اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

شورای عالی کار ، تشکر تشکر! 

 

شورای عالی کار ، تشکر تشکر!

طنز

شورای عالی کار ، تشکر تشکر!

جعفر محمدی - سرانجام بعد از مدت ها ، شورای عالی كار ، کارگران سراسر کشور را سورپرایز کرد و در آستانه سال جدید ، عیدی خود را به آنها نشان داد و البته خبرش را هم خبرگزاری فارس داد تا در این شادمانی ملی و بلکه بین المللی سهم و ثوابی داشته باشد.

آن طور که دوستان اعلام کرده اند ، شورای عالی کار ... بگم؟... بگم؟ ... می گم:  شورای عالی کار حداقل دستمزد كارگران برای سال آینده را با 9 درصد افزایش نسبت به امسال به 330 هزار و 300 تومان رساند.

به قول بلوتوث بزرگ در قهوه تلخ: "آه خدای من!"  فکرش را بکنید ، سال آینده حداقل حقوق کارگران 330 هزار و 300 تومان خواهد بود ،آن هم با 9 درصد افزایش که بالاترین عدد یک رقمی است! شوخی نیست ، 330 هزار و 300 تومان ؛ اجداد و پدرمان هم اینقدر گیرشان نمی آمد در طول یک ماه!

باور کنید از وقتی که این خبر اعلام شده ، این تلفن های عصرایران ، یکریز اشغال است و کارگر پشت کارگر است که زنگ می زند ، یکی از ما می خواهد به اعضای شورای عالی کار سلام برسانیم ... آن دیگری پشت خط خودش را می کشد که "شورای عالی کار ، تشکر تشکر" ... یکی آیه و قسم مان می دهد که خودش در شهرستان است و راهش دور و از ما می خواهد به حسابش یک آژانس بگیریم برویم دم در شورای عالی کار ، نفری یک ماچ آبدار از آقایان عضو شورا داشته باشیم تا بدانند کارگران ایرانی چقدر دوستشان دارند... شوخی که نیست ، حرف ، حرف صد تومن و دویست تومن و هزارتومن هم نیست ، 330 هزار و 300 تومان پول نقد جرینگی در میان است.دقت می کنید؟ بندگان خدا تا 300 تومان آخرش را هم حساب کرده اند تا خدای ناکرده حقی از کسی ضایع نشود و حالا و حرامی پیش نیاید!

با این حال ، مشکلی که بین تمام عزیزان تماس گیرنده مطرح بود و از ما خواستند آن را به سمع و نظر(!) آقایان برسانیم این بود که می گفتند حالا ما این 330هزار 300 تومان را چه جوری در 30 -31 روز ناقابل خرج کنیم؟ تجربه اش را که تا حالا نداشته ایم ، بالاخره هر چقدر هم که اجازه خانه بدهیم ، سوار تاکسی با نرخ بنزین آزاد شویم ، دماغ خانم را عمل زیبایی کنیم ، برای چه ها خرج کنیم ، آخر  هفته ها را هم خوش باشیم و ... بالاخره تهش یک چیزی می ماند که نمی دانیم با آن یک چیز چکار کنیم؟ بگذاریم بانک؟ بیمه عمر شویم ؟ بزنیم تو خط بورس؟ از این اوراق مشارکت ارزی وزارت نفت بخریم ؟ سکه پس انداز کنیم؟ملک بخریم ؟از ایران خودرو چهار تا سمند سورن پیش خرید کنیم ؟ چه کار کنیم بالاخره ؟ البته نه این که بخواهیم خدای ناکرده ثروت اندوزی کنیم ، نه! نه ! اشتباه نشود ، می خواهیم با این تتمه حقوق ماهیانه مان در اقتصاد ملی سهیم شویم و دولت را در هدفمندی یارانه ها کمک کنیم .

آخ ، آخ ، آخ ! اصلا داشت یادم می رفت ! هدفمندی یارانه ها !... این 330هزار و 300 تومان ، سوای آن 41500 تومان یارانه نقدی ماهانه است ها ! یعنی هم آن را می دهند ، هم این را ؛ تازه آن طور که شورای عالی کار اعلام کرده ، علاوه بر همه این ها قرار است هر از گاهی بن کارگری هم بدهند تا عیش کارگران تکمیل شود و خفن خوش بگذرد!

افزایش حقوق

تصویری که می بینید مربوط به رویای یکی از صدها هزار کارگر سوئیسی است که با شنیدن خبر افزایش حقوق کارگران در ایران ، به دنبال گرفتن ویزای کار در ایران هستند ؛ عکس تزئینی نیست!

البته این را هم بگوییم که مصوبه اخیر ، نگرانی هایی را هم در بین اهل و عیالات برخی کارگران ایجاد کرده است. یکی از همسران محترمه یکی از این کارگران خوشبخت ، در همین باره به خبرنگار ما گفت: آقا ما گفتیم حقوق شوهرهامون رو زیاد کنن ، ولی نه اینقدر دیگه ! مگه نمی دونین این مردا شلوارشون دو تا بشه زیر سرشون می جنبه! مسوولانی که این حقوق ها رو اضافه کردن ، فقط به فکر محبوبیت خودشون بودن ، نه به فکر از هم پاشیده شدن کانون گرم خانواده های کارگران.

و بعد در حالی که بغض کرده و عکس شوهرش  که یک کلاه ایمنی روی سرش بود را نشان خبرنگارمان می داد بغضش ترکید و خطاب به عکس گفت: مجییییییییییید ، دوستت دارم ، منو ترک نکنی ها...!

البته بعد از این که خبرنگار ما این همشیره محترمه را توجیه کرد که خط فقر حول و حوش یک میلیون تومان است و افزایش حقوق هم کمتر از میزان تورم خواهد بود ، نفسی به آسودگی کشید و گفت: من از اولش هم می دونستم این آقا مجید ما عرضه این کارا رو نداره.

به هر حال ، زیاد وارد مسائل خانوادگی افراد نمی شویم و می پردازیم به ابعاد اجتماعی این مصوبه تاریخی که کارشناسان معتقدند زمینه ای خواهد بود برای کاهش سرقت ها و چک های برگشتی و کلاهبرداری ها و حکم تخلیه و طلاق و طلاق کشی و ... و از همه مهم تر این که وقتی کارگری این قدر پول می گیرد (آن هم ماه به ماه ... ماه به ماه) دیگر گول این شیادان هرمی را نمی خورد و هرم مرم هم می رود پی کار خودش و همه چیز گل و بلبل می شود و ما چقدر خوشبختیم ، همه چی آرومه!

به هر حال ضمن تشکر مجدد از اعضای شورای عالی کار که واقعاً خودشان را کشتند و روی هر چی حاتم طایی بود را کم کردند ، امیدواریم فکری هم به حال افزایش حقوق نمایندگان مجلس ، وزرا ، معاونان و مشاوران خیلی سخت کوش ، استانداران ، فرمانداران ،شهرداران ، امپکس ، نودال ، صدابرداری ، گریم و ...ایضاً خودشان بکنند تا جامعه احساس نکند که بین طبقه کارگر و دیگران فرق گذاشته اند و از فردا همه به کارگران یک جورایی نگاه نکنند که مثلاً این ها دارند ما را استثمار می کنند و از وقتی مرفه بی درد شده اند ، همچین خودشان را می گیرند.

- آقا جان...! الو...!  عمو...! با توأم ...! کارگر هستی که هستی ، 330 هزار و 300 تومان هم می گیری که می گیری ، از دماغ فیل که نیفتادی این جوری نگاهمان می کنی! داری یه صد تومن دستی بدی تا سر برج؟!..../تحلیل:عصرایران


ویدیو مرتبط :
تشکر شورای پول و اعتبار از بانک مرکزی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

تشکر دوباره روحانی از خاتمی و هاشمی در دیدار جمعی از اعضای شورای مشورتی و هماهنگی اصلاح‌طلبانتشکر روحانی از خاتمی و هاشمی,دیدار روحانی بااعضای شورای مشورتی و هماهنگی اصلاح‌طلبان

تشکر دوباره روحانی از خاتمی و هاشمی در دیدار جمعی از اعضای شورای مشورتی و هماهنگی اصلاح‌طلبان

جمعی از اعضای شورای مشورتی و هماهنگی اصلاح طلبان روز یکشنبه با دکتر " حسن روحانی" رییس جمهوری منتخب ملت ایران دیدار و انتخاب وی به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران را تبریک گفتند.

اصلاح طلبان حاضر در این دیدار با تشکر از دکتر روحانی تاکید کردند: انتخاب دکتر روحانی به عنوان رییس جمهوری، دستاوردهای مختلفی داشته که بازگشت عاطفه به جامعه و نزدیک شدن دل ها از جمله این دستاوردها است.

در این دیدار خاطرنشان شد که حضور و رای مردم به دکتر روحانی تا قلب روستاهای کشور بسیار پرمعنی است و ارتباط مناسب قشرهای مختلف مردم با رییس جمهوری منتخب می تواند تقلیل دهنده مشکلات کشور باشد.

حاضران در این دیدار تاکید کردند که مردم ایران بخوبی می دانند در شرایط موجود کشور نباید انتظار رفع مشکلاتی را که دیگران پدید آورده اند در زمان کوتاه داشته و رسانه ها و نخبگان نیز توجه لازم را داشته باشند که سطح انتظارها از دولت یازدهم بالا نرود.

فعالان اصلاح طلب ، همبستگی ملی و پایان بداخلاقی هایی که مردم از آن رنج برده اند را از دیگر دستاوردهای انتخابات ریاست جمهوری اخیر دانسته و گفتند که ما قدردان شرایط پیش آمده هستیم.

شرکت کنندگان در این دیدار، پیروزی دکتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری را تحولی اجتماعی خواندند که مردم و رهبری آفریده اند و گفتند که رییس جمهوری منتخب و دولت یازدهم از پشتوانه عقلانیت، ادب ، اخلاق، علم و تجربه برخوردار است.

حاضران در این دیدار همچنین با اشاره به اینکه شعار دولت فراجناحی برای دکتر روحانی ، بهره گیری از نیروهای معتدل است ، افزودند: ما می دانیم که اعضای دولت باید همفکر و همراه رییس جمهوری منتخب باشند و نباید در این زمینه انتظارهای بی‌جا پدید آید.

ایجاد شرایط نقد در کشور و اینکه دولت یازدهم در چه شرایط سختی مسئولیت امور اجرایی کشور را برعهده می‌گیرد، از دیگر موضوعاتی بود که در این دیدار مطرح شد.

رییس جمهوری منتخب نیز در این دیدار با تشکر از حضور گسترده مردم و نقش بی‌بدیل رهبری در پدید آمدن حماسه سیاسی، گفت:از ابتدا که پا در عرصه یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گذاشتم ، در طول مسیر و تا روز رای گیری ، بیانات و راهنمایی های ایشان برای تحقق این حماسه حقیقتا راهگشا و بی نظیر بود.

دکتر روحانی همچنین از تلاش های آیت الله هاشمی رفسنجانی و حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی برای تحقق مشارکت و پدید آمدن این حماسه بزرگ تشکر کرد و افزود:همگان برای اصل نظام و مردم به میدان آمدند.

رییس جمهوری منتخب در خصوص تبیین گفتمان اعتدال در جامعه گفت: در این زمینه باید از تفاسیر متفاوت و غیرصحیح و افراط و تفریط ها جلوگیری شود.

دکتر روحانی افزود:باید بدانیم انتخاب صحیح مسیر از ویژگی های مهم گفتمان عدالت است و البته هدف هم اهمیت دارد و باید برای افکار عمومی در داخل و بویژه خارج از کشور تبیین گردد.

رییس جمهوری منتخب همچنین خواستار کمک همه دلسوزان کشور برای تحقق دولت تدبیر و امید شد و گفت فراجناحی به این معنی است که اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل، دولت یازدهم را از خود بدانند و به آن کمک کنند.

در این دیدار که در محل استقرار موقت رییس‌جمهوری منتخب برگزار شد، احمد مسجد جامعی، محمد‌علی نجفی، معصومه ابتکار، غلامحسین کرباسچی، محمدرضا خاتمی، محسن رهامی، حسن{حسین} کاشفی، حمیدرضا جلایی‌پور، هادی خانیکی و مسعود ادیب حضور داشتند./ایسنا