اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

قیمت‌های غیرواقعی در بازار مسکنهر چند قیمت مسکن از یک سال و نیم گذشته تحت تاثیر رکود خرید و فروش به‌طور کلی به سطح واقعی‌تری رسیده است اما هنوز هم در میان فایل‌های فروش مسکن مواردی از پیشنهادهای غیرواقعی و گران‌قیمت به چشم می‌خورد..

 به گزارش «دنیای اقتصاد» پیشنهادهای گران‌تر از ارزش واقعی آپارتمان‌های مسکونی این روزها لابه‌لای سایر فایل‌های فروش مسکن، تعداد نسبتا قابل توجهی از ظرفیت بالقوه خرید و فروش مسکن را به خود اختصاص داده‌اند.

هر چند این پیشنهادها به دلیل رکود معاملات و پیشی گرفتن تعداد فروشندگان نسبت به متقاضیان خرید آپارتمان اغلب منجر به معامله قطعی در بازار مسکن نمی‌شود اما می‌توانند به طولانی‌تر شدن دوران رکود کمک کنند، از طرف دیگر خریداران باید نسبت به این گران‌فروشی‌ها آگاه باشند.

کارشناسان مسکن به متقاضیان خرید آپارتمان توصیه می‌کنند تنها به این تصور که قیمت‌ها هم‌اکنون در بازار خرید  وفروش واقعی شده‌اند اکتفا نکنند و قبل از ورود به بنگاه‌ها حتما از قیمت‌های واقعی محله‌ای که در آن متقاضی خرید مسکن هستند، اطلاع حاصل کنند. به‌عنوان مثال، مالکی در خیابان شریعتی، در محله اجاره‌دار، آپارتمان 106 مترمربعی خود را که دو سال از عمر آن می‌گذرد، با قیمت هرمترمربع 4 میلیون تومان به بازار مسکن فروش عرضه کرده است.

 

قیمت کل این واحد در فایل فروش آن 424 میلیون تومان ذکر شده که متناسب با نرخ منطقه، جزو پیشنهادهای گران برای فروش آپارتمان محسوب می‌شود. از سوی دیگر، در فایل دیگری، مالکی آپارتمان 110 مترمربعی خود در خیابان آیت‌الله کاشانی، خیابان کیهان، یک سال ساخت، واقع در طبقه همکف را مترمربعی 6 میلیون و با قیمت کل 660 میلیون تومان، برای فروش فایل کرده است. این آپارتمان هم با توجه به شاخصه‌های قیمتی منطقه مذکور جزو پیشنهادهای گران‌تر از عرف قیمت مسکن محسوب می‌شود.
 

اخبار,اخبار اقتصادی, بازار مسکن

 

 اخبار اقتصادی  - دنیای اقتصاد 


ویدیو مرتبط :
افزایش قیمت خودرو در کشور غیرواقعی است

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

تصمیمات جدید برای بازار مسکن/ اعلام پیامکی قیمت مسکن؛ ممنوع!تصمیمات جدید برای بازار مسکن/ اعلام پیامکی قیمت مسکن؛ ممنوع!

از طرفی باید به این نکته توجه داشت که قیمت اجاره، خرید و فروش مسکن و زمین را صاحبان و مالکان واحدهای مسکونی و مشاورین املاک که هیچ گونه تخصصی نیز در امر قیمت‌گذاری و فنی ندارند، تعیین می‌شود.

 

مدیرکل بازرسی ویژه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: بر اساس تصمیم ستاد تنظیم بازار، هیچ مرجعی به غیر از بانک مرکزی و وزارت راه، مجوز حق اعلام عمومی هرگونه قیمت اعم از منطقه‌ای و استانی کالا و خدمات از جمله مسکن و اجاره‌ بها چه از طریق پیامک و سایت اینترنتی را ندارند.

 

محمدحسین مولاخواه در گفتگو با مهر از اجرای طرح بازرسی ویژه از بازار معاملات املاک خبر داد و گفت: همزمان با افزایش معاملات مسکن در نیمه اول هر سال، بازرسی و نظارت بر فعالیت واحدهای مشاوران املاک تشدید و تا پایان شهریورماه ادامه خواهد یافت.

مدیرکل بازرسی ویژه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان افزود: در این طرح که به تمامی سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده است، پروانه کسب و مجوز فعالیت بنگاههای معاملات ملکی، نصب تابلو نرخ دستمزد در محل کسب و رعایت حق‌الزحمه مجاز توسط بازرسان صنفی کنترل می‌شود.

 

وی تصریح کرد: با توجه به بررسی‌های انجام شده، به طرفین هرگونه قرارداد که در بنگاههای معاملات مسکن منعقد می‌‎شود، توصیه می‌شود پس از پرداخت حق‌الزحمه مشاوران املاک که طبق قانون نظام صنفی توسط کمیسیون نظارت شهرستان‌ها تعیین و توسط اتحادیه‌ها ابلاغ و در محل کسب نصب می‌شود، درخواست قبض و رسید از مشاور املاک کنند.

 

به گفته مولاخواه، اگر اجحافی در حق هر یک از طرفین قرارداد یک معامله و یا اجاره‌نامه، صورت گرفت، می‌توانند با مراجعه به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و یا اتحادیه مربوطه، علیه واحد متخلف شکایت و یا از طریق تلفن سه شماره‌ای 124 گزارش تخلفات یادشده را اعلام کنند تا توسط بازرسان مربوطه تحت رسیدگی قرار گیرد.

وی اظهار داشت: طبق قوانین و مقررات جاری کشور، تمامی عرضه‌کنندگان خدمات باید صورتحساب با ویژگی‌های منطبق با قانون و مقررات را به مصرف کنندگان ارایه نمایند؛ در غیر این صورت پس از تنظیم  پرونده در هر بار تخلف توسط تعزیرات حکومتی به میزان 35 هزار تومان، جریمه خواهند شد.

 

به گفته مدیرکل بازرسی ویژه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، درطول سال گذشته بیش از 120 هزار مورد بازرسی از بنگاههای معاملات مسکن در سراسر کشور انجام شده که حدود نه درصد از این بازرسی‌ها، منجر به تشکیل پرونده و کشف 15 هزار مورد تخلف به ارزش بیش از دو میلیارد و چهار صد میلیون تومان شده که جهت رسیدگی در اختیار سازمان تعزیرات حکومتی قرار گرفته است؛ عدم نصب نرخنامه در محل کسب، عدم صدور فاکتور، دریافت کارمزد بالاتر از نرخ مقرر و نداشتن پروانه کسب به ترتیب بیشترین تخلف را به خود اختصاص داده است.

 

وی اظهار داشت: بیشترین تخلفات صورت گرفته در شهرهای بزرگ از جمله تهران، اصفهان، مشهد، شیراز و کمترین تخلفات در شهرهای گرگان، بوشهر و بیرجند صورت گرفته است.

مولاخواه گفت: در شهر تهران به دلیل کمبود زمین به وضوح عدم عرضه و احتکار مسکن توسط موجران و مالکان چه از لحاظ فروش و چه از لحاظ اجاره و رهن به بهانه‌های مختلف وجود دارد و این موضوع با توجه به مباحث مربوط به اجرای طرح تفصیلی تشدید پیدا کرده؛ لذا به نظر می‌رسد می‌بایست از هرگونه تصمیمی که منجر به بروز ابهام، کندی و ایجاد محدودیت در تولید و عرضه مسکن می‌شود؛ جدا خودداری و فقط به راههای جذب سرمایه و در نتیجه بهبود و تسهیل در عرضه مسکن فکر کرد.

وی اظهار داشت: از طرفی باید به این نکته توجه داشت که قیمت اجاره، خرید و فروش مسکن و زمین را صاحبان و مالکان واحدهای مسکونی و مشاورین املاک که هیچ گونه تخصصی نیز در امر قیمت‌گذاری و فنی ندارند، تعیین می‌شود.

مولاخواه تصریح کرد: از این رو با پیگیری‌های انجام شده سازمان برخی از سایت‌های اینترنتی جستجوگر املاک ومستغلات که اقدام به ارایه گزارش منطقه‌ای قیمت املاک و یا با ارز خارجی آگهی مسکن برای فروش و اجاره می‌دادند و موجب ارایه اطلاعات نادرست به مصرف‌کنندگان و عاملی برای آشفتگی بازار مسکن بودند، شناسائی و فعالیت آنها اصلاح شد.

 

وی افزود: بر همین اساس و مطابق با قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و همچنین تصمیمات متخذه در ستاد تنظیم بازار  به غیر مراجع رسمی دولتی مانند بانک مرکزی، وزارت راه و شهرسازی و دستگاههای نظارتی ذی‌ربط هیچ شرکت، انجمن و اتحادیه‌ای بدون دریافت مجوز حق اعلام عمومی هرگونه قیمت اعم از منطقه‌ای و استانی کالا و خدمات از جمله مسکن و اجاره‌ای چه از طریق پیامک و سایت اینترنتی را ندارند و در صورت مشاهده و عدم اصلاح رویه تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت./مهر