اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

قائم مقام وزیر کار: مسئولان دولتی در بیکاری فارغ‌التحصیلان مقصرندبیکاری فارغ‌التحصیلان ,آخرین اخبار سیاسی

قائم مقام وزیر کار: مسئولان دولتی در بیکاری فارغ‌التحصیلان مقصرند

قائم مقام وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: مسئولان دولتی در وضعیتی که در حال حاضر فارغ‌التحصیلان به لحاظ اشتغال دارند، مقصر هستند.

محمد سنجری امشب در همایش توانمند‌سازی دانش‌آموختگان و دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که در سالن آمفی‌تئاتر دانشکده علوم پایه دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: برنامه‌ریزی برای اشتغال دانش‌آموختگان که در واقع سرمایه‌های انسانی مملکت هستند باید با حساسیت و دقت بیشتری انجام شود.

وی با اظهار ناراحتی از اینکه نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان حدود 20 درصد است، تصریح کرد: آسیب‌های زیادی در این زمینه وجود دارد که باید به آنها رسیدگی شود.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان رضوی ادامه داد: یکی از آسیب‌هایی که در این زمینه وجود دارد، نبود تناسب بین بازار کار با رشته‌های دانشگاهی است.

سنجری با بیان اینکه یکی از آسیب‌های دیگر در این زمینه فقدان مهارت فارغ‌التحصیلان است، تأکید کرد: در حالی که مهارت نیاز اصلی بازار کار امروز است، 39 درصد از فارغ‌التحصیلان در کشور فاقد مهارت‌های لازم هستند.

قائم مقام وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی اضافه کرد:‌ باید در کنار آموزش‌های تئوری از امکانات فنی‌وحرفه‌ای استفاده کرد و همزمان مهارت‌آموزی را نیز در دستور کار دانشگاه‌ها قرار داد.

سنجری با اشاره به دیگر آسیب‌ها در زمینه بیکاری فارغ‌التحصیلان خاطرنشان کرد: فرهنگ اشتباه کار یکی از چالش‌های اصلی امروز در بالا رفتن نرخ بیکاری است. مردم باید متوجه باشند که دولت دیگر در زمینه ایجاد اشتغال اقدامی انجام نمی‌دهد، لذا باید فرهنگی که به دنبال کار اداری است را کنار بگذارند زیرا این روند امروز در ایران منسوخ است.

قائم مقام وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی تنها راه نجات از این وضعیت اقتصادی را رشد بهره‌وری کارآفرینی دانست و ادامه داد: اگر فارغ‌التحصیلان در صنعت و تولید شروع به کار کنند بهره‌وری بالا رفته و یکی از چالش‌های اساسی در صنعت حل می‌شود.

سنجری با بیان اینکه بخش تعاون به عنوان یکی از ارکان اصلی اقتصاد باید در کنار بخش خصوصی حضور داشته باشد، تأکید کرد: اولویت در تعاونی‌ها نیز باید برای تعاونی‌های دانش‌بنیان باشد.

وی با اشاره به اینکه در استان خراسان رضوی حدود یک میلیون نفر دانش‌آموخته وجود دارد، اذعان کرد: این میزان دانش‌آموخته بهترین سرمایه‌ای است که در اختیار استان قرار دارد و باید با توانمندسازی آنها از این ظرفیت عظیم استفاده کرد./فارس

 


ویدیو مرتبط :
آموزش حسابداری - علت بیکاری فارغ التحصیلان حسابداری

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

قائم مقام وزیر رفاه: افزایش خانه های مجردی یکی از تهدیدات دشمن استاخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

قائم مقام وزیر رفاه: افزایش خانه های مجردی یکی از تهدیدات دشمن است

قائم مقام وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: با اشاره به اینکه افزایش خانه‌های مجردی یکی از تهدیدات دشمن است، گفت: نباید منتظر بروز آسیب درکشور باشیم بلکه با اقدامات پیشگیرانه و بستر سازی درست و همکاری دستگاههای مسئول مانند حوزه علمیه، صدا و سیما، قوه قضاییه، نهادهای فرهنگی، رسانه ها و نیروی انتظامی در جهت پیشگیری و کاهش آسیبها اقدام شود. 

به گزارش مهر، مجید دوستعلی در اولین همایش فضای مجازی آسیبهای اجتماعی نو پدید که روز یکشنبه برگزار شد، افزود: در حال حاضر  جامعه ما با  گسترش تکنولوژی و دسترسی آسان به اطلاعات از طریق فضای مجازی روبرو است به طوری که امکان مقابله با آنها وجود ندارد و ما نمی توانیم مانع آن شویم بلکه باید کاری کنیم که این تکنولوژی ها آثار منفی بر جامعه و  جوانان نداشته باشد. 

وی تاکید کرد: افزایش تکنولوژی ناشی از فضای مجازی مانند اینترنت، ماهواره و تلفن همراه هم می تواند فرصت باشد و هم تهدید و چنانچه از این تکنولوژی ها استفاده درستی کنیم و برنامه ریزی مناسبی انجام دهیم تبدیل به فرصت می شود و در غیر این صورت تهدیدی  جدی خواهند بود. 

دوستعلی گفت: سرعت، جذابیت، تنوع دامنه انتشار، حجم بالا، خنثی و پنهان بودن از جمله ویژگی های فضاهای مجازی است که می تواند تهدیدی برای جوانان ما به حساب آید و روز به روز جوانان را در بر می گیرد. قائم مقام وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه فضای مجازی مرز نمی شناسد، گفت: بر همین اساس جوانان ما در یک هجمه ای قرار دارند که دشمن می تواند از این فضا ارزشها ما را نشانه گرفته و از آن استفاد کند. وی تاکید کرد: آموزش در  جنبه های فردی و اجتماعی، ارتقاء کیفیت زندگی، ارائه خدمات مناسب و ... از جمله آثار مثبتی است که می توان در صورت استفاده درست از فضای مجازی بهره برد و مانع افزایش آسیب های اجتماعی نو پدید شد. 

به گفته وی کاهش احساسات و عواطف، از هم گسستگی خانواده ها، دور شدن جوانان از هم صحبتی با دوستان و آشنایان از جمله تبعات منفی فضاهای مجازی که جوانان ما در گیر آن شده اند. وی گفت: ارائه هویت های دروغین و کاذب، وعده ها و شخصیتهای دروغین، کلاهبرداری عاطفی واخلاقی در راستای ازدواجهای اینترنتی، شکست قداست ازدواج، ورود به حریم خصوصی سوء استفاده و باجگیری، پرده دری از حیا و عفت، اعتیاد به اینترنت از جمله  آسیبهای اجتماعی نو پدیدی است که  جوانان درگیر آن شده اند. 

دوستعلی با اشاره به اینکه سیاستگذاری و تصمیم گیری درست و هماهنگی دستگاهها با یکدیگر می تواند از آسیبهای اجماعی نو پدید ناشی از فضای مجاز بکاهد. به گفته وی عضویت در شبکه های فساد، فرار از خانه، فروپاشی خانواده ها، تاثیرگذاری بر افکار عمومی، جاسوس پروری، جذب کاربران به شبکه های اطلاعاتی دشمن، تهدید هویت فرهنگی، گسترش جرایم مالی اخلاقی سیاسی، کلاهبرداری و.. از دیگر مضرات آسیبهای نو پدید ناشی از فضاهای مجازی است. 

قائم مقام وزیر تعاون کار و رفاه  اجتماعی گفت: وزارت رفاه گسترده ترین وزارت اجتماعی کشور است و در مسائل اجتماعی و آسیبها با دید تخصصی نگاه می کند وهمچنین سیاستگذاری و عملیاتی کردن برنامه ها در این خصوص  نیز از جمله وظایف این وزارتخانه است. 

وی تاکید کرد: خانواده ها نقش مهمی در جهت کاهش آسیب های نوپدید ناشی از فضای مجازی دارند به طوری که با برخورد درست با جوانان آسیبهای این فضا را برای آنها باز کرده به طوری که فرزندانشان فقط از اثرات مثبت این فضا بهره مند شوند. 

وی با اشاره به اینکه افزایش خانه های مجردی یکی از تهدیدات دشمن است، گفت: نباید منتظر بروز آسیب درکشور باشیم بلکه با اقدامات پیشگیرانه و بستر سازی درست و همکاری دستگاههای مسئول مانند حوزه علمیه، صدا و سیما، قوه قضاییه، نهادهای فرهنگی، رسانه ها و نیروی انتظامی در جهت پیشگیری و کاهش آسیبها اقدام شود./مهر