کوچک در محله های جنوبی تهران هم محروم شوند و از سویی اجاره ها هم به دلیل تقاضای بالای مردم برای آپارتمان هرروز بالاتر برود و شرایط دشواری را برای متقاضیان به وجود بیاورد.

قیمت آپارتمان های کوچک در تهران

براساس این گزارش قیمت یک آپارتمان 36 متری در خیابان کارون با قیمت 52 میلیون تومان به فروش می رسد و آپارتمان دیگری در خیابان ولی عصر جام جم بدون پارکینگ با قیمت هر مترمربع 4 میلیون و 100 هزار تومان قیمت گذاری شده است.

سوئیت 24 متری و تکواحدی در قصرالدشت هم با قیمت 34 میلیون تومان به فروش می رسد و 44 متری در خیابان جیحون با 15 متر حیاط خلوت به قیمت 51 میلیون تومان قیمت گذاری شده است. همچنین برای یک واحد به مساحت 44 متر با عمر 7 ساله با پارکینگ و انباری در خیابان کارگر جنوبی بالاتر از میدان قزوین 63 میلیون تومان قیمت تعیین شده است.

یک دستگاه آپارتمان در محدوده مترو مولوی به مساحت 45 متر طبقه سوم و با عمر 3 ساله هم با قیمت 50 میلیون تومان به فروش می رسد و 50 متری در محله یوسف آباد بازسازی شده125 میلیون تومان قیمت گذاری شده است. همین متراژ در ده ولنجک هم با قیمت 135 میلیون تومان به فروش می رسد.

یک واحد 50 متری در چهارراه نظام آباد تکواحدی و نوساز با پارکینگ و انباری هم با قیمت 82 میلیون تومان قیمت گذاری شده است و واحدی 47 متری در محدوده مشیریه نوساز و طبقه اول با پارکینگ متری یک میلیون و 120 هزار تومان به فروش می رسد.../عصرایران