اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

سلام بهاری سیل به مازندراناخبار,اخبار اجتماعی , سیلاب

بارش‌های بهاری در اولین ماه سال جاری، نخستین سیل را در مازندران ثبت کرد که برخی از حاشیه نشینان رودخانه مجبور به ترک خانه هایشان بر اثر این حادثه شدند.

به گزارش مهر، طغیان رودخانه ها در مناطق غربی استان در روزی که گذشت سبب آبگرفتگی برخی مناطق از جمله واحدهای مسکونی حاشیه رودخانه ها و خسارت به راههای روستایی شد.

این حادثه بیشتر در شهرستانهای نور، کلاردشت از توابع غرب مازندران سبب زحمت و خسارت شده است تا جایی که برخی ساکنان حاشیه رودخانه هایی همانند رودبارک و سردآبرود مجبور به ترک خانه هایشان شدند.

این درحالیست که همواره مسئولان مازندران تاکید کرده اند تا مالکان واحدهای مسکونی حاشیه رودخانه های استان نسبت به انتقال و جابجایی واحدهای مسکونی خود اقدام کنند تا در مواقع بحران دچار آسیب نشوند.

جواد دیلم صالحی رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان کلاردشت در گفتگو با خبرنگار مهر از امدادرسانی به مناطق حاشیه نشین رودخانه رودبارک خبر داد و گفت: از شامگاه یکشنبه که این حادثه اطلاع رسانی شد، نیروهای امدادی برای کمک رسانی اعزام شده اند.

وی با بیان اینکه گل و لای برخی واحدهای مسکونی با پمپ تخلیه شد گفت: خوشبختانه وضعیت منطقه با امدادرسانی و حضور بموقع عادی شده است.

در عین حال، محمد ردایی رئیس شورای اسلامی مرزن آباد با بیان اینکه تعدادی از مناطق خیابان فاطمیه تخلیه شدند از در معرض آبگرفتگی ۵۰ واحد مسکونی خبر داد و گفت: برای احداث دیوار حفاظتی و سیل بند رودخانه نیاز به همکاری متولیان امر است.

پولادی بخشدار مرزن آباد نیز از بروز خسارت ناشی از سیلاب به برخی از روستاهای کوهستانی خبر داد و گفت: نیروهای امدادرسانی مشغول کمک رسانی هستند.

در عین حال فرماندار کلاردشت در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه بالاآمدن رودخانه رودبارک سبب تخریب یک دهنه پل شده است گفت: خوشبختانه با مدیریت صورت گرفته، خسارتهای زیادی به منطقه وارد نشده است.

فیروز صادق از تخلیه واحدهای مسکونی حاشیه رودخانه رودبارک خبر داد و گفت: قرار است روز دوشنبه نیز ستاد بحران برای بررسی آسیبها در منطقه تشکیل شود.

وی عنوان کرد: در این حادثه قطعی برق نداشته ایم و با حضور بموقع متولیان و نیروهای امدادی خسارت به حداقل رسیده است.

همچنین بارش شدید باران در ۲۴ ساعت گذشته منجر به جاری شدن سیل در نواحی بالادست و ارتفاعات شهرستان تنکابن شد و این حادثه منجر به تخریب بخشهایی از مناطق جنگلی حاشیه رودخانه دوهزار وسه هزار و افتادن درختان به درون رودخانه شده است.

مدیرکل هلال احمر مازندران نیز در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: بیشترین خسارتها وارده در حوزه راههای روستایی بوده است و در بخش مسکونی خسارتهای چندانی گزارش نشده است.

مهدی ولی پور با بیان اینکه، نیروهای امدادی به مناطق حادثه دیده اعزام شده اند، بیان داشت: در برخی مناطق از جمله کلاردشت اقدام به تخلیه گل و لای بوسیله پمپ شده است.

وی عنوان کرد: نیروهای این جمعیت برای امدادرسانی در حال آماده باش هستند و مشکلی در این زمینه نداریم.

حیدر نوروزی مدیرکل راه و شهرسازی مازندران شامگاه یکشنبه در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: با توجه به بارشهای سیل آسای بهاری، شاهد طغیان رودخانه در کلاردشت، عباس آباد، چالوس، تنکابن، هراز و بلده بوده ایم.

وی میزان خسارتهای وارده به حوزه راههای استان را بیش از دو میلیارد تومان بیان کرد و گفت: بیشترین آسیب به محورهای روستایی وارد شده است و همکاران مشغول امدادرسانی هستند و خوشبختانه هیچکدام از محورهای ارتباطی مسدود نیست.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران از قطع راه ارتباطی هشت روستای بخش بلده نور به دلیل تخریب یک دهنه پل بر اثر طغیان رودخانه خبر داد.

علی نبیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بالا آمدن آب برخی رودخانه های غرب مازندران بر اثر بارشهای بهاری گفت: بر اثر این حادثه راه ارتباطی هشت روستای بلده نور به دلیل تخریب یک دهنه پل قطع شده است.

وی اظهار داشت: بر اثر بارشهای بهاری، طغیان و بالا آمدن آب رودخانه ها در مناطق دو هزار، کلاردشت، کندوان، بلده را شاهد بودیم .

وی با اشاره به حضور و امدادرسانی نیروهای امدادی در مناطق حادثه دیده بیان داشت: در حال حاضر گروههای امدادی آماده باش هستند.

نبیان با اشاره به قطع راه ارتباطی هشت روستای بلده گفت: تجهیزات مورد نیاز برای امدادرسانی و بازسازی این پل از روز دوشنبه ارسال می شود.

معاون امور عمرانی استانداری مازندران درباره وضعیت مناطق آبگرفته کلاردشت گفت: در حال حاضر نیروهای امدادی مشغول امدادرسانی در این منطقه هستند زیرا شاهد بالاآمدن آب رودخانه رودبارک هستیم.

وی با اشاره به ساخت برخی واحدهای مسکونی در حاشیه رودخانه ها از هم استانیها خواست نسبت به جابجایی آن اقدام داشته باشند تا درمواقع بحران دچار آسیب نشوند. 

اخبار اجتماعی - مهر

 


ویدیو مرتبط :
جشن سلام مازندران

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

بارش‌های شدید بهاری در مازندران


بارش‌های شدید بهاری در استان مسافران روز طبتعت را غافلگیر کرد.

خبرگزاری تسنیم: بارش شدید باران همراه با ریزش برف در استان مازندران سبب شد تا مسافران طبیعت از منزل خارج نشوند.

بارش برف و باران که در مازندران  شدت گرفته  همچنین دوستداران طبیعت را برای گردش فردا 13 فروردین در دامان طبیعت نگران کرد.

همچنین بارش برف از ساعتی قبل و در آستانه روز طبیعت، بخش‌های زیادی از روستاهای کجور را فرا گرفت.

بارش برف که هر لحظه بر شدت آن نیز افزوده می‌شود، سبب سفیدپوش شدن بخشی از مناطق بالادست روستایی کجور نیز شده است و در صورتی که تداوم داشته باشد، احتمال وارد شدن خسارات به باغات میوه بسیار زیاد است

مناطق ارتفاعات هزار جیریب نکا و بهشهر تا سمت گلوگاه، دو هراز و سه هزار تنکابن، بلده نور و مناطق روستایی کیاسر به دلیل بارش شدید باران و برف و مه گرفتگی غلیظ مردم را خانه‌نشین کرده است.

علی‌رغم هشدار هواشناسی مازندران از شب گذشته تعدادی از مردم و مسافران شب را در جمگل‌ها خوابیده امروز با بارش شدید باران غافلگیر شدند

 روز جمعه 13 فروردین (روز طبیعت) این بارندگی‌ها در سطح استان ادامه داشته و شاهد وزش باد (برخی مناطق شدید) هستیم و همچنین کاهش دما نیز اتفاق می‌افتد، همچنین روز جمعه احتمال آب‌گرفتگی معابر عمومی برخی مناطق استان وجود دارد.