اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

فابیوس: سفرم به ایران سیاسی است/ هیات اقتصادی فرانسه شهریور به تهران می‌آیداخبار,اخبارسیاست  خار جی,  لوران فابیوس

وزیر امورخارجه فرانسه پس از ورود به تهران اعلام کرد: هیاتی بسیار مهم اقتصادی از شرکت‌های مختلف فرانسه ماه سپتامبر (شهریور) به ایران سفر خواهند کرد.

به گزارش ایسنا ، در این سفر فابیوس با رئیس‌جمهور ،‌ وزیر امور خارجه و دیگر مقامات کشورمان درخصوص مسائل دوجانبه و بین المللی به رایزنی و گفت‌وگو خواهد پرداخت.

لوران فابیوس دیروز نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما با تاکید براینکه این سفر یک آغاز دوباره است تصریح کرد: ما هر کدام یعنی ایران و فرانسه به عنوان قدرت بزرگ مسئولیت هایی برای برقراری صلح و ثبات در منطقه داریم .

وی درباره جزئیات دیدارش در تهران تاکید کرد: این سفر فوق العاده فشرده ای است چون در همین روز باید با همکارم آقای محمد جواد ظریف گفت‌وگو کنم که البته گفت‌وگوهای زیادی درباره پرونده هسته ای در وین داشتیم و همین طور افتخار دیدار با آقای حسن روحانی رئیس جمهوری ایران را دارم ، سپس ملاقاتی با معاون رئیس جمهور در حوزه محیط زیست و همین طور با وزیر صنایع و معادن ایران خواهم داشت.

وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد: ما می خواهیم دوباره روابطمان را با ایران برقرار کنیم البته با پایه و اساس خوب اگر ممکن باشد که به نظرم امکان پذیر است.

وی افزود: ما می خواهیم این سفر یک میدان و حوزه سیاسی باشد ، اما درباره مسائل دیگر هم صحبت خواهیم کرد به طور مثال درباره آینده همکاری های اقتصادی، اما در ابتدا ما می خواهیم به مسائل سیاسی بپردازیم.

فابیوس در پاسخ به این سئوال که فرانسه در فضای جدید همکاری به دنبال توسعه روابط سیاسی است یا به دنبال منافع بنگاههای اقتصادی؟ تصریح کرد: سفر من با هدف سیاسی انجام می شود البته نتایج تجاری و اقتصادی را هم در بر خواهد داشت و این خیلی مطلوب است برای توسعه روابط خوب تجاری و اقتصادی ، پس این یک سفر سیاسی است که به دنبال آن سفرهای اقتصادی را هم در پی خواهد داشت.

وی افزود: برای ماه سپتامبر ( شهریور) یک هیات بسیار مهم اقتصادی از شرکت های مختلف به ایران سفر خواهند کرد من و رئیس جمهور با هم خواستار آن هستیم که همه چیز با گفت‌وگوهای سیاسی آغاز شود.
 
 اخبار  سیاست  خارجی  -   ایسنا 


ویدیو مرتبط :
گزارش با موضوع سفر هیات های سیاسی و اقتصادی به تهران

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

توضیح افخم درباره سفر هیات اقتصادی فرانسه / توصیه دولت فرانسه به کاروان تجاری اش: به ایران بروید، اما بیش از حد صحبت نکنید!اخبار,اخبارجدید,اخبار جالب


اخبار سیاست خارجی -  توضیح افخم درباره سفر هیات اقتصادی فرانسه

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص سفر هیات اقتصادی فرانسه به تهران توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص سفر هیات اقتصادی فرانسه به تهران اظهار داشت.

سفر هیات اقتصادی فرانسوی (شورای کارفرمایان فرانسه) به ایران که متشکل از صاحبان صنایع و شرکت های این کشور در زمینه های مختلف است، از تاریخ 14 لغایت 16 بهمن، با هدف شناسایی ظرفیت های اقتصادی و فرصت های سرمایه گذاری آینده در بخش های مختلف اقتصادی کشورمان صورت می گیرد.

روایط اقتصادی بین دو کشور ایران و فرانسه دربردارنده منافع دو طرفه است و بر اساس هماهنگی بعمل آمده، شرکت های فرانسوی در این سفر با مقامات ذیربط اقتصادی و صاحبان صنایع کشورمان و فعالان بخش خصوصی دیدار خواهند داشت.

طی ماه های اخیر هیات های اقتصادی مختلفی از کشورهای اروپایی به کشورمان سفر نموده اند که سفر این هیات اقتصادی نیز در همین چارچوب و در راستای بررسی زمینه های تقویت تعامل بین بخشهای خصوصی دو کشور صورت می گیرد.

 

----------------------

توصیه دولت فرانسه به کاروان تجاری اش: به ایران بروید، اما بیش از حد صحبت نکنید!/شیوه ی آمریکا برای شکست رقبای تجاری اش در ایران

مقامات فرانسوی به روسای شرکت های فرانسوی که برای گفتگو دعوت شده بودند توصیه کرد هنگام فروش احتیاط کنند. سفارت امریکا در پاریس نیز بدون ذکر دلیل از شرکت های فرانسوی خواسته است در تجارت با ایران احتیاط کنند.


فیگارو نوشت: مقامات فرانسوی به روسای شرکت های فرانسوی که برای گفتگو دعوت شده بودند توصیه کرد هنگام فروش احتیاط کنند. سفارت امریکا در پاریس نیز بدون ذکر دلیل از شرکت های فرانسوی خواسته است در تجارت با ایران احتیاط کنند.

به گزارش تیک، از وزارت امور خارجه به صدها موسسه ای که به ایران سفر کردند، توصیه شد که «به آنجا بروید، اما بیش از حد صحبت نکنید!»

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه با اینکه طرفدار دیپلماسی اقتصادی است، گفت: «آنها باید از شرایط بسیار ویژه دیدار خود آگاه باشند.»

برای تعیین چارچوب این سفر روز پنجشنبه، وزارت خزانه داری امریکا به شرکت هایی که برای از سرگیری تجارت با ایران به این کشور سفر می کنند هشدار داد و اعلام کرد: «تحریم ها هنوز لغو نشده است، بانک مرکزی ایران در فهرست سیاه قرار دارد و هر گونه داد و ستدی باید از طریق این بانک انجام شود. در نتیجه، عجله شما بی فایده است!»

صنعتگری که پس از سال ها تیرگی روابط بین پاریس و تهران نگران برقراری روابط است، پاسخ داد: «درست است که نمی توانیم هنوز قراردادی را امضاء کنیم، اما می توانیم گام هایی را برداریم.»

اهداف بیان نشده امریکا
موضع گیری شدید فرانسه در مذاکرات هسته ای، ایران را به شدت خشمگین ساخت. موسسات فرانسوی از آن بیم داشتند که در برابر رقبای ایتالیایی، آلمانی، انگلیسی یا حتی امریکایی عواقب موضع گیری خود را بپردازند و در انتظار برقراری ارتباط با این بازار گسترده نبودند. در پشت صحنه همه از جمله امریکایی ها که با بدبینی به این بازدید می نگرند، سختگیری می کنند.

ورز جمعه، روسای شرکت های CAC 40 که به ایران سفر کردند، به سفارت امریکا در پاریس دعوت شدند تا به «نصایح» پیتر هارل، دیپلمات عالی رتبه مسوول تحریم های مالی گوش دهند. در آن جا به شرکت کنندگان در این جلسه بدون باز گو کردن جزئیات توصیه شد تا می توانند احتیاط کنند.

برخی شرکت ها که برای رهایی از این فشار ها تصمیم گرفتند تا به ابتکار خود و پیش از سفر هیئتی از سوی Mouvement des Entreprises de France که بزرگترین اتحادیه کارفرمایی فرانسه است به ایران، خود به این کشور سفر کنند.

یک صنعتگر دیگر می گوید : «بازار قطعات یدکی هواپیما که تصمیم مجوز آنها گرفته شده است، را در نظر بگیرید. آمریکایی ها در توضیحاتی که ارائه می دهند، بر این نکته پافشاری می کنند که این قطعات فقط به ایران ایر تحویل داده شود نه شرکت های دیگر. باید توجه داشت که اکثر هواپیماهای ایران ایر بوئینگ هستند. منظور واشنگتن از شرکت های دیگر، ماهان ایر است که فقط ایرباس دارد.» به این ترتیب ،آمریکایی ها شیوه ای نه چندان خوشایند برای کنار گذاشتن رقیب خود از بازار ایران که قرار است یکصد هواپیما در آن نوسازی شوند در پیش گرفته اند.

فرانسه قصد دارد از این ماموریت برای بازگشایش دفتر فروش در سفارت خود در تهران استفاده کند، اما مدت ها بعد از رقبای ایتالیایی یا آلمانی خود. تاجری که هیچگاه با شرکای ایرانی خود رابطه اش را قطع نکرد، می گوید: «تصمیم گیرندگانی وجود دارند که به ما می گویند به آن جا برویم یا نرویم. وی گفت بر این باورم که ایران از تحریم ها به شدت آسیب دیده است و چاره ای ندارد و می خواهد مشکل خودرا با غرب را حل کند و ما نمی خواهیم عقب بمانیم.»
اخبار سیاست خارجی - فارس،تیک