اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

عسگراولادی: اقتصاد ایران 5 روز تعطیل است 

 

 

عسگراولادی: اقتصاد ایران 5 روز تعطیل است

 

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران با اشاره به اعلام تعطیلی روز چهارشنبه در تهران به دلیل آلودگی هوا، گفت: با تعطیلی سه روز آخر هفته جاری و دو روز ابتدای هفته آتی که در بازارهای جهانی انجام می‌شود، 5 روز اقتصاد ایران به خصوص در پایتخت تعطیل است، البته به طور قطع تعطیلی فردا به دلیل مراعات حال مردم است.

 

به گزارش مهر، اسدالله عسگراولادی امروز سه شنبه در اولین هم اندیشی سراسری تشکلهای اقتصادی کشور اظهارداشت: تجربه نشان داده است که اگر تشکلها زمام امور را به عهده گرفته و با دولت هم اندیشی داشته باشند رونق و پیشرفت اقتصادی تضمین خواهد شد.

 

وی از تشکلهای اقتصادی درخواست کرد به دور از حب و بغض صنفی دور هم جمع و منسجم شوند و دو اصل را نیز در نظر گیرند؛ به این معنی که منافع ملی را بر منافع صنفی و منافع صنفی را بر منافع شخصی ارجحیت دهند.

 

به گفته عسگر اولادی، تشکلی دوام خواهد داشت که این دو اصل را رعایت کرده و در رفع مشکلات با هم صنفان خود هم اندیشی داشته باشد، چرا که به خاطر منافع ملی باید رقابتهای صنفی را کنار گذاشت .

 

وی ادامه داد: اگر برخی خواستار تضییع حقوق یکی از اعضای تشکلهای صنفی شدند همه اعضا باید به حمایت از وی و احقاق حقوق او بپردازند، ضمن اینکه فرد ضرر دیده نیز باید سایر اعضا را از این کلاهبرداری آگاه سازد نه اینکه منتظر باشد تا فرد کلاهبردار از دیگر همکاران او سوء استفاده و در نهایت پول وی را پرداخت کند.

 

عسگراولادی سپس به بیان توقعات خود از دولت پرداخت و گفت: از دولت توقع نداریم که تنها با کمکهای مالی تشکلها را پشتیبانی کند بلکه توقع ما این است که ایستگاه‌های بازدارنده امر تجارت و تولید را از سر راه برداشته و در تصمیم گیری با تشکلها تبادل نظر داشته باشند.

 

وی سپس از تغییر مدیریت سازمان توسعه تجارت ایران انتقاد کرد و گفت: این روزها ضعف مدیریت در سازمان توسعه تجارت ایران احساس می شود و بر همین اساس، از وزیر بازرگانی درخواست می کنیم در شرایط فعلی کشور که شلاق تحریم و نارسایی مسائل ارزی به گونه ای در اقتصاد خلا ایجاد کرده است، از تغییر رئیس سازمان توسعه تجارت دست بردارد.

 

عسگراولادی ادامه داد: هم اکنون وقت تغییر رئیس سازمان توسعه تجارت نیست چرا که فرد جدید تا با سیستم خو گرفته و رفتارهای صادرکنندگان و تشکلهای اقتصادی را درک کند زمان ارزشمندی از دست می رود.

 

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران از وزیر بازرگانی درخواست کرد تا تغییرات را به تاخیر اندازد تا زحماتی که در چند سال اخیر برای ارتقای وضعیت صادرات کشور به دوش کشیده شده است، عقیم نماند.

 

وی اظهار داشت: سازمان توسعه تجارت معاونانی دارد که توسعه صادرات را درک کرده اند و اگر رئیس سازمان تغییر یابد آنها نیز باید جای خود را عوض کنند.

 

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران خاطر نشان کرد: با حمایتهای دولت نهم و دهم صادرات کشور به 28 میلیارد دلار ارتقا یافته است و خلا مدیریتی می تواند در تداوم رشد آن آسیب ایجاد کند.

 

عسگراولادی سپس به مشکلات ساختاری رقابت صادر کنندگان ایرانی با سایر کشورها اشاره و تصریح کرد: دولت در کمیسیونهای مشترک حضور بخش خصوصی را پذیرفته است اما به توصیه های آن عمل نمی کند.

 

وی در خصوص تاثیر اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها گفت: اجرای این قانون اگر چه یک ضرورت به شمار می رود ولی در قیمتها اثرگذار خواهد بود؛ بنابراین باید برای جبران اثرات احتمالی فکری بکنیم، این در حالی است که هم اکنون نرخ ارز واقعی نیست و همین موضوع سبب ارزان تمام شدن واردات و آسیب پذیری صادرات کشور می شود. عسگراولادی گفت: تولید برای صادرات 5 میلیون دلار اشتغال را به همراه دارد..../ تحلیل : عصر ایران


ویدیو مرتبط :
اقتصاد ایران مقاوم ترین اقتصاد در برابر کاهش بهای نفت

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

آیا اقتصاد ایران دچار خشکی اعتبارات شده؟ 

 

آیا اقتصاد ایران دچار خشکی اعتبارات شده است؟

 

 

خشکی اعتبارات (Credit Crunch) اصطلاحی است که به کاهش به یک باره‌ اعطای وام‌ها (یا اعتبار) از طرف بانک‌ها در نتیجه‌ نبود اعتبارات اطلاق می‌شود.

 


خشکی اعتبارات معمولا باعث کاهش میزان اعتبارات به صورت مستقل از افزایش نرخ بهره می‌گردد. در چنین شرایطی، رابطه‌ میان نرخ بهره و میزان اعطای اعتبارات تغییر می‌کند، به صورتی که میزان اعتبارات در هر نرخ بهره‌ای کم می‌آید.

 


برای اینکه بتوان جواب سوال بالا را داد ابتدا باید دید چه عاملی باعث به وجود آمدن این پدیده می‌گردد. منبع سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در اقتصاد، پس‌انداز است. در واقع پس‌انداز‌ها منابع واقعی هستند که از طرق مختلف (اعطای وام و...) در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرند تا برای پیشبرد اهداف خود از آنها استفاده کنند. سوالی که باید در اینجا مطرح شود این است که پس نقش دولت چیست؟ مگر دولت یا بانک مرکزی با در اختیار داشتن حق انتشار و تولید پول قادر به ایجاد منابع نیستند؟

 


برخلاف نظر جریان اصلی اقتصاد هیچ گاه سرمایه‌گذاری نمی‌تواند بیشتر از پس‌انداز باشد مگر در کوتاه‌مدت و با نتیجه‌ای فاجعه بار. بیایید فرض کنیم که دولت با به وجود آوردن اعتبارات جدید این توهم را در جامعه به وجود آورد که منابعی بیشتر از حد واقعی در اقتصاد وجود دارند. نتیجه چه خواهد بود؟ بیایید نتیجه‌ این اقدام را در دو گروه پس‌انداز‌کننده‌ها و سرمایه‌گذاران بررسی کنیم.

 


پس‌اندازکنندگان با انگاشت وفور منابع دیگر تمایل چندانی برای پس‌انداز بیشتر نخواهند داشت و بدین ترتیب میزان واقعی منابع نه تنها بیشتر نخواهد شد، بلکه کاهش نیز خواهد یافت. از طرفی سرمایه‌گذاران با چنین انگاشتی دست به سرمایه‌گذاری‌های بیشتر و با افق زمانی طولانی‌تر خواهند زد. چون منابعی که توسط دولت به وجود آمده به شکل اعتبارات در اختیار بنگاه‌ها گذاشته می‌شود، آنها نیز از این اعتبارات برای سرمایه‌گذاری‌های خود استفاده خواهند کرد.

 


ولی ارزش این اعتبارات از کجا ناشی می‌شود؟ مگر نه اینکه ارزش پول یا هر اعتبار دیگری از منابع واقعی موجود در اقتصاد نشات می‌گیرد؟ حال اگر میزان این اعتبارات بیشتر شود در حالی که منابع واقعی در جامعه نه تنها بیشتر نشده، بلکه کمتر نیز شده است، بدیهی است که ارزش این اعتبارات رو به کاهش خواهد گذاشت تا برابر با ارزش منابع واقعی گردد. این زمانی است که پدیده‌ خشکی اعتبارات به وقوع می‌پیوندد. تا زمان کوتاهی قبل از این مقدار اعتبارات موجود در جامعه ارزش بسیار بیشتری نسبت به زمان حال داشتند و تمامی سرمایه‌گذاری‌ها بر اساس ارزش موهومی اعتبارات انجام شده بود، ولی حال که ارزش آنها بسیار کاهش یافته است (به ارزش واقعی بازگشته است) سرمایه‌گذاران برای به انجام رساندن پروژه‌های خود به اعتبارات جدید نیاز خواهند داشت و این در حالی است این اعتبارات از اول وجود نداشته‌اند. بدین ترتیب پروژه‌ها نیمه تمام رها خواهند شد.

 


بنگاه‌ها قادر به باز پرداخت وام‌ها نخواهند بود و بانک‌ها با کمبود اعتبارات روبه‌رو خواهند شد. سپرده‌گذارانی که برای بازپس گیری پس‌اندازهایشان به بانک‌ها مراجعه می‌کنند متوجه این کمبود شده و کم‌کم ترس عمومی بین مردم گسترش خواهد یافت در نتیجه بانک‌ها با مراجعه بیش از حد پیش بینی شده‌ سپرده‌گذاران مواجه شده و رو به ورشکستگی خواهند گذاشت.

 


باید توجه شود که این بحران مربوط به عملکرد نامناسب یک یا چند بانک و موسسه‌ مالی نیست، بلکه ناشی از توهم بی‌جایی است که دولت با به وجود آوردن اعتبارات مصنوعی به وجود آورده بود. هنگامی که در بازار اطلاعات نادرست منتقل شود مطمئنا فاجعه‌ای در انتظار خواهد بود. به همین دلیل است که نه تنها چند بانک، بلکه تمامی بانک‌ها نادرست عمل خواهند کرد و با یک مشکل جدید مواجه خواهند شد: خشکی اعتبارات.

 


بدین ترتیب خشکی اعتبارات ناشی از ایجاد اعتبارات مصنوعی توسط دولت و در نتیجه ایجاد توهم وفور منابع برای آحاد اقتصادی نشات می‌گیرد. حال در مورد ایران می‌توانیم به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا می‌توان مشکلات اخیر به وجود آمده در بانک‌ها را ناشی از خشکی اعتبارات دانست یا خیر.

 


دولت نهم در سال‌های گذشته با تشویق بانک‌ها برای گسترش اعتبارات و اعطای وام به آحاد اقتصادی (مانند صنایع زودبازده و غیره) دست به ایجاد اعتبارات جدید در اقتصاد زد. مخصوصا با بالارفتن قیمت نفت انگیزه نیز برای پیشبرد اقتصاد با رشد صنعت افزایش یافت، بنابراین سیل عظیمی از اعتبارات به صنعت تزریق شد. ولی همانطور که در بالا نیز اشاره شد با بازگشت ارزش اعتبارات به ارزش واقعی حال اقتصاد ایران با کمبود شدید اعتبارات مواجه است و البته طبیعی است که راه مقابله با این مشکل ایجاد اعتبارات جدید نیست.