اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

علاوی وزارت دفاع عراق را 50 میلیون دلار می‌فروشد 

علاوی وزارت دفاع عراق را 50 میلیون دلار می‌فروشد

 

فارس: منابع آگاه در فهرست العراقیه اعلام كردند كه رهبر این فهرست از كسانی كه خواستار نامزدی وزارت دفاع هستند خواسته است تا در مقابل، 50 میلیون دلار پرداخت كنند.

 

به گزارش خبرگزاری "اور "، برخی منابع آگاه در فهرست العراقیه اعلام كردند كه تعدادی از شخصیتهای عراقی كه در میان آنها افرادی از اهل تسنن نیز هستند و در خارج از كشور به سر می‌برند از "ایاد علاوی " رهبر این فهرست خواسته‌اند تا آنها را برای تصدی پست وزارت دفاع نامزد كند، اما وی در مقابل نامزدی این افراد به آنها گفته است كه باید مبلغ 50 میلیون دلار تحت عنوان حمایت از جنبش وفاق ملی پرداخت كنند.

بر اساس این گزارش تقسیم پستهای وزارتی در این فهرست بیشتر شبیه مبادلات تجاری است و شعارهای این فهرست مبنی بر اینكه افرادی شایسته و باتجربه را برای این پستها نامزد خواهد كرد به مرحله عمل نرسیده است.

این منابع كه خواستند نامشان فاش نشود اظهار داشتند كه نامزدی برای پستهای وزارتی متعلق به فهرست العراقیة در قبال دریافت مبالغ كلان صورت گرفته است و هنوز یك درگیری و نزاع در داخل این فهرست برای تصدی پستهای وزارتی باقی مانده وجود دارد و شكافهای این فهرست طی چند روز آتی آشكارتر خواهد شد.

رهبر فهرست العراقیه در پی شكست در روند سیاسی عراق، در حال بازبینی در ساختار جنبش وفاق ملی كه رهبری آن را بر عهده دارد، است و تحركات جدیدی را در عرصه سیاسی آغاز كرده است تا از این‌ راهكار، فهرست العراقیه را كه به دلیل اختلافات داخلی در معرض فروپاشی است، نجات دهد.

وی در نظر دارد با انتخاب 11عضو اصلی شورای اجرایی سیاسی، 150 عضو كمیته مركزی و تعیین مسئولان برای بخشهای مختلف این جنبش در استان‌های مختلف عراق، شكل تازه‌ای به این جنبش بدهد و فعالیت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی جنبش وفاق ملی را افزایش دهد و العراقیه را به یك حزب تبدیل كند.

منابع آگاه العراقیه افزودند كه برخی شخصیتهای برجسته در داخل فهرست العراقیة پس از شانه خالی كردن علاوی از تعهداتی كه در قبال آنها داشت، وی و كشور عراق را ترك كردند. رهبر العراقیه به این افراد قول داده بود كه آنها را برای تصدی پستهای وزارتی نامزد كند اما از این كار خودداری كرد.

بر اساس این گزارش، با جدا شدن بسیاری از شخصیتهای برجسته از فهرست العراقیه، اكنون علاوی از جایگاه ضعیفی برخوردار است و انتظار می‌رود كه او در شورای عالی سیاستهای راهبردی تنها باقی بماند كه این موجب تضعیف این شورا خواهد شد. ضمن اینكه این احتمال می‌رود فراكسیونهای پارلمانی همپیمان با العراقیه از آن جدا شوند.

به گفته این منابع، تقسیم پستهای وزارتی در میان اعضای العراقیه با نفوذ و قدرت یك تاجر عراقی مقیم اردن به نام (خ.خ) صورت گرفت و نامزدهای این فهرست برای تصدی پستهای وزارتی پس از نشستی محرمانه در منزل این شخص و امضای یك توافقنامه تجاری میان رهبران العراقیه مشخص و اعلام شدند.

هنوز نامزدهای وزرای كشور، امنیت ملی و دفاع مشخص نشده‌است. فهرست العراقیه برای تصدی پست وزارت دفاع "فلاح النقیب " را معرفی كرده است اما "نوری المالكی با این امر مخالفت كرده و خواستار معرفی یك شخص دیگر شده است. از سوی دیگر علاوی شخص دیگری را برای این پست نامزد نكرده است و همچنان بر خواسته خود پافشاری می‌كند.

از سوی دیگر برخی منابع آگاه نیز اعلام می‌كنند كه در صورت تداوم این وضعیت، مالكی "عبدالقادر عبیدی " وزیر دفاع دولت سابق را در این پست ابقاء خواهد كرد.../فارس


ویدیو مرتبط :
تویوتا با 50 میلیون دلار خودروهایش را باهوش می کند