اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

علاوی وزارت دفاع عراق را 50 میلیون دلار می‌فروشد 

علاوی وزارت دفاع عراق را 50 میلیون دلار می‌فروشد

 

فارس: منابع آگاه در فهرست العراقیه اعلام كردند كه رهبر این فهرست از كسانی كه خواستار نامزدی وزارت دفاع هستند خواسته است تا در مقابل، 50 میلیون دلار پرداخت كنند.

 

به گزارش خبرگزاری "اور "، برخی منابع آگاه در فهرست العراقیه اعلام كردند كه تعدادی از شخصیتهای عراقی كه در میان آنها افرادی از اهل تسنن نیز هستند و در خارج از كشور به سر می‌برند از "ایاد علاوی " رهبر این فهرست خواسته‌اند تا آنها را برای تصدی پست وزارت دفاع نامزد كند، اما وی در مقابل نامزدی این افراد به آنها گفته است كه باید مبلغ 50 میلیون دلار تحت عنوان حمایت از جنبش وفاق ملی پرداخت كنند.

بر اساس این گزارش تقسیم پستهای وزارتی در این فهرست بیشتر شبیه مبادلات تجاری است و شعارهای این فهرست مبنی بر اینكه افرادی شایسته و باتجربه را برای این پستها نامزد خواهد كرد به مرحله عمل نرسیده است.

این منابع كه خواستند نامشان فاش نشود اظهار داشتند كه نامزدی برای پستهای وزارتی متعلق به فهرست العراقیة در قبال دریافت مبالغ كلان صورت گرفته است و هنوز یك درگیری و نزاع در داخل این فهرست برای تصدی پستهای وزارتی باقی مانده وجود دارد و شكافهای این فهرست طی چند روز آتی آشكارتر خواهد شد.

رهبر فهرست العراقیه در پی شكست در روند سیاسی عراق، در حال بازبینی در ساختار جنبش وفاق ملی كه رهبری آن را بر عهده دارد، است و تحركات جدیدی را در عرصه سیاسی آغاز كرده است تا از این‌ راهكار، فهرست العراقیه را كه به دلیل اختلافات داخلی در معرض فروپاشی است، نجات دهد.

وی در نظر دارد با انتخاب 11عضو اصلی شورای اجرایی سیاسی، 150 عضو كمیته مركزی و تعیین مسئولان برای بخشهای مختلف این جنبش در استان‌های مختلف عراق، شكل تازه‌ای به این جنبش بدهد و فعالیت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی جنبش وفاق ملی را افزایش دهد و العراقیه را به یك حزب تبدیل كند.

منابع آگاه العراقیه افزودند كه برخی شخصیتهای برجسته در داخل فهرست العراقیة پس از شانه خالی كردن علاوی از تعهداتی كه در قبال آنها داشت، وی و كشور عراق را ترك كردند. رهبر العراقیه به این افراد قول داده بود كه آنها را برای تصدی پستهای وزارتی نامزد كند اما از این كار خودداری كرد.

بر اساس این گزارش، با جدا شدن بسیاری از شخصیتهای برجسته از فهرست العراقیه، اكنون علاوی از جایگاه ضعیفی برخوردار است و انتظار می‌رود كه او در شورای عالی سیاستهای راهبردی تنها باقی بماند كه این موجب تضعیف این شورا خواهد شد. ضمن اینكه این احتمال می‌رود فراكسیونهای پارلمانی همپیمان با العراقیه از آن جدا شوند.

به گفته این منابع، تقسیم پستهای وزارتی در میان اعضای العراقیه با نفوذ و قدرت یك تاجر عراقی مقیم اردن به نام (خ.خ) صورت گرفت و نامزدهای این فهرست برای تصدی پستهای وزارتی پس از نشستی محرمانه در منزل این شخص و امضای یك توافقنامه تجاری میان رهبران العراقیه مشخص و اعلام شدند.

هنوز نامزدهای وزرای كشور، امنیت ملی و دفاع مشخص نشده‌است. فهرست العراقیه برای تصدی پست وزارت دفاع "فلاح النقیب " را معرفی كرده است اما "نوری المالكی با این امر مخالفت كرده و خواستار معرفی یك شخص دیگر شده است. از سوی دیگر علاوی شخص دیگری را برای این پست نامزد نكرده است و همچنان بر خواسته خود پافشاری می‌كند.

از سوی دیگر برخی منابع آگاه نیز اعلام می‌كنند كه در صورت تداوم این وضعیت، مالكی "عبدالقادر عبیدی " وزیر دفاع دولت سابق را در این پست ابقاء خواهد كرد.../فارس


ویدیو مرتبط :
تویوتا با 50 میلیون دلار خودروهایش را باهوش می کند

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

شرکت هواپیمایی کویت 500 میلیون دلار از عراق غرامت می گیردشرکت هواپیمایی کویت 500 میلیون دلار از عراق غرامت می گیرد

شکایت شرکت هواپیمایی کویت باعث شد پروازهای هواپیمایی عراق به مقاصد اروپایی غیر ممکن شود زیرا ممکن بود این پروازها به مصادره هواپیماهای این شرکت منجر شود.کویت سال گذشته اولین پرواز هواپیمایی عراق به لندن را پس از 20 سال توقیف کرد.عراق بابت تصاحب هواپیماهای کویت در هنگام اشغال این کشور ، 500 میلیون دلار غرامت پرداخت می کند.

 

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، عراق موافقت کرد 500 میلیون دلار بابت تصاحب هواپیماها ، قطعات و تجهیزات هوایی در فرودگاه کویت در هنگام اشغال این کشور در سال 1990 پرداخت کند.

با پرداخت طلب شرکت هواپیمایی کویت از همتای عراقی خود، یکی از مهمترین بخش های پرداخت غرامت عراق به کویت، تسویه می شود.

وزارت خارجه کویت با انتشار بیانیه ای اعلام کرد این کشور با دریافت 500 میلیون دلار برای تسویه بدهی شرکت هواپیمایی کویت از شرکت هواپیمایی عراق موافقت کرد.

در پی این توافق ، شرکت هواپیمایی کویت به وکلای خود در بریتانیا نیز دستور داد تا از پیگرد و تلاش برای مصادره اموال و دارائی های شرکت هواپیمایی عراق از جمله هواپیمای این شرکت خودداری کنند.

شرکت هواپیمایی کویت از شرکت هواپیمایی عراق درخواست پرداخت بدهی و سود به مبلغ بیش از یک میلیارد دلار کرده بود اما در نهایت دو طرف با مبلغ 500 میلیون دلار به عنوان رقم نهایی موافقت کردند.

وزارت خارجه عراق هم اعلام کرد که با این تصمیم و توافق مقامات دو کشور، تمامی محدودیت ها برای بازسازی ناوگان شرکت هواپیمایی عراق (العراقیه) و خرید هواپیماها و تجهیزات جدید برداشته می شود.

کویت قبل از این در چارچوب پیگیری این غرامت، شماری از هواپیماهای شرکت هواپیمایی عراق را که قرارداد آنها با کانادا امضا شده بود توقیف کرد.

کویت در همین راستا، همچنین سال گذشته میلادی اولین پرواز هواپیمایی عراق به لندن پس از 20 سال را توقیف کرد.

عراق تلاش زیادی کرده بود تا غرامت این کشور بابت اشغال کویت در سال 1990، مورد بخشودگی قرار بگیرد اما مقامات کویتی با این درخواست موافقت نکرده اند.

دولت عراق در سال 1990 و به رهبری صدام در هنگام اشغال کویت، شماری از هواپیماها و تجهیزات و قطعات آنها را در فرودگاه بین المللی کویت مصادره کرد.

براساس این توافق، عراق 300 میلیون دلار نقدی به کویت پرداخت و 200 میلیون دلار در طرح هوایی مشترک میان دو کشور، سرمایه گذاری می کند و در مقابل دولت کویت، شکایت خود را پس می گیرد.

شکایت های شرکت هواپیمایی کویت و پیگیری های قضایی وکلای این شرکت در بریتانیا باعث شد پروازهای هواپیمایی عراق به مقاصد اروپایی غیر ممکن شود زیرا ممکن بود این پروازها به مصادره هواپیماهای این شرکت منجر شود.

قبل از این بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرده بود: عراق تاکنون از طریق کمیته غرامت سازمان ملل متحد مبلغ 36 میلیارد و 400 میلیون دلار به کویت پرداخت کرده و 16 میلیارد دلار دیگر باقی مانده است که بغداد باید آنها را بپردازد. برآوردها نشان می دهد این رقم نیز نیز تا اوایل 2015 به طور کامل پرداخت خواهد شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در دوره حمله نظامی عراق به کویت و اشغال این کشور در سال 1990 و سپس آزادسازی کویت در سال 1991 ، پرداخت غرامت توسط بغداد و ساز و کار آن را تصویب کرده بود./عصرایران