اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

شناسایی انسان ها از روی امواج مغزی


دانشمندان متوجه شدند که می توان افراد را با توجه به امواج مغزی شان با ضریب دقت ۱۰۰ درصد تشخیص داد.

خبرگزاری مهر: دانشمندان متوجه شدند که می توان افراد را با توجه به امواج مغزی شان با ضریب دقت ۱۰۰ درصد تشخیص داد.

واکنش انسانها به محرکهای مختلفی نظیر غذا، چهره های مشهور و کلمات گرچه در ظاهر کم اهمیت به نظر می رسد اما بر اساس یافته جدید دانشمندان می توان از آنها نکات زیادی را درباره شخصیت افراد به دست آورد.

شناسایی کامل انسان ها از روی امواج مغزی

به عقیده آنها، حتی اگر فرد را در برابر کلمات و تصاویری قرار داد که ارتباط منطقی میان آنها وجود نداشته باشد، بازهم می توان از روی امواج مغزی وی به اطلاعات مهم و محرمانه پی برد.

تیمی از دانشمندان دانشگاه بینگمتون در نیویورک آزمایش جالب توجهی را انجام داده اند.

آنها از ۵۰ داوطلب استفاده کردند که به ۵۰۰ عکس مختلف با مضامین گوناگون خیره می شدند. همزمان که این افراد به تصاویر نگاه می کردند، هدست های مخصوصی نیز بر سر داشتند که فعالیت مغزی آنها را با ضریب دقت بالایی ثبت می کرد.

دانشمندان در ادامه متوجه شدند مغز این افراد نسبت به تصاویر مشابه واکنش متفاوتی از خود نشان می دهد و جالب اینکه این تفاوت آنقدر هست که سیستمهای رایانه ای بتوانند فعالیت مغزی هر فرد را با ضریب دقت ۱۰۰ درصد تشخیص دهند.

تحقیق اولیه این دانشمندان که با نام Brainprint در یکی از معتبرترین نشریات مغز و اعصاب جهان به چاپ رسیده است گویای آن بوده که می توان یک فرد به خصوص را با توجه به پاسخهای مغزی که به کلمات و تصاویر می دهد از میان ۳۲ نفر دیگر با ضریب دقت ۹۷ درصد شناسایی کرد و حالا با گنجانده شدن تصاویر در کنار کلمات، این ضریب دقت به بالاترین حد خود یعنی ۱۰۰ درصد رسیده است.


ویدیو مرتبط :
کنترل گوگل گلس با امواج مغزی انسان به همراه ویدئو

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

شناسایی سن دقیق انسان با اسكن مغزی ممكن شداخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

شناسایی سن دقیق انسان با اسكن مغزی ممكن شد

دانشمندان دانشگاه كالیفرنیا موفق به شناسایی یك ساعت رشد درون مغز انسان شده‌اند كه با دقت تا یك سال تفاوت می‌تواند سن فرد را نشان بدهد.

به گزارش (ایسنا)، به گفته این دانشمندان، این كشف می‌تواند از كاربردهای زیادی در پزشكی برخوردار بوده و بینش جدیدی را در مورد چگونگی تغییر مغز در طول زمان ارائه كند.

محققان با استفاده از ام‌آرآی به اسكن مغز 885 انسان از سه تا 20 سال پرداختند. این اسكنهای مغزی برای شناسایی 231 نشانگر زیستی آناتومی مغز مورد استفاده قرار گرفتند كه در زمان تركیب شدن می‌تواند سن فرد را با دقت تا 92 درصد نشان دهند.

به گفته محققان این عملكرد ماورای سنجشهای دیگر بیولوژیكی است. در حالیكه سنجشهای دیگر در گذشته از تك تك نشانگرهای زیستی مشابه استفاده می‌كردند، كلید این معما، شناسایی راهی برای تركیب این نشانگرها برای ثبت طبیعت چند بعدی آناتومی مغز و الگوهای خاص تغییر رشد با بالا رفتن سن بود.

به گفته دانشمندان، این حقیقت كه آنها موفق به كشف مجموعه‌ای از سنجشهای مغزی شده‌اند كه بطور دقیق می‌تواند سن تقویمی فرد را تشخیص دهد، بدین معنی است كه رشد مغزی یا حداقل جنبه‌های آناتومیك آن بسیار بیشتر آنچه تاكنون تصور می‌شدف تحت كنترل است.

نظم در این بلوغ متریک در میان كودكان دارای رشد معمولی نشان داده كه ممكن است به شناسایی ناهنجاری‌ها نیز كمك كند.

هنوز معلوم نیست كه چگونه این تغییرات آناتومیك به لحاظ رفتار انسانی با بلوغ مرتبط بوده كه لزوما با سن تقویمی بازتاب پیدا می‌كند.

محققان امیدوارند كه این پژوهش بتواند در درك مكانیزمهای زمینه اختلالاتی مانند اختلال كم‌توجهی بیش‌فعالی و اوتیسم كمك كند./ایسنا