اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

عاقبت تونل گلاب 2 و بهشت‌آباد چه خواهد شد؟اخبار,اخبار اجتماعی,انتقال آب به چهارمحال و بختیاری

اخبار اجتماعی - عاقبت تونل گلاب 2 و بهشت‌آباد چه خواهد شد؟

 شهر سامان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شهرستان‌های استان چهارمحال و بختیاری از نظر کشاورزی و توریستی، متاسفانه چند سالی است با مشکلات بسیار جدی کمبود آب مواجه شده است.

به گزارش ایسنا -منطقه چهارمحال و بختیاری- اگر چه این شهر در کنار رودخانه زاینده‌رود قرار گرفته است و به گفته همه مردم ایران به خصوص استان همجوار از نعمت آب به خوبی برخوردار است اما کمبود بارش‌ها و مشکلات و چالش‌های فراوان، مردم این شهر را با مشکلات و کاستی‌های فراوانی مواجه کرده است.

این شهر که قطب تولید بادام است، از یک سو با بی‌توجهی مسئولان در خرید بادام‌هایشان دست و پنجه نرم می‌کند و از سویی دیگر برای تامین آب مورد نیاز کشاورزی باغات خود به مشکل برخورده است.

کشاورزی، به عنوان پایه هرم اقتصاد مردم شهر سامان در این میان مهم‌تر از همه حوزه‌هاست و تامین نشدن آب به عنوان نیاز اساسی، به راحتی جلوی توسعه کشاورزی را در این منطقه و شهرها و روستاهای اطراف گرفته است.

در حال حاضر مردم شهرهای سامان آب مورد نیاز خود را تنها از آب‌های زیرزمینی تامین می‌کنند؛ اما مگر آب‌های زیرزمینی تا چه حد جوابگو خواهد بود؟
حال با وجود این مشکلات فراوان و جدی، حفر تونل‌های غیرقانونی گلاب 2 و بهشت آباد هم محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری را از بین می‌برد و هم خسارت جبران ناپذیری در گلاب ۲ به مردم اصفهان و دربهشت آباد به مردم خوزستان، چهارمحال و بختیاری و اصفهان وارد می‌کند.

حال این سوال‌ها مطرح می‌شود که آیا با انتقال آب به صورت حفر تونل دیگر امیدی را برای زندگی و امرار معاش مردم استان چهارمحال و بختیاری باقی خواهد گذاشت؟
آیا با از بین رفتن محیط زیست و آب‌های زیر زمینی، دیگر آبی برای کشاورزی در استان به ویژه مناطق در مسیر این تونل‌ها همچون سامان و فرخشهر باقی خواهد ماند؟

چرا در مقابل این فاجعه و بلای عظیم سکوت کرده‌اید؟
رئیس شورای روستای سوادجان در گفت‌وگو با ایسنا، عدم تخصیص حق آبه کشاورزان را یکی از مشکلات و گلایه‌های جدی کشاورزان دانست و گفت: 300 نفر از کشاورزان منطقه سامان و سوادجان 6 سال است که در نوبت تخصیص آب قرار دارند اما به دلیل عدم تخصیص حق آبه شغل خود را از دست داده و به مرکز شهر برای کار مراجعه کرده‌اند.

علی عسگری با تاکید بر این‌که چهارمحال و بختیاری با زاینده رود زنده و پابرجاست، خشک شدن این رود برای تامین نیازهای غیرشرب استان‌های همجوار را جفایی بزرگ در حق مردم این استان دانست و گفت: به یقین انتقال آب به صورت تونل خسارت‌های جبران ناپذیر و خانمان سوزی همچون خشکی کامل رودخانه حاشیه زاینده رود و مرگ چهارمحال و بختیاری را در پی خواهد داشت.

وی آب را تنها دارایی و نعمت مردم این استان به ویژه در مناطق حاصل‌خیز دانست و افزود: مردم سامان به برکت همین اندک آب موجود در رودخانه زاینده رود زنده هستند و امرارمعاش می‌کنند که اگر این نعمت نیز از مردم گرفته شود دیگر هیچ امیدی برای زندگی در این مناطق نیست.

عسگری خشک شدن زاینده رود را موجب مهاجرت از روستاها و شهرهای همجوار به سمت مرکز استان دانست و تصریح کرد: تنها عامل بقا و زندگی در شهرها و روستاهای اطراف شهرستان سامان، رودخانه زاینده رود و نعمت آباد در آن است که اگر از بین برود کشاورزی رها و خانواده و فرزندان‌مان از گرسنگی و تشنگی هلاک خواهند شد.

وی با بیان این‌که انتقال آب به شیوه تونل، مرگ و بی‌خانمان شدن مردم 23 روستا و شهر در منطقه شهرستان سامان را در پی خواهد داشت، اظهارکرد: آیا صدای مردم مظلوم این استان به گوش مسئولان کشور می‌رسد؟ چرا در مقابل این فاجعه و بلای عظیم سکوت کرده‌اند و مسائل سیاسی را بر منافع ملی و استانی ترجیح می‌دهند؟

آیا زمان آزمون و خطا به پایان نرسیده است؟
عسگری افزود: آیا ما نسبت به نسل‌های آینده خود مسئول نیستیم؟ آیا در اجرای این طرح‌ها عاقبت اندیشی و کارکارشناسی صورت گرفته است؟ چه کسی پاسخگوی خسارت‌ها و آسیب‌های حتمی در آینده نه چندان دور خواهد بود؟ آیا دیگر زمان آزمون و خطا به پایان نرسیده است؟ سرانجام تونل کوهرنگ به کجا رسیده است؟ چرا مسئولان از این اتفاقات درس عبرت نمی‌گیرند؟

وی با بیان این‌که حیات و ممات چهارمحال و بختیاری به عدم اجرا و یا اجرای این تونل‌ها وابسته است، اجرای این تونل‌های غیرقانونی را مرگ حتمی و سرنوشتی دردناک برای استان دانست و گفت: اگر ساخت تونل‌ها اتمام و وارد فاز اجرا و بهره‌برداری شود، به طور قطع نه تنها مرگ فعلی ما بلکه نابودی و مرگ نسل آینده را نیز در پی خواهد داشت.

عسگری با تاکید بر لزوم حمایت همه جانبه از مسئولان استان در راستای حل مشکل آب، تصریح کرد: مقامات عالی استان همچون استاندار و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی ساخت تونل‌ها را غیرقانونی، غیرکارشناسی، بدون ردیف بودجه و مغایر با مسائل زیست محیطی بیان کرده‌اند و بر همین اساس همه مردم چهارمحال و بختیاری نیز با حمایت از مسئولان خود، خواستار توقف اجرای این تونل‌ها هستند.

وی تنها راه حل این مشکل و چالش جدی را قانون مداری و عدالت دانست و گفت: در گذشته آب بر اساس عدالت میان استان‌های همجوار توزیع می‌شد اما اکنون استان همجوار فراتر از عدالت و حق خود آب طلب می‌کند.

عسگری به گردهمایی مردم چهارمحال و بختیاری در روز پنج شنبه، 28 فروردین ماه در حمایت از آب در شهرکرد اشاره و خاطرنشان کرد: اگر برای دفاع از حیات و زندگی خود حاضر شویم از نان شب خود بگذریم این کار را انجام خواهیم داد و نخواهیم گذاشت که سرنوشت و حیات خود و آیندگان‌مان در بازی‌های سیاسی فدا شود. 

 اخبار اجتماعی - ایسنا


ویدیو مرتبط :
تظاهرات علیه احداث تونل گلاب و بهشت اباد اردل

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

بهشت، گونه‌ ای کتابخانه خواهد بود


كتابخانه محله ما را (لندن) تازگی نوسازی كرده‌اند. گرداگرد بنای بیضی‌شكل پنجره‌های شیشه‌ای برای روشنایی گذاشته‌اند و برون هر پنجره برای جلب مشتری به خط جلی گفتارهای آموزنده نگاشته‌اند.

شرق: كتابخانه محله ما را (لندن) تازگی نوسازی كرده‌اند. گرداگرد بنای بیضی‌شكل پنجره‌های شیشه‌ای برای روشنایی گذاشته‌اند و برون هر پنجره برای جلب مشتری به خط جلی گفتارهای آموزنده نگاشته‌اند.

هوس كردم برخی را به فارسی برگردانم شاید نزد هموطنی كتاب گریز كارگر افتاد.
كتابخانه من خطه پهناور فرمانروایی من است.

ویلیام شكسپیركتاب اخلاقی یا غیراخلاقی حرف واهی است. كتاب‌ها یا خوب نوشته شده‌اند یا بد.

اسكار وایلد


من از صدقه سری تلویزیون بسیار چیزها آموخته‌ام. به محض اینكه كسی آن را روشن كند، می‌روم به كتابخانه‌ام و كتابی خوب می‌خوانم.

گروچو ماركس


علاج دلتنگی كنجكاوی است، اما كنجكاوی را علاجی نیست.

الن پار


قدرت تخیل مهم‌تر از معلومات است...

آلبرت انیشتین


هر كه چیزی را نداند چیز دیگری را می‌داند.

ضرب‌المثل كنیایی


من معضلی ندیده‌ام كه با یك ساعت چیز خواندن تسكین نیافته باشد.

شارل دسكونرا


یك كتاب خوب را باید در جوانی خواند، سپس در میانسالی و بار دیگر در پیری، چنان كه یك بنای زیبا را باید در روشنی بامداد و در نیمروز و در مهتاب دید.

رابرتسون دیویس


بخش بزرگی از كشور را می‌توان در كتاب‌ها پیمود.

اندرو لنگ


پس از آنكه از دست استادان رستیم، اینكه چند مرده حلاج می‌شویم بستگی دارد كه چه بخوانیم. بزرگ‌ترین دانشگاه مجموعه‌ای كتاب است.

تاماس كارلایل


كتابخانه خوب جایی است، كاخی است كه ذهنیات والای همه ملت‌ها و نسل‌ها در آن درهم می‌آمیزند.

سمیوئل نیگر


فرهنگ، بازگشایی ذهن و روان است.

جواهر لعل‌نهرو


كتابخانه آزاد عمومی برترین گهواره دموكراسی در جهان است. در این جمهوری دانش و ادب رتبه، مقام و ثروت كوچك‌ترین جایگاه ندارند.

اندرو كارنگی


آموختن بدون اندیشیدن تلاش بیهوده است؛ اندیشیدن بدون آموختن خطرناك است.

ضرب‌المثل چینی


من همیشه آن كاری را می‌كنم كه نمی‌توانم بكنم، كه شاید بیاموزم چگونه آن كار را بكنم.

پابلو پیكاسو


هرگز نباید فراموش كنیم كه هنر نوعی تبلیغ نیست، نوعی حقیقت است.

جان اف. كندی


بینش كافی نیست، باید همراه باشد با جرات ورزیدن. فایده ندارد كه از پایین پلكان به بالا بنگریم، باید از پله‌ها بالا رفت.

واسلاو هاول


راز ازلی جهان درك‌پذیری آن است.

آلبرت انیشتین


دریغ از كتابی و گوشه دنجی

جان ویلسن


من همیشه تصور كرده‌ام كه بهشت گونه‌ای كتابخانه خواهد بود.

خورخه لوییس بورخس


به حكم بزرگان، قلم تواناتر از شمشیر است.

ادوارد بالور- لیتون


از لحظه‌ای كه كتاب شما را به دست گرفتم تا آن را زمین گذاشتم از خنده روده‌بر شدم. روزی آن را خواهم خواند.

گروچو ماركس


همین كه بدانی در پایان روزی طولانی كتاب خوبی در انتظارت است، روز را خوش‌تر می‌گذرانی.

كاتلین نریاس


آموزش‌وپرورش بهترین توشه پیری است.

ارسطو


كلماتی كه جان را برافروزد ارزش‌مندتر از جواهر است.

حضرت عنایت‌خان


هیچ سرگرمی‌ای به ارزانی خواندن و هیچ لذتی چنین پایدار نیست.

لیدی مری ورتلی مونتگیو


حقیقت ندارد كه ما فقط یك بار زندگی می‌كنیم، اگر بتوانیم بخوانیم، می‌توانیم هر چه بخواهیم زندگی به انواع گوناگون داشته باشیم.

س.ی.هایاكاوا


همیشه چیزی بخوان كه اگر وسط آن مردی شایسته نمایی.

پ.ج.ارورك


وقتی فكرهای دلتنگ‌كننده حمله می‌آورند، هیچ‌چیز به اندازه شتافتن به سوی كتاب‌هایم به من كمك نمی‌كند. بی‌درنگ جذب آنها می‌شوم و ابرهای تیره از مغزم می‌روند.

میشل دمونتنی


كتابخانه زرادخانه آزادی است.

ناشناس


خواندن، دن‌كیشوت را آقای محترمی كرد. باور به خوانده‌هایش او را دیوانه كرد.

جورج برناردشا


كتاب‌هایی را بخوان كه گاز می‌گیرند و نیش می‌زنند.

فرانتس كافكا


معرفت یگانه نیكی است و جهالت یگانه بدی.

سقراط


وقتی می‌خوانی بهترین معاشران را برگزین.

سیدنی اسمیت


فرهنگ: فریاد آدمیان در برابر سرنوشت‌شان

آلبر كامو


كتاب را هیچ‌گاه از روی فیلمش قضاوت نكن.

ج.و.ایگان


فرزانه‌ترین ذهن هنوز چیزی دارد كه بیاموزد.

جورج سانتایان


درس تندخوانی گرفتم و جنگ‌وصلح را در بیست دقیقه خواندم. درباره روسیه است.

وودی آلن


انسان را خواندن كامل، نوشتن دقیق، تبادل رای آماده می‌كند.

فرانسیس بیكن


ذهن ظرف نیست كه پر شود، آتشی است كه باید مشتعل شود.

پلوتارك


معرفت را بر ثروت ترجیح دهید، چون یكی گذراست، دیگری پایدار.

سقراط


از دانش بی‌ثمر چه بس شعف خیزد.

برتراند راسلآموزش‌‌وپرورش آن نیست كه چه اندازه به ذهن سپرده‌اید، یا چه اندازه می‌دانید، بلكه آن است كه بتوانید تمییز دهید چه می‌دانید و چه نمی‌دانید.

آناتول فرانس


چه بسیار كسان كه با خواندن یك كتاب دورانی نو در زندگی خود گشوده‌اند.

هنری دیوید تورو


مهارت در نویسندگی آفریدن زمینه‌ای است كه دیگری را به فكر بیندازی.

ادوین اشلاسبرگ


به كتاب‌سوزها نپیوندید. خیال نكنید با كتمان شواهد خطاها را می‌پوشانید گویی كه هرگز وجود نداشتند. نترسید كه به كتابخانه‌تان بروید و هر كتابی را بخوانید...

دوایت ایزنهاور


معرفت در كتابخانه رایگان است، فقط بی‌چنته نیایید.

ناشناس


از نوشتن هم به اندازه خواندن بیاموزید.

لرد اكتن


در ادبیات مانند عشق، از گزیده دیگران شگفت‌زده می‌شویم.

اندرو موروئا


تاریخ خاطره مردمان است، بشر بدون خاطره به سطح پست‌ترین حیوانات نزول می‌كند.

ملكم ایكس


به این همه زیبایی پیرامونت بیندیش و خوش باشد.

آن فرانك

همه ما توانایی داریم. تفاوت در این است كه آن را چگونه به كار ببندیم.

استیوی واندار


برای انجام كارهای بزرگ باید هم رویا در سر پرورد و هم عمل كرد.

آناتول فرانس


اگر دانشی دارید، بگذارید دیگران شمع‌ها‌یشان را به آن بیفروزند.

مارگارت فولر


قدر رویاهایتان را بدانید، چون زندگی بی‌رویا پرنده بال و پر شكسته‌ای است كه نمی‌تواند پرواز كند.

لانگستون هیوز


مغز پرنشانه ذهن پرسخاوت است.

ضرب‌المثل عرب بادیه‌نشین


دانایی با شگفتی آغاز می‌شود.

سقراط


دو گونه دانش داریم؛ مطلبی را یا ما خود می‌دانیم، یا می‌دانیم كجا می‌توانیم درباره آن اطلاعات پیدا كنیم.

سیموئل جانسون


چیزی شناخته نشده جایی در انتظار شناخته شدن است.

كارل ساگان


پاسخ قطعی جاری تقریبا هر پرسشی را می‌توان درون چهار دیوار بیشتر كتابخانه‌ها یافت.

آرتوراسش


فرهنگی كه می‌كوشد انحصاری باشد زنده نمی‌ماند.

ماهاتما گاندی


باید بیاموزیم برادروار با هم به سربریم یا احمق‌وار با هم از بین برویم.

مارتین لوتر كینگ


هیچ‌كس فقیر نیست جز فرد بی‌معرفت.

تلمود


كتابخانه‌ها مخزن نیرو، وقار و ذكاوت‌اند.

جرمین گریر


هر روز چیزی بخوان كه هیچ كس دیگر نمی‌خواند، هر روز چیزی بیندیش كه هیچ‌كس دیگر نمی‌اندیشد، هر روز كاری بكن كه هیچ احمق دیگری نمی‌كند. برای ذهن بد است كه همیشه هم‌رای دیگران باشد.

كریستفر مورلی


دانایی توانایی است.

فرانسیس بیكن


از خواندن یك كتاب دو هدف برآورده می‌شود؛ یكی اینكه از آن لذت می‌برید، دیگر آنكه می‌‌توانید درباره‌اش لاف بزنید.

برتراند راسل


كتابی درباره تندرستی می‌خوانی، مواظب باش، از یك غلط چاپی ممكن است بمیری.

مارك تواین


از پاسخ‌های هر كس می‌توان فهمید آیا زیرك است. از پرسش‌های هر كس می‌توان فهمید آیا عاقل است.

محفوظ نجیب


كتاب باغی است كه می‌توان در جیب حمل كرد.

ضرب‌المثل عربی